Προς το περιεχόμενο

επιλογή επεξεργαστή, ποιόν τελικά;


panagiotis1976

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά του ινσόμνια,

ήρθε η ώρα να αλλάξω επεξεργαστή και θέλω κάποιες γνώμες κι εμπειρίες.

Επειδή σίγουρα θα θέλεται να ρωτήσετε με τι εργασίες καταπιάνομαι, σας λέω ότι θέλω να μπορώ να τα κάνω όλα εκτός από τις απλές δουλειές γραφείου, θέλω κι αναπαραγωγές βίντεο, να τρέχω προγράμματα επεξεργασίας φωτογραφίας κι ταυτόχρονα να κατεβάζω αβέρτα από το ντι-σί πλας πλας!! κι παιχνίδια κλπ.

Και σίγουρα κοιτάω μακροπρόθεσμα για τις καινούργιες εφαρμογές των 64 μπίτ κι των βίστα!

 

Ποιός από τους δύο είναι ποιό γρήγορος κι αξιόπιστος κι επίσης είναι εφάμιλοι ή την σύγκριση με τον amd θα έπρεπε να την κάνω παραθέτοντας έναν άλλο intel π.χ με τον 3.2 ή 3.4(που σίγουρα θα με ζωρίσουν στην αγορά, γιατί υπολογίζω για διάθεση μέχρι 350ευρό βαριά βαριά)

 

 

Λοιπόν.

 

 

 

αυτός _http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1037&Nav_Section_Id=1036&Catalog_Id=1&Product_Id=263918&Merchant_Id=1&sts_cid=3

ή αυτός_http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1038&Nav_Section_Id=1036&Catalog_Id=1&Product_Id=275558&Merchant_Id=1&sts_cid=3

 

Ευχαριστώ όλουςγια τον χρόνο σας!:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου.Όσον αφορά την ερώτηση σου έχω να σου προτείνω τον AMD για τους παρακάτω λόγους...Οι INTEL dual core δεν είναι και πολύ dual core διότι οι δύο πυρήνες δεν επικοινωνούν άμεσα μεταξύ τους.Επιπλέον,η πρόσβαση στη μνήμη γίνεται μέσω του Northbridge(στην ουσία μέσω του τσιπ της μητρικής)με αποτέλεσμα όλα αυτά να μειώνουν αρκετά την ταχύτητα..Αντιθέτως οι AMD είναι πραγματικοί dual core(βασικά απλά ακολουθούν διαφορετική.. και μάλλον καλύτερη αρχιτεκτονική)με άμμεση επικοινωνία των πυρήνων ,ενσωμάτωση του ελεγκτη μνήμης μέσα στη CPU και φυσικά πολύ καλύτερη θερμική συμπεριφορά αλλά και ενεργειακή συμπεριφορά(λιγότερο ενεργοβοροι).Όσον αφορά τη μνήμη cache,όντως ο INTEL έχει μεγαλύτερη,όμως και απο δοκιμές θα παρατηρήσεις πως ο AMD με την έξυπνη αρχιτεκτονική του,υποσκελίζει στα περισσότερα σημεία τον INTEL .Γενικότερα ο INTEL μπορεί να φανεί ελαφρώς καλύτερος σε μερικές εφαρμογές γραφείου(όχι όλες) και σε κωδικοποίηση εικόνας(όχι μεγάλες διαφορές)και ο AMD σε όλα τα υπόλοιπα με έμφαση ακόμα μεγαλύτερη στα παιχνίδια..(αυτά ως προς το γενικό περί τεχνολογίας INTEL και AMD) Αν δώσεις έμφαση επίσης στα δύο συγκεκριμένα μοντέλα,θα παρατηρήσεις πως ο AMD αποδίδει στα 3,8Ghz και ο INTEL έχει ρολόι στα 3.0Ghz με διαφορά τιμής περίπου 25-30 ευρώ(ανάλογα το κατάστημα)υπέρ του οικονομικότερου AMD..Μεταξύ των δύο μοντέλων,σε όλες τις εργασίες που θα χρειαστείς,ανεξαρτήτως της ιδιοσυγκρασίας αρχιτεκτονικής μεταξύ των δύο εταιριών,ο AMD παρουσιάζεται καλύτερος σε όλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...