Προς το περιεχόμενο

Γρίφοι


sato_gtd_pro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι κάνεις βρε Τζινάκι? Που είσαι?

Σου έστειλα απάντηση στο θέμα με τις παραλίες….να μη στεναχωριέσαι….

Το διάβασες ?

 

Οfftopic: Όχι καμάκι εδώ ρε παιδιά!!!! :D :D :D

 

Με μια πιο καλή ματιά στο γρίφο, οι συνδυασμοί για το γινόμενο δε μπορούν να βγουν παραπάνω από 4 πάντως.

Δηλαδή ας πούμε 2 Χ 88 = 4 Χ 44 = 8 Χ 22 = 16 Χ 11. Παραπάνω δεν πάει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάνεις βρε Τζινάκι? Που είσαι?

Σου έστειλα απάντηση στο θέμα με τις παραλίες….να μη στεναχωριέσαι….

Το διάβασες ?

 

Γεια σου Houston!!!Γράφω εξετασική κ λιώνω καλοκαιριάτικα...Φυσικα κ το διάβασα αλλά δεν με παρηγόρισε κ πολύ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Θέλω τη βοήθειά σας για ένα αίνιγμα που μου τέθηκε.

 

Είναι που λέτε ένα επιχειρηματίας και ετοιμάζεται για ταξίδι. Ο υπηρέτης βλέπει ένα όνειρο ότι το αεροπλάνο με το οποίο θα τεξιδέψει πρόκειται να πέσει και το λέει στο αφεντικό του κι αυτός δεν παίρνει το αεροπλάνο το οποίο πραγματικά πέφτει. Παίρνει τελικά το επόμενο, πηγαίνει στον προορισμό του, κάνει τη δουλειά του κι όταν επιστρέφει απολύει τον υπηρέτη!

Ερώτημα: Γιατί τον απέλυσε;

 

Μου τέθηκε από παιδί 11 χρονών γι αυτό και η απλοϊκότητα στη δομή. Σας έρχεται καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον δεν στο είπε καλά.

 

Δεν ήταν ο υπηρέτης του που είδε το όνειρο και του το είπε, αλλά ο νυχτοφύλακας των γραφείων (ή εργοστασίου κτλ).

Αυτός για να είδε όνειρο κατά την διάρκεια της δουλειάς του, σημαίνει ότι κοιμόταν ενώ φύλαγε τα γραφεία, οπότε τον απέλυσε γι' αυτό το λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν ξέρω αν υπάρχει ηδη κάποιο ποστ αλλά με αυτή την αφορμή να λέει κάποιος ενα αίνιγμα και μετα οι άλλοι να ψάχνουν τη λύση καί όποιος τη βρει να λέει εκείνος...

 

-->Λοιπόν ηταν ένας βασιλιάς και ειχε δυο ολόιδιους γιόυς που δέν τους ξεχόριζε καί ήθελε να δώσει τη κληρονομιά του ...Και στον ένα εδωσε ενα ασπρο αλογο και στον αλλο ενα μαυρο (για να τους ξεχοριζει) και τους λεει να πανε μεχρι το τελος του δασους και οποιος φτάσει τελευταιος θα παρει τη κληρονομια...στη συνέχεια τ 2 αδερφια μαλωνανε για το ποιος θα ξεκινησει 1τος...ερχεται ενας σοφος και τους λεει κατι και ξαφνικα τρεχουν οσο ποιο γριγορα γινετε...

 

Τι τους έιπε ο σοφός και τρέξανε τοσο ξαφνικα???

 

Και πάλι συγνώμη αν υπάρχει καποιο τέτοιο ποστ... αν υπάρχει να σβήσουν αυτό το μύνημα οι υπέυθηνοι;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον δεν στο είπε καλά.

 

Δεν ήταν ο υπηρέτης του που είδε το όνειρο και του το είπε, αλλά ο νυχτοφύλακας των γραφείων (ή εργοστασίου κτλ).

Αυτός για να είδε όνειρο κατά την διάρκεια της δουλειάς του, σημαίνει ότι κοιμόταν ενώ φύλαγε τα γραφεία, οπότε τον απέλυσε γι' αυτό το λόγο.

 

Κι εγώ αυτό σκέφτηκα αλλά με τον υπηρέτη δεν έβγαζε νόημα. Με νυχτοφύλακα βγάζει πάντως. Θα τον ρωτήσω τον πιτσιρίκο αν τα μπέρδεψε! Θενξ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν ξέρω αν υπάρχει ηδη κάποιο ποστ αλλά με αυτή την αφορμή να λέει κάποιος ενα αίνιγμα και μετα οι άλλοι να ψάχνουν τη λύση καί όποιος τη βρει να λέει εκείνος...

 

-->Λοιπόν ηταν ένας βασιλιάς και ειχε δυο ολόιδιους γιόυς που δέν τους ξεχόριζε καί ήθελε να δώσει τη κληρονομιά του ...Και στον ένα εδωσε ενα ασπρο αλογο και στον αλλο ενα μαυρο (για να τους ξεχοριζει) και τους λεει να πανε μεχρι το τελος του δασους και οποιος φτάσει τελευταιος θα παρει τη κληρονομια...στη συνέχεια τ 2 αδερφια μαλωνανε για το ποιος θα ξεκινησει 1τος...ερχεται ενας σοφος και τους λεει κατι και ξαφνικα τρεχουν οσο ποιο γριγορα γινετε...

 

Τι τους έιπε ο σοφός και τρέξανε τοσο ξαφνικα???

 

Και πάλι συγνώμη αν υπάρχει καποιο τέτοιο ποστ... αν υπάρχει να σβήσουν αυτό το μύνημα οι υπέυθηνοι;)

 

Toυς ειπε να αλλαξουν αλογα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν ξέρω αν υπάρχει ηδη κάποιο ποστ αλλά με αυτή την αφορμή να λέει κάποιος ενα αίνιγμα και μετα οι άλλοι να ψάχνουν τη λύση καί όποιος τη βρει να λέει εκείνος...

 

-->Λοιπόν ηταν ένας βασιλιάς και ειχε δυο ολόιδιους γιόυς που δέν τους ξεχόριζε καί ήθελε να δώσει τη κληρονομιά του ...Και στον ένα εδωσε ενα ασπρο αλογο και στον αλλο ενα μαυρο (για να τους ξεχοριζει) και τους λεει να πανε μεχρι το τελος του δασους και οποιος φτάσει τελευταιος θα παρει τη κληρονομια...στη συνέχεια τ 2 αδερφια μαλωνανε για το ποιος θα ξεκινησει 1τος...ερχεται ενας σοφος και τους λεει κατι και ξαφνικα τρεχουν οσο ποιο γριγορα γινετε...

 

Τι τους έιπε ο σοφός και τρέξανε τοσο ξαφνικα???

 

Και πάλι συγνώμη αν υπάρχει καποιο τέτοιο ποστ... αν υπάρχει να σβήσουν αυτό το μύνημα οι υπέυθηνοι;)

 

όποιος βιάζεται σκοντάφτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα, πλακα πλακα ειναι ο πιο δυσκολος γριφος που μου εχουν πει. Δεν μπορω να σκεφτω και κυριως δεν θελω να σκεφτω τιποτα αλλο απο ενα ξανθο με μεγαλα φουσκουνια να γλυφει ενα παγωτο...

 

ΥΓ. Οποιος το εχει ας το στειλει με πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας επιχειρηματίας σκέφτηκε το παρακάτω συνταξιοδοτικό πρόγραμμα για τους υπαλλήλους του: Τους είπε πως θα τους δώσει σύνταξη αμέσως μόλις ο καθένας τους εργασθεί για 8 καθαρές ώρες στο ταμείο της εταιρίας. Η μόνη προϋπόθεση που έθεσε ήταν ότι κανένας τους δεν επιτρέπεται να εργασθεί κάθε μέρα, περισσότερο από το μισό του χρόνου που του απομένει για να συμπληρώσει τις 8 αυτές ώρες. Την πρώτη μέρα δηλαδή ένας υπάλληλος μπορεί να εργασθεί στο ταμείο μέχρι 4 ώρες, τη δεύτερη μέχρι 2, κ.ο.κ. Σε πόσες ημέρες αυτός ο υπάλληλος θα μπορέσει να βγει στη σύνταξη;

 

 

Γνωστό και ως το παράδοξο του Ζήνωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...