Προς το περιεχόμενο

Γυμναστήριο Και Συμπληρωματα Διατροφης


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια,τι να πω??? νιωθω καταυποχρεωμενος...

ευχαριστω για την προσοχη σας,την αμεση απαντηση,για ολα....

οντως,η αληθεια ειναι πως ψαχνω απαντησεις...κ το κανω γιατι μεχρι στιγμης επρεπε να παθω κατι για να μαθω... για παραδειγμα(κ προσοχη! σε οσους αρχιζουν τωρα τη γυμναστικη,κυριως με βαρη) οταν ξεκινησα το γυμναστηριο(κ μαλιστα σε πολυ μεγαλη κ γνωστη αλυσιδα γυμναστηριων) η αποψη των γυμναστων ηταν "φορτωστε κ φουσκωστε"

και παραλληλα ο ελεγχος και η προσοχη τους μηδενικος..!

φορτωνα εγω και ως αποτελεσμα σχεδον κατεστρεψα μεση κ γονατα...που ακομα πολεμω να αποκαταστησω..

στη πορεια χρειαστηκε μετα απο ενα χρονο εντονης προπονησης ,να πεσω ξερος για ενα μηνα με πυρετο κ προβληματα στα ακρα τα οποια μουδιαζαν με το παραμικρο, για να μαθω την αξια της περιοδικοτητας στην ενταση της προπονησης κ την αξια του στρατηγικου διαλειμματος...

επισης για να μαθω την αξια της διατροφης,της σωστης διατροφης,επρεπε να γεμισω με σαβουρα το σωμα μου κ να καταληξω με χοληστερινη οταν καποιος εξυπνος γυμναστης μου ειπε πως αν θελω να φουσκωσω πρεπει να τρωω συνεχεια οτι παχαινει για να βαλω κιλα...

επρεπε να αλλαξω γυμναστηριο(ευτυχως που αλλαξα:-D) για να με προσεξει καποιος και να μου πει πως να κανω σωστα γυμναστικη!

οπως βλεπετε επρεπε να παθω για να μαθω και δεν θελω να ξανασυμβει...

αρχισα να ψαχνομαι κ ως αποτελεσμα τους τελευταιους 6 μηνες εχω καταφερει οσα δεν ειχα καταφερει τα προηγουμενα δυομιση χρονια!:-) διοτι ναι μεν ασχολιομουν φανατικα αλλα με λαθος καθοδηγηση.. τι να πουμε? για την κατασταση που επικρατει στα γυμναστηρια?? στην ελλαδα ζουμε....

υπαρχει ολοκληρη επιστημη πισω απο τη γυμναστικη και τη διατροφη..κ τα βαζω μαζι γιατι δεν υφισταται γυμναστικη χωρις διατροφη,οχι σωστη... κ συμβουλη σε οσους ξεκινουν να ενηνερωθουν πρωτα!!! δοξα το θεο υπαρχουν ατομα σαν και σας που εχουν κ τη διαθεση και νιωθουν ηθικη υποχρεωση(θα το ελεγα εγω,διοτι οταν εισαι γνωστης οφειλεις να προειδοποιεις, οταν αλλοι σε χρεωνουν για να σε ενημερωσουν)...

χωρις να θελω να σας χαιδεψω τα αυτια,δεν εχω και λογο αλλωστε, ειναι προς τιμη σας ολο αυτο, και συγχαρητηρια παιδια!!:shifty:

αυτα σαν μια εισαγωγη!!! το ξερω οτι σας πρηζω αλλα αφου σας βρηκα ειμαι υποχρεωμενος να αναζητησω πληροφοριες!!!:-D

οπως εχετε καταλαβει ειμαι αρκετα πορομενος με το θεμα της γυμναστικης και

απο τοτε που αρχισα να ψαχνω για τη διατροφη ανακαλυψα οτι με ενδιαφερει πολυ ο κλαδος αυτος...

αυτη τη στιγμη ειμαι φοιτητης της πληροφορικης,αλλα δεν βλεπω να παιρνω ποτε πτυχιο διοτι δεν με συγκινει ουτε στο ελαχιστο.. ειμαι 22 χρονων κ συνειδητοποιω πως δεν πρεπει να αφηνωαλλο τα χρονια των σπουδων μου να φευγουν ετσι... αποφασισα να παρατησω τη σχολη μου κ να αναζητησω κατι αλλο...

αφου μου αρεσει τοσο πολυ αυτος ο κλαδος σκεφτομαι να τον κανω και επαγγελμα.. και επειδη ειμαι τελειομανης απο τη φυση μου, και επειδη την εχω πατησει απο ημιμαθη ατομα, θελω αν τελικα το ακολουθησω να αποκτησω ολες τις απαραιτητες γνωσεις για να ειμαι σε θεση να βοηθησω κ να καθοδηγησω τον αλλο και οχι να τον καταστρεψω...

ηδη οσο αφορα το γυμναστικο κομματι εχω βρει ενα κολεγιο αρκετα σοβαρο...

απο κει κ περα στο κομματι της διαιτολογιας που με ενδιαφερει υπαρχει μονο η λυση των ΙΕΚ, καθως το να ξαναδωσω πανελληνιες θα με φερει ακομα ενα χρονο πισω κ η ιδεα του εξωτερικου με τρομαζει απεριγραπτα:shock:!!!!

εδω θα ηθελα τη γνωμη σας, προσφερουν τα ΙΕΚ επαρκει γνωση??

ξερω οτι η ΔΟΜΗ συνεργαζεται με ενα κολεγιο του εξωτερικου σε καποια τμηματα και παρατεινεις τις σπουδες σου για ακομα δυοχρονια κ παιρνεις bachelor αναγνωρισμενο..

αλλα δεν γνωριζω αν καλυπτει το τμημα της διαιτολογις.. δεν εχω προλαβει να ενημερωθω...θα το κανω αυριο ομως σιγουρα!!!

απο κει κ περα γνωριζετε εσεις καποιο αλλο τροπο η' παρομοιο κλαδο???

ευχαριστω παιδια ακομη μια φορα!

p.s. οταν ρωτησα αν η διατροφη αρκει για να πετυχω το στοχο μου, (την προπονηση την ειχα ως δεδομενη), εννοουσα την διατροφη χωρις τη χρηση συμπληρωματων!!!

αρκει????:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 840
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

westwar

ευχαριστω

Δυστυχως εδω με πιανεις αδιαβαστο guru,δεν μπορω να εχω αποψη για τα ΙΕΚ γιατι δεν γνωριζω τιποτα.Εγω σπουδασα ιταλια και δεν εχω αποψη καν για τα ελληνικα πανεπιστημια,αλλα γιατι δεν δοκιμαζεις να μιλησεις με εναν διατροφολογο.Θα μπορουσε να σε κατατοπισει αριστα οσον αφορα σπουδες εκπαιδευση κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guru , ωραίο ποστ man ! Σοβαρά.

Και το λέω αυτο γιατί περιγράφει την κατάσταση την οποία επικρατεί στην ελλάδα όσον αφορά την ασθενική λειτουργία των γυμναστηρίων , όπως και την γενικότερη νοοτροπία που ακόυει στο όνομα βιομηχανία του fitness.

 

Ο λόγος βέβαια τώρα που τα γυμναστήρια δουλεύουν έτσι είναι ένα ξεχωριστό θέμα συζήτησης, όπως επισης και για το θέμα του κλάδου - τους γυμναστές που δουλεύουν σε αυτά. Απο που να το πιάσεις τώρα και που να τελειώσεις, όπως και να 'χει συμφωνώ και μάλιστα το συνοδεύω με απέραντη απογοητευση οτι η φιλοσοφία πάνω στην οποία λειτουργούν τα "μαγαζάκια" αυτά είναι όλη ένα ΛΑΘΟΣ.

 

Σαν να μην έφτανε αυτό , έχεις τώρα και όλα τα υπόλοιπα μέσα υποστήριξης , περιοδικά , παραγωγή προιοντων γυμναστικής, διατροφικών βοηθημάτων και μιας κουλτούρας καθαρά τύπου πασαρέλας για τον ανθρώπινο σώμα και την στάση ζωής για την καλή υγεία. ΚΑ-ΤΑ-ΝΑ-ΛΩ-ΣΗ !

 

Δεν μπορώ να γίνω πιο περιεκτικός όσον αφορά τα παραπάνω. :P Επισης δεν είναι θεμα ηθικής υποχρέωσης να συμμετέχω στην κουβέντα , είναι θέμα κάλου στον εγκέφαλο ! :-)

 

ηδη οσο αφορα το γυμναστικο κομματι εχω βρει ενα κολεγιο αρκετα σοβαρο...

Ποιο κολέγιο είναι αυτό;

 

Οσον αοφρά την διαιτολογία και την άσκηση , υπάρχει και το Χαροκόπειο πανεπιστήμιο

 

Επισης αν έχεις το κουράγιο να πας στο τεφαα , υπάρχει για αργότερα το μεταπτυχιακό τμήμα - Βιολογία της Άσκησης . Ισως να μπορείς να μπεις και μετα το κολέγιο στο οποίο αναφέρεσαι , επικοινωνησε με τις γραμματίες.

 

Αυτά ξέρω προχειρα για καλές περιπτώσεις σπουδών εντός συνόρων με προοπτική , αν έκανα search ίσως να έβρισκα κάποια ακόμα - ψάξε θα βρεις νομίζω και άλλες λύσεις εντός συνόρων..

 

Για τα ΙΕΚ δεν έχω αποψη... υποψιάζομαι όμως οτι δεν σου αρκούν , αν κρίνω απο τα λεγόμενά σου δηλαδή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απανησεις σας για μενα :-) Εχω ομως και ενα φιλαρακι που εχει προβλημα με τον μεταβολισμο του και δεν ξερει τι να κανει.Ειναι 22 χρονων,73 κιλα και 1,86 υψος.Ειναι σχετικα ψηλος αλλα ειναι κοκαλιαρης και θελει να παρει λιγο ογκο.το θεμα ειναι οτι τρωει αρκετα αλλα δεν γινετε τιποτα.Εγω του ειπα οτι μαλλον θα πρεπει να παρει πρωτεινες και να παει γυμναστηριο ταυτοχρονα,αλλα δεν ξερω τι πρωτεινες πρεπει να παρει.Ουτε καν αν εχω δικιο δεν ξερω σε αυτα που του ειπα.Περιμενω απαντησεις,ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψη μου για τον φίλο σου είναι να συνεχίσει να τρώει φυσιολογικά (+λίγες περισσότερες πρωτείνες) και να πηγαίνει γυμναστήριο συστηματικά με έμφαση σε ασκήσεις όγκου και όχι ισομετρικές κτλ...

Είμαι και θα είμαι κατα των συμπληρωμάτων μιας και με σωστή διατροφή και άσκηση μπορείς να επιτύχεις (σε μεγαλύτερο βάθος χρόνου βέβαια) το στόχο σου ο οποίος θα έχει με τον παραπάνω τρόπο μακροχόνια αποτελέσματα και λιγότερες παράπλευρες απώλειες.

Μεγάλο πρόβλημα με τα συμπληρώματα που δεν ξέρω αν αναφέρθηκε είναι οτι σε φουσκώνουν μεν (ηλίθιος όρος για μένα.. γιατί να θές να φουσκώσεις) αλλα αν παρατήσεις τη γυμναστική μετά απο κάποιο διάστημα κρεμάς πολύ περισσότερο...

Άσκηση και διατροφή.. και δώσε και στον εαυτό σου λίγο χρόνο...

Ασκήσεις με αυξανόμενα σταδιακά βάρη (όχι βούρ στον πατσά) και φυσικά ένα καλό γυμναστήριο με πανω απο όλα έναν ενημερωμένο γυμναστή.

Προσωπικά προτιμώ outdoors με έμφαση στο τέννις στο οποίο και ειδικέυομαι.

Τρομερή αερόβια + σταδιακή ανάπτυξη γράμμωσης (γιατί όγκο;)

Απλά ότι κάνεις να μην το κάνεις επειδή πρέπει αλλα επειδή θέλεις.. γι αυτο και συνήθως προτείνω στον κόσμο να μην χώνεται στα γυμναστήρια νυχθημερόν αλλα να ασχολείται περισσότερο με κάτι που τον γεμίζει (+ λίγο απαραίτητο γυμναστήριο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, ναι σε γενικές γραμμές έτσι είναι . Εξάλλου η ισχύς ενός ατόμου που του αρέσει κάποιο άθλημα και θέλει να βελτιώνεται μέσα απο αυτό , δεν έχει καμία σχέση με τον κοινώς ενοούμενο όγκο των γυμναστηρίων.

 

Επίσης υπάρχουν διάφορα άτομα τα οποία ανήκουν στην κατηγορία τον εκτομορφικων , όπως για παράδειγμα ο φίλος του gardoumpa που θέλει ντε και καλά να βάλει κιλά (υποθέση κάνω). Τις περισσότερες φορές τα άτομα αυτά εχουν την τάση να παρουσιάζουν υψηλότερες επιδοσεις σε παρατεταμένης μορφής αθλήματα και αυτό είναι κάτι που έχει φανεί μέσα απο στατιστικές μετρήσεων των σωματότυπων πρωταθλητών απο πολλά μα πολλά αθλήματα. Το να θέλουν τώρα να βάλουν όγκο κατα τα προτυπα των φουσκοτών , θα ήταν καταστροφικό . Σημειωτέων οτι το να είσαι για παράδειγμα δρομέας μεγάλων αποστάσεων (χομπίστας) ή ποδηλάτης mtb, δεν σημαίνει οτι δεν μπορείς να δουλέψεις την ισχύ σου με βάρη- θα ελέγα κιόλας οτι είναι επιτακτικό αν δεν θέλεις να τραυματιστείς. Καμία σχέση όμως με όγκο, κιλά και λιπες πιπες της γνωστής νοοτροπίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ φίλε.

Ο σωματότυπος δεν είναι ίδιο σε όλους, και το σώμα του καθενός συμπεριφέρεται διαφορετικά.

Το δικό μου σώμα ξέρω ότι προσφέρεται για δύναμη και όχι για ταχύτητα ή αεροβική άσκηση.

Έχω δοκιμάσει να κάνω με τις ώρες προπόνηση κτλ. Την αντοχή στον διάδρομο δεν μπορώ να την αυξήσω εύκολα. Στο ελλειπτικό με την δυσκολία στο μισό μέχρι 1 ώρα έχω καταφέρει και αυτό με το ζόρι.

Αντίθετα τα βάρη τα ανεβάζω για την πλάκα. Στο λύκειο (πριν 10 χρόνια) σε όλα σχεδόν τα όργανα έβαζα τα μέγιστα κιλά και σε μερικά έβαζα και έναν φίλο να κάθεται όρθιος πάνω στις πλάκες (εννοείται βέβαια τότε έβαζα λιγότερα από τα μέγιστα στο όργανο καθώς προστίθονταν στο βάρος του φίλου).

 

Με το βάρος συμβαίνει το ίδιο. Είμαι 1.87. Γενικά είμαι στα 95κιλά +-5 (εξαίρεση τώρα τα 110). Στα 90 φαίνομαι πολύ αδύνατος. Μιά φορά είχα πέσει στα 85 με γυμναστική και 5-8 ώρες στην θάλασσα την ημέρα, και είχα κάνει γράμμωση τρελή (φέτες κοιλιακοί κτλ). Άλλοι είναι 75 κιλά και πάλι γράμμωση δεν μπορούν να κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γράμμωση καθεαυτή δεν είναι δα και τίποτα το σπουδαίο , έχει καταντήσει το μέγα άγχος του αθλούμενων και προσπαθώντας να το πετύχουν σαν πρώτο στόχο , χανουν τα λειτουργικά οφέλη μια ποιοτικής προπονησης/διατροφής, είτε αυτή είναι για δύναμη είτε για αντοχή γενικότερα.

Σε κάθε περίπτωση δεν είναι καθόλου υγιές να επιδιώκει κάποιος να έχει κάτω απο 10 % λίπος , ενώ τα 15% χονδρικά δεν διαφοροποιεί αισθητικά ένα δυνατό και σωστά γυμνασμένο σώμα.

Ο σωματότυπος εξάλλου καθώς και άλλες γονιδιακές καταβολές καθορίζουν το ζήτημα του λιπώδους ιστού. Πρακτικά δεν έχει καμία σημασία αν ο αθλούμενος είναι ενδομορφος ή εκτομορφος κτλ Σημασία έχει να τρωει καλά , να γυμνάζεσαι ποι-ο-τι-κα και το αισθητικό αποτέλεσμα ερχεται σαν προσαρμογή μέσα στο εγγενές οριό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καποιος θελει να βαλει κιλα το καλυτερο που εχει να κανει ειναι να αυξησει τους υδατανθρακες στην διατροφη του.Επισης ειναι σημαντικο να αυξησει τον αριθμο των γευματων παρακολουθωντας βεβαια την πορεια ωστε να μην ξεφυγει.Οχι πρωτεινες,το πολυ πολυ καποιο βιταμινουχο.

Το ιδανικο ποσοστο λιπος για καποιον που δεν κανει διατροφη ειναι 12-14%.

Τωρα οσον αφορα τον ογκο των γυμναστηριων...μπουρδες.Αν σταματησεις τα βαρη για ενα μηνα κρεμας.Το γυμναστηριο ειναι καλο σαν υποστηρικτικη γυμναστικη.Ασε που οταν βαζεις και πολλα κιλα βλαπτεις τις αρθρωσεις και αυτο παρουσιαζεται σε βαθος χρονου.

Η γραμμωση εξαρταται κατα το 90% απο την διατροφη,η οποια σε καποια ατομα ειναι τοσο αυστηρη που ειναι δυσκολο να γινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω φιλε vitalpoint που εχω σταματησει εδω και 3 μηνες τα αβρη λογω τραυματισμου γιατι συνεχιζω να ειμαι σε αριστη κατασταση (95 κιλα); κανω βαρη 5 χρονια βεβαια. πλα μη λεμε οτι θελουμε ,ακους εκει με το που σταματας κρεαμας,ελεος πια μαυτη τη καραμελα που λενε κατι θειτσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός οτι κάνεις 5 χρόνια, απλά θα σε κάνει να κρεμάσεις σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. (να τα παρατήσεις όχι απλά να κάνεις λιγότερο απο όσο έκανες)

Το οτι άν παίρνεις πρωτείνες και σταματήσεις τη γυμναστική μετά απο "χ" διάστημα θα κρεμάσεις είναι απλά αξίωμα.

Τώρα αν η γύμναση σου ήταν σε γράμμωση και όχι σε όγκο αλλάζει το πράγμα.. Αλλα αν ήσουν για γράμμωση δεν θα μιλούσαμε για πρωτείνες...

Τεσπά.

+1 στο πόστ tou vitalpoint

και +100 σε φυσιολογικές συνθήκες διατροφής και εκγύμνασης. Όσο εύκολα θα αποκτήσεις αυτό που θέλεις με τα βοηθήματα και την υπερβολή (δεν μιλάω για σένα προσωπικά προφανώς hamurabi) τόσο εύκολα θα χάσεις τα "πλεονεκτήματα;" αυτά και μάλιστα με τον χειρότερο δυνατό τρόπο.

Όσο γι αυτό που λές για τις θείτσες.. δυστυχώς κάνεις λάθος και μην κρίνεις εξ ιδίων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω φιλε vitalpoint που εχω σταματησει εδω και 3 μηνες τα αβρη λογω τραυματισμου γιατι συνεχιζω να ειμαι σε αριστη κατασταση (95 κιλα); κανω βαρη 5 χρονια βεβαια. πλα μη λεμε οτι θελουμε ,ακους εκει με το που σταματας κρεαμας,ελεος πια μαυτη τη καραμελα που λενε κατι θειτσες.

 

Ε κάτσε να πέσουν λίγο οι μεταβολικές ανάγκες του οργανισμού σου και εσύ! Μη βιάζεσαι :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω φιλε vitalpoint που εχω σταματησει εδω και 3 μηνες τα αβρη λογω τραυματισμου γιατι συνεχιζω να ειμαι σε αριστη κατασταση (95 κιλα); κανω βαρη 5 χρονια βεβαια. πλα μη λεμε οτι θελουμε ,ακους εκει με το που σταματας κρεαμας,ελεος πια μαυτη τη καραμελα που λενε κατι θειτσες.

 

Κατ αρχας σου ευχομαι να ξεπερασεις γρηγορα τον τραυματισμο σου.Εσυ εισαι σε καλη κατασταση γιατι κανεις 5 χρονια και εχεις ρυθμισει καλα τον οργανισμο σου.Αν μεινεις σε αδρανεια για αρκετο καιρο ακομα αυτο ομως θα αλλαξει και ο μυικος ογκος που εχεις δημιουργησει θα χαλαρωσει καθως ο οργανισμος σου θα μειωσει τους ρυθμους του.

Εχεις δικιογιαν εναν που ασχολειται πιο πολλα χρονια με το γυμναστηριο παιρνει παραπανω καιρο για να κρεμασουν οι μυς του.

Παντως εγω προσωπικα εχω δει ατομο που πριν απο δυο χρονια ηταν σχεδον σαν τον Colleman τωρα ειναι σαν τον Οβελιξ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει μην πλακωθούμε κιόλας για το ποιος κρεμάει και ποιος όχι..:P Πάντως να σας πω την αλήθεια ουτε εγώ το έχω καταλάβει αυτο το περιβοητο "κρέμασα", δηλαδή τι θα πει .."κρεμάνε οι μύες μου"; Δεν το ξέρω αυτο....και ουτε μπορώ να φανταστώ πως γίνεται πρακτικά σε επιπεδο φυσιολογίας..αν ξέρει κάποιος ας το εξηγήσει.

 

Αυτο που ξέρω εγώ είναι πως αν σταματήσεις να δίνεις το προπονητικό ερέθισμα , αρχίζει η αντιστροφή. Είναι όμως κάπως πιο συνθετο απο όσο ακουγεται και αυτο γιατι παιζουν δύο βασικοί παράγοντες ρόλο. Η συχνόητα προπονησης πριν και ο βαθμος ακινησίας μετα.

 

Παράδειγμα : όσο μικρότερη είναι η συχνότητα της προπονησης (πχ μια φορά την εβδομάδα) τόσο η αυξηση της δυναμης είναι αποτομη , αλλά και άλλο τοσο αποτομη είναι η παρακμή της μετά τον τερματισμό της. Αυτό για έναν αρχάριο έτσι ή για κάποιον που ξεκινάει μετά απο πολύ καιρό ξανα την προπονηση του. Οι συνδιασμοί πάντως είναι άπειροι και δεν πρέπει να ξεχνάμε και για τι γονότυπο μιλάμε.

 

Γενικότερα και για ποιοτικές συνθηκες προπονησης ,χονρδικά θα έλεγα πως ο ρυθμός μείωσης της δυναμης είναι κατα 1/3 πιο αργός απο τον ρυθμό αυξησης της. Δεν ισχύει το ίδιο για την αντοχή (αερόβια ικανότητα) , η οποία παρακμάζει με πολύ γρηγορότερους ρυθμούς.Και αυτό είναι κάπως πιο συνθετο γιατί μπορεί κάποιος να διατηρήσει τα κέρδη που έχει σε δύναμη , με ένα έξυπνο πλάνο με αρκετά μειωμένη ένταση και όγκο προπονησης όπου η παρακμή των κερδών μικραίνει σε πολύ μα πολύ πιο αργους ρυθμούς απο το 1/3 της πλήρους αποχής.

 

Τώρα για το κρέμασμα , τι να πω :rolleyes: , αν αυτο συμβαίνει θα πρέπει να οφείλεται σε θετικό θερμιδικό ισοζύγιο. ..τα βαρη δεν κρεμάνε ! :P τα αρνιά , τα κατσίκια και τα κοκορέτσια ίσως ...:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και οι περισσοτεροι το κατεχετε το θεμα,μπορειτε να προτεινετε ενα προγραμματακι για τρεξιμο (1-2 φορες την βδομαδα); Μπορει να συνδυαστει και με κοιλιακους,καποιες ασκησεις ισως; Thanks..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...