Προς το περιεχόμενο

DVD-R TDK 16x απο Mediamarkt


Sadako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν τα έχει δοκιμάσει κανείς, εγώ πήρα για πρώτη φορά το Σάββατο. Μέχρι τώρα έπαιρνα TDK πάλι, αλλά 8x. Επειδή κάπου είχα διαβάσει ότι για να έχεις το κεφάλι σου (πιο) ήσυχο είναι καλύτερο να καις τα δισκάκια στη μισή απο την ονομαστική του ταχύτητα, τα 8x τα έγραφα σε 4x, και οκ, δεν είχα κανένα σημαντικό πρόβλημα μέχρι τώρα..

 

Επειδή κάθε φορά που αλλάζω μάρκα ή ταχύτητα στα δισκάκια είμαι κάπως επιφυλακτικός μήπως χάσω τπτ δεδομένα απο λάθος χειρισμούς, έκανα πρώτα μια simulate εγγραφή σε αυτά τα καινούργια δισκάκια (που btw δεν είναι τόσο ωραία εξωτερικά όσο τα 8x, πιο "καθρεπτιζόμενα", φαίνονται λες και ειναι πιο προχειροδουλειά), έκανα λοιπόν simulate σε 8x. Αυτό που παρατήρησα λοιπόν, είναι ότι στην αρχή, μέχρι να φτάσει στο 14-15% το used read buffer έπαιζε σαν τρελό. Μετά σταθεροποιήθηκε, για να ξαναρχίσει να παίζει απο το 70% και μετά. Και όταν λέω ότι παίζει, εννοώ να φτάνει μέχρι το 0% και να ξανανεβαίνει. Δε μου φάνηκε και πολύ καλό αυτό.. Το θέμα είναι ότι δε μπορώ να κάνω ποιοτικό έλεγχο εγγραφής, γιατί δεν το υποστηρίζει ούτε το writer (LG 4163b), ούτε το DVD-ROM μου (Sony DDU-1621). Οπότε τώρα δεν ξέρω αν μπορώ να το εμπιστευτώ να γράψω σε 8x.

 

Μήπως τα έχει δοκιμάσει κανείς τα δισκάκια να μου πει εντυπώσεις??

 

Μήπως για το buffer έπαιξε καθόλου ρόλο ότι στο σκληρό έχω μόνο 4,06GB ελεύθερα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω καψει μια δεκαδα ως τωρα (Ολα σε ταινιες - DVDrip) και δεν υπηρξε κανενα προβλημα, ολα καλα.

Φαινονται οντως πιο φτηνιαρικα... δεν ξερω...

Παντως με βλεπω για την επομενη αγορα να τρεχω DiskImpex για ΤΥ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, εμένα αυτό που με απασχολεί είναι αν αυτά τα σκαμπανεβάσματα στο buffer είναι ένδειξη ότι δεν είναι καλή η εγγραφή και οτι θα έχω προβλήματα που θα βγουν μετά..

 

Ή στην τελική απο τη στιγμή που η εγγραφή ολοκληρώνεται δεν υπάρχει πρόβλημα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TTH02 λέει...

 

 

Βασικά, πέρα απο την "ποιότητα" του δισκακίου, ξαναρωτάω πως να ερμηνεύσω αυτό με το buffer. Μήπως ότι πρέπει να το κάψω σε πιο χαμηλή ταχύτυτα?? Ή απο τη στιγμή που τελειώνει succesfully η εγγραφή τέλος καλό όλα καλά??

 

Και το "ψειρίζω" τόσο, γιατί δεν πρόκειται για τπτ ταινίες που οκ μπορώ αν πάθει τπτ να πάω να την ξαναπάρω, αλλά για πράγματα που κατεβάζω απο το νετ. Οπότε δεν λέει να τα ξανακατεβάζω αν πάθουν μετά τπτ τα δισκάκια. Ενώ ξέρω ότι για αυτό ποτέ δε μπορώ να είμαι σίγουρος, θέλω τουλάχιστον να ξέρω ότι πήρα τα μέτρα μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έκαψα σε 4x, αλλά επειδή δε μπορώ να κάνω quality test, έκανα το speed test, στο writer μου, μου έβγαλε αυτό..

 

nerospeed9hw.jpg

 

Πάντως έψαξα στο google για το συγκεκριμένο manufacturer id, και στο http://www.digitalfaq.com/media/dvdmedia.htm βρήκα τα εξής..

 

Στην αρχή έλεγε

1ST CLASS MEDIA

Almost flawless burns with 95-100% reliable results:

PVC = Pioneer (Japan) = (-R)(-RW) ... media is no longer made

MXLRG0x = Maxell (Japan) = (-R)(-RW)

YUDENT, TYG0x = Taiyo Yuden (Japan) = (-R)(+R)

MCC, MKM = Mitsubishi Chemicals (Singapore/Taiwan) = (-R)(-RW)(+R)(+RW)

TDK, TTG0x, TTH0x = TDK Corp (Taiwan/Japan) = (-R)(-RW)

SONY0xD = Sony (Japan/Taiwan) = (-R)(-RW)

 

και χάρηκα, αλλά πιο κάτω, έλεγε:

Fakes

 

Luckily, it does not happen often, but it does happen often enough to be a major annoyance to media buyers everywhere. Most fake media comes from Hong Kong, as a general rule. Fake media tends to float around Europe and Asia more than it does the USA. Fake media is normally sold in flea markets, on eBay and online. Major brand name media sold in stores is probably never going to be fake.

 

TYG02 = This was faked by INFOSMART (Hong Kong) in 2004-2005. Some OPTODISC media was also reported to carry this code. Mitsui is also faking them in their USA and Europe plants. The fakes are rumored to be for "improved 8x media detection" but low quality media is low quality, regardless of the media ID.

MCC02RG20, MCC003 = This was faked starting in mid 2005, again by InfoSmart of Hong Kong.

TTG02, TTH01, TTH02 = These are apparently "legal" fakes made by Mitsui, with permission by TDK to use the code. However the media is quite poor, not true TDK media. Another 2005 fake.

MXLRG01 = This was faked by INFOSMART (Hong Kong) in 2002-2003.

SONY = This was faked in 2003. Unknown HK manufacturer. "SONY" is not a valid media ID.

Pioneer brand = Pioneer's PVC quit manufacturing blanks in 2003 (PVC media codes). LeadData and Ritek tried to sell their PIODATA and PIO coded blanks under the "Pioneer" brand name, but that was fake.

TDKG02 = This was faked by PRINCO in 2001-2002. They wanted to "improve 2x writing" on the 1x write strategy media, as well as insure drives would see the media (not all firmware at the time had PRINCO as a valid media code).

RITEKG03,RITEKG04 = This was supposedly faked in 2004. However, it is the opinion of this author that it was just a lame cover story by RITEK for providing subpar quality media, as even the "legit" media performed poorly at the time.

 

Οπότε μάλλον δεν πρέπει να είναι και πολύ καλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγα δισκάκια με TDK λογότυπο εχουν κυκλοφορήσει από την ΜΑΜΕ (που χρησιμοποιεί υποτίθεται προδιαγραφές της Mitsui) -Τα περισσότερα fake προιόντα έχουν μόνο MID κωδικό και όχι μια γνωστή φίρμα στην συσκευασία.

Σχετικά με τα TDK 16x (και όχι μόνο)

 

http://www.cdrlabs.com/phpBB/viewtopic.php?t=19992

 

http://www.cdrlabs.com/phpBB/viewtopic.php?t=20394&sid=ed2667d855688187b9e4ac49ff679709

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...