Προς το περιεχόμενο

Γρίφοι


sato_gtd_pro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αμα θες να εισαι σωστος να κανεις καθε μερα εναν απολογισμο.δηλαδη να γραφεις ολα τα στοιχεια που εχουν ειποθει κ ειναι σωστα ωστε να μη αναγκαζομαστε να γυρναμε πισω 10 σελιδες οκ?

Υ.Γ.:μου φαινεται περιεργο να σκασω απο τα γελια τοσο πολυ με το ακουσμα 6 λεξεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 7 μήνες μετά...
Κάποιος κύριος έχει δυο κέρματα με συνολική αξία 30 δρχ. Το ένα κέρμα δεν είναι δεκάρικο. Τι κέρματα έχει ο κύριος αυτός ;

 

Ε αυτό είναι παλιό...:mrgreen: Αλλά δεν θα στο χαλάσω. (μόνο μην σε βρίσουυν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Βρήκαν έναν πολύ ωραίο γρίφο στο internet και λέω να τον γράψω και εδώ. Να ο γρίφος όπως ακριβώς τον είχε γράψει το παιδί που έβαλε τον γρίφο...

 

 

''Έχουμε δυο ακέραιους αριθμούς, x, y για τους οποίους ισχύει 2 <= x,y <= 99.

Έστω Α το άθροισμά τους και G το γινόμενό τους.

Έστω και δυο φίλοι, ο ένας εκ των οποίων γνωρίζει μόνο το άθροισμα Α,

και ο άλλος μόνο το γινόμενο G.

Για ευκολία τους ονομάζουμε αντίστοιχα Α και G.

Ανάμεσά τους λαμβάνει χώρα ο εξής διάλογος.

 

G: Δεν ξέρω τους αριθμούς.

Α: Το ήξερα οτι δεν τους ξέρεις. Ούτε εγώ τους ξέρω.

G: Τώρα τους ξέρω!

A: Τώρα τους ξέρω και εγώ!!!

 

Ποιοί είναι οι δυο αριθμοί;''

 

:-D Ωραίος φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν έχουμε... 4<= χ+y <= 198 και 4<= χy <= 9801.όλος ο γρίφος νομίζω πως κρύβεται στον διάλογο, ή κάνω λάθος? Μήν μου πείς ότι είναι οι 2 και 99 γιατί θα βαρέσω αίνεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν άντεξα και έψαξα και βρήκα την λύση...

ΔΕΝ είναι βλακεία. Σαν σκέψη δεν είναι τόσο δύσκολο (ούτε και τόσο εύκολο) απλά πρέπει να παιδευτείς πολύ για να τους βρεις τους αριθμούς...

 

Η σκέψη πάει κάπως έτσι:

 

''G: Δεν ξέρω τους αριθμούς.''

 

Το ότι ξέρει οτ γινόμενο και δεν ξέρει τους αριθμούς σημαίνει ότι το γινόμενο μπορεί να γραφτεί με παραπάνω απο έναν τρόπο. Δηλαδή αν το γινόμενο ήταν 60 μπορεί να ήταν το 2 * 30 ή και το 3 * 10... Αν κάτσει κανείς και κάνει όλους τους δυνατούς πολλαπλασιασμούς με όλα τα νούμερα που έχει, και κρατήσει μόνο εκείνα τα γινόμενα που επαναλαμβάνονται τότε θα του μείνουν μια x ομάδα ζευγαριών αριθμών. Το ίδιο γίνεται και με αυτό που είπε ο Α δηλαδή:

 

''Α: Το ήξερα οτι δεν τους ξέρεις. Ούτε εγώ τους ξέρω.''

 

Ακολουθώντας πάλι την ίδια μέθοδο καταλήγουμε σε άλλες έστω y ομάδες ζευγαριών. Και ψάχνουμε να βρούμε το κοινό ζευγάρι απο τις δύο ομάδες που αν κατάλαβα καλά είναι και μοναδικό που είναι και οι δύο αριθμοί που ψάχνουμε. Δεν τους θυμάμαι ποιοι ήταν οι αριθμοί αλλά νομίζω δεν έχει και τόση σημασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείς πολύ, ψιλοβλακεία ήταν.

 

Γιατί ρε συ δεν σ'άρεσε ? Σαν εκφώνηση ωραίος και αφού βγάζει και με κάπιο τρόπο αποτέλεσμα, τότε είναι καλός... :-D Γούστα είναι αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...