Προς το περιεχόμενο

Πολεμικές Τέχνες


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Παλιοτερα -δεν ξερω για σημερα- υπηρχαν και πανεπιστημιακα δωρεαν τμηματα, για παραδειγμα
καρατε -σιγουρο, πηγαινα. Οπου παραδοξως -για δωρεαν δεδομενα- αν και λιγες οι ωρες, γινοταν
ενδιαφερον μαθημα-δουλεια! Βοηθουσε το οτι ο διδασκων εκει τοτε, για να του ανατεθει επρεπε
να διαθετει περισσοτερες περγαμηνες παρα...γνωριμιες! Π.χ. εκπαιδευτης σε καρατε, ειχε 6 dan.

Νομίζω είναι υπό διάλυση πλέον τα περισσότερα από αυτά. Αν υπήρχε κάποιο που έκανε έκπτωση σε φοιτητες θα το ηθελα παντως. αλλά προς το παρον ουτε στην πολεμικη  τεχνη δεν εχω καταληξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 834
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, lactate είπε


Tώρα τι να σου πω ελπίζω μη με δείρουν :P

Κοιταξε, λογω "προυπηρεσιας" (χαχα!) μπορουσα να αντιληφθω οτι στο Krav Maga για παραδειγμα,
οι συναθλουμενοι ηταν, ενιοτε, υπερβολικα "μπριζωμενοι", σε στυλ: ευκαιρια μας να <<δειρουμε>>,
καποιον "βολικο" καινουργιο: καθως ειναι...1.70 & 68 κιλα! 🤜 Kαι δεν σου λεω μονο με την εννοια,
της επιθετικοτητας, που προαγεται εκει! Aλλα εβλεπα πως, οταν καποιες στιγμες εβγαζα αμυνες,
τις οποιες δεν περιμεναν καν, να τις γνωριζω (μαλλον δε τις γνωριζαν κι εκεινοι), ηταν ετοιμοι να
παθουν, ορισμενοι, εως και ενα...μινι εγκεφαλικο: που δεν τους εκατσε ευκολος "σακος του μποξ"...!
😛

7 λεπτά πριν, lactate είπε

Νομίζω είναι υπό διάλυση πλέον τα περισσότερα από αυτά. Αν υπήρχε κάποιο που έκανε έκπτωση σε φοιτητες θα το ηθελα παντως. αλλά προς το παρον ουτε στην πολεμικη  τεχνη δεν εχω καταληξει

Αφου το λες, ετσι θα 'ναι, δεν εχω ιδεα για σημερα... Μα σε παλιοτερα χρονια δεν ειχαμε παραπονο.
Ακομη και για / το προγραμμα = τις ωρες που θα γινοντουσαν, στου Ζωγραφου, ειχαμε καποιο λογο
(οχι με το καλημερα, οταν ξεδιαλεγοταν το ποιοι θα παραμεναμε, πραγματι να τα παρακολουθουμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Κοιταξε, λογω "προυπηρεσιας" (χαχα!) μπορουσα να αντιληφθω οτι στο Krav Maga για παραδειγμα,
οι συναθλουμενοι ηταν, ενιοτε, υπερβολικα "μπριζωμενοι", σε στυλ: ευκαιρια μας να <<δειρουμε>>,
καποιον "βολικο" καινουργιο: καθως ειναι...1.70 & 68 κιλα! 🤜 Kαι δεν σου λεω μονο με την εννοια,
της επιθετικοτητας, που προαγεται εκει! Aλλα εβλεπα πως, οταν καποιες στιγμες εβγαζα αμυνες,
τις οποιες δεν περιμεναν καν, να τις γνωριζω (μαλλον δε τις γνωριζαν κι εκεινοι), ηταν ετοιμοι να
παθουν, ορισμενοι, εως και ενα...μινι εγκεφαλικο: που δεν τους εκατσε ευκολος "σακος του μποξ"...!
😛

Αφου το λες, ετσι θα 'ναι, δεν εχω ιδεα για σημερα... Μα σε παλιοτερα χρονια δεν ειχαμε παραπονο.
Ακομη και για / το προγραμμα = τις ωρες που θα γινοντουσαν, στου Ζωγραφου, ειχαμε καποιο λογο
(οχι με το καλημερα, οταν ξεδιαλεγοταν το ποιοι θα παραμεναμε, πραγματι να τα παρακολουθουμε)

Για πολεμικές τέχνες δεν έχω ακούσει τίποτα. Ένα γυμναστήριο ξέρω αλλά δεν έχω ακούσει και τόσο καλά λόγια. Εσύ με τι πολεμική τέχνη έχεις ασχοληθεί; Μόνο krav maga? γιατί είχα την αίσθηση ότι είναι περισσότερο τεχνικές αυτοάμυνας παρά μαχητικό άθλημα όπως τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lactate είπε

Για πολεμικές τέχνες δεν έχω ακούσει τίποτα. Ένα γυμναστήριο ξέρω αλλά δεν έχω ακούσει και τόσο καλά λόγια. Εσύ με τι πολεμική τέχνη έχεις ασχοληθεί; Μόνο krav maga? γιατί είχα την αίσθηση ότι είναι περισσότερο τεχνικές αυτοάμυνας παρά μαχητικό άθλημα όπως τα υπόλοιπα.

Κατα βαση (χιχι!): karate, kung fu, krav maga, αυτοαμυνα.

To krav maga ειναι ναι, το κοντινοτερο στην αυτοαμυνα (η τουλαχιστον οποιος το ισχυριστει αυτο ειναι
σε ενα πολυ μεγαλο βαθμο σωστο!). Θα σου "μαθει", και τεχνικες, καποιες με το καλημερα μαλιστα, που
σε αλλες <<σχολες>> η θα το αποφυγουν εντελως, η θα το διδαξουν: οταν ο μαθητης θα εχει αποκτησει
λιγο πολυ κι εσωτερικο αυτοελεγχο
-ελπιζω να μην ακουγεται πολυ ξερωγω new age Βουδιστικο αυτο!
😁
Θα μου πεις, γιατι να περιμενω χρονια να...ωριμασω ωστε διδαχθω?(πως να καταστρεφω τον αντιπαλο)
Αν δεν υπαρχει πολυτελεια του χρονου -κι υποθετοντας οτι ως μεγαλυτεροι σκεφτονταστε..ωριμοτερα,
χαχα!- μπορουμε να μπουμε και σε..."ταχυρυθμη εκπαιδευση"! Σιγουρα δασκαλοι να το κανουν βρισκονται.

Αλλωστε το να κλωτσησεις καποιον στα ...@χιδια(!), μπορει να ειναι μεν αιτια αποκλεισμου (σε αρκετες
πολεμικες τεχνες και μαχητικα αθληματα, και και,) αλλα οπως και το kravmaga τονιζει, αμεσα αποδιδει!
🥳

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε καμία σοβαρή σχολή ο παλιός δε βλέπει το καινούριο σαν σάκο. Ο ίδιος ο δάσκαλος δε θα σε αφήσει να παίξεις με κάποιον που είναι καινούριος. Ακόμα και αν δεν έχει άτομα και σε βάλει ζευγάρι με τον κατώτερο, θα σου πει προσεξέ τον, μην τον τσακίσεις. Ο δάσκαλος μπορεί να καταλάβει πόσο καλά ξέρεις μια τέχνη από το πρώτο τεταρτάκι που θα σε δει να κλωτσάς. Εγώ έχω μαύρη ζώνη στο Tae Kwon Do. Και να με βάλει να παίξω με κάποιον πιο κάτω, εννοείται ότι προσέχω τι και πώς . Πιο πολλές πιθανότητες έχει να σε χτυπήσει ο μυρωδιάς-ατζαμής γιατί μπαίνει σαν γίδι και σου βγάζει άμυνες με αγκώνες και γόνατα, οπότε αν εσύ μπεις με διάθεση "αφου χαλαρά θα παίξουμε ας μη βάλω προστατευτικά" τον ήπιες. Επειδή τον έχω πιει κανα 2 φορές με μελανιές από ατζαμήδες, από τότε sparring με καινούριους ΠΑΝΤΑ με προστατευτικά. Γιατί εσύ μπορεί να έχεις όλη τη καλη διάθεση να τον προστατεύσεις, αλλά αυτός δεν ξέρει και θα μπεί με τα μπούνια. Συνήθως οι σχολές πολεμικών τεχνών έχουν έναν πάγκο με μια μπάρα για βάρη και ένα σετ βαράκια. Στο δικό μου έχει και πρέσα για τα πόδια. Έχω πάει σε 2 σχολές. Όταν πήγα στη δεύτερη ως κάτοχος Μπλε ζώνης, με έβαλε sparring με τη δασκάλα για να δει τι ρόλο βαράω. Και απο κει και μετά ήξερε με ποιον θα με βάλει να παίξω. Συνήθως παίζεις με κάποιον που ειστε ίδια ζώνη, και μετά κοιτάει να ταιριάξει κιλά. Μη φοβάσαι ότι θα πας και θα φας το ξύλο σου. Στις σοβαρές σχολές, πάς κάνεις το ζέσταμα σου, τις διατάσεις σου τη γυμναστική σου και σιγά σιγα θα αρχίσεις να κάνεις sparring με άλλους. Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο το ζευγάρι σου για το πόσο καλά θα αποδώσεις. Το ιδανικό είναι να έχεις στάνταρ άτομο που θα κάνετε προπόνηση σαν ζευγάρι σε sparring κτλ. 

Επεξ/σία από seventh_son
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης η μεγαλύτερη πιθανότητα για τραυματισμούς είναι αν κάνουν δύο αρχάριοι μαζί

Το ιδανικό είναι ενας καινούριος να κάνει με έναν έμπειρο, ώστε να μάθει και ο πιο έμπειρος να είναι "δάσκαλος" κάτι καθόλου εύκολο

Ποτε δε μου άρεσε να βλέπω έμπειρους να αποφεύγουν να κάνουν με αρχάριους ώστε να κάνουν πιο σκληρή και καλά προπόνηση. Ίσα ίσα είναι πολύ πιο δύσκολο να προσπαθείς να κάνεις κάτι χωρίς να τραυματίσεις έναν που δεν έχει συνηθίσει και παράλληλα να πρέπει να του δείξεις πράγματα, πνευματικά ειδικά είναι πολύ πιο δύσκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, seventh_son είπε

Σε καμία σοβαρή σχολή ο παλιός δε βλέπει το καινούριο σαν σάκο. Ο ίδιος ο δάσκαλος δε θα σε αφήσει να παίξεις με κάποιον που είναι καινούριος. Ακόμα και αν δεν έχει άτομα και σε βάλει ζευγάρι με τον κατώτερο, θα σου πει προσεξέ τον, μην τον τσακίσεις. Ο δάσκαλος μπορεί να καταλάβει πόσο καλά ξέρεις μια τέχνη από το πρώτο τεταρτάκι που θα σε δει να κλωτσάς. Εγώ έχω μαύρη ζώνη στο Tae Kwon Do. Και να με βάλει να παίξω με κάποιον πιο κάτω, εννοείται ότι προσέχω τι και πώς . Πιο πολλές πιθανότητες έχει να σε χτυπήσει ο μυρωδιάς-ατζαμής γιατί μπαίνει σαν γίδι και σου βγάζει άμυνες με αγκώνες και γόνατα, οπότε αν εσύ μπεις με διάθεση "αφου χαλαρά θα παίξουμε ας μη βάλω προστατευτικά" τον ήπιες. Επειδή τον έχω πιει κανα 2 φορές με μελανιές από ατζαμήδες, από τότε sparring με καινούριους ΠΑΝΤΑ με προστατευτικά. Γιατί εσύ μπορεί να έχεις όλη τη καλη διάθεση να τον προστατεύσεις, αλλά αυτός δεν ξέρει και θα μπεί με τα μπούνια. Συνήθως οι σχολές πολεμικών τεχνών έχουν έναν πάγκο με μια μπάρα για βάρη και ένα σετ βαράκια. Στο δικό μου έχει και πρέσα για τα πόδια. Έχω πάει σε 2 σχολές. Όταν πήγα στη δεύτερη ως κάτοχος Μπλε ζώνης, με έβαλε sparring με τη δασκάλα για να δει τι ρόλο βαράω. Και απο κει και μετά ήξερε με ποιον θα με βάλει να παίξω. Συνήθως παίζεις με κάποιον που ειστε ίδια ζώνη, και μετά κοιτάει να ταιριάξει κιλά. Μη φοβάσαι ότι θα πας και θα φας το ξύλο σου. Στις σοβαρές σχολές, πάς κάνεις το ζέσταμα σου, τις διατάσεις σου τη γυμναστική σου και σιγά σιγα θα αρχίσεις να κάνεις sparring με άλλους. Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο το ζευγάρι σου για το πόσο καλά θα αποδώσεις. Το ιδανικό είναι να έχεις στάνταρ άτομο που θα κάνετε προπόνηση σαν ζευγάρι σε sparring κτλ. 

Μαρέσουν αυτά που γράφεις, ελπίζω ο δάσκαλος όταν αποκτήσω να το δει έτσι και  να μη με σακατέψουν.  Είμαι και αριστεροχείρας οπότε φαντάζομαι σε πολλολύς θα έρθει από εκεί που δεν το πειρμένουν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Seventh_son δεν εχει να κανει τοσο πολυ με το "σοβαρη, η το ασοβαρη", οταν (στα τμηματα ενηλικων και
σε 2 διαφορετικες που εχω βρεθει), ειναι μπορεις να πεις το...ζητουμενο της εκπαιδευσης τους τετοιο!
🧐
Στο καρατε λογικα (και στο full contact) θα σου μαθουν να συγκρατεισαι οοσο χρειαζεται στο τελικο χτυπημα
σου: ωστε να μην υπαρχει πιθανοτητα τραυματισμου του συναθλητη σου (η ετσι τελος παντων εμαθαν εμενα).
Δεν ειχα συναντησει κατι τετοιο, στο krav maga -δεν λεω οτι δεν υπαρχει, μα μου την ειχαν πει για...αυτο, ωχ!
😛

Το παρακατω βιντεο σχολιασμου, εχει ενδιαφερον (δεν ειναι τοσο αρνητικα, ιδιως αν ειδωθει ως αυτοαμυνα]

 

Επεξ/σία από TheDevilMayCare
ytube
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lactate είπε

Α και κάτι ακόμα. Μια νορμαλ τιμη το μήνα πόσο είναι; Το μοναδικό που ξέρω είναι ένα που χρεώνει 150 το τριμηνο.

σε Τάε παίζουν 40-50 το μήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Συμφωνώ το krav maga είναι μια τεχνική που για μένα είναι ότι πιο κοντά σε συμπλοκή στο δρόμο.

Σχολές υπάρχουν αρκετές το θέμα είναι να βρεις καλούς εκπαιδευτές ενδεικτικά μια καλή σχόλη είναι.

https://openmindkravmaga.gr/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
11 ώρες πριν, arnold94 είπε

Αξίζει λέτε για προστασία ή τσάμπα λεφτά;

 

https://www.survival.gr/mpastouni-aytoamynas-kabar-9406-p-2854

Μια χαρά μαγκουρίτσα. Ότι πρέπει για έναν 25-30 χρόνων (με βάση το 94 απο το nickname) :D :D :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...