Προς το περιεχόμενο

Γυμναστήριο Και Συμπληρωματα Διατροφης


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού δεν έτρωγες "σωστά" βεβαίως και έχασες μυϊκό ιστό. Ο μυϊκός ιστός είναι πιο "βαρύς" από τον λιπωδες.

 

Το συμπλήρωμα πρωτεϊνης γιατί το πέρνεις, αφού η υπόλοιπη σου διατροφή είναι "να μην πεις πως" τότε σου είναι παντελώς άχρηστο, ακόμα και αν το πέρνεις όταν "πρέπει".

 

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, επειδή εγώ δεν μπορώ να σου λύσω όλες τις απορίες (δεν είμαι δα και κανας διατροφολόγος, απλώς ότι μελετώ το εφαρμόζω πάνω μου και δουλεύει), πήγαινε:

 

>www.bodybuilders.gr

 

Είναι forum σχετικά με την γενικότερη έννοια του bodybuilding, δλδ χτήσιμο ενός υγιούς και όμορφου σώμματος κτλ κτλ. Έχει πολλά θέματα σχετικά με προπονητική και διατροφή, και αρκετούς έμπειρους ανθρώπους που μπορούν να λύσουν κάθε απορία. Απλώς σάρωσε πρώτα τα παλιά θέματα και μετά ρώτα κάτι, θα σου λυθεί έτσι πρώτα το 90% των ερωτημάτων σου ;)

 

(sorry αν θεωρηθεί διαφήμιση το forum όμως αυτό έχει εντελώς διαφορετική θεματολογία από το insomnia)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 840
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

westwar

ευχαριστω

Αφού δεν έτρωγες "σωστά" βεβαίως και έχασες μυϊκό ιστό. Ο μυϊκός ιστός είναι πιο "βαρύς" από τον λιπωδες.

 

Το συμπλήρωμα πρωτεϊνης γιατί το πέρνεις' date=' αφού η υπόλοιπη σου διατροφή είναι "να μην πεις πως" τότε σου είναι παντελώς άχρηστο, ακόμα και αν το πέρνεις όταν "πρέπει".[/quote']

Συνήθως τα συμπληρώματα τα παίρνουμε όταν η διατροφή είναι "να μην πεις πως" ή όταν για Χ & Ψ λόγους δεν μπορείς να φας όπως πρέπει. Αν δεν είναι έτσι δεν συντρέχει λόγος να πάρεις συμπληρώματα. Το site που λες καλά τα λέει, αλλά δεν είναι για τον πολύ κόσμο. Είναι εξειδικευμένο για bodybuilding. Δεν θα το συνιστούσα σε κάποιον που απλώς θέλει να βελτιώσει τις διατροφικές του συνήθειες και την φυσική του κατάσταση. Εξ άλλου οι ανάγκες από άνθρωπο σε άνθρωπο είναι διαφορετικές και όσον αφορά τον οργανισμό μας και την υγεία μας θα ήταν φρόνιμο να μην εμπιστευόμαστε τον κάθε τυχάρπαστο που λέει το πως έφτιαξε τα "ποντίκια" του και τους τετρακέφαλούς του. Μόνο βασικές συμβουλές μπορούμε να δώσουμε που είναι γενικές και βασικές για όλους. Δεν θα το παίξουμε ειδικοί επειδή "το εφαρμόζω πάνω μου και δουλεύει". Κάθε οργανισμός έχει άλλες ανάγκες. No offence, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η βασικη μου ερωτηση ηταν αν εχασα μυικο ιστο επειδη εχασα καμποσα κιλα και είμαι ηδη καμποσο κατω απο τα ορια και οχι πως 8α κανω ποντικια και τετοια.η απαντηση ηταν οτι εχασα οπως είπατε οποτε τζαμπα οτι εκανα που λεει ο λογος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η βασικη μου ερωτηση ηταν αν εχασα μυικο ιστο επειδη εχασα καμποσα κιλα και είμαι ηδη καμποσο κατω απο τα ορια και οχι πως 8α κανω ποντικια και τετοια.η απαντηση ηταν οτι εχασα οπως είπατε οποτε τζαμπα οτι εκανα που λεει ο λογος.

Δυστυχώς έχεις χάσει... sad.gif

Θα σου ήταν δύσκολο να επισκευτείς κάποιον διατροφολόγο; Ό,τι και να σου πούμε εμείς, θα είναι απλώς γενικές συμβουλές. blank.gif

Ίσως χρειάζεται να κάνεις εξετάσεις ώστε να δεις την γενικότερη κατάσταση της υγείας σου.

Μπορεί να υπάρχει κάτι που να μην το γνωρίζεις και κάνοντας αυτά που θα σου πούμε εμείς (ο οποιοσδήποτε), να μην είναι εντάξει για σένα και να έχεις, μελλοντικά, προβλήματα. rolleyes.gif

Δεν θέλω να σε αγχώσω με αυτό...

Απλώς σε μερικά πράγματα νομίζω πως χρειάζεται να δίνουμε μεγαλύτερη προσοχή από όση πιστεύουμε πως χρειάζεται... blink.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως τα συμπληρώματα τα παίρνουμε όταν η διατροφή είναι "να μην πεις πως" ή όταν για Χ & Ψ λόγους δεν μπορείς να φας όπως πρέπει. Αν δεν είναι έτσι δεν συντρέχει λόγος να πάρεις συμπληρώματα. Το site που λες καλά τα λέει, αλλά δεν είναι για τον πολύ κόσμο. Είναι εξειδικευμένο για bodybuilding. Δεν θα το συνιστούσα σε κάποιον που απλώς θέλει να βελτιώσει τις διατροφικές του συνήθειες και την φυσική του κατάσταση. Εξ άλλου οι ανάγκες από άνθρωπο σε άνθρωπο είναι διαφορετικές και όσον αφορά τον οργανισμό μας και την υγεία μας θα ήταν φρόνιμο να μην εμπιστευόμαστε τον κάθε τυχάρπαστο που λέει το πως έφτιαξε τα "ποντίκια" του και τους τετρακέφαλούς του. Μόνο βασικές συμβουλές μπορούμε να δώσουμε που είναι γενικές και βασικές για όλους. Δεν θα το παίξουμε ειδικοί επειδή "το εφαρμόζω πάνω μου και δουλεύει". Κάθε οργανισμός έχει άλλες ανάγκες. No offence, έτσι;

 

 

Με όλο το σεβασμό, λες πατάτες.

 

1. Συμπλήρωμα διατροφής = Έχω προσπαθήσει να κάνω ό,τι γίνεται για να έχω μια ισσοροπημένη διατροφή αλλά και πάλι υπάρχουν κάποιες ψιλοελλείψεις ΑΡΑ πέρνω συμπλήρωμα.

 

2. Οι βασικές ανάγκες από άνθρωπο σε άνθρωπο δεν είναι διαφορετικές, είναι ίδιες αρκεί να ικανοποιούν τους ίδιους στόχους.

 

3. Το forum Δεν είναι εξειδικευμένο στο bodybuilding όπως προφανώς το έχεις εσύ στο μυαλό σου. Μάλλον δεν το έχεις ψάξει το forum, και το έχεις δει επιφανειακά, αν το έχεις δει καθόλου.

 

4. Δεν το έπαιξα ειδικός σε κανέναν, ίσα-ίσα είπα ότι δεν μπορώ να απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις, γι' αυτό και μπορεί να μπει εκεί για να δει τι πληροφορίες υπάρχουν, οι οποίες μπορεί να έχουν να κάνουν είτε με ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ, είτε με απόρροια ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ των μελών του. Στην τελική κανένας δεν σε αναγκάζει να κάνεις τίποτα, αν θέλεις τρως μόνο 1000 θερμίδες τη μέρα και 'ψωφάς', αν πάλι θέλεις τρώς 3000, γυμνάζεσαι και αναπτύσσεσαι.

 

Αν λοιπόν είσαι προκατειλλειμένος με την έννοια BodyBuilding (που συμπεριλαμβάνει και το be fit, be healthy κτλ κτλ) τότε πολύ απλά μην σχολιάζεις χωρίς να γνωρίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά για τον φίλο μας το πουλίνο, ναι έχεις χάσει μυϊκό ιστό.

 

 

Όσον αφορά την κατάσταση της διατροφής / υγείας του, μπορεί να επισκευθεί έναν ειδικό διατροφολόγο-αθλητίατρο ο οποίος θα του λύσει τις απορρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Pouline ,θα σου πω 2-3 βασικα πραγματα για τη διατροφη σου και απο κει και περα ρωτα και ανθρωπους ειδικους για την αποψη τους.Εφοσον γυμναζεσαι υπολογισε οτι πρεπει να κανεις αρκετα γευματα την ημερα και ολα να περιεχουν πρωτεινες,υδατανθρακες και λιπη.Φροντισε να τρως απο ολα τα φαγητα στις καταλληλες ποσοτητες.Υπολογισε οτι χρειαζεσαι 2,5 φορες το βαρος σου σε γραμμαρια πρωτεινης και 4-5 φορες το βαρος σου σε γραμμαρια υδατανθρακα χωρισμενο σε 5-6 γευματα.Δλδ αν εισαι 60 κιλα θες 150 γρ πρωτεινης και 240-300 γρ. υδατανθρακα την ημερα και αν τα χωρισεις σε 6 γευματα ειναι 150/6=25 και 240-300/6=40-50.Δλδ καθε γευμα σου πρεπει να εχει 25 γρ πρωτεινης και 40-50 γρ. υδατανθρακα.Τωρα αναλογα με τις αλλαγες στο βαρος σου θα ρυθμιζεις τους υδατανθρακες.Επισης ειναι απαραιτητα και τα λιπη απο καλες πηγες οπως ελαιολαδο (2 κουταλιες την ημερα),αμυγδαλα ή φουντουκια,κροκους αυγων.Το site που γραφει πιο πανω το παλικαρι (http://www.bodybuilders.gr) εχει πολλες σημαντικες πληροφοριες οπως επισης και το http://www.bodyandmind.gr . Oι περισσοτεροι που γραφουν δεν ειναι bodybuilders απλα ασχολουνται με γυμναστηρια,αθλητισμο και διατροφες αρκετα καιρο και θα βρεις πολλα πραγματα ωστε να βελτιωσεις το σωμα σου.Και παλι σου λεω πως οτι μαθαινεις να το διασταυρωνεις με καποιο σοβαρο γιατρο ή σοβαρο διατροφολογο ωστε να εισαι σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλο το σεβασμό' date=' λες πατάτες.

 

1. Συμπλήρωμα διατροφής = Έχω προσπαθήσει να κάνω ό,τι γίνεται για να έχω μια ισσοροπημένη διατροφή αλλά και πάλι υπάρχουν κάποιες ψιλοελλείψεις ΑΡΑ πέρνω συμπλήρωμα.

 

2. Οι βασικές ανάγκες από άνθρωπο σε άνθρωπο δεν είναι διαφορετικές, είναι ίδιες αρκεί να ικανοποιούν τους ίδιους στόχους.

 

3. Το forum Δεν είναι εξειδικευμένο στο bodybuilding όπως προφανώς το έχεις εσύ στο μυαλό σου. Μάλλον δεν το έχεις ψάξει το forum, και το έχεις δει επιφανειακά, αν το έχεις δει καθόλου.

 

4. Δεν το έπαιξα ειδικός σε κανέναν, ίσα-ίσα είπα ότι δεν μπορώ να απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις, γι' αυτό και μπορεί να μπει εκεί για να δει τι πληροφορίες υπάρχουν, οι οποίες μπορεί να έχουν να κάνουν είτε με ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ, είτε με απόρροια ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ των μελών του. Στην τελική κανένας δεν σε αναγκάζει να κάνεις τίποτα, αν θέλεις τρως μόνο 1000 θερμίδες τη μέρα και 'ψωφάς', αν πάλι θέλεις τρώς 3000, γυμνάζεσαι και αναπτύσσεσαι.

 

Αν λοιπόν είσαι προκατειλλειμένος με την έννοια BodyBuilding (που συμπεριλαμβάνει και το be fit, be healthy κτλ κτλ) τότε πολύ απλά μην σχολιάζεις χωρίς να γνωρίζεις.[/quote']

Με όλον το σεβασμό, αλλά μάλλον τα έχεις μπερδέψει λιγάκι. blink.gif

 

Για το 1ο σκέλος του post, δε νομίζω πως λέει κάτι διαφορετικό ο Creation και συμφωνώ κι εγώ σε αυτό.

Συνήθως τα συμπληρώματα τα παίρνουμε όταν η διατροφή είναι "να μην πεις πως" ή όταν για Χ & Ψ λόγους δεν μπορείς να φας όπως πρέπει. Αν δεν είναι έτσι δεν συντρέχει λόγος να πάρεις συμπληρώματα.

Και πίστεψέ με, κάποιες φορές, υπάρχουν λόγοι που τα συμπληρώματα διατροφής είναι απαραίτητα επειδή δεν επιτρέπεται (ή δεν μπορείς) να φας κάποια πράγματα στις ποσότητες που ο οργανισμός έχει ανάγκη. Από προσωπική εμπειρία το λέω και όχι επειδή το διάβασα κάπου ή ήταν εμπειρία κάποιου άλλου.

 

Για το 2ο σκέλος, διαφωνώ καθέτως και οριζοντίως. Δεν είναι δυνατό αυτό που λες.

Άλλες ανάγκες έχει ένας άνδρας 100 κιλών με ύψος 180 cm, στα 35 του χρόνια που δουλεύει σε γραφείο (γενικώς έχει καθιστική ζωή) και άλλες ανάγκες έχει μια γυναίκα στα 25 της χρόνια που είναι 50 κιλά με ύψος 160 cm που είναι ταχυδρόμος.

 

Μπορεί γενικά να ισχύει ότι χρειαζόμαστε 2 λίτρα νερό ημερησίως, ότι η άσκηση είναι απαραίτητη, ότι πρέπει να τρώμε πρωτεΐνη, λαχανικά και φρούτα, όμως υπάρχουν τόσες επιμέρους λεπτομέρειες που δεν τις λαμβάνουμε υπ' όψιν.

Αν δώσεις σε έναν διαβητικό ποσότητα φρούτων που χρειάζεται ένας υγειής οργανισμός, βάζεις σε κίνδυνο τη ζωή του. Αν ένας άνθρωπος που έχει αυξημένη ουρία, του δώσεις να φάει κρέας σε καθημερινή βάση, κινδυνεύει επίσης. Μιλάω για τις ποσότητες που θα έτρωγε ένας μέσος υγειής οργανισμός.

Για να μην πιάσω τις ορμονικές διαταραχές (θυρεοειδής, επινεφρίδια, κλπ) που δεν είναι καθόλου σπάνιες και επιρρεάζουν όλο το σώμα και διαταράσσουν την ψυχική ισορροπία. Όπως και οι πολυκυστικές ωοθήκες στις γυναίκες. Γι αυτό καλό θα ήταν να μη λέμε ότι θέλουμε. Είναι πολύ σοβαρό το θέμα για να λέμε τέτοιες γενικότητες. Και αν τις λέμε, τουλάχιστον να διευκρινίζουμε σε ποιους απευθυνόμαστε, γιατί πολύς κόσμος πιστεύει ότι διαβάζει.

Πάρε παράδειγμα τις έφηβες που πιστεύουν ότι με την δίαιτα της λαχανόσουπας θα έχουν κορμί φιδίσιο σε μία εβδομάδα επειδή έχουν να χάσουν μόνο 5 κιλά.

 

Όσο για το forum που λες και μου είχες προτείνει και μένα κάποια στιγμή, μπορεί να έχει πληροφορίες ΚΑΙ για σωστή διατροφή, αλλά κακά τα ψέματα η πλειοψηφία των θεμάτων δεν είναι για τον απλό κόσμο και το να σπαταλά κανείς τόσο χρόνο διαβάζοντας ένα forum για να μάθει 5 πράγματα που να τον αφορούν, από τα 1005 που θα βρει γραμμένα, γνώμη μου είναι πως θα μπορούσε να συμβουλευτεί έναν διατροφολόγο κι έναν γιατρό ώστε να έχει εμπεριστατωμένη ενημέρωση. Δεν παίζουμε με αυτά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς έχεις χάσει... sad.gif

Θα σου ήταν δύσκολο να επισκευτείς κάποιον διατροφολόγο; Ό' date='τι και να σου πούμε εμείς, θα είναι απλώς γενικές συμβουλές. [img']http://www.mplampla.gr/files/Trillian/blank.gif[/img]

Ίσως χρειάζεται να κάνεις εξετάσεις ώστε να δεις την γενικότερη κατάσταση της υγείας σου.

Μπορεί να υπάρχει κάτι που να μην το γνωρίζεις και κάνοντας αυτά που θα σου πούμε εμείς (ο οποιοσδήποτε), να μην είναι εντάξει για σένα και να έχεις, μελλοντικά, προβλήματα. rolleyes.gif

Δεν θέλω να σε αγχώσω με αυτό...

Απλώς σε μερικά πράγματα νομίζω πως χρειάζεται να δίνουμε μεγαλύτερη προσοχή από όση πιστεύουμε πως χρειάζεται... blink.gif

 

 

Παιδια και christina εμενα με καλυψατε με αυτα που είπατε.η ερωτηση ηταν για το μυικο ιστο και οχι για το τι πρεπει να αλλαξω στην διατροφη οπος και για συμπληρωματα.οποτε ο διατροφολογος και οι εξετασεις δεν με πολυαπασχολουν διοτι οπως ειπα περνω πολυ αραια και που πρωτεινες και ουτε 8ελω να φτιαξω κανα τρελο σωμα.πιο πολυ ειναι για να παρω λιγη δυναμε.οσο για την διατροφη το ξερω οτι δεν ειναι σωστο και απλα τα κιλα τα εχασα επειδη δεν ετρωγα και οχι επειδη εχω καποιο οργανικο προβλημα.thanxs gia ta info.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλον το σεβασμό' date=' αλλά μάλλον τα έχεις μπερδέψει λιγάκι. [img']http://www.mplampla.gr/files/Trillian/blink.gif[/img]

 

Για το 1ο σκέλος του post, δε νομίζω πως λέει κάτι διαφορετικό ο Creation και συμφωνώ κι εγώ σε αυτό.

 

Και πίστεψέ με, κάποιες φορές, υπάρχουν λόγοι που τα συμπληρώματα διατροφής είναι απαραίτητα επειδή δεν επιτρέπεται (ή δεν μπορείς) να φας κάποια πράγματα στις ποσότητες που ο οργανισμός έχει ανάγκη. Από προσωπική εμπειρία το λέω και όχι επειδή το διάβασα κάπου ή ήταν εμπειρία κάποιου άλλου. .

 

>>>> Φυσικά for example αν μια γυναίκα έχει δυσανεξία στη λακτόζη και θέλει ασβέστιο θα πάρει συμπλήρωμα, φυσικά δεν διαφωνώ σε αυτό. Αλλά η λήψη ας πούμε πρωτεϊνης σε συμπλήρωμα επειδή η διατροφή είναι "να μην πω πως" τη θεωρώ απαράδεκτη. Δηλαδή σου είναι δύσκολο να βράσεις, ψήσεις 100γρ γαλοπούλα ή κοτόπουλο, η να φας ένα καλό τοστ/σάντουιτς ολικής ?

 

.

Για το 2ο σκέλος, διαφωνώ καθέτως και οριζοντίως. Δεν είναι δυνατό αυτό που λες.

Άλλες ανάγκες έχει ένας άνδρας 100 κιλών με ύψος 180 cm, στα 35 του χρόνια που δουλεύει σε γραφείο (γενικώς έχει καθιστική ζωή) και άλλες ανάγκες έχει μια γυναίκα στα 25 της χρόνια που είναι 50 κιλά με ύψος 160 cm που είναι ταχυδρόμος..

 

>>> Προφανώς δεν διάβασες καλά τι έγραψα. Έγραψα ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΟΝ ΣΤΟΧΟ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ. Και λέγοντας ότι έχουμε όλοι πάνω κάτω τις ίδιες ανάγκες, εννοούσα αυτό που ήλθε και συμπλήρωσε ο φίλατος strassenmeister με τους τύπους περί βασικού μεταβολισμού.

 

.

Μπορεί γενικά να ισχύει ότι χρειαζόμαστε 2 λίτρα νερό ημερησίως, ότι η άσκηση είναι απαραίτητη, ότι πρέπει να τρώμε πρωτεΐνη, λαχανικά και φρούτα, όμως υπάρχουν τόσες επιμέρους λεπτομέρειες που δεν τις λαμβάνουμε υπ' όψιν.

Αν δώσεις σε έναν διαβητικό ποσότητα φρούτων που χρειάζεται ένας υγειής οργανισμός, βάζεις σε κίνδυνο τη ζωή του. Αν ένας άνθρωπος που έχει αυξημένη ουρία, του δώσεις να φάει κρέας σε καθημερινή βάση, κινδυνεύει επίσης. Μιλάω για τις ποσότητες που θα έτρωγε ένας μέσος υγειής οργανισμός.

Για να μην πιάσω τις ορμονικές διαταραχές (θυρεοειδής, επινεφρίδια, κλπ) που δεν είναι καθόλου σπάνιες και επιρρεάζουν όλο το σώμα και διαταράσσουν την ψυχική ισορροπία. Όπως και οι πολυκυστικές ωοθήκες στις γυναίκες. Γι αυτό καλό θα ήταν να μη λέμε ότι θέλουμε. Είναι πολύ σοβαρό το θέμα για να λέμε τέτοιες γενικότητες. Και αν τις λέμε, τουλάχιστον να διευκρινίζουμε σε ποιους απευθυνόμαστε, γιατί πολύς κόσμος πιστεύει ότι διαβάζει..

 

>>>> Μιλάμε για τον μέσο υγειή άνθρωπο, όχι για extreme περιπτώσεις σαν αυτές που αναφέρεις

 

.

Πάρε παράδειγμα τις έφηβες που πιστεύουν ότι με την δίαιτα της λαχανόσουπας θα έχουν κορμί φιδίσιο σε μία εβδομάδα επειδή έχουν να χάσουν μόνο 5 κιλά..

 

 

>>>> I dont give a flying F*ck about them, αν νομίζουν ότι αυτό είναι το σωστό και δεν ακούνε κανέναν άνθρωπο με γνώσεις, καλά να πάθουν

 

Όσο για το forum που λες και μου είχες προτείνει και μένα κάποια στιγμή, μπορεί να έχει πληροφορίες ΚΑΙ για σωστή διατροφή, αλλά κακά τα ψέματα η πλειοψηφία των θεμάτων δεν είναι για τον απλό κόσμο και το να σπαταλά κανείς τόσο χρόνο διαβάζοντας ένα forum για να μάθει 5 πράγματα που να τον αφορούν, από τα 1005 που θα βρει γραμμένα, γνώμη μου είναι πως θα μπορούσε να συμβουλευτεί έναν διατροφολόγο κι έναν γιατρό ώστε να έχει εμπεριστατωμένη ενημέρωση. Δεν παίζουμε με αυτά τα πράγματα.

 

>>>> Το topic έχει τίτλο ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ, right? Δεν χρειάζεται να πω κάτι άλλο πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Γεια Σου Φιλε Μου Ειμαι Νεοσ Στο Κοσμο Των Gym Κ Δν Εχω Πολλεσ Γνωσεισ Πανω Στο Θεμα Τησ Καλησ-φθηνησ Πρωτεινησ.μηπωσ Θα Μπορουσεσ Να Μου Στειλεισ Σε Mail Το Σιτε Απο Το Οποιο Παραγγελνεισ

Απο Γερμανια Κ Να Μου Προτεινεισ Κ Κατι?

 

 

Thnks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Και μια άλλη ερώτηση. Στις διακοπές μου στην Ελλάδα, μπήκα με ένα φίλο στο μαγαζί Αθλητής και άκουσα έναν να ζητάει την Muscle Razor Plus Extreme της First American Nutrition. Κοίταξα λίγο το κουτί και είδα 98% περιεκτικότητα σε whey protein. Ο τύπος εκεί μέσα μίλαγε με τα καλύτερα λόγια για αυτήν (και φυσικό είναι μαις και τη πουλάει 60Ε). Την έχει δοκιμάσει κανείς; Και αν είναι τόσο καλή γιατί την έχω δει σε έλαχιστα δικτυακά μαγαζιά;

 

καλησπερα σας ειμαι καινουριος στο φορουμ και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση

(καθως δεν απαντηθηκε στην πορεια της συζητησης)

 

το εν λογω προιον χρησιμοποιω 2 μερες τωρα και μου το συστησε γυμαναστης απολυτης εμπιστοσυνης δικης μου,

σε γυμναστηριο που πηγαινω εδω και 2 χρονια....

 

θα ηθελα να ακουσω 2 σοβαρες γνωμες-αποψης για το συγκεκριμενο προιον...

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια Σου Φιλε Μου Ειμαι Νεοσ Στο Κοσμο Των Gym Κ Δν Εχω Πολλεσ Γνωσεισ Πανω Στο Θεμα Τησ Καλησ-φθηνησ Πρωτεινησ.μηπωσ Θα Μπορουσεσ Να Μου Στειλεισ Σε Mail Το Σιτε Απο Το Οποιο Παραγγελνεισ

Απο Γερμανια Κ Να Μου Προτεινεισ Κ Κατι?

 

 

Thnks.

 

καλησπερα σας ειμαι καινουριος στο φορουμ και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση

(καθως δεν απαντηθηκε στην πορεια της συζητησης)

 

το εν λογω προιον χρησιμοποιω 2 μερες τωρα και μου το συστησε γυμαναστης απολυτης εμπιστοσυνης δικης μου,

σε γυμναστηριο που πηγαινω εδω και 2 χρονια....

 

θα ηθελα να ακουσω 2 σοβαρες γνωμες-αποψης για το συγκεκριμενο προιον...

 

ευχαριστω

καλως ηρ8ατε και οι 2 στο φορουμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εαν καποιος θελει να ασχοληθει σοβαρα με την προπόνηση δυναμης και εχει σαν στοχο την μυικη υπερτροφια ειναι ξεκαθαρο οτι πρεπει να ενισχυσει την διατροφη του με συμπληρωματα διατροφης... μια εντονη ασκηση χωρις την κατάλληλη διατροφικη στηριξη με τα απαραιτητα θρεπτικα συστατικα και την συμπληρωματικη ληψη καταλληλων συμπληρωμάτων διατροφης, θα αναγκασει τον οργανισμο να υποκηψει σε μια κατασταση εντονου στρες, με αυξημενο καταβολισμο, μειωμενο εως ανυπαρκτο αναβολισμο, μειωση ελευθερη και ολικη τεστοστερονη και τελος αυξηση των επιπεδων κορτιζόνης και κρεατινινης ορου (οταν εχουμε αυξημενη κρεατινινη ορου και κορτιζονης ο οργανισμος ειναι σε κατασταση εντονου καταβολισμου, δηλαδη αντι να χτισει μυες τους καταστρεφει...), ολοι αυτοι οι παραγοντες θα λειτουργησουν δυσανάλογα στην αναπτυξη των μυηκων ινών, και κατ' επεκταση στην μυηκη υπερτροφια.

 

 

πιο αναλυτικα

την στιγμη της ασκησης μεσα στον μυη γίνονται δεκαδες ιστοχημικες μεταβολες οι οποίες εχουν σαν αποτελεσμα τον τραυματισμο των μυηκων ινων. αυτη η κατασταση ειναι ο γνωστος καταβολισμός. στην διαδηκασια αυτη ο οργανισμος εξασθενει στις μυηκες ομαδες με τις οποιες εκτελεσε εργο (ασκηση). φυσικα ο οργανισμος δεν θα αφησει την κατασταση ετσι... κατα την διαρκεια του υπνου εχουμε τον αναβολισμο. δηλαδη την διαδικασία με την οποια ο οργανισμος προσπαθει να ανασυνταξει και να επαναφερει τις μυηκες ινες στην αρχικη τους κατασταση (η ακομα καλυτερα εαν εχουμε αυξημενο αναβολισμο και ενα σταδιο πιο πανω) πριν την ασκηση. καθε οργανισμος εχει διαφορετικο αναβολισμο και καταβολισμο. ο στοχος της ληψης συμπληρωμάτων διατροφης σκοπευει να μειωσει σε ελαχιστο βαθμο τον καταβολισμο την στιγμη της που εκτελειτε η ασκηση (την στιγμη της προπονισης δηλαδη) και να αυξησει τον αναβολισμο κατα την διαρκεια της ανάρρωσης (κατά την διάρκεια του ύπνου κυρίως εχουνε τον μεγιστο αναβολισμο)!!! να σημιωσω επισης οτι δεν μπορουμε να εχουμε αναβολισμο (δημιουργια μυηκων ινων δημαδη) χωρις να εχουμε αρχικα καταβολισμο (τραυματισμο μυηκων ινων μεσω ασκησης) εαν δεν υπαρχει ενα ισοζυγειο και η πλαστηγγα γυρει προς την μερια του καταβολισμου (π.χ. εντονη προπονιση σε συνδιασμο με ελλαχιστη ξεκουραση και υπνο) ο ασκουμενος το μονο που θα καταφερει τελικα ειναι η προκλιση μιας μυηκης βλαβης. (θλασης κοινως.)

 

η διαρκεια και η χρονικη στιγμη του υπνου παιζει καθοριστικο ρολο για την μυηκη αναπτυξη ενος αθλητη, το χρονικο διαστημα που πρεπει να κοιμηθει ενας αθλουμενος ειναι περιπου 8-9 ωρες.η καλυτερη χρονικη διαρκεια υπνου ειναι το διαστημα μεταξυ 23:00-23:30 και θα εξηγήσω παρακατω γιατι.... μια πολυ χρησιμη ορμονη η οποια εκρινετε κατα την διαρκεια του υπνου ειναι η αυξητικη ορμονη η οποια συμβαλει (θα το πω πολυ γενικα για να μην μπαινω σε λεπτομέρειες και σας μπερδέψω) στην καθαρη αναπτυξη άλυπης μυηκης μαζας. οι ωρες κατα τις οποιες εχουμε τις μεγαλυτερες εκρισης αυξητικης ορμονης ειναι το χρονικο διαστημα 00:00- 01:00 το βραδυ κατά την διαρκεια του υπνου και μονο, και αυτό γιατι η ορμονη αυτή εκρινετε από την υποφυση. όποιος αθλητης χανει αυτο το διαστημα του υπνου χανει κατα μεγαλο ποσοστο τις αυξημενες εκρισεις αυξητικης ορμονης απο τον οργανισμο του. πολυ από εσας μπορει να με κατακρίνουν, να με κοροϊδέψουν, η ακομη και να γελασουν με αυτο που προανέφερα αλλα δυστηχως τα πράματα ετσι ειναι... ο προπονητής μου εχει κανει ολόκληρη διατριβή επι του θεματος της εκρισεως φυσικής αυξητικης ορμονης κατα την διαρκεια του υπνου απο τον οργανισμο. εχουν υποβληθει δύο ομαδες ατομων διαφορετικες καταστασεις υπνου για να αποδειχτεί αυτο στην πραξη. (σημειωση... ο προπονητής μου εχει αθλητη με χρυσο παγκόσμιο μετάλλιο...)

 

επισης πρεπει να δωθει πολυ προσοχη στον αιματοκριτη στην φερριτινη, στον σιδηρο και στην αιμοσφαιρινη. το αιμα ειναι αυτο το οποιο τρεφει τους μύες και αναλαμβάνει την μεταφορα όλων των θρεπτικων συστατικών προς αυτους, επισης το αιμα οξυγονωνει τους μυες!!! ενα μυηκο συνολο με καλυτερη πρόσληψη οξυγονου αποδίδει παρα πολυ καλυτερα απο ενα μυηκο συνολο με μετρια οξυγονωση σε συνθηκες εντονης σωματικης ασκησης. ο σιδηρος και oi βιταμινες Β12, Β6 kai C παιζουν καθοριστικο ρολο για την διαδηκασια οξυγονωσης των μυων. εαν ενας αθλητης γυμναζετε με χαμηλό σίδηρο (κατω απο 70), αιματοκρίτη (κατω απο 41) και αιμοσφαιρίνη (κατω απο 13) το μονο που καταφερνει ειναι να κατακρεουργεί τον οργανισμό του και να τον φερνει σε μια κατασταση πρόωρης κόπωσης. κατα συνεπεια ο οργανισμος του θα μεταβει συντομα σε υπερκοπωση...

 

τωρα οσον αφορα τα συμπληρώματα διατροφής θα αναφερω ενα τυπικο πρόγραμμα διατροφης με παρα πολυ απλα συμπληρώματα διατροφης 1000% ΑΣΦΑΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΑΘΛΟΥΜΕΝΟΥ, το οποιο πρεπει να λαμβανει ενας αθλητής με σοβαρους στοχους, και οχι ενας ο οποιος παει στο γυμναστήριο η στο γηπεδο για να κάνει την πλακά του με τα φιλαράκια του.....

 

 

πρωι 8:00

1000mg βιταμινη C

150mg σιδηρος (RESOFERON)

1 καψουλα GERIATRIC PHARMATON πολυβιταμινη (η καλυτερη μακραν... ΕΔΩ ΚΑΙ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΝΘΕΣΗ)

40γρ συνθετοι υδατανθρακες

1 filicin (φολικο οξυ)

 

 

12:00

1 neurobion (βιταμινες Β complex)

30 γρ ξηροι καρποι

 

 

45 λεπτα πριν την προπονιση

1000mg L-CARNITIN

1 filicin (φολικο οξυ)

 

 

κατα τη διαρκεια της προπονισης

χρηση ενος ισοτονικου ποτου

 

 

20 λεπτα μετα την προπονιση

40-45 γρ καθαρη πρωτεινη (METHOXY-PRO ισως η καλυτερη αυτην την στιγμη στον κοσμο)

3 καψουλες αμινοξεα ΤΑΧΕΙΑΣ απελευθερωσης

 

 

30 λεπτα πριν τον υπνο

40-45 γρ πρωτεινη

1000mg βιταμινη Ε (EVIOL) βοηθαει τρομερα στην φυσικη εκριση αυξητικης ορμονης κατά την διαρκεια του υπνου

4 καψουλες αμινοξεα ΒΡΑΔΕΙΑΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗΣ (VORTEX ΤΑ!!!! ΑΜΙΝΟΞΕΑ!!)

1000mg L-CARNITIN

1 neurobion (βιταμινες Β complex)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...