Προς το περιεχόμενο

Γυμναστήριο Και Συμπληρωματα Διατροφης


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Fidelio εχεις δικιο εν μερει,δεν ξερω αν εχεις λαβει υπ οψιν σου οτι με το μαγειρεμα η τροφη χανει το μεγαλυτερο μερος των θρεπτικων συστατικων της.Επειτα τα φρουτα και τα λαχανικα που ειναι πλουσια σε θρεπτικα συστατικα νομιζω πως γνωριζουμε ολοι με τι συνθηκες καλλιεργουνται.Οποτε ειναι υπο αμφησβητηση αν η πληρης διατροφη ειναι...πληρης.

Παντως ενα ειναι σιγουρο,θελει προσοχη στην επιλογη και οτι καθε οργανισμος εχει τις δικες του απαιτησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 840
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

westwar

ευχαριστω

Η ΣΗΔ ειναι καθορισμενη απο την ελληνικη φαρμακοποιια (0,5-1g).Ο μεταβολισμος των ζωων ειναι τελειως διαφορετικος και πολυ πιο ανθεκτικος απο των ανθρωπων.Μακαρι να ειχαμε κι εμεις παρομοιες αντοχες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα για το τι τρώμε, σίγουρα ζόυμε σε μια περίεργη εποχή, είναι και αυτό ένα καπέλο δεν λέω. Απλως προσεγγίζω το θέμα απο την μεριά της νοοτροπίας και προσπαθώ να φέρνω την συζήτηση απο την μεριά που είναι το δάσος, ποια είναι η πραγματικότητα για τις ανάγκες ενός αθλούμενου , που πάνω απο όλα θέλει να βελτιώσει τον εαυτό του. (Να ιδρώσει ο κώλος του δηλαδή...)

 

Πάντως για την συνιστώμενη δόση των πρωτεινών επικρατεί σύγχηση. Ολα τα πανεπιστημιακά συγράμματα μέχρι τώρα για την αθλητική διατροφή αναφέρουν πως απο 1,5 έως και 2 γρ/κιλό σωματικού βάρους είναι αρκετό και πως για παραπάνω δόσεις θέτουν ζήτημα νεφρικής και ηπατικής λειτουργίας σε ρυθμούς που δεν χρειάζονται και αφήνουν υπονιες για συνισφορά σε μετέπειτα προβλήματα.

 

Δεν νομίζω πως είναι αρκετές οι μελέτες που υποστηρίζουν το αντίθετο και μάλιστα να προέρχονται απο αντικειμενική έρευνα πολλών μα πολλών ετών. Εδω για να μπορέσει ο γνωστός cooper να βγάλει κάποια συμπεράσματα για την αεροβίοση σε διαφορες κατηγορίες ασκουμενων και με ιδιαιτερότητες εργαστηκε για καμιά 20-30αρια χρόνια , ίσως και παραπάνω. Ενω το ίδιο ισχύει και για επιδιμιολογικές έρευνες αναφορικά με την διατροφή σε διαφορες περιοχές ανα τον κόσμο Το αν για παράδειγμα οι ανατολικοευρωπαίοι αθλητές ήταν αδηφάγοι-κρεατοφάγοι δεν θα είχε την ίδια επίπτωση για όσες ομάδες προπονηθηκαν με βάση την μεσογειακή διατροφή, για να μην μιλήσουμε γενικότερα για την εξελικτική πορεία και τις ιδιαιτερότητες άλλων φυλών πχ των εσκιμωων και τα συναφή, που δεν έχουν δει υδατάνρθακες και λαχανικά ποτέ στην ζωή τους ...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω,κοιτα για να πετυχει κανεις τον τελειο συνδυασμο διατροφη-συμπληρωμα-γυμαστικη στα επιπεδα,επιπεδα που αναφερομαστε,επιπεδα πρωταθλητισμου δηλαδη πρεπει να συνεργαστουν πολλες κατηγοριες ανθρωπων.Δηλαδη χρειαζονται εξετασεις αιματος,ορμονικο προφιλ,εξεταση ουρων,απαραιτητες για τον οργανισμο βιταμινες μεταλλα ιχνοστοιχεια,αμινοξεα κλπ,προσεκτικη επιλόγη σκευασματος και επανελεγχος το αργοτερο καθε τριμηνο γιατι τα συμπληρωματα αυξανουν τους ρυθμους λειτουργειας του οργανισμου.

Για εναν ανθρωπο που γυμναζεται σε πιο ηπια επιπεδα και θελει απλως να καλυψει τις καθημερινες αναγκες του τα πραγματα ειναι πιο απλα φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και απο εμενα παιδια.Οπως βλεπω ειστε πολλοι που εχετε καλες γνωσεις επι του θεματος της γυμναστικης και θα ηθελα την συμβουλη σας για κατι.βασικα θα ηθελα να προσθεσω λιγο ογκο στα χερια,δηλαδη να γινω λιγο πιο τουμπανο στα χερια και στο στηθος.Ειμαι 22, 1,89 υψος και ζυγιζω 93 κιλα.Βασικα επειδη εκανα καθημερινως 10 χρονια κολυμπι,εχω η αληθεια ειναι,μεγαλες πλατες και δεν εχω προβλημα εκει.δηλαδη αμα με δει καποιος με μπλουζα θα νομιζει οτι ειμαι τουμπανο αλλα δεν ειμαι(ουτε ομως ειμαι χοντρος,δεν εχω κοιλια).Απλα ηθελα να μου πειτε τι να κανω για να δω αποτελεσματα,Σε 4 μηνες ας πουμε να εχω δει κατι.Μονο για αναβολικα μην μου πειτε γιατι δεν προκειτε να παρω.Πρωτεινες και βιταμινες δεν εχω προβλημα.Μονο πειτε μου ποιες πιστευετε θα ειναι καλες για μενα(αμα χρειαζετε).Περιμενω απαντησεις,ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και απο εμενα παιδια.Οπως βλεπω ειστε πολλοι που εχετε καλες γνωσεις επι του θεματος της γυμναστικης και θα ηθελα την συμβουλη σας για κατι.βασικα θα ηθελα να προσθεσω λιγο ογκο στα χερια,δηλαδη να γινω λιγο πιο τουμπανο στα χερια και στο στηθος.Ειμαι 22, 1,89 υψος και ζυγιζω 93 κιλα.Βασικα επειδη εκανα καθημερινως 10 χρονια κολυμπι,εχω η αληθεια ειναι,μεγαλες πλατες και δεν εχω προβλημα εκει.δηλαδη αμα με δει καποιος με μπλουζα θα νομιζει οτι ειμαι τουμπανο αλλα δεν ειμαι(ουτε ομως ειμαι χοντρος,δεν εχω κοιλια).Απλα ηθελα να μου πειτε τι να κανω για να δω αποτελεσματα,Σε 4 μηνες ας πουμε να εχω δει κατι.Μονο για αναβολικα μην μου πειτε γιατι δεν προκειτε να παρω.Πρωτεινες και βιταμινες δεν εχω προβλημα.Μονο πειτε μου ποιες πιστευετε θα ειναι καλες για μενα(αμα χρειαζετε).Περιμενω απαντησεις,ευχαριστω...

Μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα πολυβιταμινουχο συμπληρωμα διατροφης (πρωι μετα το πρωινο) και Αμινοξεα L-αργινινη-L-ορνιθινη το βραδυ πριν τον υπνο.Αυτα τα αμινοξεα θα βοηθησουν τον οργανισμο σου να παραγει περισσοτερη αυξητικη ορμονη και συνεπως θα ενισχυσουν την αυξηση των μυων που γυμναζεις.Βασικη προυποθεση ειναι να πινεις μεγαλες ποσοτητες νερου.Πολυ καλο ειναι το προιον της Solgar L-arginine L-ornithine.Επισης μπορεις να παιρνεις πριν την προπονηση και το Αthlet force για ενεργεια.Περιεχει κρεατινη 1 γραμ. βιταμινη c για την προληψη του οξειδωτικου στρες των μυων,καρνιτινη για τονωση λιποδιαλυση,μαγνησιο και καλιο.Και εισαι ενταξει.Στον μηνα θα δεις αποτελεσμα χωρις καταπονηση του οργανισμου σου.Α τη σημαντικη δουλεια την κανει η προπονηση.Εγω επαιζα πολο και ειχα το ιδιο προβλημα ακριβως και βοηθηθηκα πολυ απο αυτον τον συνδυασμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(..)..βασικα θα ηθελα να προσθεσω λιγο ογκο στα χερια,δηλαδη να γινω λιγο πιο τουμπανο στα χερια και στο στηθος.Ειμαι 22, 1,89 υψος και ζυγιζω 93 κιλα.Βασικα επειδη εκανα καθημερινως 10 χρονια κολυμπι,εχω η αληθεια ειναι,μεγαλες πλατες και δεν εχω προβλημα εκει.δηλαδη αμα με δει καποιος με μπλουζα θα νομιζει οτι ειμαι τουμπανο αλλα δεν ειμαι(ουτε ομως ειμαι χοντρος,δεν εχω κοιλια).(..)

 

Γεια σου gardoumpa :-)

Βασικά έχω την περιέργεια -καλώς ενοούμενη- για το τι ακιρβώς αγώνισμα έκανες στην κολύμβηση και τι χρόνους έχεις, pb κτλ.

Ενα δευτερο θέμα που έχει σχέση με το υπογραμισμένο στην παραπάνω παράθεση. Θεωρείς οτι στο στήθος και στα χέρια έχεις προβλημα δηλαδή; Με ποια λογική το εννοείς ως ..."πρόβλημα". Στο είπε κάποιος ξέρω γω , μόνος σου το αποφάσισες με ποια κριτήρια; Ελπιζω μόνο να μην εννοείς πάνω στην βάση του κοινώς αποδεκτού ως ΤΟΥΜΠΑΝΟ !

Οπως και να έχει , είσαι κολυμβητης και έχεις στόφα κολυμβητη αν το κάνεις αυτο συστηματικά επι 10 χρόνια. Κοινώς έχεις το ιδανικό σώμα αναφορικά με τον αθλητικό τρόπο ζωής σου, και πρέπει να πουμε καπου εδώ οτι τα σώματα των κολυμβητών γενικότερα είναι αρκούντως εντυπωσιακά.

So..τι παίζει με την παρτη σου τελικά ; :-)

 

Ps παρεπιμπτόντως , Συγχαρητήρια στον Δρυμωνάκο - Γρηγοριάδη ! Για να δουμε , για να δουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι εχω σταματησει τον αθλητισμο εδω και 4 χρονια.Τα πρωτα 5 χρονια εκανα κολυμβηση αλλα μετα,το γυρισα στο πολο.Το σωμα μου δεν ειναι ασχημο στο ματι,δηλαδη δεν ειμαι χοντρος η κατι τετοιο.Απλα φενομαι αγυμναστος,δεν εχω καθολου γραμμωση(και νομιζω ειμια και κανα 5κιλο πιο βαρυς απο το κανονικο).Εγω δεν θελω να γινω bodybuilder,το μονο που θελω ειναι να κανω λιγες γραμμωσεις στα χερια και στο στηθος.Το σωμα μου,απο τα λιγα που ξερω πιστευω οτι πραγματικα εχει τις βασεις για να φτιαξει λιγο.Δεν θελω τιποτα σουπερ,απλα λιγο να παρω τα πανω μου.Ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι εχω σταματησει τον αθλητισμο εδω και 4 χρονια.Τα πρωτα 5 χρονια εκανα κολυμβηση αλλα μετα,το γυρισα στο πολο.Το σωμα μου δεν ειναι ασχημο στο ματι,δηλαδη δεν ειμαι χοντρος η κατι τετοιο. 1)Απλα φενομαι αγυμναστος, 2)δεν εχω καθολου γραμμωση 3)και νομιζω ειμια και κανα 5κιλο πιο βαρυς απο το κανονικο).Εγω δεν θελω να γινω bodybuilder,4) το μονο που θελω ειναι να κανω λιγες γραμμωσεις στα χερια και στο στηθος.Το σωμα μου,απο τα λιγα που ξερω πιστευω οτι πραγματικα εχει τις βασεις για να φτιαξει λιγο.Δεν θελω τιποτα σουπερ,απλα λιγο να παρω τα πανω μου.Ευχαριστω...

 

1) Παραπλανείς λίγο τον εαυτο σου, σε καταλαβαίνω όμως. Δεν υπάρχει "φαίνομαι αγύμναστος". Είτε είσαι αγύμναστος , είτε δεν είσαι.

2) Αυτο σημαίνει στην δική σου περιπτωση απο οσο μπορώ να διαισθανθώ οτι είσαι αγύμναστος :-) !

3) Για τους αθλούμενους που δεν είναι παχύσαρκοι και δεν είναι υπερβαροι , ΔΕΝ υπάρχει η έννοια "κανονικό βάρος". Το βάρος ενος γυμνασμένου ανθρώπου σχετιζεται με το είδος του αθλήματος καθώς και την ένταση στην οποία ασκέιται.

4) Η γράμμωση δεν επιτυγχάνεται τοπικά. Πράγμα που σημαίνει οτι δεν μπορείς εσύ να διαλέξεις ειδική γράμμωση(χέρια ή στήθος) . Για να τα φέρεις όμως τα χέρια σου και τους θωρακικούς στην κατάσταση που θες σε ένα ολιστικό αποτέλεσμα (να υπάρχει δηλαδή μια αναλογία στην ανάπτυξη δύναμης ) , θα πρέπει να ακολουθήσεις ένα προγραμμα δύναμης με βασικές πολυαρθρικές ασκήσεις σε συνδιασμό με αερόβια άσκηση (ειδικότερα και σαν βοηθητικές ασκήσεις μπορείς να προσθέσεις και κάποιες απομονωτικές για τα χέρια σου , αλλά και αν δεν το κάνεις δεν έχει και τόσο σημασία).

 

:shifty: ALERT - ALERT - ALERT :shifty:

Απο την άλλη εσύ μπορείς κάλλιστα να φτιάξεις ένα ωραιότατο προγραμμα με σπριντς στην πισινα , με υψηλές εντάσεις !!!! (νεό παιδι είσαι ) και προσθέτωντας λιγότερη ξηρά προπονηση όπως σου περιγράφω παραπάνω .Το ίδιο πράγμα είναι (χερια και βυζά τούμπανα :) , αρκεί να παρατηρήσεις τους σπριντερς κολυμβητές ;) ) Αυτο θα ήταν και το καλύτερο στην δική σου περιπτωση...και για άλλους λόγους όπως πχ αποφυγη καταπόνσης του σωματός σου στο ξηρό εδαφος, σαν αυθεντικό ζώο του νερόυ που είσαι... (ξες η βαρύτητα , ...10 χρόνια στην πισινα ... καταλαβαίνεις ελπιζω )

 

Τέλος δεν είσαι έτοιμος για συμπληρωματα ακόμα , αλλά φάε καλά ! Και επισης γαρδουμπες και τέτοια ΞΕΧΝΑΤΑ αν θες να γίνεις σωστό τούμπανο ! :mrgreen:

 

ps παω να δω την μπαλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δεν ξεκινας kick boxing η πυγμαχια,μονο και μονο για την γυμναστικη.Εκτος οτι θα γραμωσει ολο το σωμα σου,αν προσεξεις την διατροφη σου θα χασεις μπολικο περιττο λιπος (αν φτασεις 10-12% ειναι οτι πρεπει)και θα εχεις και ενα αποτελεσμα πιο μακροπροθεσμο.Ασε που θα δεις μεγαλη διαφορα και στην φυσικη κατασταση.Τα βαρη ειναι καλα αλλα αν δεν εχεις την ψειρα τα βαριεσαι ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια και απο μενα!

διαβασα καποια κειμενα σας fidelio k' vitalpoint κ αγχωθηκα!!!!

ασχολουμαι με το γυμναστηριο τα τελευταια 3 χρονια, φανατικα!

αγχωθηκα, γιατι το τελευταιο χρονο εχω πεσει με τα μουτρα στα συμπληρωματα...

θελω την αποψη σας σε κατι,αν ειναι ευκολο και σας ευχαριστω προκαταβολικα!

το σωμα που ονειρευομαι να φτοιαξω, δεν φθανει στα επιπεδα ενος επαγγελματια bodybuilder,ωστοσο θελω ενα πολυ καλα γυμνασμενο κ ''γεματο'' σωμα..

γενικα εχω ψαχτει πολυ κ οπως βλεπετε συνεχιζω να ψαχνομαι!!:-D

(ειμαι 1.91 κ ζυγιζω 93 κιλα)

λογω υψους,κιλων κ 'στοχων' καταναλωνω(το τελευταιο καιρο,με σωστη διατροφη)

περιπου 4000-4500 θερμιδες την ημερα!

λοιπον,αποριες!!!

1)οπως εχετε αναφερει κ γνωριζω κ ο ιδιος δεν κανει να υπερβαινεις σε δοσολογια την μεγιστη ποσοτητα πρωτεινης τη μερα που μπορει να δεχτει ο οργανισμος..

αυτο ισχυει κ σε ατομα με εντονη αθλητικη δραστηριοτητα? αυτα τα ατομα δεν εχουν αναγκη απο περισσοτερη πρωτεινη?

2)αυτο που ισχυει με τη πρωτεινη ισχυει κ με τους υδατανθρακες??

υπαρχει καποιο οριο στην καταναλωση τους?

3) με τοσο μεγαλες ποσοτητες φαγητου που καταναλωνω, υπαρχει καποιος κινδυνος για το στομαχι,συκωτι κτλ?

4)γινεται μονο με ποιοτικη κ ποσοτικη διατροφη να εκπληρωσω τους στοχους μου?

5)οσο για τα συμπληρωματα, χρησιμοποιω προιοντα της universal nutrition... ειναι μεγαλη εταιρεια,χρονια στο χορο κ την εμπιστευομαι..

αναφερατε πως χρονια χρηση συμπληρωματων επιβαρυνουν στομαχι,συκωτι κλπ...

οταν λετε χρονια???

οταν τα χρησιμοποιηεις ελεγχομενα,ανα περιοδους, ο κινδυνος μειωνεται?

να τονισω πως αναφερομαι σε χρηση συμπληρωματων,εστω πιο πολυπλοκων, οχι αναβολικων ουσιων, ανα περιοδους, με διαλειμματα κ παντα σωστη διατροφη..

ΑΥΤΑ!!!!:-D

το ξερω ειναι μπολικα! αλλα θα μου ηταν εξαιρετικα χρησιμη η αποψη σας!

κ εξαιρετικα υπομονετικος αυτος που θα ασχοληθει να απαντησει!!

fidelio k' vitalpoint i need very badly your opinion!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια και απο μενα!

διαβασα καποια κειμενα σας fidelio k' vitalpoint κ αγχωθηκα!!!!

ασχολουμαι με το γυμναστηριο τα τελευταια 3 χρονια, φανατικα!

αγχωθηκα, γιατι το τελευταιο χρονο εχω πεσει με τα μουτρα στα συμπληρωματα...

θελω την αποψη σας σε κατι,αν ειναι ευκολο και σας ευχαριστω προκαταβολικα!

το σωμα που ονειρευομαι να φτοιαξω, δεν φθανει στα επιπεδα ενος επαγγελματια bodybuilder,ωστοσο θελω ενα πολυ καλα γυμνασμενο κ ''γεματο'' σωμα..

γενικα εχω ψαχτει πολυ κ οπως βλεπετε συνεχιζω να ψαχνομαι!!:-D

(ειμαι 1.91 κ ζυγιζω 93 κιλα)

λογω υψους,κιλων κ 'στοχων' καταναλωνω(το τελευταιο καιρο,με σωστη διατροφη)

περιπου 4000-4500 θερμιδες την ημερα!

λοιπον,αποριες!!!

1)οπως εχετε αναφερει κ γνωριζω κ ο ιδιος δεν κανει να υπερβαινεις σε δοσολογια την μεγιστη ποσοτητα πρωτεινης τη μερα που μπορει να δεχτει ο οργανισμος..

αυτο ισχυει κ σε ατομα με εντονη αθλητικη δραστηριοτητα? αυτα τα ατομα δεν εχουν αναγκη απο περισσοτερη πρωτεινη?

2)αυτο που ισχυει με τη πρωτεινη ισχυει κ με τους υδατανθρακες??

υπαρχει καποιο οριο στην καταναλωση τους?

3) με τοσο μεγαλες ποσοτητες φαγητου που καταναλωνω, υπαρχει καποιος κινδυνος για το στομαχι,συκωτι κτλ?

4)γινεται μονο με ποιοτικη κ ποσοτικη διατροφη να εκπληρωσω τους στοχους μου?

5)οσο για τα συμπληρωματα, χρησιμοποιω προιοντα της universal nutrition... ειναι μεγαλη εταιρεια,χρονια στο χορο κ την εμπιστευομαι..

αναφερατε πως χρονια χρηση συμπληρωματων επιβαρυνουν στομαχι,συκωτι κλπ...

οταν λετε χρονια???

οταν τα χρησιμοποιηεις ελεγχομενα,ανα περιοδους, ο κινδυνος μειωνεται?

να τονισω πως αναφερομαι σε χρηση συμπληρωματων,εστω πιο πολυπλοκων, οχι αναβολικων ουσιων, ανα περιοδους, με διαλειμματα κ παντα σωστη διατροφη..

ΑΥΤΑ!!!!:-D

το ξερω ειναι μπολικα! αλλα θα μου ηταν εξαιρετικα χρησιμη η αποψη σας!

κ εξαιρετικα υπομονετικος αυτος που θα ασχοληθει να απαντησει!!

fidelio k' vitalpoint i need very badly your opinion!!!!

 

Καλησπερα Guru.

1)4000-4500 θερμιδες ειναι ενας αριθμος που για να δουμε αν ειναι κι ο σωστος θα πρεπει να κανεις μια μετρηση του μεταβολισμου σου

2)Τα ατομα με εντονη αθλητικη δραστηριοτητα εχουν πολυ μεγαλυτερη αναγκη απο θρεπτικη αναγκη απο αδρανη ατομα οποτε και χρειαζονται περισσοτερη "βενζινη".Προσεξε ομως,θα το πω οσο πιο απλα γινεται,οταν τρως μια μπριζολα το μεταβολικο συστημα του οργανισμου δουλευει με εναν ρυθμο,οταν παιρνεις την πρωτεινη που ειναι σαν να τρως δεκα μπριζολες δουλευει δεκα φορες πιο εντονα.Τωρα παρε τον εαυτο σου και σκεψου οτι πας για τρεξιμο,ποτε θα φτασεις πιο μακρια οταν κανεις τζοκινγκ η οταν κανεις speed?

3)Το ιδιο ισχυει και με τους υδατανθρακες,ειναι πηγη ενεργειας

4)Αν τα καταφερεις να κανεις συστηματικα υγειηνη διατροφη θα κανεις το καλυτερο πραγμα:θα βελτιωσεις αυτο με το οποιο σε εφοδιασε η φυση χωρις να του αλλαξεις την δομη

5)Χρονιο ειναι κατι που γινεται συστηματικα,στην προκειμενη περιπτωση αν τα χρησιμοποιησεις για μια 5ετια ας πουμε δεν ειναι και οτι καλυτερο κατα την αποψη μου

Κανεις πολυ καλα που το ψαχνεις απλα ψαξτο με τους σωστους ανθρωπους.Δυστυχως εγω με την ιδιοτητα μου μπορω μονο στο περιπου να σου πω τις σωματικες,ορμονικες αλλαγες που μπορουν να επελθουν.

Κατα την αποψη μου πηγαινε κανε εξετασεις αιματος,πηγαινε σε εναν καλο αθλιατρο σε εναν καλο διατροφολογο και προπαντων ακου το σωμα σου τι σου λεει.

Και μην ξεχνας κατι,απ την στιγμη που δεν εισαι επαγγελματιας αθλητης,να θυμασαι οτι η γυμναστικη ειναι για να μας κανει καλυτερη τη ζωη κι οχι για να μας καταστρεψει

Οτι αλλο θες στην διαθεση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι το τελευταιο χρονο εχω πεσει με τα μουτρα στα συμπληρωματα...
Φίλος έχεις κατρακυλήσει, η συνειδητοποιηση απο μέρους είναι το πρώτο βήμα για να απεξαρτηθείς ! :lol:

 

1)οπως εχετε αναφερει κ γνωριζω κ ο ιδιος δεν κανει να υπερβαινεις σε δοσολογια την μεγιστη ποσοτητα πρωτεινης τη μερα που μπορει να δεχτει ο οργανισμος..

αυτο ισχυει κ σε ατομα με εντονη αθλητικη δραστηριοτητα? αυτα τα ατομα δεν εχουν αναγκη απο περισσοτερη πρωτεινη?

Κοιτα η ΣΗΔ υποτίθεται οτι υπάρχει ακιρβώς για τον λόγο που ανέφερες. :P

Ναι έχουν ανάγκη απο περισσότερη πρωτεινη όπως το ειπες...περισσότερη απο αυτή του μέσου πληθυσμού όπου είναι τα 0,8 γρ, /ανα κιλό ,1,5 γρ. είναι αρκετά μεχρι 2 γρ. είναι οκ , πάνω απο 2γρ. δεν φαίνεται να δίνει παραπάνω ωφέλη στην δόμηση του ιστου.

Ας μην προσπεράσουμε έτσι έυκολα τον όρο /έννοια της λέξως ..."Ενταση" ;)

Αν δεν κουνά ο ασκόυμενος το κώλ...του , τότε η έξτρα πρωτείνη που θα πάρει και που νομίζει οτι θα τον ανεβάσει στα ύψη του φτιάχνει ένα ωραίοτατο αθλητικό προκοίλι!

2)αυτο που ισχυει με τη πρωτεινη ισχυει κ με τους υδατανθρακες??

υπαρχει καποιο οριο στην καταναλωση τους?

Δοκιμάσε να φας 3 κατσαρόλες υδατάνθρακες μόνος σου και πες μας μετά τα αποτελέσματα :lol: Αστειεύομαι !

Η έννοια της ΣΗΔ για τους υδατάνρθακες πέρνει μια πιο χαλαρή ιδιότητα. Εχε υποψην σου οτι όσο ο σοβαρά αθλούμενος βελτιώνεται τόσο αυξανεται και η ικανότητα του να αποθυκευει περισσότερο γλυκογόνο.

Το ζητημα της αναπληρωσης γλυκογόνου(λήψη υδατανθρακα) , είναι ένα ζήτημα πιο πολυπλοκο απο αυτό των πρωτεινων για αθλήματα παρατεταμένης προσπαθειας, αεροβιο -αναερόβια. Αστο ...τώρα αυτο. Φαε ! :-)

3) με τοσο μεγαλες ποσοτητες φαγητου που καταναλωνω, υπαρχει καποιος κινδυνος για το στομαχι,συκωτι κτλ?
Μπα , δεν ξέρω πως το σκέφτηκες αυτό αλλά παράλληλα με τον αθλητικό τρόπο ζωής και όσο η ποσότητα συμβαδίζει με τις ανάγκες σου όλα δουλεύουν ρολοι και αυτο είναι αρκετό για να ξέρουμε απο την στιγμή που δεν πάσχουμε απο κάτι το παθολογικό or something...

 

κανα τσεκ απ κάνεις , τίποτα αιματολογικές; 3 χρονια καλής δουλειάς έπρεπε μια φορά τον χρόνο τουλάχιστον να τσεκάρεις τις αιματολογικές σου στον παθολογο σου.

4)γινεται μονο με ποιοτικη κ ποσοτικη διατροφη να εκπληρωσω τους στοχους μου?

Οχι βέβαια , ποιος το είπε αυτο το πράμα ; :P

Εσύ μπορεί να θες να κάνεις παγκόσμιο ρεκορ στο αρασε... τι να σου κάνουν τα μακαρόνια και οι μπριζόλες.

 

Χμμμ, κάτσε να δεις , κάτσε.... Α ΝΑΙ ! Εκτός απο διατροφή λοιπον για να εκπληρώσεις τους στόχους σου θα πρέπει να κάνεις και καλή ..Προπονηση ! :-)

5)οσο για τα συμπληρωματα, χρησιμοποιω προιοντα της universal nutrition... ειναι μεγαλη εταιρεια,χρονια στο χορο κ την εμπιστευομαι..

29 κατασκευαστές....
αναφερατε πως χρονια χρηση συμπληρωματων επιβαρυνουν στομαχι,συκωτι κλπ...

οταν λετε χρονια???

Φουυυ! Κοιτα , γενικότερα δεν είναι ο,τι πιο υγιες να κάνεις για χρόνια συστηματικό αθλητισμό που συνεχώς θέλεις να αυξάνεις την αποδοσή σου! Αυτο απαιτεί περιοδικότητα ΑΛΛΙΩΣ δεν παιζει να δεις φως τόσο στην αποδοση όσο και στην υγεία σου γενικότερα! Είναι πολυπαραγοντικό το θέμα , και σε οτι αφορά τις πρωτεινες είναι ένα μολις μικρό κομμάτι που παίζει τον ρόλο του στην σχετική επιβάρυνση του οργανισμού.

Για αυτο λέμε , ΓΙΑΤΙ να πάρεις περισσότερες πρωτείνες απο όσο χρειάζεται ; Οταν οι περισσότερες αναφορές μας λένε οτι πάνω απο 2γρ. δεν είναι ωφέλημο για την νεφρική και υπατική λειτουργία και δεν υπάρχουν σαφεις ενδείξεις για περεταίρω ποιοτική εκμεταλευση απο τον οργανσιμό!

 

Λοιπον σοβαρά μείνε στους στόχους σου που έχεις εδώ και 3 χρόνια ,μπήκες στο insomnia για να αλλάξεις το προγραμμά σου; Θα έπρεπε ήδη να ξέρεις να δώσεις απαντήσεις σε αυτά που ρωτάς αφου για 3 χρονια ασκήσε φανατικά imo! ...απλώς θα γίνεις πιο σκεπτικιστής όσο θα διαβάζεις για αθλητική διατροφή και προπονηση. Και διάβασε κανα βιβλίο να πουμε (salto εκδόσεις), όχι τίποτα περιοδικά τύπου menshealth ξέρω γω ...

 

ps ...αχα ! vitalpoint με προλαβες :lol: . Συμφωνώ βέβαιως βεβαιως !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ps ...αχα ! vitalpoint με προλαβες :lol: . Συμφωνώ βέβαιως βεβαιως !

χε,χε!

Δυστυχως τα καλα αποτελεσματα θελουν χρονο και κυριως ιδρωτα.Το χειροτερο ειναι οτι υπαρχουν καποιοι πονηροι που εκμεταλλευονται τον κοσμο που δεν γνωριζει και στο κατω κατω της γραφης δεν ειναι υποχρεωμενος να γνωριζει,υπαρχουν ειδικοι γι αυτο!

Πρεπει ολοι μας να ειμαστε ψιλλιασμενοι και πολυ προσεκτικοι σε οτι βαζουμε μεσα μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...