Προς το περιεχόμενο

ευκολη ερωτησουλα για vb6 !!!


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια σωστε με ειναι επειγον.

Exω βαλει μια φωτο σε μια φορμα (se visual basic 6 παντα) και θελω οταν ο χρηστης παταει πανω στη φωτο να ανοιγει ενα ταδε αρχειο που θα ειναι στο folder που θαναι και το προγραμμα.

Πως θα γινει;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πας στο on_Click event του picture box (υποθετω οτι αυτο χρησιμοποιεις) και θα του πεις να ανοιξεις το αρχει που τη θες με το app.path αν πεις τι αρχειο θες να ανοιξεις θα μπορεσω να βοηθησω περισσοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράψε τον παρακάτω κώδικα.

 

>
Option Explicit
Private Const DEF_SHOWTOOLTIP = False
Private Const SW_NORMAL = 1
Private Declare Function ShellExecute Lib "shell32.dll" Alias "ShellExecuteA" (ByVal hwnd As Long, ByVal lpOperation As String, ByVal lpFile As String, ByVal lpParameters As String, ByVal lpDirectory As String, ByVal nShowCmd As Long) As Long

Private Sub Image1_Click()
   Dim Location As String
   Location = CurDir & "\" & "filename"  'Βάζεις ότι αρχείο θέλεις .txt .doc url ktl.
   ShellExecute hwnd, "open", Location, vbNullString, vbNullString, SW_NORMAL
End Sub

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι ειναι επανω απτο Private Sub Image1_Click() μου τα βγαζει πανω απο την επανω διαχωριστικη γραμμη και μου λεει "compile error ,only commments may appear after end sub ,end function or end property".

 

ti κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε γαμωτο κανω copy/paste τον κωδικα σου να το βαλω στο προγραμμα μου και παλι πανω απτο Private Sub Image1_Click() μου βαζει διαχωριστικη γραμμη καιχ τυπαει ο compiler:-(((

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Prosexe pou bazeis ton kwdika

 

Option Explicit

Private Const DEF_SHOWTOOLTIP = False

Private Const SW_NORMAL = 1

Private Declare Function ShellExecute Lib "shell32.dll" Alias "ShellExecuteA"

 

Ayta 8a prepei na mpoun sto general declaration ths formas sou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να προσθέσεις ένα module (munu Project --> add Module) στο project και "βάλε" μέσα:

 

> 
Public Const DEF_SHOWTOOLTIP = False
Public Const SW_NORMAL = 1
Public Declare Function ShellExecute Lib "shell32.dll" Alias "ShellExecuteA" (ByVal hwnd As Long, ByVal lpOperation As String, ByVal lpFile As String, ByVal lpParameters As String, ByVal lpDirectory As String, ByVal nShowCmd As Long) As Long

 

Στην φόρμα άφησε μόνο τα παρακάτω:

 

>
Private Sub Image1_Click()
   Dim Location As String
   Location = CurDir & "\" & "filename"  'Βάζεις ότι αρχείο θέλεις .txt .doc url ktl.
   ShellExecute hwnd, "open", Location, vbNullString, vbNullString, SW_NORMAL
End Sub

 

Τα αρχεία που σου στέλνω τρέχουν κανονικά? Αν ναι, δες στο menu Project --> References αν έχουμε επιλεγμένα τα ίδια.

click image 2.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ το καταφερα!!! λοιπον τωρα μ ια αλλη ερωτησουλα. Φτιαχνω ενα προγραμματακι με εικονες που ο χρηστης θα παταει μια εικονα και θα ανοιγει ενα pdf.

Θελω το προγραμμα να το γραψω σε cd.

Καιτσι anoigontας το cd θα βλεπεις ενα αρχειακι .exe (το προγραμμα) και ενα φακελο "data" που θα εχει μεσα καποια pdf.

 

Οταν στον κωδικα βαλω link στην εικονα (ετσι ωστε να μου ανοιγει ενα pdf) τι λινκ να βαλω ετσι ωστε ναανοιγει αποποιοδηποτε drive letter εχει το cd rom του καθενος;;;

π.χ. αν βαλω λινκ d:/data/a.pdf θα λειτουργει αυτο το λινκ σε οσους εχουν ως D το CD ROM τους ενω ΔΕΝ θα λειτουργει σε καποιους που εχουν ως E to CD ROM τους.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιλεγεις τη φορμα σου(form και οχι project) και πηγαινεις στις ιδιοτητες της φορμες.Εκει θα βρεις τη επιλογη ico και θα βαλεις το εικονιδιο σε μορφή ΜΟΝΟ *.cur ή *.ico.ψαξε στο google για προγραμμα μετατροπης απο jpeg/bmp σε ico.ελπιζω να βοηθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ετοιμο το προγραμμα μου επιτελους!!!

υπαρχει καποιος τροπος στα cd που θα το γραψω,να ανοιγει αυτοματα το exe αρχειο(το προγραμμα μου δηλαδη) οταν ο αλλος βαζει το cd στο drive??

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...