Προς το περιεχόμενο

Player με υποστήριξη υποτίτλων ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ vlc & mplayer


dali13gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Είμαι σαφώς υπέρ του QuickTime με μοναδικό' date=' μέχρι τώρα, μειονέκτημα την μη υποστήριξη υποτίτλων (οι οποίοι είναι χρήσιμοι σε τίποτα ιαπωνό-ισπανό-εξωτικές ταινίες).

Κατά τα άλλα είναι ο απόλυτος player.[/quote']

 

Άμα έχεις όμως την γυναίκα να σου κάνει παράπονα που δεν έχει υποτίτλους...:-D

 

Άντε τώρα να της βάλεις να δει Ice Age χωρίς υποτίτλους :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα έχεις όμως την γυναίκα να σου κάνει παράπονα που δεν έχει υποτίτλους...:-D

 

Άντε τώρα να της βάλεις να δει Ice Age χωρίς υποτίτλους :-)

 

 

Σαν να το έγραφα εγώ αυτό για άλλη ταινία όμως :)

 

Ελληνικά βρήκα, αλλά τρόπο να τα πάω πιο κάτω δεν βρήκα (ήταν και μικρά και αν μεγάλωναν δεν έβλεπα εικόνα :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σαφώς υπέρ του QuickTime με μοναδικό' date=' μέχρι τώρα, μειονέκτημα την μη υποστήριξη υποτίτλων (οι οποίοι είναι χρήσιμοι σε τίποτα ιαπωνό-ισπανό-εξωτικές ταινίες).

Κατά τα άλλα είναι ο απόλυτος player.[/quote']

 

Για ριξε μια ματια ΕΔΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαν βρε georgeadams, πες με(!) οτι έκανες ξεχωριστό thread την ερώτησή μου! Όχι τίποτ' άλλο, αλλά το έκανα χτες αργά το post και άρχισα να έχω αμφιβολίες αν όντως το έκανα ή το είδα στον ύπνο μου! :-D :mrgreen:
Δεν είμαι moderator σε αυτήν την κατηγορία κι έτσι δεν το έκανα εγώ (βέβαια, εγώ ήμουν αυτός που ζήτησε να γίνει split γιατί ήταν σε λάθος θέμα)... :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν έχω να προτείνω κάποιον εναλλακτικό player, απλά θα προτείνω την έκδοση του Mplayer που λειτούργησε καλά σε μένα:

 

Γράψε στο Google "Mplayer-dev-CVS-050904.dmg". To πρώτο αποτέλεσμα θα κάνει απ'ευθείας download.

Είναι παλιότερη έκδοση, άλλα σε μένα (iMacG5) λειτούργησε καλύτερα από κάποιες πιο πρόσφατες. Αν έχετε Intel, τότε μάλλον αναγκαστικά πάτε σε πιο νέα έκδοση (μέσω Version Tracker).

Το πλεονέκτημα του Mplayer είναι ότι παίζει απ'ευθείας τους υπότιτλους, όμως ΜΟΝΟ αν είναι στο ίδιο directory με την ταινία και έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο όνομα (π.χ. Ice Age2.avi και Ice Age2.srt).

Δυστυχώς ο VLC δεν το κάνει ούτε αυτό και ο χρήστης αναγκάζεται να το κάνει manually κάθε φορά (απαράδεκτο).

 

Οι ρυθμίσεις που δουλέυουν σε μένα είναι:

Preferences...:

General---> Subtitle Settings: 1)Font=Batang (με αγγλικό MacOSX φαινονται καλά)

2)Default Encoding= ISO-8859-7

 

Στην άλλη καρτέλα, Video and Audio, το VIdeo out module=Mplayer OSX.

Τα υπόλοπα ρυθμίστε τα όπως θέλετε, δεν νομίζω ότι επηρεάζουν ιδιαίτερα.

 

Φυσικά, για ευκολία, ρυθμίστε όλα τα video files να ανοίγουν με τον Mplayer σαν προεπιλεγμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...