Προς το περιεχόμενο

Γυμναστήριο Και Συμπληρωματα Διατροφης


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζεται ένα μισάωρο για να αρχίσει να κάνει δουλειά η αερόβια όσον αφορά στην καύση λίπους.

 

Υπάρχει βέβαια και το Interval Τraining

 

Edit: Με πρόλαβε ο ειδικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 840
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

westwar

ευχαριστω

Ναι,ξέρω για 20λεπτο κι εγώ.Βασικά η ένταση αυξομειώνεται.

Μετράω παλμούς ξέρω εγώ,στο χαλαρό είναι 120 και μέγιστο στους 180 αν τους μέτρησα καλά.

Άρα μονοκόμματο.Thnx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε. γενικά αυτο που εννοώ εγώ δεν είναι να κάνεις μια ώρα jogging, δεν μπορώ να σου πω καν τι να κάνεις συγκεκριμένα. Στεπ ίσως ναι γιατι ο γυμναστής σου ξέρει να κάνει διακυμάνσεις στην ένταση όπως πρέπει και συνήθως εκεί κρατάνε στην μια ώρα , είναι δε διαλλειματικά προγράμματα. Γενικότερα ότι σχεδιάζεις να κάνεις , κάντο και ολοκληρωσέτο μέσα σε μια προπονηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:P εσύ όμως είσαι πιο λακωνικός (πολύ σωστό αυτο που είπες) , μου τρώς το ψωμί άτιμε ! :D

 

Σιγά ρε συ... :lol:

 

Απλά το έχω ψάξει τελευταία λιγάκι λόγω προσπάθειας απώλειας βάρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν πάω γυμναστήριο.Σπίτι και άγιος ο θεός :P

Οπότε, αερόβια=σκοινάκι και στεπ.

Αλλά,μου απάντησες σ'αυτό που ήθελα.Eίχα την υποψία ότι είναι καλύτερο το συνεχόμενο,αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι αν σπάσεις την εκγύμναση μέσα στη μέρα,αυξάνει το μεταβολισμό και με μπέρδεψαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..(...)αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι αν σπάσεις την εκγύμναση μέσα στη μέρα,αυξάνει το μεταβολισμό και με μπέρδεψαν.

 

Γενικότερα οι διπλές -ας τις πουμε- προπονησεις αφορούν μόνο τους αθλητές που έχουν μεγάλο όγκο προπονησης και που αφορούν παραπάνω απο έναν ή δύο τομείς της συνολικής φυσικής κατάστασης (ταχύτητα ξέρω γω , δυναμη , τεχνική κτλ) . Και πάλι όμως απο συγχρονες θεωρίες προπονητικής αυτο δεν κρίνεται σκόπιμο , καθώς έτσι στρεσάρεται ο οργανισμός σε ρυθμούς που δεν μπορεί να γίνει σωστή αποκατάσταση με αποτέλεσμα να χτυπά τον αθλητή σύνδρομο υπερχρησης ή υπερκόπωσης, τραυματισμούς και άλλα ..

 

Αλλά αυτο που είπα τον καθημερινό ασκόυμενο , δεν τον αφορά- τουλάχιστον όχι αυτον που ασκείται φυσιολογικά. Αυτο που χρειαζεται μπορεί να γίνει και με το παραπάνω βέβαια μέσα σε μια προπονηση . Δεν υπάρχει λόγος να κοπεί στα δύο. Ο μεταβολισμός εξάλλου είναι θέμα συνολικής δαπάνης ενέργειας και έτσι πρέπει να το βλέπουμε , ναι μεν τον "μπερδεύεις " αν αυξήσεις τις δραστηριότητές σου και αλλάξεις την διατροφή σου , αλλά σε οτι αφορά την άσκηση είναι πιο αποτελεσματικό για πολλούς άλλους λόγους να την υπολογίζεις (την άσκηση/προπονηση) σαν μια μονάδα μέσα στον συνολικό πρόγραμμα της καθημερινότητάς σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια. ισχυει οτι ειναι καλυτερο ενα συμπληρωμα πρωτεινης απο κανονικο φαγητο (πρωτεινουχο εννοειται) μετα το γυμναστηριο, γιατι 1) το παιρνεις αμεσως μετα την προπονηση και 2)ειναι σε υγρη μορφη οποτε αφομοιωνεται πιο ευκολα απ τον οργανισμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια. ισχυει οτι ειναι καλυτερο ενα συμπληρωμα πρωτεινης απο κανονικο φαγητο (πρωτεινουχο εννοειται) μετα το γυμναστηριο, γιατι 1) το παιρνεις αμεσως μετα την προπονηση και 2)ειναι σε υγρη μορφη οποτε αφομοιωνεται πιο ευκολα απ τον οργανισμο;

 

Ναι.. Και επισης ειναι και πολυ πιο ευκολο να το ετοιμασεις.. Μιλαμε παντα για αμεσως μετα την γυμναστικη και οχι για αντικατασταση του μεσημεριανου φαγητου για παραδειγμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καλυτερη στιγμη δηλ για να παρεις πρωτεινη ειναι δηλ αμεσως μετα τη γυμναστικη οσο πιο γρηγορα γινεται κ οχι μετα απο μιση η μια ωρα, ετσι; μπορει να το εξηγησει αυτο καποιος αν ειναι ετσι; επειδη ξερω γω εχουν ανοιξει οι μυες κ ειναι πιο αφομοιωσιμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν ειμαι ειδικος, απ'οσα ξερω αυτο οφειλεται στο οτι οι μυες εκεινη την ωρα αιματωνονται και αυτο βοηθαει την αναπτυξη τους.. Ακριβως μετα την γυμναστικη οι μυες αρχιζουν να αποσυντηθενται (ετσι γραφεται;;) και χρειαζεσαι πρωτεινη για να τους βοηθησεις οχι μονο να μην 'μικρυνουν΄ αλλα και να μεγαλωσουν..

 

Οι καλυτερες ωρες για συμπληρωμα πρωτεινης ειναι ακριβως μετα την γυμναστικη, πριν τον υπνο, και μετα το ξυπνημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δίαιτα και αερόβια άσκηση (τρέξιμο/ποδήλατο/κολύμπι).

 

Για σκευάσματα που θα σε βοηθήσουν να χάσεις βάρος έχω να πω ότι είτε δε δουλεύουν, είτε είναι φάρμακα που πέρνεις μόνο με γιατρούς να σε παρακολουθούν, είτε μπορεί να σε σκοτώσουν.

 

Με άλλα λόγια, αν δουλεύει είναι και επικίνδυνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίαιτα και αερόβια άσκηση (τρέξιμο/ποδήλατο/κολύμπι).

 

Για σκευάσματα που θα σε βοηθήσουν να χάσεις βάρος έχω να πω ότι είτε δε δουλεύουν, είτε είναι φάρμακα που πέρνεις μόνο με γιατρούς να σε παρακολουθούν, είτε μπορεί να σε σκοτώσουν.

 

Με άλλα λόγια, αν δουλεύει είναι και επικίνδυνο.

 

θ αρχισω αεροβια λοιπον....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' οσο ξερω η καρνιτινη ειναι μυθος.. Δεν κανει κατι.. Δοκιμασε αν θες να αυξησεις την καφεινη ειτε με καφεδες ειτε με τσαι.. Καλυτερα βεβαια να αποφθγεις την ζαχαρη.. Και γενικα μειωσε τα λιπη κ τους υδατανθρακες αρκετα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...