Προς το περιεχόμενο

Περίεργα restart??


broylis1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις τελευταίες μέρες έχω το εξής πρόβλημα...βάζω να δω ένα DVD στπ pc και στα καλά καθούμενα αυτό τραβάει απο μόνο του reset...To DVD-RW είναι της LG. Λέτε να έφτασε το τέλος του? Να σημειώσε ότι το pc δουλέυει ως επιτοπλίστον 24 ώρες το 24ωρο ΄λόγω DSL εαν αυτό παίζει κανα ρόλο και ταυτόχρονα υπάρχει ένα virtual DVD drive απο το daemon tools...

 

Συνοπτικά το pc eina Ρ 4 2.8, mobo asuss pc800, 1giga ddr 400 kingston levicom 550 watt, raid o 2x80 seagate sata kai ata seagate300gb/radeon 9700pro

 

αυτό γίνεται μόνο κατά τη διάρκεια προβολής ταινίας απο το LG...΄Καμιά ιδέα να τσεκάρω το πρόβλημα και να δώσω λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά καλό είναι να κανείς και κανένα defragment που και που! Άσχετο φυσικά αλλά το αναφέρω.

Όταν λες κάνει restart... απλά κάνει restart ή σου πετάει και καμία μπλε οθόνη; Τι λειτουργικό έχεις;

Το ότι το pc δουλεύει 24 ώρες το 24ωρο δε παίζει κανένα ρόλο εκτός και αν συνέβη τίποτα κατά την διάρκεια που δεν ήσουν στον υπολογιστή. Το PIII μου έχει να κλίσει 3 χρόνια τώρα. Μόνο restart του έχω κάνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανών να παραδίδει πνεύμα το τροφοδοτικό και να μην μπορεί να δώσει την απαιτουμένη ισχύ για να δουλέψει το dvd.

 

Μπορείς να δοκιμάσεις να βγάλεις τον ένα δίσκο και να δεις αν σου ξανακάνει τα ιδια.

 

Τέλος μπορεί να φταίνε και οι μνήμες δοκίμασε με το memtest να δεις για τυχόν σφάλματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες κάνει restart... απλά κάνει restart ή σου πετάει και καμία μπλε οθόνη; Τι λειτουργικό έχεις;

 

Έχω windows xp pro και δεν πετάει μπλέ οθόνη.Απλά κάνει επανεκίνηση στα καλά καθούμενα.και σε απρόσμενο χρόνο όταν βάλω να δω κάποιο DVD. Εδώ και 2 χρόνια το μηχάνημα δουλεύει με 3 δίσκους, με τη μόνη διαφορά οτι πριν μια εβδομάδα αντικατέστησα ένα ATAPI WD 120GB με ένα SEAGATE BARRACUDE IDE 300GB...Λέτε να παίζει κάποιο ρόλο αυτό? Ο Σκληρός πάντως δουλέυει κανονικότατα και δε μου φαίνεται να έχει παραπάνω απαιτήσεις σε ρεύμα απο τον προηγούμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Κάποτε ένα φιλαράκι είχε περίπου το ίδιο πρόβλημα με σένα. Και άλλαξε κάρτα γραφικών και ησύχασε.

Κοιτά να δεις:

Δοκίμασε πρώτα αυτά που σου είπε ο blackwar και αν ακόμα κάνει το ίδιο πρόβλημα ξεκίνα και δοκίμαζε τα πιο κάτω!

 

1) Βαλε ένα άλλο DVD-Player (software) και δοκίμασε

Αν συνεχίζει....

2) Βαλε ένα άλλο DVD-Drive

Αν συνεχίζει....

3) Πήγαινε να δανειστείς μια κάρτα γραφικών από ένα φιλαράκι να δεις μήπως φταίει αυτή

 

Κάνε μερικά πειράματα και ενημέρωνε μας να δούμε τι παίζει :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...