Προς το περιεχόμενο

Ruby on rails


mkst

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι project έχεις να φτιάξεις; Με τι έχεις εμπειρία ήδη; Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και το CodeIgniter εκτός απο το cakePHP.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν πρέπει κανείς να κολλάει σε μια συγκεκριμένη τεχνολογία αλλά να μπορεί να χρησιμοποιεί οτιδήποτε ανάλογα με το τι έχει να φτιάξει και πόσο χρόνο έχει για να το παραδώσει για στην τελική ο πελάτης χέστηκε για το τι θα χρησιμοποιήσεις εσύ, αποτέλεσμα θέλει.

 

Γενικά η συζήτηση αυτή από ότι θα καταλαβαίνεις είναι τεράστια και συνήθως δεν καταλήγει πουθενά. Αν δεν έχεις παίξει ποτέ με RoR ή django, εγώ τουλάχιστον, θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά περισσότερο στο django και να παίξεις μαζί του. Μπορείς να φτιάξεις ένα απλό project και στις δύο γλώσσες εξάλλου και να δεις τι σε βολεύει περισσότερο για αρχή και μετά κοιτάς και λεπτομέρειες. Δες όλα τα videos και τα tutorials που υπάρχουν στα site τους και θα πάρεις και από εκεί μια καλή γεύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

δεν έχω κάποιο project ή deadline :P απλά μου άρεσε το ολο concept της django, και ήθελα να σιγουρευτώ οτι δεν είναι το αντίστοιχο της joomla για τις web apps (δεν λέω οτι joomla και django κάνουν την ίδια δουλειά, απλά σαν παράδειγμα ως προς τις περιορισμένες δυνατότητές της το αναφέρω).

 

οκ κατέβασα το Apress Practical Django Projects Jun 2008 και ξεκινάω το ψάξιμο, απλά αν και φαινομενικά έκανα σωστά την εγκατάσταση (σε ubuntu 8.04) έχω πρόβλήμα με το script manage.py, το οποίο αν και είναι στο φάκελο εγκατάστασης της django, μάλλον δεν το έχω κάνει σύνδεση με κάποιο κατάλογο της python ή με το bash, όπως είχα κάνει σύμφωνα με τις οδηγίες εγκατάστασης για το django-admin.py.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...