Προς το περιεχόμενο

Πολεμικές Τέχνες


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε τι σου πω,εσύ τι γουστάρεις...κανε ένα search youtube να δεις επιδείξεις και αποφάσισε...εγώ πχ έχω κανεις 4-5 αλλα έχω καταλήξει σε 3.TKD ITF, Τai Chi, Kapatiran Arnis.Δηλαδή μια σκληρή,μια χαλαρή και μια διαφορετική.Το να σου πω τι να κανεις είναι σαν να σου λέω τι να φας;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 834
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εδώ μου το χάλασες λίγο αλλά οκ , έπρεπε να σκεφτείς ένα παράδειγμα, ε;

 

προσπάθησα να χρησιμοποιήσω ένα στερεότυπο της άτιμης κενωνίας (sic) δεν το ασπάζομαι όπως καταλαβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αυτό για χαλαρό http://www.youtube.com/watch?v=Em7p-zJbO0k

 

και εδώ ο 'παππούλης' wang pei sheng που δυστυχώς έφυγε και απότι λέγεται πήρε μαζί του και πολύ γνώση. το wu style έχει σε *κάθε* κίνηση διαφορετικούς οραματίσμους (φαντάζεσαι δηλαδή διαφορετικά πράγματα σε κάθε κίνηση) και αναπνοές!!! σαν ένας διαλογισμός με κίνηση ένα πράγμα! είναι ότι πιο δύσκολο έχω δει προσωπικά! αλλά όταν το κάνεις πραγματικά καταλαβαίνεις διάφορα... δύσκολος δρόμος αλλά πανέμορφος!

 

επίσης το tai chi εκτός των άλλων ειναι πολύ καλό και για ύγεία/ευεξία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι σημαντικό να λαμβάνεις υπόψη την ύπαρξη πολλαπλών αντιπάλων γιατί μπορεί να είσαι ένας με έναν και να τον έχεις πλήρως υποτάξει αλλά να μη δεις το φιλαράκι του που θα σου επιτεθεί από πίσω... αν σε όλη σου την εκπαίδευση μαθαίνεις το μυαλό σου πως να προστατεύεται από έναν μόνο αντίπαλο και δεν έχεις αντίληψη για τους πιθανούς υπόλοιπους, τότε μειώνεις τις πιθανότητες επιβίωσης.

το ίδιο ισχύει αν είναι ένας και του επιτεθείς με τη λογική ότι δεν έχει όπλο...

 

 

πολύ σωστά αυτά που λες. Το διαπίστωσα αυτό σε κάτι πιτσιρίκια 15χρονα,16χρονα. Τους έκανε ο δάσκαλος το διαφορετικό και δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα! το διαφορετικό, στο πιο απλό, ότι σχεδόν πάντα δουλεύετε η επίθεση π.χ με μαχαίρι, με το δεξί χέρι. στην επίθεση που τους έκανα με αριστερό, μπέρδεψαν τα μπούτια τους... Το μυαλό για να ανοίξει πρέπει να έχεις εμπειρία, γνώση, και σωστή εκπαίδευση. Αν δεν είναι σωστή η εκπαίδευση είναι δύσκολα. Στις σχολές πρέπει αυτά να διδάσκονται. Και βασικό στοιχείο είναι και ο αιφνιδιασμός πάνω στην εκπαίδευση. Εκεί που σε απασχολεί ο δάσκαλος και καλά με κάτι άλλο, να σου κάνει κάποιος μια επίθεση πισώπλατα. Σε κάτι τέτοια που τους κάναμε αρχικά παγώνανε. Αλλά στην πορεία άλλαξαν τρόπο αντίδρασης, και αυτό ήταν πολύ καλό. Σε 2 δευτερόλεπτα βρισκόσουν στο πάτωμα.

 

Όπως σου είπανε και τα παιδιά να πας σε αρκετές σχολές να παρακολουθήσεις την προπόνηση τους, τι γυμναστική κάνουν για ζέσταμα, να δεις αν σου αρέσει, αν σε καλύπτουν. Να μιλήσεις και με τους δασκάλους να δεις αν είναι καλοί. Δεν έχει σημασία η ηλικία. Και εγώ στα 18 ξεκίνησα. Δεν πας για πρωταθλητισμό. Για την γυμναστική σου θα πας.

 

Το βασικό που θα σου έλεγα να προσέξεις, είναι όπως σου είπε και κάποιος πριν, πως κάνει το μάθημα του ο δάσκαλος, αλλά και την συμπεριφορά που έχουν οι μαθητές προς τον δάσκαλο. Αν πας και δεις μια γενική χαλαρότητα του τύπου ότι θέλει κάνει ο καθένας, να μιλάνε την ώρα του μαθήματος, να κάνουν οι μισοί τις ασκήσεις και τέτοια ούτε να το σκεφτείς. Φύγε απευθείας σε άλλη σχολή.

 

Όσον αφορά το κόστος, δεν ξέρω τιμές. Για Tkd wtf έχω ακούσει πάντως τρελές τιμές… καθαρό κλέψιμο. Εγώ σε επαρχιακή πόλη κάνω, 2 ώρες την ημέρα, τα πρώτα χρόνια ήταν 30euro μετά 35euro και τώρα λόγω του ότι διδάσκω δεν πληρώνω. Αλλά για Αθήνα wtf έχω ακούσει για 3 φορές την εβδομάδα 80euro.150euro. Τρελάθηκε ο κόσμος…

Για Kung fu με taichi 3 φορές την εβδομάδα τιμή 55euro φοιτητικό. Για τα υπόλοιπα δεν έχω ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάξε αν υπάρχει κάποια ομοσπονδία capoeira στην ελλάδα, και από εκεί μέσα δες αν υπάρχει σχολη στο Ηράκλειο. Χλωμό όμως γιατί γενικά δεν είναι και ιδιαίτερα διαδεδομένη η capoeira στην χώρα μας.

Άποψή μου, καλή είναι αλλά δεν μ'αρέσει :) (αν και δεν με ρώτησες...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κάνω Tae Kwon Do κοντά 8 χρόνια και ασχολούμε με πολεμικές τεχνες καμιά 5αρα σίγουρα. Το θέμα είναι ένα όποιος έχει την πρώτη κίνηση είναι σε πλεονεκτική θέση(αν και οι δυο είναι γνώστες πολ.τεχνών).Το παν είναι να μπορείς να αντέχεις τουλάχιστον ενα πλήγμα, να έχεις πειθαρχεία(να κάνεις την κότα σε λεκτικές διαμάχες),και να αμύνεσαι όταν αυτό χρειαστεί και μόνο τότε! Είναι σημαντικό να μπορείς να ακινητοποιείς τον άλλο χωρίς να τον βλάψεις σωματικά! Τον θάνατο μπορεί να τον φέρει και ένας άσχετος, ο αθλητής η ο μαχητής πρέπει να είναι ικανός να τον αποτρέπει.... αυτά ας επανέλθω στην καθημερινότητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

ελεος....υπαρχει tkd wtf=world taekwondo federation....itf=international taekwondo federation το οποιο προερχεται απο την βορεια κορεα σε αντιθεση με το wtf π ειναι απο την νοτια κορεα....το wtf ειναι αρχαιοτερο απο το itf, το ποιο το δημιουργησαν για λογοθσ ζηλιασ προσ το wtf....

ΟΙ διαφορες τοθσ ειναι οτι στο wtf φορασ θωρακα και δεν επιτρεπονται τα χτυπηματα με το χει στο προσωπο....σε αντιθεση με το itf π δεν φορασ θωρακα και επιτρεπονται τα χτυπηματα στο προσωπο μονο σε πεπιπτωση αμυνασ....μεσα στον αγωνα...

antonistkd....xalkida....skyros pelasgoi..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ΑΜΑ ψαχνετε για αυτοαμυνα(ευκολα) μονο και οχι εντυπωσιασμο(γιατι οι πολεμικες τεχνες δεν ειναι επιδειξη και matrix) κοιταξτε για commando fighting(βιβλια "attack proof" kai "soma me soma" ) εγω εκανα tkd και hapkido για 3 χρονια αλλα τα παρατησα γιατι εδειχναν λακτισματα και τεχνικες απεναντι σε μαχαιρια κλπ που ηταν τελειως αχρηστες σε πραγματικες συνθηκες. ακομα, αν κοιτατε για αθλημα το ground fighting ειναι γαματο αλλα μην αυταπατασθε και νομιζετε οτι θα ειστε ασφαλεις στο δρομο αν εχετε παραπανω απο 1 αντιπαλους αν πεσετε στο εδαφος για να κανετε λαβη στο εναν, ο αλλος θα σε διαλυσει.

και οσον αφορα την πιο πληρη πολεμικη τεχνη αυτη ειναι το shaolin kungfu, αλλα λογω οτι εκτος των shaolin, το 90% των masters ειναι ασχετοι και οτι χρειαζεσαι δεκαετιες μεχρι να ενστερνιστεις ενα στυλ του kungfu δεν ειναι ιδανικο για τον δυτικο κοσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...