Προς το περιεχόμενο

Γυμναστήριο Και Συμπληρωματα Διατροφης


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι ρυθμούς πρέπει να ακολουθήσω και τι είδους προπόνηση για να καίω μόνο λιπώδη ιστό????

 

Δεν εισαι ο μονος με την απορια!!!Please inlighting us!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 840
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

westwar

ευχαριστω

Καλή υπομονη στο παρακάτω σεντόνι ! :P

 

Κολύμβηση από μικρός, 100 200 400m.
Πες μου λίγο τους χρόνους σου , έτσι από περιέργεια , να το συνδυάσω με την απόδοση σου στο 12λεπτο , και πότε σταμάτησες.

Αν έχω καταλάβει καλά , κακώς άφησες το κολυμβητήριο , πολύ κακώς.

Το γεγονός ότι ήσουν αθλητής κολύμβησης , μπορείς να το εκμεταλλευτείς έξυπνα μέσα στο νερό , γιατί ήδη έχεις καλή μεσομυική συναρμογή και μπορείς να κάνεις πιο ακριβή προγράμματα , ενώ ταυτόχρονα θα έχεις καλό ηθικό.

 

Γιατί το σταμάτησες; Γνωρίζω πολλούς κολυμβητές που συνεχίζουν , με συμμετοχές σε μαραθώνιους , σε τριαθλο κτλ αλλά όχι σε πολύ απαιτητικό επίπεδο.

Πρόσφατα ανακάλυψα ένα ωραίο ρητό :

 

Vanity may not be the purest of motives !

 

Η κλίση 10% : δεν ξέρω τι ακριβώς ρωτάς και χωρίς να θέλω να φανώ….. , δλδ στα 2200 ανεβαίνω 185m υψ. διαφορά. Περίπου 8.5%. Δεν είναι και λίγο, να φανταστείς ότι η υψ. διαφορά Λυκαβηττού Βας. Σοφίας είναι 172m. Για το μυοσκελετικό το ανέφερα σε αντιδιαστολή με όσους κάνουν ατελείωτες ώρες γυμναστήριο και ατελείωτα χλμ με χαμηλότερη ένταση. Η καταπόνηση (η προπόνηση) όμως είναι η ίδια. Απλώς εγώ το πετυχαίνω σε μικρότερη διάρκεια και λιγότερα χλμ. Αλλοι για πχ κάνουν αυτό που κάνω εγώ 2 φορές αλλά κολοβάρεμα (για να χρησιμοποιήσουμε την γνωστή προπονητικη έκφραση)
Ναι indeed είναι σε καλό επίπεδο η επίδοσή σου.

Όσον αφορά το τρόπο αν και για μένα είναι μια λαθος τοποθέτηση ωστόσο ναι μπορείς να πεις ότι αυτός ο τρόπος σε συμφέρει , αρκεί από δυό φορές να γίνει τρις έστω για τις δυό βδομάδες του μήνα . Θέλω να πω ότι προσωπικά πιστεύω ότι από την προπόνηση σε κάποιο σπορ δεν κοιτάς να δεις τι έχεις να κερδίσεις μεμονωμένα για τον οργανισμό και μόνο, αλλά και τι σου προσφέρει πνευματικά , καθώς οι στόχοι μπορούν και αλλάζουν και για τον ερασιτέχνη γενικά αν αγαπάει τα σπορ δεν βαριέται ποτέ!

 

 

Και λοιπόν τπτ. Απλώς ρωτάω για το fe. Το μέλι έχει φρουκτόζη και το καταναλώνω τακτικά. Αλλά γνήσιο μέλι από παραγωγό. Τα συσκευασμένα δεν παγώνουν που σημαίνει ότι έχουν γλυκόζη. Τρως μέλι και καταναλώνεις ζάχαρη.
Indeed !!και εγώ απο παραγωγό πέρνω :P Κοίτα όσο πιο βαθιά μπαίνεις σε λεπτομέρειες τόσο καλύτερο συνολικό αποτέλεσμα έχεις ως προς την διατροφική αξία , απλά σε κάποιον που τώρα ξεκινά να ασχολείται είναι λίγο πονοκέφαλος. Επομένως οκ , και η ζάχαρη κάνει την δουλειά της, η φρουκτόζη βέβαια για λόγους απορρόφησης είναι καλύτερη και οκ , το μέλι δεν συγκρίνεται για το σύμπλεγμα βιταμινών και ιχνοστοιχείων. Πάντως η ταμπακέρα εξακολουθεί να είναι η ποσότητα ! Για αυτό και για λόγους πυκνότητας και σε ανάλογες δόσεις , το μέλι . . .παχαίνει περισσότερο!

 

Όσο για το γάλα , το ασβέστιο όταν δεν απορροφάτε κατακάθεται στα νεφρά και δημιουργεί λιθίαση. Εντάξει είμαστε πολύ μικροί ακόμη, απλά το ανέφερα προληπτικά.
Αυτό φαντάζομαι να ισχύει, για ειδικές κατηγορίες ατόμων καθώς και από την ποσότητα σε κάθε γεύμα. 1,5 λίτρο γάλα δεν είναι στάνταρ , εξαρτάται από την περίοδο της προπόνησης , την ένταση της ημέρας προπονητικά όπως και από ένα ελλιπές διαιτολόγιο για τον χ ψ λόγο.

 

Πολύ ωραία όλα αυτά…μου έκαναν εντύπωση και ομολογώ ότι δεν είχα ιδέα.

Η ΜΚΣ ας πούμε ότι είναι στα 206.

Τι ρυθμούς πρέπει να ακολουθήσω και τι είδους προπόνηση για να καίω μόνο λιπώδη ιστό????

Ανεξάρτητα από το ποια είναι η ΜΚΣ , υπάρχουν και οι ανάλογες ζώνες προπόνησης στην αερόβια-αναερόβια , ζώνες που λίγο πολύ αφορούν και τα βασικά αθλήματα , ητοι τρέξιμο, κολύμπι , ποδηλασία , κωπηλασία ! Τα υπόλοιπα αθλήματα είναι μια μήξη των ζωνών αυτών που αμέσως αναφέρω :
  • Ζώνη 1 55% - 65% ΜΚΣ , ένταση για αποκατάσταση (καυση λιπαρών οξέων)
  • Ζώνη 2 65% - 72% ΜΚΣ , γενική αντοχή , βελτίωση αερόβιας ικανότητας (καυση λιπαρών οξέων)
  • Ζώνη 3 73% - 80% ΜΚΣ , αερόβια ικανότητα υψηλού επιπέδου
  • Ζώνη 4 84% - 90% ΜΚΣ , αναερόβιο κατώφλι – αθλήματα ημιαντοχής αντοχής
  • Ζώνη 5 91% - 100% ΜΚΣ , ταχύτητες, αναερόβια προπόνηση

Σε μια απλούστερη μορφή είναι:

  • Ζώνη 1 60-70% της ΜΚΣ για έλεγχο σωματικού βάρους (καυση λιπαρών οξέων)
  • Ζώνη 2 70-80% της ΜΚΣ για βελτίωση της αερόβιας ικανότητας
  • Ζώνη 3 80-90% της ΜΚΣ αναερόβιο κατώφλι για προπόνηση υψηλού επιπέδου

Πρωτού αρχίσει κάποιος να πειραματίζεται με τις ζώνες αυτές , δεν χάνει τίποτα να επισκεφτεί τον καρδιολόγο του , όπως και το να κάνει ένα τεστ κοπώσεως!

 

Για το ζήτημα του λιπώδους ιστού , είναι προφανές σύμφωνα με τα παραπάνω ότι στην περιοχή του 60-70% η επιλογή λιπαρών οξέων είναι προτιμητέα για την ενέργεια. Ωστόσο έχεις μικρότερο χρέος οξυγόνου μεταπροπονητικά. Επίσης η καυση των λιπών στις παραπάνω ζώνες είναι κάτι που είναι εξακριβωμένο πειραματικά και απο την μέτρηση του αναπνευστικού πηλίκου. Σε όλες τις ζώνες καις λίπος και γλυκόζη , αλλά η διαφορά ανάμεσα στις δύο αυτές πηγές αλλάζει ανάλογα την ένταση , όσο αυξάνει η ένταση δηλαδή τόσο ο οργανισμός προτιμάει γλυκόγονο!

 

Οπότε η καλύτερη λύση είναι μια χρυσή τομή που θα συνδυάζει μια προπόνηση , διαφορετικές ζώνες ! Δηλαδή ένα πρόγραμμα ναι μεν συνεχές αλλά με ανεβοκατβάσματα στην ένταση – ζώνη προπόνησης , ώστε να προκαλέις από την μία την καυση λιπαρών οξέων και από την άλλη να μπαίνεις και στο αναερόβιο κατώφλι για μεγαλύτερος χρεός οξυγόνου όπως για την βελτίωση της αερόβιας ικανότητας γενικά . ( βελτίωση αναερώβιου κατωφλιού) Διαλειμματικά προγράμματα.

 

Υπάρχει μια προπονητική μέθοδος για τον μεταβολισμό λιπαρών οξέων που αφορά όμως αθλητές μεγάλων αποστάσεων , η οποία μαθαίνει στον οργανισμό να διαφυλάσσει το γλυκογόνο, αλλά είναι μεγάλη προπόνηση συνεχόμενη για 2-3 ώρες και θα πρέπει να συνδιάζεται μέσα στην εβδομαδα και με άλλες μεθόδους σε υψηλότερες εντάσεις. Απλά τρέχεις , κολυμπας , ποδηλατείς σταθερά στο 60-65% της ΜΚΣ για κανα 3ωρο , όσο περισσότερο περνάει η ώρα τόσο μεταβολίονται λιπαρα οξέα . Αυτό το αναφέρω εγκυκλοπαιδικά γιατί πρακτικά ξέρω ότι δεν γίνεται να πηγαίνεις για τρεξιμο για 2-3 ώρες , ωστόσο έχει την ίδια πρακτική σημασία για έναν ερασιτέχνη αν μέσα στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα προσθέτει μονώρα προγράμματα συνεχούς προσπάθειας σε χαμηλή ζώνη !

 

Γενικά σε κάθε από αυτές τις δραστηριότητες , τρεξιμο , κολύμπι, ποδηλασία κτλ υπάρχουν δεκάδες μέθοδοι προπονησης , ώστε: να κάνεις ελεγχο σωματικού βάρους , να βελτιώσεις , αναεροβιο κατώφλι και την αερόβια ικανότητα! Είναι οι διαλειμματικές προπονησεις, είναι ταχύτητες, είναι τα λεγόμενα fartlek ktl

 

Λογο χρόνου διασκέδασης αλλα και αποτελέσματος , προτείνω ένα ελευθερο παιχνίδι με την ενταση σε ένα πρόγραμμα για παράδειγμα κολύμβησης , και στις τρις βασικές ζώνες , έτσι ο οργανισμός μαθαίνει να καταναλώνει και λιπαρα και γλυκογόνο και να έχεις μεγάλο χρεός οξυγόνου μεταπροπονητικά στην αποκατάσταση. Αν το κάνεις αυτό τακτικά (2-3 φορές) και αν γουστάρεις και έχεις χρόνο να κάνεις και καμια προπόνηση ταχύτητας κτλ όχι μόνο θα κάψεις λιπαρά οξέα (λιπωδες ιστό) αλλά θα αποκτησεις και ένα πιο πολύπλοκο μηχανισμό απόδοσης σε κάθε μορφή δραστηριότητας που συνδυάζει διάφορες εντάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ ρε φίλε Fidelio τι μου έκανες τώρα. Έψαξα παλιά ημερολόγια που έγραφα χρόνους από τρέξιμο και συγκίνηθηκα.

Είχα φτάσει τα 2070 μέτρα 11:26 στα 20μου στην βαρβάτη ανηφόρα.

Τωρα για κολύμβηση: στα 15 μου : 100άρι ελεύθερο 1:02 200άρι 2:13 δε θυμάμαι και καλά, μπορεί να κατεβηκα και κάτω από 2:10.

Γιατί τα παράτησα? Κλασική απάντηση : επαγγελματική αποκατάσταση, σπουδές μέλλον, ύστερα εργασία υποχρεώσεις τρεξίματα.

Τώρα πια τι να κάνω , άστα….

Εσύ τι σπορ κάνεις ,έκανες ? Ποδηλασία από μικρός σαν αθλητής?

 

 

Τώρα εγώ για καυση λιπαρών οξέων πρέπει να έχω ρυθμούς 206 x 0.7 = 144 παλμούς.

Λίγο μου φαίνεται, κάτι σαν γρήγορο περπάτημα.

 

Να σαι καλά φίλε….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα εγώ για καυση λιπαρών οξέων πρέπει να έχω ρυθμούς 206 x 0.7 = 144 παλμούς.

Λίγο μου φαίνεται, κάτι σαν γρήγορο περπάτημα.

Να σαι καλά φίλε….

 

Βοηθηστε με λιγο με αυτη την συναρτηση ρε παιδια...206 ειναι η ΜΚΣ.0.7 τι ειναι???Πως μπορω να βρω τις δικες μου τιμες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

deuss , υπολογησε την θεωρητική ΜΚΣ 220 - ηλικία και πολλαπλασίασε με το αντίστοιχο ποσοστό ! Δηλαδή , 220 - 28 = 192 ΜΚΣ όπου αυτή όμως είναι η θεωρητική έτσι ; μπορεί να έχεις λιγότερη μπορεί περισσότερη .

 

αν θες να κάνεις ένα προγραμματάκι τρεξίματος όπου θα μεταβολίζεις περισσότερο λίπος υπολογίζεις ως εξής , ΜΚΣ χ %έντασης δηλαδή 192 χ 0,7 = 134 παλμοί άσκησης

0,7=70% της ΜΚΣ - κοίτα παραπάνω τις ζώνες προπονησης

 

σε αυτό το προγραμμα μπορείς ανα 5-10 λετπά να αυξωμειώνεις την ένταση , να πηγαίνεις δηλαδή απο 70% στο 60% κ.ο.κ και ενδιάμεσα να αναιβένεις για κανα 2-3 λεπτά στο 80%.

 

Ενδεικτηκά στο λέω αυτο , γιατί δεν ξέρω πως θα αντιδρούσες σε αυτές τις εντάσεις στην πραγματικότητα. Μάθε να πιανεις καρωτιδικό παλμό για να ελέγχεις , πες στον γυμναστή σου να σε βοηθήσει στην πράξη. Αμα τώρα έχεις και παλμογράφο ακόμα καλύτερα :P

 

Γενικά ρε παιδί μου στο διαδρομο , σε ένα προγραμμα , παίξε ελέυθερα με τις εντάσεις , είτε αυξομοιώνοντας ταχτύητα είτε την κλιση . Αλλά για να μεταβολίζεις λιπαρά οξέα ,θα πρέπει το μεγαλύτερο μέρος του προγράμματος να είναι κάτω απο το 70% της ΜΚΣ μέχρι και στο 60 με πολύ μικρές εναλλαγές στο 75-80%.

 

Το ιδιο μπορείς να κάνεις και με το ποδηλατο , ή το κολύμπι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περίπου μετά το 20λεπτο, μέχρι να προσαρμοστεί ο οργανισμός στην διαδικασία οξέιδωσης λιπαρών οξέων, και απο την στιγμή που κρατάς την ένταση στην αντίστοιχη ζώνη , όσο περισσότερη ώρα κάνεις τόσο πιο πολύ αυξάνεται η κατανάλωση λιπωδους ιστού.

Το πόση ώρα πρέπει να κάνεις , αξαρτάται απο τους στόχους σου αλλά κυρίως απο το επίπεδο στο οποίο βρίσκεσαι , όσο πιο προπονημένος είσαι τόσο περισσότερο αντέχουν τα βιολογικά υλικά του μυοσκελετικου σου, αρθρώσεις , σύνδεσμοι , τένοντες κτλ

 

Σε μια μέση κατάσταση , ένα 40-50λεπτο συνεχώμενης προπονησης , αλλά με εναλλαγές στις χαμηλότερες ζώνες έντασης και πιο περιστασιακά να μπαίνεις και σε υψηλότερη ζώνη , είναι μια χαρά! Για αρχάριους , που όμως έχουν προσαρμοστεί σε ένα μικρό βαθμό , 25-35 λεπτά , συνδιασμένο και με περπάτημα.

 

Σημειωτέων οτι με το ποδήλατο μπορείς να πιάσεις , για λόγους σκοπιμότητας, πολύ λιγότερους παλμούς , για τον λόγο οτι δεν επιβαρύνεσαι απο το ίδιο το βάρος του σωματός σου , αν κάποιος επιθυμεί να ασκηθεί σε πολύ χαμηλές ζώνες. Είναι πιο εύκολο να πιάσεις χαμηλή ένταση , χωρις μάλιστα να επιβαρύνεις τόσο τις αρθρώσεις πράγμα που σημαίνει οτι μπορείς να ασκηθείς πολύ περισσότερη ώρα χωρίς τις καταπονήσεις του jogging

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ξεθαβω το θεμα γιατι ειμαι πολυ χαρουμενη!!! τελικα εφτασα 61 κιλα, απο 65-66 που ημουν, με διατροφη και την πλατφορμα δονησης στο γυμναστηριο τα καταφερα!!!! φυσικα ο στοχος ειναι τα 59 για ψυχολογικους λογους, αλλα εχω χαρει πολυ γιατι εχω "μαζεψει" γενικως και αυτο ειναι πολυ πολυ ευχαριστο!!!! :-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεθαβω το θεμα γιατι ειμαι πολυ χαρουμενη!!! τελικα εφτασα 61 κιλα, απο 65-66 που ημουν, με διατροφη και την πλατφορμα δονησης στο γυμναστηριο τα καταφερα!!!! φυσικα ο στοχος ειναι τα 59 για ψυχολογικους λογους, αλλα εχω χαρει πολυ γιατι εχω "μαζεψει" γενικως και αυτο ειναι πολυ πολυ ευχαριστο!!!! :-D:-D:-D

 

βασικα επειδη τα εχω δει αυτα τα μηχανηματα ουσιαστικα θα εισαι εξαρτημενη απο αυτα για να φτασεις και να μεινεις στα κιλα που θες. γιατι δεν προσπαθεις να ακολουθησεις ενα προγραμμα γυμναστηριου που θα κανει τον μεταβολισμο σου πιο δραστηριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά καλό θα είναι το πρόγραμμα διατροφής που ακολουθείς να μην είναι μια "δίαιτα" η οποία θα σταματήσει όταν φτάσεις 59 κιλά. Να φτιάξεις ένα πρόγραμμα ζωής στη διατροφή σου. Η πλατφόρμα δόνησης.. δεν ξέρω κατα όσο βοηθάει στο αδυνάτισμα. Το μυστικό είναι σωστή διατροφή και αερόβια άσκηση. Για πάντα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξαναειπα, αλλα ας το ξαναπω για ακομα μια φορα ξανα! την πλατφορμα τη διαλεξα γιατι ηθελα αποτελεσματα συντομα και γρηγορα, δεν κανω διαιτα, διατροφη κανω, χωρις να στερουμαι τιποτα, απλως δεν τρωω σαν το βοδι. μολις γυρισω απο διακοπες που θα εχω και περισσοτερο χρονο θα αρχισω το γυμναστηριο κανονικοτατα, οχι με την πλατφορμα!!! :-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με τα συμπληρωματα και ΕΟΦ, να ξερετε οτι η εγκριση δεν σημαινει τιποτα, απλος το κρατος παιρνη χονδρα λεφτα απο τις εταιριες που τα πουλανε και ελεγχος δεν γινετε. Γιατι νομιζετε οτι υπαρχουν περισσοτερες αμερηκανικες μαρκες στιν ελληνικη αγορα? Επεδης ειναι καλυτερες? Η μιπως εχουνε τα χρηματα να αγοραζουνε εγκρισης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με τα συμπληρωματα και ΕΟΦ, να ξερετε οτι η εγκριση δεν σημαινει τιποτα, απλος το κρατος παιρνη χονδρα λεφτα απο τις εταιριες που τα πουλανε και ελεγχος δεν γινετε. Γιατι νομιζετε οτι υπαρχουν περισσοτερες αμερηκανικες μαρκες στιν ελληνικη αγορα? Επεδης ειναι καλυτερες? Η μιπως εχουνε τα χρηματα να αγοραζουνε εγκρισης....

 

για πες μου μερικες ελληνικες εταιριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουνε απαγορεψη παραγωγη στην ελλαδα. υπάρχουνε κρατη εκτος USA αν ξερης.

 

εγω το πηρα και καλα οτι ενοουσες για ελληνικες εταιριες οποτε πασο. παντως αυτα τα συμπληρωματα εχουν απλα πρωτεινη υδατανθρακες και βιταμινες καθως και μεταλλα ειναι ενα πληρες γευμα το οποιο θα το παρεις γιατι δεν μπορεις να τρως 6 και 7 φορες την μερα απο ενα σημειο και μετα αναγκαστικα θα το παρεις. και εγω δεν τα πολυπηγαινα αυτα αλλα αναγκαστικα να παρω γιατι δεν προλαβαινα να καλυψω τις αναγκες μου σε πρωτεινες και υδατανθρακες με τα 5 γευματα μου υπαρχει και ενα οριο στο ποσο αντεχω να φαω. παντως μην καταδικαζεις αν δεν το ψαξεις λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...