Προς το περιεχόμενο

Γυμναστήριο Και Συμπληρωματα Διατροφης


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαρτάται από τον τύπο του θυροειδή.

Για παράδειγμα αν έχει υπό- έχεις υπνηλίες σε απίστευτο βαθμό, μόνιμη εξάντληση, πονοκεφάλους που μπορεί να διαρκέσουν βδομάδες. Στον υπέρ- έχεις υπερκινητικότητα, ταχυπαλμίες κλπ.

Τώρα η διαφορά στα κιλά έρχεται πολύ αργότερα, δλδ έχεις πολλά προβλήματα ήδη πριν την εμφάνιση/μείωση των κιλών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 840
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

westwar

ευχαριστω

προβληματα συγκεντρωσης, αγχος, ξεχνας πραγματα, κτλ. Τα ειχα ολα αυτα πριν λιγο καιρο, τωρα δεν εχω κατι τετοιο αλλα το βαρος παιζει τρελλα, τωρα πχ. ειμαι 2 κιλα λιγοτερο απο οτι ημουν το πρωι που ξυπνησα.

μαλλον γινεται κατακρατηση υγρων, γιατι δεν τρωω και τοσο πολυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να ζυγιστείς τις πρωινές ώρες (πριν φας/πιείς ο,τιδήποτε) για καμιά βδομάδα. Νομίζω ότι αν δεν έχεις εκεί σημαντική μεταβολή δεν υπάρχει πρόβλημα.

Με το θυροειδή πάντως δεν είχα σκαμπανεβάσματα στη ζυγαριά, απλά με το που ξεκίνησα τα χάπια έχασα 2-3 κιλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα παιδια αντιμετωπιζω το εξης προβλημα:

Γυμναζομαι τους τελευταιους 3 μηνες σε σχετικα εντατικους ρυθμους και εχω δει αρκετα καλα αποτελεσματασε πολλα σημεια του σωματος.Τα κιλα μου ειναι τα κανονικα δεν εχω προβημα παραπανισιων κιλων...το προβλημα μου ειναι το εξης οτι ενω εχω ριξει ισως το περισσοτερο βαρος της γυμναστικης στους κοιλιακους δεν εχω δει το παραμικρο αποτελεσμα μην πω οτι ισως να χειροτερεψαν κιολας και το αστειο ειναι οτι και εχω φτιαξει παρα πολυ την διατροφη μου με φρουτα κλπ τρωω και πιο νωρις τα βραδυα αλλα αποτελεσμα μηδεν.Παω γυμναστηριο και κανω καθε μερα κοιλιακους και εχθες ενας αλλος φιλος που παει γυμναστηριο αλλου του ειπαν οτι δεν κανει καθε μερα να ασκεις τους κοιλιακους αλλα 4 φορες την βδομαδα κ 4 σετ επαναληψεων οσο μπορεις ειναι σωστοτερο αυτο δηλαδη 4/7 αντι για 7/7 και τοσα λιγα σετ?Μπορει καποιος να μου πει ενα προγραμμα γυμναστικης των κοιλιακων που επιτελους να αποδωσει?

ευχαρστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κοιλιακοι ειναι οι πιο περιεργοι μυς του σωματος. Για να φανουν θα πρεπει να εχεις ιδανικο βαρος αφου αν εχεις λιγο λιθπος παραπανω αυτο θα τους καλυπτει.

Το να κανεις πολλους κοιλιακους χωρις να εφαρμοζεις καποιο προγραμμα 7/7 ειναι λαθος!

Καταρχην θα πρεπει να απομονωσεις σε πανω, κατω και πλαγιους κοιλιακους κανοντας καποια σετακια 3*20-30 π.χ. για την καθε ασκηση ίσως και ενα ακομα 3*20-30 κανοντας ολοκληρη την κινηση απο ξαπλωτος που εισαι μεχρι να φτασεις σχεδον σε ορθη γωνια ανεβαινωντας σιγα-σιγα (μην ξεχνας να κανεις και ραχαιους). Επισης καλο ειναι καποιες μερες να αφηνεις τους μυς να ξεκουραζονται δηλαδη να γυμναζεσαι 5-6/7 και οχι 7/7. Οπως σου ειπα οι κοιλιακοι εχουν να κανουν και με το λιπος αρα ξεκινα και τρεξιμο καπου 30-40 διαδρομου, ποδηλατου, κοπηλατικης τη μερα ειναι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται να κανεις καθε ημερα κοιλιακους. Εγω κανω μονο μια φορα την εβδομαδα 1,2 σετ των 20 επαναληψεων μονο. Αυτο που θελει ειναι χαμηλο σωματικο λιπος. Το πιο σημαντικο ειναι η αεροβια που θελει τουλαχιστον 3 φορες την εβδομαδα και καλη διατροφη!

 

Εξαλλου σχεδον σε ολες τις ασκησεις που κανουμε, γυμναζονται και οι κοιλιακοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιλιακούς θα κἀνεις σετάκια μετά το τέλος των άλλων ασκήσεων ( πχ ποδήλατο κλπ ) και όχι πριν.

 

1 φορά την εβδομάδα είναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ, δε θες απλά να φαίνονται οι κοιλιακοί, αλλά να είναι και γυμνασμένοι αφού είναι οι πιο σημαντικές μυικές ομάδες, στηρίζουν όλο το σώμα. Προτείνω μέρα παρα μέρα (3-4 εβδομάδα ) απο καμια 100αρα, και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και ραχιαίους που συχνά παραμελούνται.

 

Επίσης, αντί να κάνεις ανούσια 30λεπτα και 40λεπτα σε ποδήλατα και διαδρόμους, είναι ΠΟΛΥ καλύτερο να κάνεις πρόγραμμα με σπριντάκια των 10-15 το πολύ λεπτών ως εξής:

 

πχ σε ποδήλατο:

 

3 λεπτά ζέσταμα (εννοείται ότι διατάσεις κλπ θα χεις κάνει απο πριν) και μετά ανάλογα με το πόσο μπορείς:

 

15-30" σπριντ όσο πιο γρήγορα μπορείς χωρίς όμως να έχεις αναπηδήσεις/κραδασμούς

 

μετά 30-60" ξεκούραση σε χαλαρό ρυθμό πετάλι..

 

μετά πάλι 15-30" σπριντ κλπ κλπ

 

κάντο αυτό όσες φορές μπορείς (στην αρχή δε μπορείς πολλές), είναι ΠΟΛΥ πιο ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ στο κάψιμο λίπους απο το να χτυπιέσαι άδικα 30 και 40 λεπτά με σταθερό ρυθμό.

 

Αν σε 3ς βδομάδες δεις οτι κάνεις πιο εύκολα την άσκηση, μπορείς να ανεβάσεις ένταση, ανεβάζοντας πχ 1 σκάλα το επίπεδο δυσκολίας ή αυξάνοντας τα δευτερόλεπτα του σπριντ /μειώνοντας το χρόνο ξεκούρασης μετά το κάθε σπριντ.

 

Αυτά και μικρά μα υγιεινά γεύματα 5-6 την ημέρα και θα δεις τεράστια διαφορά σύντομα:)

 

Αυτά απο μένα, καλή επιτυχία :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σπριντακια εφαρμοζαμε σε προετοιμασεις μια πολυ καλη ασκηση εννοειται μετα απο διατασεις και ζεσταμα. 10" sprint - 10" περπάτημα, 20" sprint - 20" περπάτημα, 30" sprint - 30" περπάτημα, 40" sprint - 40" περπάτημα και μετα κατεβαιναμε 30"-30", 20"-20", 10"-10"... Αυτο 3 φορες με καποια ξεκουραση περπατημα γυρω απο το στοιβο για 2-3'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας το θεμα για να γινω πιο αναλυτικος κανω και πανω και κατω κοιλιακους και δεν μιλαω για λιγες επαναληψεις συνηθως κανω 150 για κατω και αλλους 100-150 για τους πανω.Αυτο το κανω οντως 5-6 φορες την βδομαδα οπως λετε εχω κοψει σε μεγαλο βαθμο τα λιπη δεν πινω για να εχω μπυροκιλη και πραγματικα απο οσους βλεπω στο γυμναστηριο κανω τις περισσοτερες ασκησεις κοιλιακους και σωστα γιατι εχω ζητησει να δουν αν τους κανω σωστα.

Το κακο με το γυμναστηριο που παω ειναι οτι δεν εχει διαδρομο οποτε κανω μονο ποδηλατο 10 χλμ για ζεσταμα οταν παω...

μετα κανω ασκησεις αλλες και στο τελος επικεντρονομαι στουε κοιλιακους στον ειδικο παγκο με κλιση 30 μοιρες και πολλες φορες τους πανω στο ειδικο μηχανημα που βαζω 45-50 kg(ή λμπρες δεν ειμαι σιγουρος) και αυτο εδω κ 3 μηνες,δυστηχως τρεξιμο εδω γυρω δεν υπαρχει καπου καταλληλο μερος και τις ωρες που γυμναζομαι δλδ 10 η ωρα κλπ ειναι νταλα ηλιος για να τρεχεις...

Ειναι ασχημο να βλεπεις ενα γυμνασεμο σωμα και μπροστα μια αγυμναστη κοιλια την να την κανω παναθεμα την?Ειναι περιεργο αυτο που μου συμβαινει:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι περίεργο, όλοι οι άντρες, στη κοιλιά έχουμε τα λιποκύτταρα κυρίως. ΔΕΝ είναι ΑΓΥΜΝΑΣΤΗ αν κάνεις τόσους κοιλιακούς, απλά έχει εξωτερικά λίπος.

 

Μη κάνεις λοιπόν ποδήλατο για ζέσταμα μόνο, αλλά όπως σου πα πιο πάνω για να καις λίπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω διαμορφώσει την άποψη ότι και ροκανίσματα να μην έχει στο πρόγραμμα σου (να μην κάνεις καθόλου κοιλιακούς με την έννοια που λες δηλαδή) πάλι μπορείς να έχεις 6pack.

 

Το θέμα είναι οι ασκήσεις να ενεργοποιούν πολλές μυϊκές ομάδες (squat πχ) για να σου τσιτώνουν το μεταβολισμό και να έχεις σωστή νευρομυϊκή απάντηση σε αυτό που κάνεις.

 

Επειδή μόλις γύρισα σπίτι από δουλειά και είμαι λιώμα, η γενική ιδέα είναι αυτή (με δόσεις σαρκασμού και humor) : 10.000 crunches per day 7 days a week = λάθος. Βαθιά καθίσματα, deadlifts, bench press σαν άξονας κάθε προγράμματος. Γυμνάζεις τον κορμό σου και αυξάνεις το μεταβολισμό σου. Τρως τις σωστές τροφές, σε σωστά χρονικά διαστήματα και σωστή ποσότητα και ο δρόμος για την επιτυχία είναι ανοιχτός.

 

Τέλος να ξέρεις ότι από το σημείο που βάζεις πρώτα λίπος θα χάσεις στο τέλος. Αν υποθέσουμε ότι σε εσένα είναι η κοιλιά (λογικότατο για άντρα) τότε το 6pack θα είναι η τελική επιβράβευση του κόπου σου. Αξίζει :-)

 

PS. Δοκίμασε αυτό για λίγο καιρό. Reverse Crunches :-) http://www.youtube.com/watch?v=MQM2HDYyreI&eurl=http://stronglifts.com/the-reverse-crunch-get-your-six-pack-abs/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok φιλος θα προσπαθησω να κανω περισσοτερη δουλεια με τον μεταβολισμο θα γινω πιο υπομονετικος και θα δοκιμασω reverse crunches για κανα μηνα και κατι να δω αν θα δω αποτελεσμα!TNX και παλι:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Re παιδια να σας ρωτησω και γω κατι ειμαι 1,75 και ξεκινησα γυμανστηριο εδω και εναμησι μηνα .Απο τα 71 κιλα επεσα στα 65.Εχω αρχισει να σκεφτομαι να παρω πρωτεινη

αλλα φοβαμαι ακομη παροτι φιλοι μου περνουν και μεχρι στιγμης δεν ειχαν καποιο προβλημα.Παροτι διαβασα πολλα ποστσ εδω μεσα εχω ενδοιασμους.Τι πρωτεινη θα προτεινατε εσεις για καποιον που εχει χασει λιπος και θελει γραμωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε τρως καθολου μετα απο το γυμναστηριο? στο λεω γιατι εγω ημουν 57 κιλα και μεσα σε 1,5 μηνα γυμναστηριο και αρκετα καλη διατροφη χωρεις λιπια και συχνα γευματα αν θυμαμε 5 την μερα εβαλα περιπου 7 κιλα , κατι δεν κανεις σωστα φαε πολυ πραγμα μετα το γυμναστηριο φαε 2 αυγα ,2 μεριδες μακαρονια μια σαλατα με λαδι ψωμι και μισο κιλο γαλα λιωσε στο φαι ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω να φαω καθολου μετα το γυμναστηριο δεν εχω καθολου ορεξη μια πρωτεινη θα βοηθουσε τα πραγματα λες ?

Να τελειωνω ασ πουμε απο την προπονηση και μετα τα πινω μια πρωτεινηγιατι το να φαω δεν παιζει με την καμμια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...