Προς το περιεχόμενο

Γυμναστήριο Και Συμπληρωματα Διατροφης


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν εννοεις τροπους για να υπολογιζεις τις θερμιδες μου καις, τοτε ψαξε να βρεις ενα βιβλιαρακι που κυκλοφορει και λεει ποσες θερμιδες καις με διαφορες δραστηριοτητες για παραδειγμα 1 ωρα με ποδηλατο καισ χ θερμιδες. Αλλα νομιζω οτι αυτο ειναι και λιγο σχετικο δεν μπορει καθε οργανισμος να καιει τις ιδιες θερμιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 840
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

westwar

ευχαριστω

Φίλε ο μόνος αξιόπιστος τρόπος είναι να πας σε κάποιον διαιτολόγο που έχει συσκευή που να μετράει τον μεταβολισμό.

 

Σε διαφορετική περίπτωση βρίσκεις τον μεταβολισμό σου κατά προσέγγιση από πίνακες ανάλογα την ηλικία κ τα σωματικά χαρακτηριστικά σου

 

αυτο σε περιπτωση που δεν γυμναζεσαι η δεν κανεις καποια σωματικη δραστηριοτητα. πχ. χειρονακτικη εργασια.

 

αλλιως ειναι πολλοι οι παραγοντες που παιζουν ρολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο σε περιπτωση που δεν γυμναζεσαι η δεν κανεις καποια σωματικη δραστηριοτητα. πχ. χειρονακτικη εργασια.

 

αλλιως ειναι πολλοι οι παραγοντες που παιζουν ρολο

 

Εάν θέλεις να υπολογίσεις εντελώς προσεγγιστικά τις θερμίδες που καταναλώνεις ημερησίως προσθέτεις στο μέσο μεταβολισμό που θα βγάλεις από τον πίνακα κ τις μέσες θερμίδες που εκτιμάται ότι καταναλώνεις από συγκεκριμένη αθλητική ή άλλη έντονη δραστηριότητα (γι' αυτό λέμε π.χ. ότι όταν πας για όγκο - που λέει κ η φάρσα - δεν τρέχεις πάνω από εικοσάλεπτο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχαχα καλα καταλαβαμε....7 στους 10 που πανε γυμναστηριο τρωνε οοολεεες αυτες τις βλακειες και φουσκωνουν μεσα κλασματα δευτερολεπτου!

και εε\γω γυμναστηριο παω αλλα αυτες τις βλακειες δεν τις τρωω!Ρε παρτε το χαμπαρι δε μετρανε τα μπρατσα....Η δυναμη μετραει και η αντοχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παρτε το χαμπαρι δε μετρανε τα μπρατσα....Η δυναμη μετραει και η αντοχη!

 

Συμφωνω 100% μαζί σου!

 

Βεβαια,τους περισσότερους δν τους νοιαζει η δύναμη αλλα θελουν να "φουσκώσουν" για να ρίχνουν πιο ευκολα τις γυναικες...:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως στα 30+ χρόνια που επισκέπτομαι τον πλανήτη σας, δεν έχω γνωρίσει ούτε μία γυναίκα που να της αρέσουν τα φουσκωμένα μπράτσα τύπου Σβαρτσενέγκερ.

Νομίζω ότι αυτό που θεωρείται αντικειμενικά ωραίο σώμα, είναι κάποιο το οποίο είναι:

α. αρκετά γυμνασμένο, όχι υπερβολικά.

β. δεν έχει λίπος, και η γύμναση/γράμμωση είναι έντονα ορατή.

 

Και χωρίς αερόβια άσκηση, παπάρια καλό σώμα φτιάχνει κανείς.

Οι ατάκες τύπου "σιγά, τρώνε χάπια και γίνονται έτσι γιατί πρήζονται ή σηκώνουν εύκολα τα βάρη" είναι απλά δικαιολογίες και υπεραπλουστεύσεις, όσων δεν γυμνάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως στα 30+ χρόνια που επισκέπτομαι τον πλανήτη σας, δεν έχω γνωρίσει ούτε μία γυναίκα που να της αρέσουν τα φουσκωμένα μπράτσα τύπου Σβαρτσενέγκερ.

Νομίζω ότι αυτό που θεωρείται αντικειμενικά ωραίο σώμα, είναι κάποιο το οποίο είναι:

α. αρκετά γυμνασμένο, όχι υπερβολικά.

β. δεν έχει λίπος, και η γύμναση/γράμμωση είναι έντονα ορατή.

 

Και χωρίς αερόβια άσκηση, παπάρια καλό σώμα φτιάχνει κανείς.

Οι ατάκες τύπου "σιγά, τρώνε χάπια και γίνονται έτσι γιατί πρήζονται ή σηκώνουν εύκολα τα βάρη" είναι απλά δικαιολογίες και υπεραπλουστεύσεις, όσων δεν γυμνάζονται.

 

το οτι δεν γυμναζονται φαινεται και απο αυτα που γραφουν αυτο που λες ακριβως δεν ξερουν τι γραφουν. η πρωτεινη απλα σου δινει συμπυκνωμενη πρωτεινη που ειναι πολυ δυσκολο να βρεις σε τετοια ποσοτητα και η κρεατινη απλα επαναφερει πιο γρηγορα τον μυ στην αρχικη του κατασταση ωστε να κουραζετε λιγοτερο και να βγαζεις περισοτερες επαναληψεις. δεν πρηζετε κανενας μυς μονος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ατάκες τύπου "σιγά, τρώνε χάπια και γίνονται έτσι γιατί πρήζονται ή σηκώνουν εύκολα τα βάρη" είναι απλά δικαιολογίες και υπεραπλουστεύσεις, όσων δεν γυμνάζονται.

 

πεστα γιατι θα τρελλαθουμε εντελως μου φαινεται...

βασικα ειναι μεγιστη μλκια διαφορα ατομα να εκφραζονται με απολυτη σιγουρια για θεματα που δεν εχουν ασχοληθει καθολου και δεν εχουν την παραμικρη γνωση. ποιος σας ειπε ρε μαγκες οτι αν τρως συμπληρωμα πρωτεινη πχ θα φουσκωσεις σε κλασματα δευτερολεπτου κτλ?τι μεγιστες μπαρουφες ειναι αυτες?

Για απλο συμπηρωμα μιλαμε,οχι για φαρμακα κτλ. Δοκιμάστε να τρωτε συμπληρωματα πρωτεινη και υδατανθρακα χωρις σωστη διατροφη και αν δειτε διαφορα στο σωμα σας να μας το πειτε να το κανουμε κιεμεις.

 

ps.Κολλητος που ασχολειται πολυ σοβαρα με το ζητημα,ειχε μεινει προσφατα ενα μηνα χωρις συμπληρωματα(ειχε κολλησει η παραγγελια στο τελωνειο).Καμια απολυτως διαφορα ειτε στην αποδοση ειτε στον ογκο του.Απλα εκει που το πρωι και μετα την προπονηση επινε πρωτ-υδατ.,τοτε επρεπε να τρωει ρυζια,κοτοπουλα και τονους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάστε να τρωτε συμπληρωματα πρωτεινη και υδατανθρακα χωρις σωστη διατροφη και αν δειτε διαφορα στο σωμα σας να μας το πειτε να το κανουμε κιεμεις.

Φυσικά και θα δούνε. Θα φουσκώσουν κοιλιά και βυζιά. a_takethatfoo.gif:mrgreen::-D

Συμφωνώ 100% με τους 3 τελευταίους. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια χαζή ερώτηση μιας κι έχω άγνοια σχετικά με τα πρωτεΐνούχα συμπληρώματα..; embarassed.gif

 

Αν κάποιος που θέλει να ρίξει τις τιμές του ουρικού οξέως (αυτό σημαίνει πως πρέπει να τρώει πολύ μικρές ποσότητες βοδινού/χοιρινού/κοτόπουλου/γαλοπούλας/ψαριών εβδομαδιαίως) και πάρει ένα τέτοιο συμπλήρωμα ώστε να λαμβάνει την πρωτεΐνη που χρειάζεται, θα μπορεί να το μειώσει ή θα έχει τις ίδιες συνέπειες όπως αν θα έτρωγε αυτές τις τροφές; blink.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος που θέλει να ρίξει τις τιμές του ουρικού οξέως (αυτό σημαίνει πως πρέπει να τρώει πολύ μικρές ποσότητες βοδινού/χοιρινού/κοτόπουλου/γαλοπούλας/ψαριών εβδομαδιαίως) και πάρει ένα τέτοιο συμπλήρωμα ώστε να λαμβάνει την πρωτεΐνη που χρειάζεται, θα μπορεί να το μειώσει ή θα έχει τις ίδιες συνέπειες όπως αν θα έτρωγε αυτές τις τροφές;

 

καταρχην, κατα τη γνωμη μου, αυτα ειναι συμπληρωματα,δεν ειναι για να αντικαταστησουν την κανονικη σου τροφη. δλδ δεν παιρνεις αυτα και κοβεις το κανονικο σου φαι,για κανενα λογο. δεν παιζει να καθεσαι να τρως 10 μεζουρες πρωτεινης την ημερα.

τεσπα,κάποιος γιατρός μου ειχε πει οτι και το συμπηρωμα πρωτ. ανεβαζει το ουρικο,ωστοσο δεν ξερω αν ειναι και στανταρ (δεν ξερω γιατι αλλα δεν πολυεμπιστευομαι τον συγκεκριμενο). καλυτερο θαναι να σου πει ενας γιατρος που ασχολειται με θεματα αθλητικης διατροφης κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια χαζή ερώτηση μιας κι έχω άγνοια σχετικά με τα πρωτεΐνούχα συμπληρώματα..; embarassed.gif

 

Αν κάποιος που θέλει να ρίξει τις τιμές του ουρικού οξέως (αυτό σημαίνει πως πρέπει να τρώει πολύ μικρές ποσότητες βοδινού/χοιρινού/κοτόπουλου/γαλοπούλας/ψαριών εβδομαδιαίως) και πάρει ένα τέτοιο συμπλήρωμα ώστε να λαμβάνει την πρωτεΐνη που χρειάζεται, θα μπορεί να το μειώσει ή θα έχει τις ίδιες συνέπειες όπως αν θα έτρωγε αυτές τις τροφές; blink.gif

 

βασικα θα ηταν ανευθυνο να σου απαντησω σε κατι τετοιο αλλα μπορω να ρωτησω την διατροφολογο μου αν την προλαβω πριν φυγει για διακοπες. λογικα νομιζω οτι η απαντηση ειναι οχι απο την αποψη οτι ειναι συμπληρωμα και οχι υποκαταστο διατροφης δεν ειναι το ιδιο , δεν μπορει να αντικαταστισει την τροφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά τα λέτε, κανένα συμπλήρωμα δεν έρχεται να αντικαταστήσει την τροφή. Άλλωστε γι αυτό λέγεται και συμπλήρωμα. blink.gif

 

Το θέμα είναι όμως πως αν ένας άνθρωπος μπορεί να τρώει 50γρ κοτόπουλο (όχι 50γρ πρωτεΐνης, αλλά 50γρ κοτόπουλο) δηλαδή 10γρ πρωτεΐνης, αν δεν κάνω λάθος, ημερησίως και εβδομαδιαίως να μην ξεπερνά τα 200γρ, τουτέστιν 40γρ πρωτεΐνης αυτό σημαίνει πως δεν γίνεται πρόσληψη της απαιτούμενης ποσότητας ημερησίως η οποία νομίζω είναι περίπου 70γρ πρωτεΐνης η Σ.Η.Δ. για ένα μέσο άνθρωπο.

Μπορεί να κάνω και λάθος, γι αυτό ρωτάω εσάς που τα ξέρετε καλά! blink.gif

 

Αν λοιπόν είναι κάπως έτσι τα πράγματα, αυτομάτως δεν δημιουργείται ένα σοβαρό έλλειμα στον οργανισμό;

 

Κάποτε είχα ρωτήσει κάποιον γιατρό, αλλά έπεσα στην περίπτωση.

Ήταν εκ πεποιθήσεως κατά αυτών των συμπληρωμάτων, μπορείτε να φανταστείτε και την απάντησή του... tongue.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...