Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση απο northwood 2.4 σε prescott 3.2 με μητρική asus p4c800 deluxe, αξίζει;


seiracides

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και όλοι τους μέχρι πρόσφατα έιχαν 1gb ram dualchannel cl2.5! και πήγεναν το ίδιο καλά,oσπου πριν από λιγες μέρες, έριξα ακόμη 2x512 στον prescott με την 875p mobo και δεν πίστευα στα μάτια μου... όλα άνοιγαν τόσο γρήγορα...! σκεφτηκα να αλλάξω πολύ αργότερα cpu...

 

Μεχρι τωρα ηξερα οτι 1 Giga σε dual ηταν υπεραρκετο για windows Xp....

Εχω δυο Kingston 512 PC2700 (2.5-3-3-7) σε dual αμα βαλω δηλαδη αλλο 1 Giga θα δω ακομα ποιο γρηγορη ανταποκριση? (Εννοειτε PC2700 επισης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ena OC tha itan kalo.Ego ton 2.8 ton douleuw sta 3.2 mono apo tin rithmisi tis mobo.Einai statheros kai den mou exei anebasei parapanw thermokrasia(den katalavainw giati vevaia).To mono problima einai oti an to PC sou crasharei i to kaneis restart hima mborei na to "dei" san OC brob kai na sou epanaferei ta default to mobo sou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι τωρα ηξερα οτι 1 Giga σε dual ηταν υπεραρκετο για windows Xp....

Εχω δυο Kingston 512 PC2700 (2.5-3-3-7) σε dual αμα βαλω δηλαδη αλλο 1 Giga θα δω ακομα ποιο γρηγορη ανταποκριση? (Εννοειτε PC2700 επισης).

 

και εγώ φίλε μου το ίδιο μυαλό κουβαλούσα :P μέχρι που μου μείνανε από έναν πελάτη 2χ512 pc3200 trancsend και είπα να τις βάλω σε ένα μηχανάκι μου έτσι για να δώ τι παίζει... ε, λοιπόν παρα πολυ καλύτερα...!! στο 3dmark δεν μου ανέβασε τπτ σημαντικό αλλά στα παιχνίδια βλέπω καλύτερη ανταπόκριση, πιο γρήγορο loading, σταθερότερο ρυθμό των fps, καθώς και μεγάλη διαφορά στο performance των WinXP, όλα τα προγράμματα άνοιγουν γρηγορότερα... πρέπει όντως να μην δουλεύει τόσο πολύ πλέον το pagefile αφου βλέπει το λειτουργικό πως υπάρχει αρκετή μνήμη... τώρα που το δικό σου τρέχει στα 333 δεν έχει καμία σημασία... όλα θα λειτουργουν άψογα, αλλά μην σε πάρω στο λαιμό γιατί δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχεις για να καταλάβεις την διαφορά, ας πούμ δεν θα δεις διαφορά στο winamp αλλά στο Photoshop CS2 μεγάλη...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι εχω απενεργοποιησει το pagefile των Windows και δεν ξερω τι θα κερδισω με ενα ακομα Giga... Mε εβαλες σε σκεψεις τωρα. Οταν ειχες 1 Giga σε dual διαταξη δεν ειχες απενεργοποιησει το pagefile? Μηπως παραλληλα εβαλες και κανα καλυτερο δισκο? (Σορρυ που φαινομαι λιγο δυσπιστος...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι εχω απενεργοποιησει το pagefile των Windows και δεν ξερω τι θα κερδισω με ενα ακομα Giga... Mε εβαλες σε σκεψεις τωρα. Οταν ειχες 1 Giga σε dual διαταξη δεν ειχες απενεργοποιησει το pagefile? Μηπως παραλληλα εβαλες και κανα καλυτερο δισκο? (Σορρυ που φαινομαι λιγο δυσπιστος...)

 

Να απενεργοποιήσω; Απαπαππα...:mrgreen:

Να ορίσω μέγεθος και δίσκο ναι, αλλά οι εφαρμογές που τρέχω χρειάζονται πολλή μνήμη και παράλληλα μεγάλο Page file για να τρέχουν σωστά.

 

Μέχρι τώρα και εγώ πίστευα ότι το 1GB είναι αρκετό, αφού μόνο στο Photoshop το είχα φτάσει στα όριά του από άποψη μνήμης. Από εμπειρία πάντως συστημάτων με 2GB ή και 4 GB μνήμης, η βελτίωση στις επιδόσεις είναι κατά την γνώμη μου αισθητή, λιγότερο στα παιχνίδια, πολύ περισσότερο αν μιλάμε για Multitasking και γενικά memory-intensive εφαρμογές. Επίσης τα καινούρια παιχνίδια δείχνουν να αρέσκονται στα 2GB :twisted:

 

Οι διαφορά στις επιδόσεις θα είναι πολύ πιο αισθητή από το να αγοράσεις έναν Raptor π.χ. που κάνουν κάποιοι - μεταξύ τους και εγώ :oops:

Φυσικά 2GB + Raptor (ή RAID 0 raptors :?) είναι ακόμα καλύτερα, αλλά η μνήμη από μόνη της μετράει πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...