Προς το περιεχόμενο

Γυμναστήριο Και Συμπληρωματα Διατροφης


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο ύπνο είμαι πολύ καλά,κοιμάμαι το λιγότερο 9 ώρες και στα καλά μου μπορεί να φτάσω 11..

Απο διατροφή επίσης..

Δεν ασχολούμαι με κάποιο άθλημα απλώς θέλω να πάρω λίγο βάρος γιατί είμαι σχετικά αδύνατος..Ήδη έχω πάρει αρκετό αλλά δεν έχω φουσκώσει ιδιαίτερα..

Γενικά θέλω να πάρω μερικά μυικά κιλά αλλά δε θέλω να γίνω και ντουλάπα μόνο για εμφάνιση και στιγμιαία δύναμη..

Θέλω να έχω και λίγη αντοχή σε ασκήσεις στυλ sasuke..

 

Απλά προς το παρόν αν ακολουθήσω το πρόγραμμα του fidelio ή του panathinaikara με πολύ μεγάλα βάρη φοβάμαι για κάποιο τραυματισμό μιας και δε γυμνάζομαι πάνω απο 6 μήνες και είμαι σχετικά αδύναμος ακόμη..Επίσης αν αφήνω 5 λεπτά ανάμεσα στα σετ σε μισή ωρα θα έχω κάνει 6 σετ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 840
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

westwar

ευχαριστω

μαλιστα..

Well , αν θέλεις να αποκτήσεις αντοχή σε αυτο το είδος εκγύμνασης , θα κάνεις ...αυτο το είδος εκγύμνασης! Δεν προκειται τα βαρη να σε βοηθησουν να βελτιωθείς σε καμία είδους τεχνική εκτέλεση σε κανένα σπορ. Οπότε κάνε αυτο: Sasuke ...

 

Συμπληρωματικά για το παραπάνω , κάνε κυκλικές προπονησεις αντοχής στην δύναμη χρησιμοποιόντας κυρίως το βάρος του σώματος , καθίσματα, κάμψεις , έλξεις , πιέσεις βυθήσεις κ.ο.κ χρησιμοποιησε και βαρη για τα βαθειά καθίσματα , κάνε προβολές , άρσεις θανάτου. Οχι πολύ μεγάλη επιβάρυνσης εκεί όπως είσαι μέχρι το 70% και με μικρά διαλείματα. Το πόσο μικρά δεν έχει και τόσο σημασία και ουτε να μετράς ντε και καλά με το ρολοί , υπάρχουν και κυκλικές με μηδεν διάλειμμα . Το concept είναι να αντέχεις στην καματογόνα έκριση του γαλακτικού οξέως που χαρακτηρίζει την παραπάνω μορφή άσκησης.

 

Για αύξση όγκου τώρα, ναι θα πρέπει να μειώσεις τις επαναλήψεις σου να πας απο 4 έως 6,8 και να είναι μέγιστα τα σετ σου και οι ασκήσεις να ειναι πολυαρθρικές, όπως περιέγραψε ο παναθηναικάκιας με διαλείμματα πληρους αποκατάστασης. Το θεμα είναι οτι με μέγιστη δυναμη δεν επιφέρεις μόνο μυική υπερτροφία , αλλά το κυριότερο έχεις νευρικές προσαρμογές. Δηλαδή η δυναμή σου και η εκκρικτική όπως αναζητάς να βελτιώσεις είναι ζήτημα όχι τόσο του όγκου , όσο της ενεργοποιησης του κεντρικού σου νευρικού συστήματος, που μόνο με αυτην την μέθοδο χονδρικά πετυχαίνεις.

 

Το προβλημα όμως είναι άλλο , οτι τα παραπάνω θα πρέπει να βαλεις μέσα σε μια περιοδικότητα , δεν μπορεις να τα κάνεις όλα ταυτόχρονα , θα τα παίξεις και αν θέλεις να προσεγγίσεις υψηλό επιπεδο οι ενεργειακές απαιτήσεις ανεβαίνουν , οπερ σημαίνει οτι αν δεν τρως καλά , αν δεν ξεκουράζεσαι καλά και αν δεν κάνεις σωστή προπονηση θα κολήσεις σε ένα σημείο. Επισης δεν είναι σκοπιμο να κάνεις ταυτόχρονα μέγιστη δυναμη και αντοχή στην δυναμή , τα μονοπάτια αυτά σε οτι αφορά το προπονητικό ερέθισμα ψηλοσυγκρουονται ... δεν γίνεται να τα βελτιώσεις ταυτόχρονα ... η μια μεθοδος θα καιει την άλλη...

 

Για μένα ξεκαθάρισε λίγο τους στόχους σου, τι θα έκανα στην θέση σου . Θα επελεγα τον τροπο μου αρέσει προτίστως να γυμνάζομαι και θα καθοριζα τους στόχους μου μέσα απο εκει απο εξιδικευμένη προπονηση. Το ποσο όγκο θα παρω ή το πως θα φάινομαι αισθητικά δεν θα με απασχολούσε και δεν θα το αφηνα να με αποπροσανατολήσει , η εντριβή και η βελτιωση στο αθλημα θα έφερνε το σώμα στην κατάσταση που θα πρέπει κανονικά να είναι ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρωματικά να πω, για να μην σε μπερδευω:

Μέγιστη δυναμη με βάρη..

Αντοχη στην δύναμη κάνοντας sasuke ...

Ασε το σώμα σου να παρει το σχήμα μόνο του , αυτο ξέρει ... Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια...

Όπως είπα πρωταρχικός μου στόχος είναι να πάρω λίγα κιλά γιατί είμαι αρκετά αδύνατος..

Είμαι 1.80 και είμαι 62 κιλά..Αν φτάσω κάποια στιγμή τα 68-70 θα είμαι ευχαριστημένος..Από κει και πέρα και εφόσον φτάσω σε αυτό το βάρος θα προτιμούσα να έχω πιο πολύ αντοχή και όχι τόσο δύναμη γιαυτό και ανέφερα το sasuke και κάπως σαν τα σώματα τους φαντάζομαι να φτάσω ..

 

Ελπίζω να μη με κράξει κανείς! χεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι κατάλαβα , john κανε δυναμη σετ των 4-6 επαν. μέγιστα , φουλ διάλειμμα , ασκήσεις πολυαρθρικές ,βαθειά, βυθησεις , παγκος, αρσεις, πιεσεις, έλεξεις κτλ ΦΑΓΗΤΟ ΦΟΥΛ και θα παρεις κιλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, κατάλαβα coach!

Κάτι τελευταίο..

Τώρα γυμνάζομαι 3 φορές τη βδομάδα απο 50 λεπτά..

Τις υπόλοιπες μέρες δεν κάνω τίποτα..

Αν τις άλλες 2 μέρες κάνω ποδήλατο που μου αρέσει απο μία ώρα ας πούμε μπορεί να επηρεάσει αρνητικά την μυική ανάπτυξη μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, κατάλαβα coach!

Κάτι τελευταίο..

Τώρα γυμνάζομαι 3 φορές τη βδομάδα απο 50 λεπτά..

Τις υπόλοιπες μέρες δεν κάνω τίποτα..

Αν τις άλλες 2 μέρες κάνω ποδήλατο που μου αρέσει απο μία ώρα ας πούμε μπορεί να επηρεάσει αρνητικά την μυική ανάπτυξη μου;

 

να μπω στην μεση και να πω οτι αν ενοεις το ποδηλατο του γυμναστηριου το θεωρω εντελως μαπα γιατι το μονο που κανει ειναι να δενουν τα ποδια σου και να αδυνατιζεις ενω

με το τρεξιμο θα δεσει ολο το σωμα σου και ανεβαζεις και τις αντοχες σου. και εγω αυτο κανω 4 μερες βαρη και λιγο τρεξιμο και δυο μερες φουλ τρεξιμο. το θεμα ειναι οτι με το τρεξιμο εκρινει καποιες ορμονες ο εγκεφαλος σου και νοιωθεις απιστευτη ευεξια. δοκιμασε.εγω με το τρεξιμο εχανα μυικο ογκο οταν το παρακανα. πρεπει να βρεις τα ορια σου μαλλον και εσυ. αναλογα πως ανταποκρινετε το σωμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι 1980 δεν μπαινεις καθόλου στην μέση, ίσα ίσα μας δείχνει οτι σε ενα σχετικά βαρύ πρόγραμμα για δύναμη μπορείς και δυό φορές για παράδειγμα την εβδομάδα να τρέχεις χωρις να επηρεάζεις τους αρχικούς σου στόχους , ωστόσο μόνο όταν είναι σε χαμηλό τέμπο όπως είπες. Μάλιστα αυτο δρα ακόμα πιο ευεργετητικά αναφορικά με οποιαδήποτε προταιρεοτητα για βελτίωση οποιουδήποτε παράγοντα φυσικής κατάστασης και σε καμία περίπτωση δεν κάνει κακό. Το οτι δούλεψε σε σένα δηλαδή μας βοηθάει αρκετά για να βγάλουμε συμπέρασμα.

 

Αυτό με την ποδηλασία δεν ισχύει ακριβώς όπως το λές , απλώς συμβαίνει με το τρέξιμο όντως να ενεργοποιείς περισσότερες μυικές όμαδες και συνεπώς "στρεσάρεις" (τρόπος του λέγειν ) περισσότερο το καρδιοαναπνευστικό. Ωστόσο η ποδηλασία , μαζί με την κωπηλασία και την κολύμβηση έχει την ίδια ευεργετική επίδραση σε αερόβιες προσαρμογές και φυσικά σε όλες αυτές τις δραστηριότητες εκρίνονται ορμόνες ευεξίας, όχι μόνο στο τρέξιμο. (ακόμα και αν την έχεις δει να ανεβαίνεις σκαλιά γυρίζοντας απο τα ψώνια ξέρω γω ... :P )

 

Συμπερασματικά ,κοντά σε ένα προγραμμα για άυξηση δύναμης , ενα χαλαρό τέμπο τρέξιμο ή ποδήλατο ή whatever σαν ξεχωριστή προπονηση όχι μόνο δεν επηρεάζει αρνητικά ένα πρόγραμμα αύξησης δύναμης (υπερτροφία πχ) , ίσα ίσα επιβάλεται γιατί συνησφέρει στην σωστή αποκατάσταση (και πιο γρήγορα) του οργανισμου μετά απο μια δύσκολη και βαριά προπονηση της προηγούμενης μέρας για παράδειγμα και επίσης χαλαρώνει σε αρκετά μεγάλο βαθμό τον ασκούμενο και στον ψυχολογικό τομέα.

 

Βασικα δεν ειμαι coach κανενός ε ! :P και οτι λέμε εδω ειναι εγκυκλοπαιδικό , το να πιασεις δηλαδή και να φτιάξεις ένα προγραμμα δύναμης μέγιστων επιβαρύνσεων που λεμε εμείς εδώ πέρα ναι μεν δεν είναι και κβαντική φυσική ξέρω γω , ωστόσο δεν αρκεί να λέμε οτι οκ , 6 επαν. βάλε πολλά κιλά και κάνε μεγάλο διάλειμμα.. απλά είναι μερικά μόνο tags για να την ψάξει ο ενδιαφερόμενος περισσότερο για να το ταιριάξει σωστά στους στόχους του και να ρωτήσει κανα ειδικό face to face στον χώρο του...τέλος να πουμε πως ναι μεν η προπονητική έχει κάποιες αδιαμφησβήτητες επιστημονικές βάσεις συνταγογραφίας και απο κει πρέπει να ξεκινάμε , ωστόσο σε μεγάλο βαθμό εξελίσεται σε μια διαδικασία καπως υποκειμενική, τίποτα δεν είναι το ίδιο για όλους στην προπονηση , βασικά τέχνη ειναι ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δεν ειμαι coach κανενός ε ! :P και οτι λέμε εδω ειναι εγκυκλοπαιδικό , το να πιασεις δηλαδή και να φτιάξεις ένα προγραμμα δύναμης μέγιστων επιβαρύνσεων που λεμε εμείς εδώ πέρα ναι μεν δεν είναι και κβαντική φυσική ξέρω γω , ωστόσο δεν αρκεί να λέμε οτι οκ , 6 επαν. βάλε πολλά κιλά και κάνε μεγάλο διάλειμμα.. απλά είναι μερικά μόνο tags για να την ψάξει ο ενδιαφερόμενος περισσότερο για να το ταιριάξει σωστά στους στόχους του και να ρωτήσει κανα ειδικό face to face στον χώρο του...τέλος να πουμε πως ναι μεν η προπονητική έχει κάποιες αδιαμφησβήτητες επιστημονικές βάσεις συνταγογραφίας και απο κει πρέπει να ξεκινάμε , ωστόσο σε μεγάλο βαθμό εξελίσεται σε μια διαδικασία καπως υποκειμενική, τίποτα δεν είναι το ίδιο για όλους στην προπονηση , βασικά τέχνη ειναι ..

 

Πλάκα έκανα με το coach....Μην τα παίρνεις..

Συμφωνούμε,απλά επειδή στο χώρο αυτό επικρατούν πολλοί μύθοι ακόμη και ανάμεσα σε γυμναστές που βγαίνουν απο τη γυμναστική ακαδημία είναι καλό τα βασικά αυτά να γίνονται γνωστά..

 

 

1980,ποδήλατο κάνω στο βουνό...Και εμένα δε μου αρέσει το στατικό..Αλλά μέσα στη φύση είναι άλλο πράγμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτισω και εγω κατι λιγο ασχετο με τα προηγουμενα posts!!!

Ποιο συμπληρωμα της εταιριας Muscletech ή της Scitec ειναι καλο για καποιον που θελει να ανεβασει κιλα και οκγο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Λιγο ασχετο με τα συμπληρωματα για κιλα και ογκο...

Αν παρει καποιος συμπληρωμα- βιταμινες χωρις να τις χρειαζεται, ποιες ειναι οι "παρενεργειες", οχι αν θα παθει κατι, αλλα μπορει απο την υπερβιταμινωση να εχει πονοκεφαλους ή κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο ασχετο με τα συμπληρωματα για κιλα και ογκο...

Αν παρει καποιος συμπληρωμα- βιταμινες χωρις να τις χρειαζεται, ποιες ειναι οι "παρενεργειες", οχι αν θα παθει κατι, αλλα μπορει απο την υπερβιταμινωση να εχει πονοκεφαλους ή κατι αλλο?

 

 

υπερβιταμινωση δεν νομιζω οτι υφισταται σαν ενοια. τιποτα δεν θα παθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υπερβιταμίνωση ισχύει, αλλά αν πάρεις δύο χαπάκια σε μια μέρα δε συμβαίνει για παράδειγμα. Μιλάμε για extreme καταστάσεις. Πχ, είναι δυνατό να πάθεις δηλητηρίαση από υπερβολική κατανάλωση νερού. Αλλά δεν είναι και η νόρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...