Προς το περιεχόμενο

To pagefile or not?


ale3is

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια άποψη είναι ότι χρειάζεται. Βάλε ότι μέγεθος θέλεις (512-1024 ΜΒ και πιο πάνω τσάμπα είναι!!!) ... Κάντο ώστε το ελάχιστο να είναι ίσο με το μέγιστο μέγεθος...

 

Ακόμα καλύτερα, εάν έχεις δύο σκληρούς πάνω στο μηχάνημά σου, να το στείλεις σε αυτόν που δεν έχει το λειτουργικό επάνω (φτάνει να μην είναι κανάς αρχαίος)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To optimum megethos tou swap prepei na einai iso h peripou iso me to diplasio megethos ths fysikh sou mnhmhs, kai kata protimhsh

να το στείλεις σε αυτόν που δεν[/u'] έχει το λειτουργικό επάνω

 

Des kai ayto to thread, shmera egine :

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=140831

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να βρείς κανένα πρόγραμμα που κάνει defrag το pagefile κάθε φορά που ξεκινάς τον υπολογιστή σου θα δεις μια συμαντική βελτίωση στις επιδώσεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλλη αποψη ειναι οτι δεν χρειαζεται.

εγω με 1024, το εχω καταργησει εδω κ 2 χρονια κ δεν εχω προβλημα.

δεν ξερω αν ειμαι πιο γρηγορος, αλλα αν σκεφτεις τη λογικη του αρχειου σελιδοποιησης (χρηση σκληρου σα να ειναι ραμ -με οτι συνεπαγεται αυτο: συνεχη γραψε σβησε κλπ)

εχω την εντυπωση οτι θα ειμαι καλυτερος.

 

χωρις να εχω τις απαραιτητες θεωρητικες γνωσεις αυτα, αλλα, σκεφτομενος με μπακαλιστικο τροπο.

 

δεν εχω ακουσει βεβαια κ κατι να με πεισει για το οτι πραττω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις αρκετή μνήμη RAM ώστε κατά την γνώμη μου να μην χρειάζεσαι page file. Άρα όρισε το στο 0 ώστε να μην γίνεται και κατακερματισμός του δίσκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pagefile ειναι ενα κομματι του δισκου το οποιο το χρησιμοποιουν τα win σαν να ηταν μνημη ραμ.Εβγαλα για 2 μερες το pagefile και μου δημιουργηθικε η εντυπωση οτι αργουσε λιγο οποτε το επανεφερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ale3is εξαρτάται και απο τι προγράμματα τρέχεις (και όχι μόνο, πχ σε excel με μεγάλα αρχεία και τύπους πάλι θέλει μεγάλη μνήμη) για να πεις αν είναι καλύτερο να βγάλεις την εικονική μνήμη. Αν στο τέλος κρατήσεις την virtual, βάλε σταθερό μέγεθος για να μην γίνεται fragmented και ίσως καλύτερα σε άλλο partition απο το λειτουργικό (η ακόμα σε ένα partition μόνο του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί στο Insomnia.

 

Τότε είχε αναφερθεί ότι με 2+ GB RAM δεν χρειάζεται πλέον pagefile. Ένας ακόμη λόγος να το απενεργοποιήσεις είναι ότι ίσως τα Windows δεν κάνουν σωστή διαχείριση κι ακόμη κι αν υπάρχει αρκετή μνήμη για κάποια εφαρμογή, συνεχίζουν και γράφουν στον δίσκο στο pagefile.

 

Έτσι, θεωρητικά πάντα, αν κάποιος έχει 2 γίγα ή και παραπάνω μνήμη, θα μπορεί όχι μόνο να το απενεργοποιήσει γιατί δεν το χρειάζεται, αλλά και να δει βελτίωση στην ταχύτητά του...

 

Εγώ το έκανα αλλά με 1 γίγα νομίζω και δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα γιατί ήταν για λίγο. Κάτι τέτοιο θα πρέπει να το δοκιμάσετε για μερικές μέρες ίσως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά προγράμματα όπως το Photoshop μπορεί να μην ξεκινάνε καν αν δεν υπάρχει PageFile! Προσωπικά έχω 2GB μνήμη και το έχω απενεργοποιημένο πάνω από 8 μήνες - σ' αυτό το διάστημα μου βγήκε μήνημα μόνο όταν έκανα δοκιμαστικά με τον KGB Archiver (ένα πρόγραμμα συμπίεσης αρχείων που τρώει τρελούς πόρους συστήματος). Πληροφοριακά, ένα βήμα πριν από την απενεργοποίηση κι όταν είχα 512ΜΒ μνήμη, είχα το PageFile ρυθμισμένο σε σταθερό μέγεθος 1GB στον δεύτερο δίσκο και οι επιδόσεις ήταν καλύτερες από τις προεπιλεγμένες των Windows.

 

Έχει άλλη χάρη να ανοίγεις κάτι το πρωί (που να το έχεις ξανανοίξει το βράδυ) και να μην ακούγεται κιχ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...