Προς το περιεχόμενο

Πολεμικές Τέχνες


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Ως η γυναίκα της παρέας να παραθέσω τις απόψεις μου πάνω στις πολεμικές τέχνες, ή μάλλον με ότι έχω ασχοληθεί ως τώρα. Κάνω Taekwondo WTF 5 χρόνια, και έχω μαύρη ζώνη 1 Dan και διδάσκω σε νεότερους, όπως συνηθίζετε. Το Taekwondo όπως ανέφεραν και κάποιοι πριν, γενικά έχει χαλάσει… Τις ζώνες τις δίνουν απλόχερα σε άτομα που δεν αξίζουν… Όπως και τα Dan… Ελάχιστα άτομα κόβονται. Και αυτό, για να μπορούν να συμμετέχουν στα πρωταθλήματα και κύπελλα. Και γενικά γιατί πληρώνεις αρκετά λεφτά και ίσως και γιʼ αυτό να μην κόβουν όσα άτομα θα έπρεπε.

 

Ο δάσκαλος παίζει βασικό ρόλο στην διδασκαλία μιας πολεμικής τέχνης. Όπως και η ηλικία του ατόμου που μαθαίνει κάποια πολεμική τέχνη. Τα άτομα κάτω των 16 απλά μαθαίνουν κάτι, χωρίς να ξέρουν τι μπορείς να κάνεις με αυτό… Ή και τις κινήσεις στα πούμσε (αντίστοιχο του κάτα στο καράτε) που έχουν πολύ βαθύτερο νόημα. Και τις τεχνικές αυτοάμυνας με μαχαίρι, ξύλο, λίγοι καταφέρνουν να τις κάνουν σωστά… Οι ποιο πολλοί «μαχαιρώνονται»…

 

Το Ταεκβοντο σαν πολεμική τέχνη έχει πολύ καλές ασκήσεις, και γενικά είναι μια καλή γυμναστική. Αποκτά δύναμη και ταχύτητα στα πόδια, ανάλογα με τον σωματότυπο του καθενός βέβαια και πολύ καλά αντανακλαστικά. Αλλά τώρα για τον δρόμο δεν ξέρω αν κάνει και τόσο… Αν καταφέρεις να μείνεις σε απόσταση είναι καλά. Αλλά όταν μειωθεί η απόσταση με τον αντίπαλο τότε υπάρχει πρόβλημα…

 

Οπότε για να καλυφθώ έκανα και Muay Thai, ελπίζω να το έγραψα σωστά. Πολύ βίαιο άθλημα θα έλεγα. Αν μπορεί να ονομαστεί άθλημα. Είναι το πιο καλό πιστεύω για να ανταπεξέλθει κάποιος σε μια επίθεση στον δρόμο. Με την εμπειρία από το tkd δεν δυσκολεύτηκα και πολύ να το μάθω. Και γενικά για κάποιον που κάνει χρόνια κάποια πολεμική τέχνη, δεν του είναι δύσκολο μετά να μάθει Kick boxing, thai boxing… Εξαιρούνται οι πολεμικές τέχνες τύπου judo, aikido, jiu-jitsu γιατί από όσο ξέρω είναι ποιο πολύ του τύπου λαβές, πτώσεις και μάχη στο έδαφος…

Είχα κάνει και καράτε, αλλά δεν μου άρεσε και τόσο γιατί δεν υπήρχε επαφή. Τα ποιο πολλά ήταν στον αέρα. Ενώ στο tkd πέφτει αρκετό ξύλο, και δυστυχώς υπάρχουν και τραυματισμοί…

 

Όσον αφορά την επιχορήγηση σε συλλόγους, δεν ισχύει και τόσο. Η μάλλον δεν ισχύει. Επιχορήγηση παίρνουν οι προπονητές αυτών που έχουν φέρει στην χώρα ολυμπιακά μετάλλια ή παγκόσμια. Οι υπόλοιποι σύλλογοι τίποτα δεν παίρνουν.

 

ποσα καιρο εκανες muaythai?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 834
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εσυ ασχολεισαι με καμια πολ.τεχνη?

 

Αντιγράφω από το παλαιότερο post που έκανα στο θέμα (post #21): "Έχω κάνει 15 χρόνια Karate (Shotokan για την ακρίβεια). Από ένα σημείο και μετά, αφιερώθηκα σε τεχνικές αυτοάμυνας (λαβές και κλειδώματα) και - εφόσον μου δώθηκε η ευκαιρία - στην διδασκαλία της τέχνης σε πιτσιρακάδες/αρχάριους.

 

Η προπονήσεις περιελάμβαναν σουηδική γυμναστική για ζέσταμα, κατόπιν τεχνικές και τέλος ή εκπαίδευση kata (που είναι σύνολα τεχνικών επίδειξης) ή Kumite (που είναι ελεύθερη μάχη μεταξύ δύο μαθητευόμενων, υπακούοντας σε στοιχειώδεις κανόνες ασφαλείας και κάτω από την επίβλεψη του sensei).

 

Μπορώ να πω ότι όλα αυτά τα χρόνια με βοήθησε να εξελιχθώ σαν προσωπικότητα και να αντιμετωπίζω με υπομονή και στωικότητα κάποια πράγματα που συμβαίνουν χωρίς να ξεσπάω σε αντιδράσεις που μπορεί να έβλαπταν εμένα ή/και τους γύρω μου. Για να φτάσω μέχρι το σημείο που περιγράφω .... έχω φάει πολύ ξύλο !!!! :D"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους

 

Δεν έχω διαβάσει όλο το post απτην αρχή γι αυτό συγχωρέστε με αν κάτι παραλείπω ή αν αδικώ κάποιον.

 

Από όσο έχω διαβάσει κανένας δε μιλάει με τα καλύτερα λόγια για το Taekwon Do.

Ίσως φταίει το ότι όταν μιλάει κάποιος για αυτό,εννοεί το WTF ,το οποίο κυρίως έχει ρίξει το βάρος στον αγωνιστικό τομέα χάνοντας έτσι κομμάτι από την τέχνη.Δεν θέλω βέβαια να το υποτιμήσω διότι και οι αγώνες χρειάζονται και μάλιστα το WTF τα καταφέρνει αρκετά καλά.Αλλά δεν είναι μόνο το αγωνιστικό.

Πρόσωπικά ασχολούμαι με το Taekwon Do ITF (το παραδοσιακό) 6 χρόνια και με καλύπτει πλήρως!Είναι ολοκληρωμένη πολεμική τέχνη και δεν είναι μόνο για μάχες από απόσταση,απλά αυτό είναι το δυνατό του σημείο.Όταν η μάχη εξελιχθεί σε πολύ κοντινή απόσταση ή επαφή τότε ...αλίμονο στον εχθρό!Το Taekwon Do έχει πολλές τεχνικές street fight (αγκωνιές,γονατιές,γροθιές στομάχι,κεφάλι,αυχένα,αυτιά,μάτια,λαρύγγια κτλ) και τεχνικές αν είσαι πεσμένος στο έδαφος.Αυτό δεν το γνωρίζει πολύς κόσμος,οπώς και εγώ παλαιότερα.Επίσης,στα μαχαίρια δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι (ή σχεδόν όλοι ) λένε πως δεν τα καταφέρνει.Έχει τόσες πολλές κινήσεις αυτοάμυνας με μαχαίρια που χάνεσαι!Πολλές είναι πρακτικές,που εφαρμόζονται αρκετά εύκολα σε πραγματικές συνθήκες και άλλες πιο πολύ για επίδειξη,με την έννοια ότι πρέπει να είσαι πολύ γρήγορος και καλός για να τις κάνεις σε πραγματικές συνθήκες.

Όλα αυτά βέβαια με 2 προϋποθέσεις,χρειάζεται υπομονή (δε γίνεται σε 2-3 χρόνια να τα μάθεις όλα αυτά και να μπορείς να τα χρησιμοποιείς άνετα) και χρειάζεται και ο κατάλληλος δάσκαλος.Είναι γεγονός,πως αυτά τα οποία περιέγραψα παραπάνω δεν τα διδάσκουν αρκετοί δάσκαλοι και μένουν μόνο στη μάχη,στις φόρμες άντε και λίγο sparing.

Ο καθένας βέβαια πρέπει να ασχοληθεί με αυτό που του αρέσει και αγαπάει.

 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1980 συμφωνώ με τον tasosrodos89.

 

Γενικά βρες τι σχολές υπάρχουν κοντά σου και ζήτα να παρακολουθήσεις μια προπόνησή τους σαν μελλοντικός μαθητής. Βλέπεις τι κάνουν, βλέπεις τον δάσκαλο, και επιλέγεις.

 

 

tasosrodos89 Μuay Τhai έκανα για πολύ λίγο. Κάπου 3ς μήνες νομίζω.

Μετά είχα πάθει θλάση στον τρικέφαλο. Οπότε το άφησα. Πήρα κάποια πράγματα. Βέβαια άμα συνέχιζα θα μπορούσα να πάρω πολλά πράγματα ακόμα. Έχει πολλά να δώσει το Μuay Τhai.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ggeo1 θα πρέπει να κάνεις ένα διαχωρισμό. Γενικά το τι μαθαίνεις σε γενικές γραμμές στο Taekwondo ITF από την ομοσπονδία (που αυτά κάνουν και οι περισσότερες σχολές), και με το τι επιπλέον πέρα από το tkd σου έμαθε ο δάσκαλός σου, που με βάση τα λεγόμενα σου μου ακούγεται αρκετά καλός.

Συμφωνώ μαζί σου ότι το WTF το έχουν κάνει κάπως χάλια…

 

Όταν η μάχη εξελιχθεί σε πολύ κοντινή απόσταση ή επαφή τότε ...αλίμονο στον εχθρό!Το Taekwon Do έχει πολλές τεχνικές street fight (αγκωνιές,γονατιές,γροθιές στομάχι,κεφάλι,αυχένα,αυτιά,μάτια,λαρύγγια κτλ) και τεχνικές αν είσαι πεσμένος στο έδαφος.Αυτό δεν το γνωρίζει πολύς κόσμος, όπως και εγώ παλαιότερα.

 

Αυτά από όσο ξέρω δεν τα έχει το ITF. Ο αγώνας με βάση τους κανόνες της ομοσπονδίας δεν είναι έτσι. Δηλαδή από γνωστούς μου που κατέβαιναν σε αγώνες στο ΙΤF οι κανόνες δεν είναι αυτοί (για τα χτυπήματα αναφέρομαι). Αυτό σημαίνει ότι δεν τα κάνουν σε όλες τις σχολές αυτά τα extra που αναφέρεις, ή τουλάχιστον δεν τα κάνουν σε αγωνιστική κλίμακα. Απλά μπορεί να στα δείχνουν. Αυτό δεν σημαίνει ότι χωρίς πρακτική μπορεί να τα εφαρμόσει κάποιος. Τώρα δεν ξέρω αν τα κάνετε σε αγωνιστική κλίμακα.

Και όσον αφορά τις τεχνικές για το έδαφος δεν τις κάνουν πουθενά. Πολύ πολύ κακό αυτό. Και καλά κάνει και σας τα δείχνει ο δάσκαλος. Είναι πολύ σημαντικές.

 

Βασικά τόση ώρα έχω αρχίσει το μπλα μπλά και δεν μπορώ να καταλήξω εκεί που θέλω. Όλα αυτά τα έγραψα γιατί μπορεί να δοθεί σε κάποιον λανθασμένη εντύπωση. Να πάει σε μια σχολή Τaekwondo ITF και να νομίζει ότι στα σίγουρα θα τα κάνει όλα αυτά. Και μετά να ξενερώσει.

Μάχη στο έδαφος ελάχιστοι δάσκαλοι δείχνουν (εννοώ για δάσκαλους καράτε, tkd, kick boxing, kung fu...). Τώρα για τα υπόλοιπα όλοι στα δείχνουν. Και το wtf που έκανα εγώ είχαμε χτυπήματα με αγκωνιές, γονατιές, χτυπήματα στα αυτιά μπλα μπλα. Αλλά σε φάση αυτοάμυνας, ελεύθερης (ελεύθερης εννοώ να σου κάνουν ντου άτομα πισώπλατα από εκεί που δεν το περιμένεις) και στημένης. Αλλά και πάλι θα ξαναπώ ότι αν αυτά δεν γίνουν σε αγωνιστική κλίμακα είναι πολύ δύσκολο να βγουν πάνω σε αντίπαλο που ξέρει κάποια πολεμική τέχνη. Πχ αυτός που κάνει muay thai μπορεί πολύ εύκολα να χρησιμοποιήσει τους αγκώνες και τα γόνατα και να σε πλήξει σε καίρια σημεία… Ενώ κάποιος που κάνει kick boxing μπορεί να το κάνει μεν αλλά χωρίς να μπορεί να μεγιστοποιήσει την δύναμή του, και χτυπώντας όπου να ʽναι.

Γενικά μπορείς και βγάζεις ότι θες άνετα σε κάποιον που δεν ξέρει πολεμικές τέχνες. Σε κάποιον που ξέρει όμως τα πράγματα δυσκολεύουν. Οπότε δοκιμάζεις ότι μπορείς καλύτερα. Βασικά σου βγαίνει ότι έχεις κάνει καλύτερα. Ότι έχεις κάνει σε αγωνιστική κλίμακα.

Αυτά…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ggeo1 θα πρέπει να κάνεις ένα διαχωρισμό. Γενικά το τι μαθαίνεις σε γενικές γραμμές στο Taekwondo ITF από την ομοσπονδία (που αυτά κάνουν και οι περισσότερες σχολές), και με το τι επιπλέον πέρα από το tkd σου έμαθε ο δάσκαλός σου

 

Το πρόβλημα είναι πως ενώ στην ύλη του TKD ITF υπάρχουν πολλά πράματα,οι περισσότεροι δάσκαλοι δεν τα διδάσκουν,είτε επειδή οι ίδιο δεν τα γνωρίζουν είτε επειδή ρίχνουν το βάρος κυρίως στον αγωνιστικό τομέα.

 

Αυτά από όσο ξέρω δεν τα έχει το ITF. Ο αγώνας με βάση τους κανόνες της ομοσπονδίας δεν είναι έτσι. Δηλαδή από γνωστούς μου που κατέβαιναν σε αγώνες στο ΙΤF οι κανόνες δεν είναι αυτοί (για τα χτυπήματα αναφέρομαι). Αυτό σημαίνει ότι δεν τα κάνουν σε όλες τις σχολές αυτά τα extra που αναφέρεις, ή τουλάχιστον δεν τα κάνουν σε αγωνιστική κλίμακα. Απλά μπορεί να στα δείχνουν. Αυτό δεν σημαίνει ότι χωρίς πρακτική μπορεί να τα εφαρμόσει κάποιος. Τώρα δεν ξέρω αν τα κάνετε σε αγωνιστική κλίμακα.

 

Εννοείται πως στους αγώνες,στις μάχες με λίγα λόγια,δεν επιτρέπονται όλα αυτά.Αυτό όμως δε σημαίνει πως δεν πρέπει να τα μαθαίνουμε,άλλωστε η τέχνη του TKD δεν είναι μόνο το αγωνιστικό κομμάτι.Το ότι δεν εφαρμόζουμε αυτές τις τεχνικές σε αγώνες δεν είναι απαραίτητα κακό διότι:

1) Μετά από πολλές ώρες προπόνησης νιώθεις "δυνατός" και σίγουρος για τα χτυπήματά σου.Άλλωστε,τις περισσότερες φορές γίνονται με αντίπαλο.

2) Οι αγώνες δεν είναι και ότι καλύτερο πάντα,δεδομένου του ότι έχεις να αντιμετωπίσεις το άγχος,την κούραση έπειτα από κάποια ώρα και τους κανόνες του παιχνιδιού που σε κάνουν να χρησιμοποιείς τα πιο "εύχρηστα" λακτίσματα για να πάρεις τον πόντο.Χάνεις δηλαδή σε ποικιλία.

 

Και όσον αφορά τις τεχνικές για το έδαφος δεν τις κάνουν πουθενά. Πολύ πολύ κακό αυτό. Και καλά κάνει και σας τα δείχνει ο δάσκαλος. Είναι πολύ σημαντικές.

Βεβαίως είναι σημαντικές διότι σε μια μάχη μπορεί να πέσεις κάτω.Να μην ξέρεις πώς να πέσεις αλλά και πώς μπορείς να ανταποδώσεις ή και να φυλαχτείς από κάποιο χτύπημα?

 

Βασικά τόση ώρα έχω αρχίσει το μπλα μπλά και δεν μπορώ να καταλήξω εκεί που θέλω. Όλα αυτά τα έγραψα γιατί μπορεί να δοθεί σε κάποιον λανθασμένη εντύπωση. Να πάει σε μια σχολή Τaekwondo ITF και να νομίζει ότι στα σίγουρα θα τα κάνει όλα αυτά. Και μετά να ξενερώσει.

 

Γι αυτό τόνισα ότι δεν τα διδάσκουν όλοι οι δάσκαλοι αυτά.

 

Πχ αυτός που κάνει muay thai μπορεί πολύ εύκολα να χρησιμοποιήσει τους αγκώνες και τα γόνατα και να σε πλήξει σε καίρια σημεία… Ενώ κάποιος που κάνει kick boxing μπορεί να το κάνει μεν αλλά χωρίς να μπορεί να μεγιστοποιήσει την δύναμή του, και χτυπώντας όπου να ʽναι.

Γενικά μπορείς και βγάζεις ότι θες άνετα σε κάποιον που δεν ξέρει πολεμικές τέχνες. Σε κάποιον που ξέρει όμως τα πράγματα δυσκολεύουν. Οπότε δοκιμάζεις ότι μπορείς καλύτερα. Βασικά σου βγαίνει ότι έχεις κάνει καλύτερα. Ότι έχεις κάνει σε αγωνιστική κλίμακα.

 

Αν όμως έχεις δάσκαλο που να στα δείξει όλα αυτά θα μπορείς και εσύ πολύ πολύ εύκολα να χρησιμοποιείς αγκωνιές,γονατιές κτλ.Γι αυτό λέω ότι το TKD ITF είναι ολοκληρωμένη πολεμική τέχνη.Εγώ προσωπικά νιώθω πλήρης και πως δε με χρειάζεται τίποτα άλλο να μάθω.

Τώρα αν έρθεις αντιμέτωπος με κάποιον γνώστη πολεμικής τέχνης σαφώς τα πράματα είναι χειρότερα.Εκεί παίζουν πολλά πράματα ρόλο.

Το καλύτερο βέβαια κατά τη γνώμη μου είναι να αποφεύγεις τις φασαρίες όσο είναι εφικτό διότι ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις τί εξέλιξη θα έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

σορρυ κιολας αλλα το ταε κβον ντο δεν το θεορω τεχνη που σε κανει σκληρο αλλα τεχνη που μαθενεις αλλα πραγματα π.χ κλοτσιες εναεριες και τετια.το μουαι ται που ασχολουμαι με εχει κανει να δεχομαι χτηπηματα και να τα αντεχω σαν να μην εγινε τπτ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να χωθώ κι εγώ για καμιά συμβουλή :)

Οι λόγοι που ψήνομαι να ασχοληθώ είναι φυσικά αυτοάμυνα, σωματική και πνευματική άσκηση. Είμαι 20 χρονών, 1.90 και 95 κιλά (από τα όποια τουλάχιστον 5 πρέπει να πάρουν δρόμο) και σχετικά μυώδης (σε καμία περίπτωση κάτι ιδιαίτερο απλά πάνω από τον μέσο όρο) πιο πολύ στη λογική ότι δεν είμαι και αγύμναστος το λέω.

 

Με βάση αυτόν τον σωματότυπο δεν ξέρω τι μπορεί να μου ταιριάζει γιατί πάντα είχα την αντίληψη πως αυτές οι τέχνες ταιριάζουν σε μικρότερα ύψη.

Κρατάω από τα όσα έχετε αναφέρει τις 2 τέχνες, μια χαλαρή μια σκληρή.

 

Κι ένα κόλλημα, θα προτιμούσα να ασχοληθώ με κάτι ιαπωνικό, καθώς γενικά έχω ασχοληθεί με την κουλτούρα αυτή και πιστεύω είναι πολύ καλό (πχ το ninjutsu με ψήνει άπειρα αλλά τι ελπίδες υπάρχουν να βρω καλό sensei, πόσο μάλλον στο βόλο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ κιολας αλλα το ταε κβον ντο δεν το θεορω τεχνη που σε κανει σκληρο αλλα τεχνη που μαθενεις αλλα πραγματα π.χ κλοτσιες εναεριες και τετια.το μουαι ται που ασχολουμαι με εχει κανει να δεχομαι χτηπηματα και να τα αντεχω σαν να μην εγινε τπτ..

 

Δε θα σε κατηγορήσω :-) γιατί εν μέρει έχεις δίκο.Λίγοι δάσκαλοι του Tae Kwon Do κάνουν σήμερα καλή,σωστή,δυνατή προπόνηση.Θα σου μιλήσω όμως για τον δικό μου δάσκαλο.Φυσικά και έχουμε χτυπήματα που μας επιτρέπουν να <<ψηνόμαστε>> χωρίς όμως να διακινδυνεύουμε να τραυματιστούμε σοβαρά.Διότι η φιλοσοφία του Tae Kwon Do είναι να το εξασκείς μέχρι να γεράσεις.Αν πάρουμε για παράδειγμα το kick boxing που έχει δυνατά χτυπήματα ή ακόμη και το box ,πόσους αθλητές γνωρίζεις που ασκούνται μέχρι τα γεράματα?Οι περισσότεροι αθλούνται για 10-15 χρόνια ,παίρνουν τα μετάλλια και τέλος.Πώς να συνεχίσουν!Αφού σακατεύονται!Άλλο πράγμα είναι να σκληραγωγείσαι και άλλο να σακατεύεσαι!Δε θα σπάσουμε ούτε τα καλάμια μας ούτε τα κεφάλια μας!

Όσο για το μουαι ται δεν ξέρω τί ακριβώς παίζει.Είναι σαν το kick boxing τα χτυπήματα?

 

soturin

Με βάση αυτόν τον σωματότυπο δεν ξέρω τι μπορεί να μου ταιριάζει γιατί πάντα είχα την αντίληψη πως αυτές οι τέχνες ταιριάζουν σε μικρότερα ύψη.

 

 

Στη σχολή μας έχουμε άνθρωπο 1.95 ,103 κιλά ,36 χρονών που κάνει 6 χρόνια tae kwon do και τα καταφέρνει μια χαρά και παίρνει και μετάλλια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια παρενθεση για το kick box, δε θεωρειται πολεμικη τεχνη για κανενα λογο, ειναι αθλημα (ακομα και το full contact). Δε βοηθαει ιδιαιτερα στην αυτοαμυνα (σε σχεση με αλλες τεχνες και αθληματα εννοω) ομως κανει πολυ καλη φυσικη κατασταση (αντοχη) και σωμα (ενδυναμωση μυικων ομαδων, γραμμωσεις κτλ).

ΥΓ : Το υψος δεν εχει σημασια αρκει να σου αρεσει κατι και να ασχοληθεις με αυτο. Αναλογα τι σου ταιριαζει εσενα καλυτερα. Το μονο ισως "προβλημα" ειναι οτι αν δεν υπαρχει καποιος στα κυβικα σου στην προπονηση, θα εχεις πλεονεκτημα σε σχεση με τους συναθλητες σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περι aikido? αν και γενικά το πρόβλημα μου πιστεύω είναι πως δεν θα βρω πολλές καλές επιλογές στο βόλο

και μια ερώτηση ακόμα, χοντρικά (ή έστω με κάποιο παράδειγμα, εαν ποικίλει) πια είναι η κατάλληλη συχνότητα των μαθημάτων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δε θα σε κατηγορήσω :-) γιατί εν μέρει έχεις δίκο.Λίγοι δάσκαλοι του Tae Kwon Do κάνουν σήμερα καλή,σωστή,δυνατή προπόνηση.Θα σου μιλήσω όμως για τον δικό μου δάσκαλο.Φυσικά και έχουμε χτυπήματα που μας επιτρέπουν να <<ψηνόμαστε>> χωρίς όμως να διακινδυνεύουμε να τραυματιστούμε σοβαρά.Διότι η φιλοσοφία του Tae Kwon Do είναι να το εξασκείς μέχρι να γεράσεις.Αν πάρουμε για παράδειγμα το kick boxing που έχει δυνατά χτυπήματα ή ακόμη και το box ,πόσους αθλητές γνωρίζεις που ασκούνται μέχρι τα γεράματα?Οι περισσότεροι αθλούνται για 10-15 χρόνια ,παίρνουν τα μετάλλια και τέλος.Πώς να συνεχίσουν!Αφού σακατεύονται!Άλλο πράγμα είναι να σκληραγωγείσαι και άλλο να σακατεύεσαι!Δε θα σπάσουμε ούτε τα καλάμια μας ούτε τα κεφάλια μας!

Όσο για το μουαι ται δεν ξέρω τί ακριβώς παίζει.Είναι σαν το kick boxing τα χτυπήματα?

 

και εσυ εχεις δικιο:-)κανενας δεν πηγε μεχρι τα γεραματα....ο μοχαμεντ αλι πηγε και αυτος με παρκινσον.το κικ μποξ δεν ειναι πολεμικη τεχνη οπος λεει ο φιλος μας πιο πανω.το μουαι ται ειναι πολεμικη τεχνη που θελει εξασκηση και την κανεις μεχρι να γερασεις κατι σαν το ταεκ βον ντο πολυπλοκη αλλα και παλι σακατευεσαι και μονο οι ταιλανδοι εχουν φτασει μεχρι τα γεραματα οι οποιοι επινοησαν και την τεχνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να χωθώ κι εγώ για καμιά συμβουλή :)

Οι λόγοι που ψήνομαι να ασχοληθώ είναι φυσικά αυτοάμυνα, σωματική και πνευματική άσκηση. Είμαι 20 χρονών, 1.90 και 95 κιλά (από τα όποια τουλάχιστον 5 πρέπει να πάρουν δρόμο) και σχετικά μυώδης (σε καμία περίπτωση κάτι ιδιαίτερο απλά πάνω από τον μέσο όρο) πιο πολύ στη λογική ότι δεν είμαι και αγύμναστος το λέω.

 

Με βάση αυτόν τον σωματότυπο δεν ξέρω τι μπορεί να μου ταιριάζει γιατί πάντα είχα την αντίληψη πως αυτές οι τέχνες ταιριάζουν σε μικρότερα ύψη.

Κρατάω από τα όσα έχετε αναφέρει τις 2 τέχνες, μια χαλαρή μια σκληρη

 

ως ψηλος εχεις πλεονεκτημα γτ φτανεις τον αντιπαλο απο πιο μακρινη αποσταση και ετσι εχεις και καλυμενη την κεφαλη σου:-)

αλλα εχεις και μειονεκτημα.ενας κοντος αμα ξερει και εχει καποια εμπειρια αμα δει οτι εισαι ψηλος θα ερθει και θα σε παιξει απο κοντα και εσυ σαν ψηλος δεν θα εχεις το περιθωριο να σηκωσεις ποδι.σαν συμβουλη σου προτεινω να μαθεις καλη πυγμαχια....:-)για τετιοες περιπτωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...