Προς το περιεχόμενο

Γυμναστήριο Και Συμπληρωματα Διατροφης


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήταν ένα παράδειγμα ,στην γενικότερη τάση που υπάρχει να έχουμε ένα θεαματικό αποτέλεσμα...Δεν τα συγκρίνω...Οκ είπε ο καθένας την άποψη του και μπορούμε όλοι να κρίνουμε...Καλή επιτυχία σε ότι κάνεις... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 840
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

westwar

ευχαριστω

χμμ,νομιζω οτι ξεφευγουμε απο το θεμα μας.Ανοιξα αυτο το θεμα γνωριζοντας την επικινδυνοτητα των συμπληρωματων(δεν αναφερομαι στα στεροειδη/εφεδρινες...μακρια) αλλά εγω ζητησα τη γνωμη σας για το αν είναι σωστος ο συνδιασμος cell tech/nitrotech και αν ειναι επιθυμητο να αλλάξω μετα σε isolate/prolab.Μπορει καποιος να μου απαντησει επι του συγκεκριμενου?Για 2 μηνες οπως προανεφερα θα κανω χρηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LL_NEO:

Λες ότι δεν το συνεχίζεις γιατί δεν έχει νόημα...!Πώς να έχει νόημα όταν εσύ μου μιλάς με γενικότητες (ότι και καλά την πουλάνε στην Σκωτία.....ξεκάρφωτο επιχείρημα για να κρίνεις αν μια ουσία είναι επικίνδυνη ή όχι) ενώ εγώ σου λέω ότι είναι κάτι το οποίω το ζω τόσα χρόνια,το έχω σπουδάσει,το έχω ψάξει με ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΓΚΥΡΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ και όχι βλακείες των περιοδικών αλλά και εμπειρίες που ΤΙΣ ΕΧΩ ΔΕΙ/ΒΙΩΣΕΙ!!!!ΑΝ η εφεδρίνη δωθεί σε κάποιον σε ελάχιστη ποσότητα θα υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος ιατρικός λόγος και θα δωθεί ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟ!!

 

Για το μαγαζί ΑΘΛΗΤΗΣ που λες..........επειδή το ξέρω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ το συγκεκριμένο,είναι γνωστό,έχει καλά προϊόντα αλλά ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΤΟΜΑ!Όμως ΕΠΙΜΕΝΩ......αυτά τα σκευάσματα ΔΕΝ είναι εγκεκριμένα τα περισσότερα(για να μην πω όλα!)!Όλα αυτά για να τα πάρεις πρέπει να τα χρειάζεσαι για κάποιο λόγο,γιατί τα χρειάζεται ο οργανισμός σου για κάποιο λόγο!Το πιο απλό παράδειγμα σκευάσματος είναι η κρεατίνη!Σε πληροφορώ ότι όταν ασχολείσαι με πρωταθλητισμό πχ σπριντ,και κάνεις πολλές ώρες την μέρα προπόνηση,για να επανέλθουν οι μύες σου στην κανονική τους κατάσταση ώστε να μπορέσεις να κάνεις την επόμενη μέρα έντονη προπόνηση είναι μέσω της κρεατίνης και γενικώς πρωτεϊνών!Κανονικά μετά από έντονη προπόνηση για να επανέλθει το σώμα πλήρως θέλει τουλάχιστον 24 ώρες ξεκούραση όμως όταν βρίσκεσαι σε επίπεδο πολύ υψηλό και θες να συνεχίσεις αναγκάζεσαι και καταφεύγεις εκεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς η συγκεκριμένη εταιρεία κάνει περισσοτερους ελέγχους στα προϊόντα της και προσέχει στο τι βγάζει στην αγορά αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αυτά που έχει είναι εγκεκριμένα από τον ΕΟΦ!Απαγορευμένα είαι τα περισσότερα αλλά αν θες κάτι από εκείνη την "πλευρά" καλό είναι να πας σε κάποια πιο αξιόπιστη εταιρεία!
Αν θες και δεν σου ειναι κοπος πηγαινε σε ενα μαγαζι με συμπληρωματα και θα δεις οτι τωρα ειναι αναγνωρισμενα απο τον ΕΟΦ......Ο ολος μυθος γυρω απο τα συμπληρωματα διατροφης εχει δημιουργηθει απο τις φαρμακευτικες εταιριες, και ο λογος....Επειδη δεν μπορουν να εισχωρησουν στην αγορα και βγαλουν και απο κει φραγκα. Εδω θελανε να απαγορεψουνε την αγορα πολυβιταμινουχων χωρις συνταγη γιατρου!!!! Χρησιμοποιω συμπληρωματα εδω και 6 χρονια και μπορω να πω οτι χαιρω ακρας υγειας :-)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μπερδευτεί και εσυ όπως και παρα πολλοί άλλοι φίλοι με την προεγρκριση που δίνει ο ΕΟΦ σε ένα σκεύασμα μιας συγκεκριμένης κατηγορίας φαρμάκων με την ουσιαστική εγκριση κυκλοφορίας από τον εοφ. Δεν σε κατηγορω για αυτό γιατί είναι μία αντίληψη που εσκεμμενα καλλιεργούν οι εταιρίες συμπληρωμάτων διατροφής ως τέχνασμα μαρκετινγκ για να πείσουν τους απλούς αθλουμενους οτι τα σκευάσματα τους ειναι ασφαλή. Φίλε μου αμα δεις τι μανούρα χρειάζεται για να παρεις εγκριση απο τον ΕΟΦ θα καταλάβεις για το ψέμα των εταιριων αυτώνΓια να πάρει κανείς έγκριση πρέπει το σκεύαμσμα να περασει απο την φάση 1 , την 2 την 3(εως τωρα μονο σε ζωα με εξαιρετικό προφιλ ασφαλείας ) και τέλος την φάση τεσσερα που περικλείει κλινικές μελέτες σε ανθρώπους Στα λέω όλα αυτα για να καταλάβεις ότι η έγκριση ειναι ένα τεράστιο οικονμικό έξοδο που αυτές οι λαμογοεταιρίες που κάναν το μπαμ τν προηγούμενη δεκαετία δεν μπαίνουν καν στο κόπο να κάνουν αφού έχουν υπερκέρδη από τη μία και απο την άλλη δεν μπορούν να την πάρουν επείδη πολλές ουσίες μέσα στα σκευασματα ειναι αγνωστες και δυνητικά επικυνδινες λόγω της ΑΠΙΣΤΕΥΤΗΣ ΣΑΒΟΥΡΑΣ που βάζουν μέσα.Τώρα άμα είχε όντως έγκριση από τον εοφ πάνω σε κάθε κουτί θα είχε τον ξεχωριστλι κωδικό του προιοντος το γνωστό ΕΟΦΟΣΗΜΟ που εκδίδεται ΜΟΝΟ απο τον εοφ και έχει μοναδικό νούμερο για καθε μπουκαλι Αντιθετως ΟΛΑ τα μπουκάλια έχουν κατι γελοία στικερ που παραπέμπυν σε μία οδηγία που έχει βγάλει ο ΕΟΦ για αυτα τα σκευάσματα. Τωρα οσ αναφορα αυτό που είπες για τις φαρμακευτικές ειναι αστειο αν αναλογιστεις τα κέρδη τους που είναι πολλαπλάσια από αυτά των εταιριών αυτών Το μονο που ξερεουν να κανουν οι εταιρίες αυτές είναι να τυπώνουν περιοδικ'α δηθεν Ανεξαρτητα και να λένε ότι μπούρδα θέλεις και να σπονσοράρουν αθλήτες τίγκα στο anaboλικο σε αγώνες bodybuilding

ΥΓ Αυτός ό τύπος που έχει τον αθλητή έχει πετάξει τις απίστευτες μπαρούφες για ιατρικά θέματα εγω πήγη μερικές φορές συζητησα μαζί του και δεν ξαναπάτησα την έχουν δει όλοι αυτοι οι έμποροι γιατροί μιλάνε με μια σιγουρια για πολυ λεπτα ιατρικα θεματα λες και εχιυν τρια διδακτορικα στοι αντικειμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και isim κοψτα φιλε οσο ειναι καιρός Φιλικά στο λέω δεν χρειάζεται να δείς μια μερα τον ευαγγελατο με κρυφή κάμερα στα εργοστασια παρασκευης στη βουλγαρία να αλέθουν ότι βάζει ο νους σου για να βγάζουν την ¨αθωα¨σκόνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο urezin.

 

Είπαμε....πολυβιταμίνες,σίδηρος κ.α. τέτοιας κατηγορίας βοηθάνε αλλά και πάλι τα προτείνω μόνο όταν αθλείται κάποιος και ταυτόχρονα δουλεύει κ.α.!Αλλιώς δεν χρειάζονται.Τώρα για τα υπόλοιπα........όπως σας είπα.......αυτά για τον ΕΟΦ τα περισσότερα είναι μπαρούφες.Είχα δει κάποια που είχαν πάνω στο κουτί έγκριση από τον ΕΟΦ τα οποία ήταν σε....ΛΙΣΤΕΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΩΝ ΟΥΣΙΩΝ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι και καλά την πουλάνε στην Σκωτία.....ξεκάρφωτο επιχείρημα για να κρίνεις αν μια ουσία είναι επικίνδυνη ή όχι

 

Δεν αναφέρθηκα στο αν είναι επικίνδυνη, αλλά στο αν είναι νόμιμη. Και δε μιλάω με γενικότητες όταν παραθέτω σχετικό link για να αποδείξω αυτό που λέω. Οπότε άνοιξε τα στραβά σου και μίλα καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FDA Issues Regulation Prohibiting Sale of Dietary Supplements Containing Ephedrine Alkaloids and Reiterates Its Advice That Consumers Stop Using These Products

http://www.cfsan.fda.gov/~lrd/fpephed6.html

To site του fda εξηξει γιατι απαγορευεται η εφεδρινη και γιατι συστηνει τη μη χρήση της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

urezin όπως είδες απο το δικό μου link this is not the case in the UK. Μου κάνει εντύπωση βέβαια το γεγονός ότι την έχουν σε over the counter status (κοινώς χωρίς συνταγή απο γιατρό). Θα τσεκάρω απο φαρμακείο τι ακριβώς παίζει και θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν το γνωριζετε αλλα η κρεατινη επιτρεπεται στους ολυμπιακους, το ξερατε αυτο;;; το ιδιο ισχιει και για συμπληρωματα διατροφης οπως υδατανθρακες και πρωτεινες καθως και φορμουλες αυτων!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LL_NEO:

Αν σε πείραξε η φράση "ξεκάρφωτο επιχείρημα".........θίγεσαι πολύ εύκολα....!Ούτε να σε βρίζαμε!!!Και επειδή είναι νόμιμη πάλι είναι άκυρο αυτό που κάνουν στην Σκωτία γιατί απλούστατα ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ!Επειδή κάτι είναι νόμιμο σε μία χώρα δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό!Μην τρελαθούμε τελείως τώρα!Για το link που μου το λες ότι είναι τρομερό και εμπεριστατωμένο επιχείρημα και αν μην στο θίγω......δεν μου λέει απολύτως τίποτα!Όταν μιλάμε για την ανθρώπινη υγεία εννοείται ότι δεν εμπιστευόμαστε διάφορα sites αλλά κάτι πιο επιστημονικό!όταν εγώ σου λέω ότι το έχω σπουδάσει,το έχω ερευνήσει όχι με απλά sites αλλά με κανονικές έρευνες,το έχω ζήσει τόσο χρόνια κι εσύ μου λες για το site της Σκωτάις σαν επιχείρημα......ε συγγνώμη αλλά άνετα μπορώ να πω ότι είναι ξεκάρφωτο σαν επιχείρημα!Δεν έθιξα εσένα όπως εσύ μίλησες για....."Τα στραβά μου"!!!!

 

isim:

Επιτρέπονται γιατί σε μια λογική ποσότητα αυτό που κάνουν δεν είναι να βελτιώνουν τις επιδόσεις αλλά βοηθάνε στην αποκατάσταση του αθλητή!Αυτό ισχύει και για την κρεατίνη και τις πρωτεϊνες γενικά!Για αυτό είπα και πιο πάνω ότι αυτά μόνο συγκεκριμένες ομάδες ατόμων τα παίρνουν που όντως τα χρειάζονται λόγω πρωταθλητισμού!Δεν σημαίνει ότι είναι και καλά!Οι υδατάνθρακες που είναι ακίνδυνοι!Ίσα ίσα το καλοκαίρι με την ζέστη σε συνδυασμό με την προπόνηση χρειάζονται όπως και ηλεκτρολύτες κ.α.!Όμως όπως πάντα ΜΕ ΜΕΤΡΟ και σε συγκεκριμένα άτομα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αυτό ακριβώς περιγράφω για να καταλάβεις τι εννοω πάρε ένα κουτί ασπιρίνες από φαρμακείο με συνταγή γιατρού και θα δείς ότι έχουν ενα χαρτάκι πάνω σε κάθε αυτοκόλητο με ένα μοναδικό νούμερο και barcode που το εκδ΄΄ιδει μόνο ο εοφ Δηλαδή αν φέρουν 10.000 κομματια η εταιρία θα πάρουη από τον ΕΟΦ 10.000 στικερς που είναι αναντικαταστατα και έχουν πληροφορίες για την παρτίδα που ήρθε πότε ήρθε πως ήρθε ώστε αν γίνει καμια στραβή να έχουν το κώλο τους καλυμμένο και να βρούνε τι έφταιξε μια και έχουνε δώσει αυτοί άδεια κυκλοφορίας. Αυτό το στικερ που λες εσυ καμια σχέση δεν έχει με αυτό που περιγράφω απλά πήγανε αυτοί με την φορμουλα του σκευάσματος και πηρανε μια βεβαιωση ότι πληρει κάποιες προδιαγραφές που τίθενται πανευρωπαικά Αν όμως γίνει καμιά στραβή πές παθαίνω αλλέργικό σοκ από ένα ιχνοστοιχείο του σκευασματος και πεθαίνω ο ΕΟΦ δεν φέρει ουδεμία ευθύνη ενώ στην πρώτη περίπτωση ο ΕΟΦ φέρει ευθυνη γιατί έδωσε άδεια κυκλοφορίας και πληρώνεται για να εξασφαλίζει οτι όντως

1) το σκεύασμα πραγματοποιεί αυτά που υπόσχεται

2)έχει έξαιρετικό προφίλ ασφαλείας

3) εχει πάρει τιμή υπο την επίβλεψη των υπουγείων ανάπτυξης εμπορίου και υγείας που δημοσιεύεται στην εφημερίδα της κυβερνησεως και πληρεί τις προυποθεσεις για ανταγωνισμό και κρατικη μεριμνα (με λιγα λογια δεν ειναι πολυ ακριβό εκτος εξαιρετικων περιπτωσεων)

Τιποτα απο ολα αυτά δεν έχουν γίνει καμια μελέτη δεν μπορεί να αποδείξει αυτά που οι κυριοι αυτοι υπόσχονται και οι τιμές καθορίζονται απο τους ίδοιυς και όχι από το κράτος(αλλιως θα ήταν και fix)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...