Προς το περιεχόμενο

Ασυρματη δικτύωση


sugarcube

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για χαρά,

θέλω να μου πείτε αν υπάρχει κάποιος οδηγός για ασύρματο δίκτυο...εξοπλισμός, βήματα κτλ.

Βασικά θέλω να συνδέσω ένα laptop (το οποίο έχει wi-fi) με ένα pc (το οποίο δεν εχει πάνω καμια κάρτα δικτύου).

Χρειάζεται να πάρω κάτι παραπάνω από ένα USB LAN ADAPTER για να συνδέσω τους 2 (οχι παραπάνω PC) υπολογιστές μεταξύ τους?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις μια αναζήτηση στο Google για "connect 2 computers wireless" θα σου βγάλει ένα σωρό αποτελέσματα.

Δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω απο το USB adapter που λες, αλλά έχε υπ'οψιν σου οτι είναι πολύ πιθανό το δίκτυο που θα δημιουργήσεις με αυτό τον τρόπο να δουλεύει μόνο στα 11Mbps, έστω κι αν έχεις κάρτες των 54Mbps.

Είναι κατι που οι κατασκευαστές "ξεχνούν" να αναφέρουν, οτι δηλαδή όταν συνδέονται δυο υπολογιστές απευθείας, χωρίς τη χρήση access point ή router, τότε η υποχρέωση του κατασκευαστή, βάσει του ασύρματου πρωτοκόλλου είναι να παρέχει συνδεσιμότητα στα 11Mbps. Μπορεί οι κάρτες σου να δουλέψουν μια χαρά στα 54Mbps, αλλά αν ΔΕΝ δουλέψουν, δεν μπορείς να τις πας πισω και να παραπονεθείς...

Η υποχρέωση του κατασκευστή όταν πρόκειται για σύνδεση ad hoc (υπολογιστής με υπολογιστή) είναι τα 11Mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ PlaStiK!

Όσον αφορά την ταχύτητα αυτό δε με ενδιαφερει και πολύ...τα 11Mbps αρκετά μου φαίνονται.

Βασικά αυτό που θέλω είναι να στέλνω internet στο PC μεσω του Laptop...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...