Προς το περιεχόμενο

Μου έστειλε εξώδικο η Forthnet...να τους κάνω και εγω μια μηνυση??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα με πήραν τηλέφωνο από εταιρία εισπραξεως για να εξοφλήσω υποτιθέμενη οφειλή στην FORTHNET. Αυτό που με πείραξε ΔΕΝ ήταν το λάθος το οποίο έγινε, διότι λάθη γίνοντε σε όλες τις εταιρίες, και σε ΟΛΑ τα λογιστήρια. Το εξωφρενικό είναι, ότι οχτώ (8) μήνες που υποτίθεται ότι τους χρώσταγα τα λεφτά, ΔΕ με πήραν οι ίδιοι ένα τηλέφωνο ή να μου στείλουν ένα email, να διευθετίσουν το θέμα, αλλά έστειλαν κατευθείαν τα στοιχεία μου σε τρίτους και μάλιστα με τον χαρακτηρισμό ως ...κακοπληρωτή!!!. Αυτό είναι ότι χειρότερο μπορεί να κάνει η εταιρία σε ενα πελάτη της. Να χάσει την εμπιστοσύνη που της δείχνει ο πελάτης της και στον τέλος να τον χάσει ΚΑΙ από πελάτη.:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί να πρέπει ο πελάτης να αποδείξει ότι έχει πληρώσει και όχι η εταιρεία ότι δεν έχει πληρώσει ο πελάτης τους.

Ειδικά όταν φεύγουν μαζικά εξώδικα και καταλαβαίνουν ότι έχει γίνει λάθος. (μήπως έκανε καμία συνεργασία με κανένα δικηγορικό γραφείο και πληρώνουν στο 1/5 ? :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με πήραν τηλέφωνο από εταιρία εισπραξεως για να εξοφλήσω υποτιθέμενη οφειλή στην FORTHNET. Αυτό που με πείραξε ΔΕΝ ήταν το λάθος το οποίο έγινε, διότι λάθη γίνοντε σε όλες τις εταιρίες, και σε ΟΛΑ τα λογιστήρια. Το εξωφρενικό είναι, ότι οχτώ (8) μήνες που υποτίθεται ότι τους χρώσταγα τα λεφτά, ΔΕ με πήραν οι ίδιοι ένα τηλέφωνο ή να μου στείλουν ένα email, να διευθετίσουν το θέμα, αλλά έστειλαν κατευθείαν τα στοιχεία μου σε τρίτους και μάλιστα με τον χαρακτηρισμό ως ...κακοπληρωτή!!!. Αυτό είναι ότι χειρότερο μπορεί να κάνει η εταιρία σε ενα πελάτη της. Να χάσει την εμπιστοσύνη που της δείχνει ο πελάτης της και στον τέλος να τον χάσει ΚΑΙ από πελάτη.:(

 

 

Ακριβώς το ίδιο σκέφτηκα και εγώ όταν μας ήρθε με courier ένα ακριβώς ίδιο γραμματάκι στα γραφεία της εταιρίας μου.

 

Μάλιστα την περίοδο που φύγαμε απο την Forthnet (πέρυσι τέτοια εποχή) επειδή δεχτήκαμε επίθεση στο online shop μας απο πι-σί που βρισκόταν στα κεντρικά της Forthnet (αλλα αυτό είναι μια άλλα ιστορία) έγινε ψιλοπανικός και μας παρακαλούσαν να μείνουμε στο κ@λ@χανείο τους.

"Θάψανε" μάλιστα το περιστατικό για να προστατεύσουν τον υπαίτιο απο νομικές κυρώσεις.

 

 

 

Το αστείο είναι οτι η εταιρική μας συνδρομή πληρωνόταν κάθε μήνα μέσω τραπέζης με εντολή πληρωμής.

 

 

Τι να πώ... Ας μας κυνηγήσουν για 106 ευρώπουλα. Περημένω πως και πως να μας πάρουν τηλέφωνο απο το δικηγορικό γραφείο...Ε ρε γέλια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα δεν το πιστευω και εμενα μου ηρθε σημερα το πρωι το εξωδικο το οποίο ειναι τραγικό!!!!

 

Δεν πληρωσα λεει απο τοτε που εκανα την συνδεση.. μηνες τωρα!!!!!!!!Και όταν τους ρωτησα γιατι δεν την κόψατε την συνδεση μου ειπαν: <<καλή τη πίστη>>

 

Εγω τα πλήρωνα στην τράπεζα και είχα τις αποδείξεις και όταν του είπα τις ημερομηνίες κατάθεσης τα βρήκε όλα τα λεφτα και η δικαιολογία ήταν οτι έκανε λάθος η ΕΘΝΙΚΗ τράπεζα στο username!!!!!

 

 

 

Δεν σε παίρνυν τηλ. να σου πουν οτι χρωστάς, δεν σου στέλνουν χαρτί οτι χρωστας, ο λογαριασμός ειναι χωρις το προηγούμενο υπόλοιπο και ΞΑΦΝΙΚΑ ερχεται ενα εξωδικο απο κατι τυχαίους δικηγόρους!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol τώρα είδα το thread. Στον κολλητό μου του ήρθε εχτές τέτοιο χαρτί. Ομως παιδιά δεν είναι εξώδικο, προειδοποιητήριο είναι βέβαια στους άλλους πιθανώς να είναι εξώδικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον...............

 

Ως -θα τολμησω να πω- σχετικος με το αντικειμενο και χωρις να περασω σε νομικες εννοιες ( οχι αλλο καρβουνο :P ) εχω να πω τα εξης:

Ειναι συνηθης πρακτικη των μεγαλων εταιριων πλεον να συνεργαζονται με εισπρακτικες εταιριες οι οποιες αναλαμβανουν την διαδικασια σχετικα με την απαιτηση των οφειλων αντι κάποιου ποσοστου. Με τη σειρα τους αυτες ενεργοποιουν ,αναλογα με την περιπτωση, ειτε καποιους υπαλληλους τους οι οποιοι ενημερωνουν τηλεφωνικα τους οφειλετες ειτε καποιο συνεργαζομενο δικηγορο ο οποιος και αυτος αμοιβεται με ενα ποσοστο συνηθως επι του γραμματιου προεισπραξης που πληρωνεται κατα τη διαδικασια εκδοσης διαταγης πληρωμης.

Αν η τηλεφωνικη επικοινωνια αποτυχει τοτε σαν μια ανεξοδη κινηση εκφοβισμου αποστελλεται στον οφειλετη "Εξωδικος Οχληση" με απλη ή σπανιοτερα με συστημενη επιστολη. Το καλο για μας ειναι οτι η επιστολη αυτη δεν εχει -νομικως- καμμια σημασια καθως .....(ακολουθουν διαφορα νομικα bla bla bla).......... Ας λενε και ας ζητουν οτι θελουν.

Τα πραγματα σοβαρευουν αν αποστειλουν κανονικο Εξώδικο το οποιο επιδιδεται με δικαστικο επιμελητη και δια του οποιου καταγγέλεται (λογικο ειναι) η μεταξυ της εταιριας και του οφειλέτη συμβαση και ζητειται η εντος ολιγων ημερων καταβολή του χρεωστικου υπολοιπου πλεον των σχετικων εξόδων (συνηθως χρεωνουν περι 45€).

Το εξωδικο αυτο χρησιμευει ωστε μεταγενεστερα να χρησιμοποιηθει ως σχετικο για την εκδοση Δγης πληρωμης χωρις κινδυνο ανακοπης (ναι ετσι λεγεται lol) για μη ειδοποιηση του οφειλετη η οποια θα τους παει πισω κατα 1 περιπου χρονο στην ολη διαδικασια (ειδικα στην περιοχη αρμοδιοτητας των Αθηναικων δικαστηριων οπου και εχουν εδρα οι περισσοτερες απο τις μεγαλες εταιριες).

Στην περιπτωση λοιπον που δειτε οτι εχουν μπει στον κοπο να στειλουν κανονικο εξωδικο με δικαστικο επιμελητη να εχετε υποψιν οτι most probably το εχουν δει σοβαρα το θεμα ακομα και αν προκειται για ενα σχετικα μικρο ποσο της ταξεως πχ των 250-300 € και συνεπως ετοιμαζονται για εκδοση Δγης πληρωμης.

Το κακο ειναι οτι ακομα και με την ασκηση του ενδικου βοηθηματος της ανακοπης που αναφεραμε παραπανω -και εκτος οτι πληρωνετε δικηγορο γι αυτο ( muxaxaxaxaaxa )- το γεγονος οτι εκδοθηκε η Δγη πληρωμης επιφερει εγγραφη στον Τειρεσια οποτε θα σας "μαυρισουν" για ουσιαστικα αστειο λογο .

Για να μην πουμε για την περιπτωση που εχετε περιουσιακα στοιχεια και αποφασισουν να προχωρησουν σε "εκτελεση" ( ξανα lol ).

 

Συνοψιζοντας και κατα την ταπεινη μου γνωμη ( "φιλικα" που ειναι και της μοδας να λενε :D ) 1) αν σας στειλουν απλο γραμμα μην ανησυχειτε γιατι ειναι μια απλη προσπαθεια εκφοβισμου και πιεσης. Μην το αφησετε ομως και αν νομιζετε οτι εχουν αυτοι λαθος σε κατι, διοτι π.χ. εχετε πληρωσει αυτα που ζητανε, παρτε τους ενα τηλεφωνο. Σε αυτη τη φαση ΔΕΝ πληρωνουμε τοκους αλλα εδω μπαινουμε σε νομικα ζητηματα και κινησεις τακτικης οποτε να μην bla bla αλλο.....

2) αν σας στειλουν εξωδικο με δικαστικο επιμελητη Ανησυχηστε διοτι τα παλικαρια μαλλον εχουν "σοβαρο σκοπο". Αυτα........

 

****EDIT***

 

Το ξεχασα αυτο, μηνυση δεν γινεται σε αυτη την περιπτωση και ειδικα οχι κατα ανωνυμης εταιριας δεν το κανουμε ετσι απλα οχι και παλι οχι. Αγωγη για ηθικη βλαβη ναι αλλα......ask your lawer (or better not :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

billypan filika den eprekses sosta!! opos kai oloi oi alloi me antistoixes periptoseis...

 

Stin Ellada zeis...kairos einai na vgaleis ligo ton Ellina apo mesa sou... Ego sti thesi sou pragmataki tha tous apeilousa me minisi... kai tha zitaga gia antallagma dorean syndesi... Kai oxi epeidi tin exo anagki...etsi gia na mathoun oti den mporoun na paizoun me ton xrono kai ta neura tou kathenos mas epeidi variountai na tsekaroun tis katatheseis i epeidi xanoun ta fax pou tous steneis... Otan tou mpei to p***ki sto k***o (syggnomi kiolas) mono tote tha valoune myalo!!!! Allios den prokeite na ginei tipota!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

billypan filika den eprekses sosta!! opos kai oloi oi alloi me antistoixes periptoseis...

 

Stin Ellada zeis...kairos einai na vgaleis ligo ton Ellina apo mesa sou... Ego sti thesi sou pragmataki tha tous apeilousa me minisi... kai tha zitaga gia antallagma dorean syndesi... Kai oxi epeidi tin exo anagki...etsi gia na mathoun oti den mporoun na paizoun me ton xrono kai ta neura tou kathenos mas epeidi variountai na tsekaroun tis katatheseis i epeidi xanoun ta fax pou tous steneis... Otan tou mpei to p***ki sto k***o (syggnomi kiolas) mono tote tha valoune myalo!!!! Allios den prokeite na ginei tipota!!

 

Ηθελα απλως να τελειωνει αυτη η ιστορια οσο το δυνατον πιο γρηγορα διοτι εχουμε και σοβαρες δουλειες να κανουμε και οχι να ασχολουμαστε με την καθε εταιρια που λογω καποιου υπαλληλου της ταλαιπορουμαστε ασκοπα.

Αν δειτε σε καποιο απο τα παραπανω post μου λεω για εναν φιλο μου ο οποιος πληρωνει τη συνδρομη με πιστωτικη καρτα η οποια ελλειξε, εβγαλε νεα, τους δινει τον αριθμο της νεας ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ εκεινη επιβεβαιονουν οτι εχουν ενημερωθει και ερχονται μετα απο 1χρονο και του λενε χρωστας...Ε αυτος θα κινησει ολες τις διαδικασιες καθως η συνδεση ειναι εταιρικη και ολες οι 3μηνες αποδειξεις απο την forthnet διχνουν οτι η πληρωμη γινοταν κανονικα.

Η φτηνη τους δικαιολογια προς εμενα ηταν οτι στο fax που τους εστειλα με την αποδειξη καταθεσης της τραπεζας πριν 1 χρονο δεν φαινοταν το username μου.(Και δεν μπορουσαν πχ να δουν το ονοματεπωνυμο μου να διασταυρωσουν την πληρωμη?? ) :mrgreen: Και περιμεναν να περασε 1 χρονος για να στειλουν ειδοποιηση πληρωμης (Μαλλον φενεται υπολογιζουν τα εσοδα και τα εξοσα της χρονιας που περασε!!! λοολ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα απλως να τελειωνει αυτη η ιστορια οσο το δυνατον πιο γρηγορα διοτι εχουμε και σοβαρες δουλειες να κανουμε και οχι να ασχολουμαστε με την καθε εταιρια που λογω καποιου υπαλληλου της ταλαιπορουμαστε ασκοπα.

Αν δειτε σε καποιο απο τα παραπανω post μου λεω για εναν φιλο μου ο οποιος πληρωνει τη συνδρομη με πιστωτικη καρτα η οποια ελλειξε' date=' εβγαλε νεα, τους δινει τον αριθμο της νεας ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ εκεινη επιβεβαιονουν οτι εχουν ενημερωθει και ερχονται μετα απο 1χρονο και του λενε χρωστας...Ε αυτος θα κινησει ολες τις διαδικασιες καθως η συνδεση ειναι εταιρικη και ολες οι 3μηνες αποδειξεις απο την forthnet διχνουν οτι η πληρωμη γινοταν κανονικα.

Η φτηνη τους δικαιολογια προς εμενα ηταν οτι στο fax που τους εστειλα με την αποδειξη καταθεσης της τραπεζας πριν 1 χρονο δεν φαινοταν το username μου.(Και δεν μπορουσαν πχ να δουν το ονοματεπωνυμο μου να διασταυρωσουν την πληρωμη?? ) :mrgreen: Και περιμεναν να περασε 1 χρονος για να στειλουν ειδοποιηση πληρωμης (Μαλλον φενεται υπολογιζουν τα εσοδα και τα εξοσα της χρονιας που περασε!!! λοολ )[/quote']

 

Aν είχαν πρόβλημα με το Fax σου να σου το έλεγαν πριν ένα χρόνο και αν γούσταραν να σου επέστρεφαν τα χρήματα και να σου κοβαν και τη σύνδεση αλλά όχι σου ανανεώνουν και μετά από ένα χρόνο να τα θυμούντε! Μια λύση που σκέφτομαι είναι ΕΕΤΤ, Γραμματεία καταναλωτή και ΙΝΚΑ για να μην περάσει αψήφιστα και να μην ταλαιπωρηθούν ποτέ πάλι άλλοι συνδρομητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά και εμένα μου ήρθε ένα τέτοιο ωραίο χαρτάκι από δικηγορικό γραφείο και έλεγε ότι χρωστούσα 250 (πήγαινε 278 με τους τόκους) euro!

Αφού μίλησα με forthnet μου είπαν ότι χρωστάω 159 (μόνο....) για μια ανανέωση DSL που έκανα το καλοκαίρι. Αφού τος ξέχεσα και τους είπα ότι έχω και την απόδειξη κατάθεσης (μάλλον έχουν πρόβλημα με τα λεφτά που βάζουν στη τράπεζα) μου είπαν ότι «ναι έχετε δίκιο, τώρα μίλησα με λογιστήριο και δεν υπάρχει κάποια οφειλή, δεν ξέρω γιατί σας έστειλαν το ειδοποιητήριο, εμείς δεν δώσαμε τέτοια εντολή»

Μίλησα και με το δικηγορικό γραφείο και μου είπαν «και τι εμείς μόνοι μας πήραμε τέτοια πρωτοβουλία?» και δεν ήξερε να μου πει από που προέκυψαν τα 278 euro (ενώ η άλλη στη forthnet έβρισκε 159 υπόλοιπο)

Το θέμα είναι ότι ενώ θα έπρεπε να τους ρίξουμε καμιά μήνυση ξεγυρισμένη δεν το κάναμε (και εγώ προσωπικά βαριέμαι να τρέχω σε δικηγόρους κλπ κλπ) αλλά αν γίνει κάτι οργανωμένο είμαι μέσα με τα 1000.

Τι να πω....απλά έλεος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File billypan einai autonoito oti den tha kinitheis nomika giati tote eisai xamenos apo xeri!! Tha ksemperdepseis meta apo 20 xronia kai tha exeis ftharei toso poly apo tin diadikasia kai to treksimo pou tha euxesai na tous plirones kai parapano gia na mi se prizoun... Se autes tis periptoseis rixneis adeia gia na piaseis gemata... Tous "apeileis" ante to poly poly na steileis kamia proeidopoiisi apo kana filaraki dikigoro kai ama sou katsei dikaionesai kai to euxaristiesai kiolas me kana 6amino DSL.. Ama den psarosoun tous les ante sas sygxoro kai teleionei i ypothesi mexri na sto ksanakanoun!!

 

Na sas po pena sxetiko paradeigma: Eimai sti Germania kai enas filos (30 xronon) psonizan me ti gynaika tou se ena polykatastima (Karstadt)... Kai autos kathotan me ena ilithio vlema sta gynekeia esyrouxa kai perimene tin gynaika tou. Kapoia stigmi irthe to security tou katastimatos kai tou lene EUGENIKOTATA xoris na ton akoumpisoun na tous akolouthisei. Ton pane se ena domatio kai tou zitane na tou kanoun elegxo epeidi nomizan oti kati eklepse. Fysika den eixe parei tipota kai tou zitane amesos xoris na pei tipota autos xilia sygnomi kai tou lene na parei OTIDIPOTE thelei apo to katastima dorean.. Kai kserete ti tous pire o atheofovos???? Ena piano me oura pou den ksero kai ego poses xiliades euro kostize!!! Den leo treli poustia na parei to piano...ego ena laptopaki tha to epairna pantos...:D

 

Apla to leo gia na katalavete tin diafora nootropias kai ton sevasmo pros ton pelati pou epikratei stis alles xores...vevaia pou na to fantastoun oti tha epeftan se Ellina kai tha tous p*****ge..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...