Προς το περιεχόμενο

βγήκε το AmaroK για Gnome


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το έχω δοκιμάσει εγώ. Πιστεύω ότι δεν μπορεί να "φτάσει" to amaroK σε εμφάνιση. Για δυνατότητες δεν ξέρω, γιατί δεν το δοκίμασα και πολύ. Αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί το amaroK απροβλημάτιστα σε gnome. Το έχω πολύ καιρό τώρα και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Και μάλιστα την τελευταία έκδοση. Άμα βρω τις οδηγίες θα τις postάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Περίμενα με αγωνία απάντηση στην ερώτησή μου.

Όσο για το amaroK, ένας φίλος που έβαλε Ubuntu 5.10 πριν κάτι μέρες, μου είπε ότι με το που ανοίγει κολλάει αμέσως.

Εγώ το έχω 2 μήνες και μου έχει κολλήσει 2 ή τρείς φορές μόνο, αλλά... έχει κολλήσει. Και επίσης αργεί να ανοίξει. Δικαιολογημένα λες? Είναι βαρύ πρόγραμμα γενικά?

Ένα άλλο πρόβλημα που έχω, είναι ότι βγάζει κινέζικα στην playlist τα τραγούδια με ελληνικούς τίτλους, και ακόμα κι αν τα αλλάξω ένα-ένα τα tags, αρχικά δεν αντιλαμβάνεται τους τόνους και την επόμενη φορά που θα τα ξαναφορτώσω θα ξαναεμφανιστούν κινέζικα. Και αυτό, παρ' ότι έχω επιλέξει κωδικοποίηση ελληνική (ISO 8895-7)

To σημαντικότερο μειονέκτημά του, είναι η αδυναμία του να παίξει CD.

Γενικά δουλεύω και άλλες 2 εφαρμογές εκτός από το amaroK, που είναι για KDE. Το Κ3Β, απροβλημάτιστο μέχρι τώρα (να 'ναι καλά!), και το kTorrent που κι υτό έχει κολλήσει 4-5 φορές. Σήμερα μάλιστα έψαχνα ένα καλό αντικαταστάτη: κάτι που να φέρνει σε uTorrent ή BitComet. Σκέφτηκα και το Azureus αλλά λόγω Java φοβάμαι ότι θα μου διαλύει το σύστημα. Σε win που το χρησιμοποιούσα κάποτε, μου το γονάτιζε. Ξέφυγα.

 

Αν κάνεις αυτό που είπες, να βρεις τις οδηγίες και να μου τις post-άρεις, θα με κάνεις μάγκα φίλε. Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Πέρα απ' αυτό όμως. Από λειτουργικότητα, το ListenGnome όπως το είδες, μπορεί να ανταγωνιστεί το amaroK? Από ...κατανάλωση resources? Από δυνατότητες? CD παίζει ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε NoD. Την έχω δει και ευχαριστώ. Αλλά είναι κάπως πατέντα αν σκεφτείς ότι αυταποκαλείται "the new generation media player", που κι εγώ πιστεύω πως πράγματι είναι κορυφαίο σε λειτουργικότητα.

Αλήθεια, γιατί δεν ασχολήθηκε ο προγραμματιστής του με αυτή την παράμετρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς,έχει να κάνει με το engine που χρησιμοποιείς και όχι με amaroK καθ'αυτό.

Aπλά σε εντελώς φιλικό κλίμα θα σου (ξανά)πω να είσαι προσεκτικός σε ότι λες.

Οκ,συμφωνώ μαζί σου,είναι δυσλειτουργικό,γιατί δηλαδή να μην παίζει το cd επιλέγοντας την αντίστοιχη επιλογή από το μενού του ?

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν παίζει cd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν βρήκα οδηγίες για ubuntu (μόνο σε ubuntu τις έχω δοκιμάσει)!!!

Εδώ είναι!

 

Μπορεί να μην είναι και ο πιο απλός τρόπος, αλλά ακολουθώντας τις οδηγίες λειτουργεί τέλεια.

 

Έχω ubuntu 5.10

 

 

EDIT: Σε εμένα με xine και ALSA output παίζει η εντολή για τα CD!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστώ φίλε pkoutsia.

 

Στην αρχή δεν το εγκαθιστούσε, αλλά μετά έκανα το τελευταίο ως root (πράγμα που απ' ότι έλεγε δεν είναι συνιστώμενο) και τα κατάφερα. Δεν το έχω τεστάρει ολοκληρωμένα, οπότε δε μπορώ να έχω πλήρη άποψη, αλλά τουλάχιστον, η διαφορά στην ταχύτητα ανοίγματος του προγράμματος κλπ είναι εξόφαλαμη.

 

Παρατήρησα πως στα προγράμματά μου, προστέθηκε στην υποκατηγορία "Διαδίκτυο" το Konqueror. Ήταν αναπόφευκτο να εγκατασταθεί μαζί με το πακέτο για να τρέχει τις KDE εφαρμογές ή μπορώ και να το απεγκαταστήσω? Και αν ναι πως? apt-get remove ή από Synaptic που απ' ότι βλέπω φαίνεται εγκατεστημένο σε αντίθεση με το Amarok που δε φαίνεται εγκατεστημένο?

 

cd εξακολουθεί να μην παίζει. Από μηχανές έχει μόνο xine. Του όρισα κι εγώ alsa output αλλά τίποτα. Μήπως πρέπει να εγκαταστήσω χειροκίνητα την alsa?

 

Και πάλι ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το είχα εγκαταστησει μέσω Synaptic, η προσθαφαίρεση μηχανών κλπ γινόταν πάλι από το Synaptic.

 

Τώρα πως προσθέτω μηχανές? Απ' ότι είχα έχει εγκατεστημένη μόνο την xine, και επίσης, η ποιότητα ήχου, είναι φανερά χειρότερη όταν ανεβάζω έστω και λίγο την ένταση. Μπουκώνει με τη μία. Τι να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το είχα εγκαταστησει μέσω Synaptic' date=' η προσθαφαίρεση μηχανών κλπ γινόταν πάλι από το Synaptic.

 

Τώρα πως προσθέτω μηχανές? Απ' ότι είχα έχει εγκατεστημένη μόνο την xine, και επίσης, η ποιότητα ήχου, είναι φανερά χειρότερη όταν ανεβάζω έστω και λίγο την ένταση. Μπουκώνει με τη μία. Τι να κάνω?[/quote']

 

anoikse to mixer k anebase to master volume h/kai to pcm apo ekei

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Epanaferw to 8ema sto proskhnio, ka8ws molis eida oti bghke to exaile, pou einai arketa antistoixo tou amarok alla se gtk+ (gia mas pou epimenoume sto gnome...fanatika).

To link einai to:

 

http://www.exaile.org/index.rb?command=news

 

Molis bghke h ekdosh 0.2b5 thn opoia k dokimasa sto mhxanhma mou (debian sid) k paizei mexri stigmhs apsoga... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά φίλε or1ona έκανες πολύ καλά που το επανέφερες. Το δοκιμάζω μερικές ώρες τώρα και δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα. Προσωπικά σκοπεύω να αντικαταστήσω το amarok αν σε μια 2 μέρες δεν έχω βρει προβλήματα και δυσλειτουργίες.

 

Μερικά + και -

 

 

 

Στα +

 

Πολύ πιο γρήγορο (τουλάχιστον σε GNOME)

Πολύ πιο μικρό 243 ΚΒ όταν το amarok είναι 7.5 ΜΒ!!!!!

Δεν χρειάζεται ειδικές ρυθμίσεις για να παίξει CDs

Με την εισαγωγή νέας playlist η παλιά μένει σε παλιό tab και η νέα ανοίγει σε νέο

 

 

Στα -

 

Δεν υποστηρίζει ακόμα διαφορετικά encodings (βέβαια είμαστε ακόμα στο 0.2.2)

Σαφώς πιο αργή πλοήγηση στη βιβλιοθήκη

Δεν υπάρχει δυνατότητα για πλοήγηση στη βιβλιοθήκη με μονό κλικ

Δε βρήκα τρόπο να αποθηκεύει κατά την έξοδο στη διαδρομή του φακέλου YourMusic

Μου παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα στο να σώσει την playlist για να είναι έτοιμη στην επανεκκίνηση

Δεν υποστηρίζει drag/drop από το αριστερό μέρος του παραθύρου που φαίνεται η βιβλιοθήκη.

Δεν έχει equalizer

Δεν έχει visualizations (προσωπικά το θεωρώ πλήρως άχρηστο και πλεονέκτημα το να μην έχει αλλά τέλος πάντων)

 

 

Για ότι συναντήσω, θα εμπλουτίσω το post κι επίσης θα στείλω το παραπάνω στους developers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σου φίλε μου.

Αν κατάλαβα καλά, μιλάς για το Exaile έτσι?

Δεν το είχα δοκιμάσει ποτέ να προσθέσω δικό μου σταθμό. Αυτοί που έχει ήδη μέσα δουλεύουν ΟΚ. Προσπάθησα να βάλω κι άλλον, αλλά δεν κατάφερα. Ούτε από γραφικό περιβάλλον, ούτε από τις ρυθμίσεις.

 

Πήγαινε στον φάκελο σου (home) και εμφάνισε τα κρυφά αρχεία. Εκεί θα βρεις έναν φάκελο .exaile και μέσα σε αυτόν τον φάκελο cache. Εκεί μέσα περιέχονται τα αρχεία, οι διευθύνσεις, και τα ονόματα των υπαρχόντων σταθμών. Αν κάτσεις και τα σκαλίσεις, πιστεύεω πως μπορεί να βγάλεις άκρη. Όταν έχω χρόνο θα ασχοληθώ, κι αν δεν έχεις βρεί λύση μόνος σου θα ψάξω κι εγώ.

 

Καλή επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φίλε μου.

Αν κατάλαβα καλά, μιλάς για το Exaile έτσι?

Δεν το είχα δοκιμάσει ποτέ να προσθέσω δικό μου σταθμό. Αυτοί που έχει ήδη μέσα δουλεύουν ΟΚ. Προσπάθησα να βάλω κι άλλον, αλλά δεν κατάφερα. Ούτε από γραφικό περιβάλλον, ούτε από τις ρυθμίσεις.

 

Πήγαινε στον φάκελο σου (home) και εμφάνισε τα κρυφά αρχεία. Εκεί θα βρεις έναν φάκελο .exaile και μέσα σε αυτόν τον φάκελο cache. Εκεί μέσα περιέχονται τα αρχεία, οι διευθύνσεις, και τα ονόματα των υπαρχόντων σταθμών. Αν κάτσεις και τα σκαλίσεις, πιστεύεω πως μπορεί να βγάλεις άκρη. Όταν έχω χρόνο θα ασχοληθώ, κι αν δεν έχεις βρεί λύση μόνος σου θα ψάξω κι εγώ.

 

Καλή επιτυχία.

 

Και πάλι σε ευχαριστώ κσαι ότι κάνω θα ξαναγράψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...