Προς το περιεχόμενο

Γυμναστήριο Και Συμπληρωματα Διατροφης


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κοιτα δυο χρονακια κανω εντατικα και τα μονα διαλλειματα που εχω κανει ειναι τρια δεκαημερα. απλα νομιζω οτι δεν κανω σωστα διαλλειματα και πλεον λογω δουλειας δεν τρωω καλα και βασιζομαι στα συμπληρωματα πιο πολυ. νομιζω οτι απλα πρεπει να κανω μεγαλυτερα διαλλειματα γιατι πλεον νοιωθω μεγαλυτερη κοπωση. ενδεικτικα ειμαι 87 κιλα και παγκο παιζω 76 κιλα το οποιο θεωρειτε μετριο. θα ψαξω και αυτα που αναφερεις φιντελιο. νερο πινω γυρω στα 3 λιτρα την μερα , υδατανθρακες εχω μειωσει τελευταια λογο καλοκαιριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 840
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

westwar

ευχαριστω

Ναι , βάλε κι άλλους περιόδους αποφόρτισης/ξεκούρασης (key words μαζί με supercompensation είναι και unloading period , under -trainning period ).

 

Αυτό το σερί ΔΕΝ κάνει καλό , μάλιστα δεν κάνει ΚΑΘΟΛΟΥ καλό στον οργανισμό σου (εννοώ προπονητικά, δεν θα πάθεις τίποτα ) . Βέβαια σε γενικές γραμμές και αν κρίνω απο τον πάγκο σου και το σωματικό σου βάρος , δεν έχεις εντάσεις υψηλές ωστε να ανησυχείς για υπερπροπονηση ξέρω γω, εκτός και αν ξεπατώνεσαι στο τρέξιμο - αν θυμάμαι καλά κάνεις κάποια intervals, αν είναι υψηλών εντάσεων και επηρεάζεται αρνητικά το νευρικό σου απόθεμα τότε συσσωρεύεις κόπωση- όχι καλό πράγμα . (αυτο θα το καταλαβαίνεις πχ αν είσαι επιρρεπης σε ιώσεις , αν αισθάνεσαι αδυναμίες πάνω στην προπονηση κ.α. πολλά ..χλώμό όμως , είναι πολύ δυσκολο να υπερπροπονηθεί κάποιος. Συνηθως μιλάμε για υπερχρηση - key word for google : Overreaching )

 

Εχεις δυο χρόνια στην πλάτη σου , αν κάνεις μικρές μετατροπες στην προπονηση σου , δομικές πχ άλλες ασκήσεις και αν ξεκουράζεσαι συχνότερα (περιοδικότητα) , τότε θα δεις πολλές διαφορές στην αποδοσή σου. Αυτά με τον καιρό....και σιγά σιγά. (΄τωρα επειδή έχεις και μια σχετικη εμπειρία με συμπληρώματα , χρησιμοποιησέτα ανάλογα και με φειδώ- ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΦΑΙ, αυτο μετράει περισσότερο... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για 87Κ σωματικο βαρος, 76 ειναι πολυ λιγα. Μαλλον εισαι κουρασμενος.

Εγω που ειμαι 77κ και οχι ιδιαιτερα μυωδης, γυμναζομαι 2 φορες τη βδομαδα και παιζω περισσοτερα, αυτο που κανω στον παγκο ειναι εναλλαξ μαξιμουμ επαναλληψεις εκρηκτικοτητας και μαξιμουμ βαρος.

Κανε το με παρτενερ, γιατι θα χρειαστεις βοηθεια. Ειδα βελτιωση ετσι, και ενας φιλος μου ειναι 72κ τωρα παιζει 90.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά παίζει ρόλο τι θέλεις να βελτιώσεις και γιατί;

Αν ας πουμε ένα ατόμο 87 κιλών κάνει κάποια προγράμματα έντονων διαλλειματικών με τρέξιμο , δεν είναι καθόλου παράλογο να έχει στον παγκο 77 κιλά σε ένα σετ 8 επαν. σε ένα προγραμμα κυκλικής δυναμης με τα βαρη. Και ειναι μια χαρα κι ολας ....

 

Εγώ προσωπικά έχω δημιουργήσει το δικό μου δόγμα σε οτι αφορά την άσκηση . Χονδρικά θεωρώ οτι είναι πιο χρήσιμο να δίνεις ερεθίσματα στο σώμα σου , που ενεργοποιούν όλα τα ενεργειακά συστήματα. Επομένως μεμονωμένες προπονησεις με βαρη , δεν τις θεωρώ μια "υγιή" διαδικασία. Απο την άλλη μόνο αερόβια ασκηση , δεν την θεωρώ αρκετή , ενώ αν είναι να κάνει κάποιος μόνο ένα είδος άσκησης θα συνιστούσα αυτήν της αναερόβιας μορφής , πχ τρεξιμο, ποδηλασία ή κολύμπι , διαλλειματικής μορφής. Με αυτον τον τρόπο βελτιώνεις αναλογικά και σε μέσες τιμές , και την αντοχή σου και την δυναμή σου και την εκκρηκτικότητά σου. 3 σε 1 δηλαδή , δεν θα είσαι στο top της αποδοσής σου στον κάθε παράγοντα ξεχωριστά , ωστόσο σε δραστηριότητες που απαιτούν και τα 3 θα είσαι σουπερ. Επίσης και απο άποψη βιολογικών προσαρμογών για το θέμα της υγείας πέρα απο την απόδοση εισαι καλημένος σε ΟΛΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια γεια σας!ειδα την συζητηση και την βρηκα πολυ ενδιαφερουσα.θα ηθελα να την γνωμη σας για το αν πρεπει να παρω πρωτεινη η οχι?ειμαι 1.70 και 64 κιλα.πρεπει πιστευετε να χασω κιλα η ειμαι καλα?κανω γυμναστικη 5 μηνες περιπου και θα ηθελα να παρω λιγο ογκο σε μυς.θα βοηθησει η πρωτεινη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια γεια σας!ειδα την συζητηση και την βρηκα πολυ ενδιαφερουσα.θα ηθελα να την γνωμη σας για το αν πρεπει να παρω πρωτεινη η οχι?ειμαι 1.70 και 64 κιλα.πρεπει πιστευετε να χασω κιλα η ειμαι καλα?κανω γυμναστικη 5 μηνες περιπου και θα ηθελα να παρω λιγο ογκο σε μυς.θα βοηθησει η πρωτεινη?

 

Να χάσεις κιλά;Σε καμία περίπτωση,ειδικά απο την στιγμή που θέλεις να κάνεις όγκο.Αν μιλάμε για γράμμωση ίσως,αν και με το βάρος που αναφέρεις φαντάζομαι πως είσαι αρκετά αδύνατος.

Επι 2 χρόνια "έπαιζα" 59~62Kg (έχω ύψος 1,65) και δέν είχα το επιθυμητό αποτέλεσμα σε σχέση με το πρόγραμμα που ακολουθούσα.Έκανα μια παύση,έφτιαξα κάπως τη διατροφή μου,πήρα μερικά κιλά (έφτασα 67kg) και όταν ξεκίνησα πάλι πήρα όγκο μέσα σε βδομάδες!Και το καλύτερο;;;;μπορούσα να αποδώσω καλύτερα,πιο πολλά κιλά,περισσότερες επαναλήψεις,μεγαλύτερη αντοχή overall.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κατά των συμπληρωμάτων γενικότερα.Δέν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ όσα χρόνια ασχολούμαι με το γυμναστήριο και γενικότερα δέν εμπιστεύομαι σκόνες, χαπάκια και διάφορα άλλα που δέν γνωρίζω τι είναι και τι κάνουν στο σώμα μου.Θα σου πρότεινα να δώσεις βάρος στην διατροφή σου για να πάρεις τις πρωτεΐνες και υδατάνθρακες που χρειάζεσαι.Επίσης δέν υπάρχει σκληρή προπόνηση αλλά σωστή προπόνηση.Όλα με μέτρο.Σκέψου οτι το σώμα σου είναι σάν κτήριο και ουσιαστικά το χτίζεις.Αν το χτίσεις πολύ γρήγορα είναι δεδομένο οτι θα γίνει ζημιά, οπότε οι βιασύνες δέν έχουν θέση εδώ..εκτός και άν τρέχεις για να προλάβεις το καλοκαίρι και τις παραλίες,οπου εκεί πραγματικά εισαι σε λάθος δρόμο.Γυμνάζεσαι για τον εαυτό σου και όχι για το κάθε σαχλοκούδουνο που φοράει κουραδοκόφτη στην αμμουδιά.

Με σωστή προπόνηση πάντως θα δείς διαφορά στο σώμα σου μέσα στον πρώτο κιόλας μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες ογκο τοτε μια ειναι η λυση: πολυ φαι.. Βεβαια ειναι αναγκαστικο το να παρεις κιλα αλλα αναποφευκτα και λιπος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σωστη διατροφη νομιζω οτι ειναι καλο να παιρνεις υδατανθρακες το μεσημερι (μακαρονια,ρυζι) και πρωτεινες το βραδυ (γαλοπουλα κατα προτιμηση).Αφθονα φρουτα και λαχανικα και δωσε πολυ βαση στο πρωινο σου.Να προσεχεις ομως για τυχον αλλαγες στον μεταβολισμο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λευκα μακαρονια και ρυζι πανε στις λιποαποθηκες κατευθειαν υποψην και δεν προσφερουν μακροπροθεσμη ενεργεια. μαυρο ρυζι μακαρονια και λαχανικα για υδατανθρακες αντε και καμια μπανανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά σε όλους!

Λοιπόν δεν έκατσα να διαβάσω όλο το topic

αλλά τις τελευταίες σελίδες...

παιδια γεια σας!ειδα την συζητηση και την βρηκα πολυ ενδιαφερουσα.θα ηθελα να την γνωμη σας για το αν πρεπει να παρω πρωτεινη η οχι?ειμαι 1.70 και 64 κιλα.πρεπει πιστευετε να χασω κιλα η ειμαι καλα?κανω γυμναστικη 5 μηνες περιπου και θα ηθελα να παρω λιγο ογκο σε μυς.θα βοηθησει η πρωτεινη?

Ακου φίλε μου να δεις...

αφού είσαι 1,70 το max των κιλών σου είναι στο περίπου 69-70 οπότε θα σου έλεγα να πας στα 68 κιλά!

Για να το πετύχεις αυτό θα πρέπει να τρως 5-6 γεύματα την ημέρα! πίστεψε με ήμουνα 63 για 3 χρόνια, πήγα σε διατροφολόγο μου έδωσε διατροφή και πήγα 75 σε 3 εβδομάδες!

Επίσης αυτό που έκανα εγώ ήταν 11 φρούτα ημερησίως...

τώρα το θέμα τής πρωτεΐνης είναι λίγο παρεξηγημένο!!!

Η πρωτεΐνη ΔΕΝ σου προσφέρει όγκο είναι ΣΥΜΠΛΉΡΩΜΑ διατροφής, ΔΕΝ χρειάζεται να την παίρνεις αν ΤΡΩΣ σωστά...

Αν θες γρήγορο όγκο και άκου μια συμβουλή(ο γρήγορος όγκος γρήγορα χάνεται)θα πάρεις κρεατίνη.

Με την κρεατίνη γεμίζεις τους μύες σου νερό ουσιαστικά και γιαυτό υπάρχει γρήγορη αύξηση(οι μύες είναι κατά 75% νερό)

τέλος σαν συμβουλή μου.

Αν κάποιος θέλει πραγματικό όγκο αλλά θα τον αποκτήσει αργά

πρέπει πρώτα να γυμνάσει τις κλειδώσεις του για να αντέχουν τα κυλά.

Μπορείς να γυμνάσεις τις κλειδώσεις με Push Ups μονόζυγο και με πολλές επαναλήψεις των λίγων κιλών!

και μετά να αρχίσει ανά βδομάδα να αυξάνει τα κιλά...(ο οργανισμός χρειάζεται περίπου μια εβδομάδα να συνηθίσει τα κιλά) ΠΧ: εκεί που έκανες 14 επαναλήψεις των 8-10 κιλών τώρα θα κάνεις 8 επαναλήψεις max των 15κιλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κρεατινη δεν εχει καμμια σχεση με την κατακρατηση υγρων.Με απλα λογια βοηθαει στην παραγωγη μυικης ενεργειας.Γιαυτο τον λογο την χρησιμοποιουν και αθλητες που δεν χρειαζονται μυικο ογκο οπως ποδοσαφιριστες,αθλητες μεγαλων αποστασεων κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δινει ενεργεια και αυξανει τον ογκο κατακρατωντας υγρα (τα οποια οταν σταματησεις να παιρνεις κρεατινη φευγουν)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε cumulus εισαι απολυτα λαθος.η κρεατινη προκαλει κατακρατηση υγρων. Επισης αυξανει το ATP (αποθηκη ενεργειας) και ετσι δινει τη δυνατοτητα στον αθλητη να ανεβασει δυναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...