Προς το περιεχόμενο

Ruby on rails


mkst

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν τον έχω τρέξει ποτέ να σου πω την αλήθεια. Όσο για τα προβλήματα... εν τάξει μην περιμένεις λογισμικό που να τρέχει τέλεια... Υπάρχει και η άλλη λύση, ο JBoss ή WebLogic... γενικώς αν το ψάξεις θα βρεις αρκετά προϊόντα που κάνουνε την ίδια δουλειά, άλλα δωρεάν άλλα όχι.

 

Ρε συ bandito το Mono υπάρχει από όταν βγήκε σχεδόν το .ΝΕΤ, εδώ και μερικά έτη δηλαδή, τί μου λες ότι παίζει για ένα χρόνο... εκτός και αν μιλάμε για άλλο Mono.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

@mkst : exeis dikio ayto pou les, ayto pou eipa "to melon anhkei sthn .net" pisteyo htan lathos, to eipa xoris na to skeyto kala.. ek proths opseos ayto ysxyei alla an to skeyteis kalytera den einai etsi.. oson afora gia thn ROR einai kalh gia templating.. gia sthshmo enos web site 100% se ROR den ksero akoma.. mporei na einai kalo mporei kai oxi.. den ksero..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

way off topic...

 

Θέλω πολύ να πάρω μέρος στην συζήτηση αλλά ετοιμάζω βαλίτσα γιατί έχω ταξίδι αύριο το πρωί στις 7 για το JHUG Event.

 

Απλά ήθελα να ρωτήσω αν nemlah και bandito θα είστε εκεί ώστε να τα πούμε από κοντά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ bandito το Mono υπάρχει από όταν βγήκε σχεδόν το .ΝΕΤ' date=' εδώ και μερικά έτη δηλαδή, τί μου λες ότι παίζει για ένα χρόνο... εκτός και αν μιλάμε για άλλο Mono.[/quote']

 

Ναι, το μόνο ως project υπάρχει από τότε που βγήκε το .NET. Ωρίμασε όμως αρκετά, ώστε να προσφέρει σταθερότητα για mission-critical εφαρμογές (και αυτό συζητιέται) πολύ πρόσφατα ;-).

 

...νομίζω και σε Atmel θα σου τον έτρεχε μια χαρά...

 

Καλομελέτα... :-P

>
# ./uisp
Atmel AVR ATmega128 is found.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cue: έχασες το V :) Καλό ταξίδι!

 

Όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο πολύ πείθομαι για την ror. Αυτό που με απασχολεί πιο πολύ τώρα είναι το hosting.

Έχετε σετάρει τον apache με fastcgi ή με application server?

Πάντως κάπου διάβαζα ότι προτιμάται ο lighhttpd από τον apache.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cue: έχασες το V :) Καλό ταξίδι!

 

Όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο πολύ πείθομαι για την ror. Αυτό που με απασχολεί πιο πολύ τώρα είναι το hosting.

Έχετε σετάρει τον apache με fastcgi ή με application server?

Πάντως κάπου διάβαζα ότι προτιμάται ο lighhttpd από τον apache.

 

Ο lightt σερβιρει μια χαρα fast cgi για την ruby. Για την php ομως κράσαρε καθε τρεις και λίγο. Οποτε το γυρίσαμε στον apache μέχρι να ξεφορτωθούμε την php :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά διαβάζω εδώ και κανα χρόνο για τη RoR σε πολλά ξένα sites και forums.. Ομολογώ ότι μου έχουν κινήσει την περιέργεια όλα αυτά που λέγονται..

Είμαι developer της PHP για περίπου 5 χρόνια τώρα και είναι η πρώτη φορά που μου μπήκε το μικρόβιο της ανακάλυψης της Ruby.. :P

 

Μιας και το κυρίως pc μου (όπου έχω και το ubuntu) βρίσκεται σε περίοδο αναβάθμισης και του λείπει μια motherboard, μπορώ να κάνω εγκατάσταση της RoR σε σύστημα Windows?

 

btw. congrats για το newsbox.gr :) Είναι όντως το πρώτο site που βλέπω σε ruby.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το κυρίως pc μου (όπου έχω και το ubuntu) βρίσκεται σε περίοδο αναβάθμισης και του λείπει μια motherboard' date=' μπορώ να κάνω εγκατάσταση της RoR σε σύστημα Windows?[/quote']

 

Ναι. Ror και Mysql χρειάζεσαι :)

http://www.rubyonrails.org έχει installer.

Δοκίμασε και το http://www.radrails.org ειναι ενα ide για windows/linux και είναι πολυ χρήσιμο (βασίζεται στο eclipse).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RoR kai Zope yparxoun polly kairo me entono activity dystixos mono sto ekswteriko kai oxi Ellada :(

Vrhka ena polly wraio video apo enan gnwsto mou apo kapoion pou doulevei sthn NASA kai sygkrinei J2EE, RoR , Zope , TurboGears kai DJango .

 

Einai ligo megalo ( 396 MB) alla pistevw aksizei.

 

http://oodt.jpl.nasa.gov/better-web-app.mov

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο Video πρέπει να το παιζουν συνέχεια στα Management επίπεδα των διαφόρων επιχειρήσεων.

 

TURNAROUND TIME!!

 

Μεγάλη αλήθεια.. κυρίως για java συστήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νάμαστε...

Στις αρχές Απριλίου βρέθηκα σε ένα τρίημερο training για RubyOnRails στο Αμστελόδαμο... Οι απόψεις μου:

 

1) Όταν μάθεις το framework είναι πολύ έυκολο να φτιάξεις εφαρμογές (σχετικά με τις Php και openACS που χρησιμοποιώ τώρα) (+)

2) Έχεις να κάνεις πολύ λιγότερο SQL από ότι σε άλλα frameworks (-)

3) Σύμφωνα με τους δημιουργούς τους, (αλλά και αυτούς που την χρησιμοποιούν) η RoR είναι μία "opiniated" language: Άμα δεν τα κάνεις ακριβώς όπως είχαν στο μυαλό τους οι δημιουργοί, την τζούπησες. (-)

4) Σύμφωνα με τους δημιουργούς της πάλι, δεν πρέπει να βάλεις τα restrictions στην βάση δεδομένων, αλλά στην εφαρμογή. Προερχόμενος από dbadmin παρελθόν, θεωρώ το τελευταίο ώς απεριόριστη πατάτα (-)

5) Το learning curve δεν είναι τόσο μικρό όσο θα θέλαν να πούν (-)

6) To online api documentation είναι ΚΑΚΟΦΤΙΑΓΜΕΝΟ και δεν έχει search (http://api.rubyonrails.com/) (-)

 

Αποτέλεσμα: όταν ρωτηθήκα από τον manager μου αν πιστεύω ότι πρέπει να ρίξουμε περισσότερα resources απάντησα ότι μόνο άν πάρουμε στρατηγική απόφαση να το χρησιμοποιήσουμε πολύ, αξίζει να ασχοληθούμε μαζί του (διπλωματική απάντηση: δεν απάντησα τίποτα).

Προσωπικά δεν μου άρεσε (και είμαι εύκολος στο να εντυπωσιαστώ, και αλλάζω τα frameworks αρκετά συχνά)....

my 2 cents

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νάμαστε...

Στις αρχές Απριλίου βρέθηκα σε ένα τρίημερο training για RubyOnRails στο Αμστελόδαμο... Οι απόψεις μου:

 

1) Όταν μάθεις το framework είναι πολύ έυκολο να φτιάξεις εφαρμογές (σχετικά με τις Php και openACS που χρησιμοποιώ τώρα) (+)

 

Ευκολοτερότερο θα έλεγα.

 

2) Έχεις να κάνεις πολύ λιγότερο SQL από ότι σε άλλα frameworks (-)

 

Δεν καταλαβαίνω γιατι είναι μειον αυτό.

Προσωπικά έχω βαρεθεί να γράφω και για το πιο απλό πράγμα queries όταν μπορεί μου τα γράψει το framework. Στην php για να μετρήσω τα articles ενος user (ή να παρω την λίστα τους)' date=' πρέπει να γράψω 100 sql. Αν δε αλλάξω το σχήμα, μαύρο φίδι που με έφαγε, θα τα ξαναγράψω.

Στην ror γραφω @articles = user.articles.find :all για να παρω το set ή user.articles.count. Αν θες παρ'ολα αυτα να γράψεις sql δεν σε περιορίζει.

 

3) Σύμφωνα με τους δημιουργούς τους, (αλλά και αυτούς που την χρησιμοποιούν) η RoR είναι μία "opiniated" language: Άμα δεν τα κάνεις ακριβώς όπως είχαν στο μυαλό τους οι δημιουργοί, την τζούπησες. (-)

 

True. Νομίζω σε όλα τα rad frameworks θυσιάζεις λίγη ελαστικότητα για να κερδίσεις χρόνο ανάπτυξης. Το ίδιο ισχύει και στο visual studio , το ίδιο και στο web.py, django κτλ. Αν θέλεις να μπορείς να τα κάνεις όλα όπως νομίζεις, έχεις μια μπαχαλό php ή το αστειο της java (100 configuration files για ενα hello world), και κατ'επέκταση έχεις εφαρμογές που δεν κανουν scale με τιποτα και τις γράφεις και τις ξαναγράφεις (to vbulletin, το forum του insomnia είναι ενα παράδειγμα κακογραμμένης εφαρμογής)

 

4) Σύμφωνα με τους δημιουργούς της πάλι, δεν πρέπει να βάλεις τα restrictions στην βάση δεδομένων, αλλά στην εφαρμογή. Προερχόμενος από dbadmin παρελθόν, θεωρώ το τελευταίο ώς απεριόριστη πατάτα (-)

 

Που το λένε αυτο;

Τα verification rules στο μοντέλο τα βάζεις και για το έτοιμο error control, και για το scaffolding.

 

5) Το learning curve δεν είναι τόσο μικρό όσο θα θέλαν να πούν (-)

 

True. Η ruby δεν είναι ευκολη γλώσσα, και η συνταξη της καθόλου εύκολη.

 

6) To online api documentation είναι ΚΑΚΟΦΤΙΑΓΜΕΝΟ και δεν έχει search (http://api.rubyonrails.com/) (-)

 

Untrue. Δεν είναι και MSDN, αλλα την δουλειά του την κανει μια χαρά(δεν χρειάζεται search, ctrl-f στον browser είναι αρκετό. Plus το wiki, πολλές φορές θα έχει έτοιμο αυτό που φτιάχνεις.)

 

Δεν ξέρω αν θα έκανα επενδυση στο ROR. Μου φαίνεται αρκετά πρώιμο ακόμα. Το σίγουρο είναι οτι messy frameworks σαν την php (προσωπικά πιστεύω οτι όποια εταιρία στηρίζεται σε php, θα πρέπει να απολύσει τον technical manager σήμερα), ανήκουν στο παρελθόν.

 

Ένα καλό benchmark, θα ήταν το ίδιο project να φτιαχνόταν σε 5-6 frameworks (το newsbox.gr μας πήρε λιγότερο απο εβδομάδα μαζί με το design, σε php ακόμα θα γράφαμε queries).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...