Προς το περιεχόμενο

Γυμναστήριο Και Συμπληρωματα Διατροφης


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

..εμεις μιλαμε συγκεκριμενα για το ββ πισω απο το οποιο υπαρχει ολοκληρη ιδεολογια και ειναι δυσκολο για πολλους να την ακολουθησουν..και ναι για το ββ ο στοχος ειναι το κυνιγη της μυικης μαζας με οσο το δυνατον λιγοτερο λυπος πανω σου..
Ενδιαφέρον. Αυτό εσύ το ονομάζεις καλή υγεία;

Είναι ότι πιο ανθυγιεινό μπορεί ένας άνθρωπος να κάνει για το σώμα του. Πρακτικά η μέση ομοιόσταση του ανθρώπου χονδρικά μας θέλει με καμιά 17αρια plus % σωματικού λίπους , οτιδήποτε κάτω από αυτό είναι το ίδιο καταστροφικό όπως ακριβώς και το ανάποδο.

π.χ. έχεις την εντύπωση οτι οι μαραθωνοδρμοί με body fat στο 5-6 % είναι αθλητές που χαίρουν άκρας υγείας; lol πολύ μακρυά φίλε μου , πολύ μακριά....

 

Κάτι άλλο για την ιδεολογία του bb , έχεις την εντύπωση οτι το να σηκώνεις μια μπαρα με κιλά πάνω από το κεφάλι σου με σκοπό να τραυματίζεις το σώμα σου εντάσεται στο φυσικό και υγηινό τρόπο ζωής ; λολ ... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 840
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

westwar

ευχαριστω

Σωστός ο Fidelio σωστός και ο MiDi_MiLiZ...

 

Και πανω σε αυτό που είπε ο MiDi_MiLiZ οι περισσότεροι παιρνουν συμπληρώματα για γρήγορα αποτελέσματα και επειδη είναι η ευκολη λυση... Φουσκωμα σε 3 μηνες, Μυικος ογκος σε 2 κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον. Αυτό εσύ το ονομάζεις καλή υγεία;

ια pluΕίναι ότι πιο ανθυγιεινό μπορεί ένας άνθρωπος να κάνει για το σώμα του. Πρακτικά η μέση ομοιόσταση του ανθρώπου χονδρικά μας θέλει με καμιά 17αρs % σωματικού λίπους , οτιδήποτε κάτω από αυτό είναι το ίδιο καταστροφικό όπως ακριβώς και το ανάποδο.

π.χ. έχεις την εντύπωση οτι οι μαραθωνοδρμοί με body fat στο 5-6 % είναι αθλητές που χαίρουν άκρας υγείας; lol πολύ μακρυά φίλε μου , πολύ μακριά....

 

Κάτι άλλο για την ιδεολογία του bb , έχεις την εντύπωση οτι το να σηκώνεις μια μπαρα με κιλά πάνω από το κεφάλι σου με σκοπό να τραυματίζεις το σώμα σου εντάσεται στο φυσικό και υγηινό τρόπο ζωής ; λολ ... :P

 

οχι αλλα το να τρωω στεγνα και καθαρα πραγματα που φτιαχνω και μαγειρευω ο ιδιος χωρις πολλα λαδια βουτηρα και οτιδηποτε σκουπιδια κυκλοφορουν στην αγορα ...για να κερδισω τι..?λυπος,να ειμαι κουρασμενος ολη μερα και χωρις ενεργεια..?οχι φιλε μου δεν το κανω και οσον λες για τα % λυπους σε περιοριζω στο 10% που εισαι μυογραφια ουτε κρεμεται και η σαμπρελα(η κοιλια ) στο πατωμα...οσο για το 17% που λες προσωπικα πρεπει να τρρωω ολη μερα ΄΄σκουπιδια΄΄ και παλι με δυσκολια θα το φτασω...ειπαμε το κυνιγη της μυηκης μαζας και μειωσης λυπους ειναι δυσκολος...οποιος θελει τον ακολουθει οποιοσ παλι δε θελει με γεια του και χαρα του αλλα please μην κραζεται...οπως δεν κατηγορω και δεν βριζω καποιον που βλεπω στο δρομο να τρωει ενα σουβλακι η μια σοκολατα ετσι κ μερικοι πρεπει να μαθουν να μην κατηγορουν και αυτον που παιρνει συμπληρωματα και τρωει σωστα ...17% normal ποσοστο...omg θεε μου τι αλλο θα ακουσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι αλλα το να τρωω στεγνα και καθαρα πραγματα που φτιαχνω και μαγειρευω ο ιδιος χωρις πολλα λαδια βουτηρα και οτιδηποτε σκουπιδια κυκλοφορουν στην αγορα ...για να κερδισω τι..?λυπος,να ειμαι κουρασμενος ολη μερα και χωρις ενεργεια..?οχι φιλε μου δεν το κανω και οσον λες για τα % λυπους σε περιοριζω στο 10% που εισαι μυογραφια ουτε κρεμεται και η σαμπρελα(η κοιλια ) στο πατωμα...οσο για το 17% που λες προσωπικα πρεπει να τρρωω ολη μερα ΄΄σκουπιδια΄΄ και παλι με δυσκολια θα το φτασω...ειπαμε το κυνιγη της μυηκης μαζας και μειωσης λυπους ειναι δυσκολος...οποιος θελει τον ακολουθει οποιοσ παλι δε θελει με γεια του και χαρα του αλλα please μην κραζεται...οπως δεν κατηγορω και δεν βριζω καποιον που βλεπω στο δρομο να τρωει ενα σουβλακι η μια σοκολατα ετσι κ μερικοι πρεπει να μαθουν να μην κατηγορουν και αυτον που παιρνει συμπληρωματα και τρωει σωστα ...17% normal ποσοστο...omg θεε μου τι αλλο θα ακουσω...

 

επειδη δεν εχεις ιδεα απο το ποσοστο λιπους που εχει ο μεσος ανθρωπος, σου επισημαινω οτι το 12-16% ειναι μια χαρα για επαγγελματιες αθλητες, το 10% που νομιζεις οτι εχεις, ειναι στη σφαιρα της φαντασιας σου, αν κανεις μονο βαρη και δεν ακολουθεις εξαντλητικο προγραμμα καθημερινα, με επιβλεψη επαγγελματιων γυμναστων και διαιτολογων/διατροφολογων.

 

Και σαφως επισης οι πρωτεινες δε βοηθουν στο να χασεις λιπος, απλα αυξανουν τον ογκο των μυοκυτταρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη δεν εχεις ιδεα απο το ποσοστο λιπους που εχει ο μεσος ανθρωπος, σου επισημαινω οτι το 12-16% ειναι μια χαρα για επαγγελματιες αθλητες, το 10% που νομιζεις οτι εχεις, ειναι στη σφαιρα της φαντασιας σου, αν κανεις μονο βαρη και δεν ακολουθεις εξαντλητικο προγραμμα καθημερινα, με επιβλεψη επαγγελματιων γυμναστων και διαιτολογων/διατροφολογων.

 

Και σαφως επισης οι πρωτεινες δε βοηθουν στο να χασεις λιπος, απλα αυξανουν τον ογκο των μυοκυτταρων.

Καλα το να εχεις κατω απο 10% λιπος και να εισαι υγιης δεν ειναι στη σφαιρα της φαντασιας ακριβως.

Εγω ειχα κανει λιπομετρηση παντως και ειχα 7% λιπος. 1.83 και 63 κιλα. Και αθλουμουν κανονικα για χρονια και ειχα αριστη φυσικη κατασταση κι ας ημουν ακομα πιο αδυνατος τοτε..

 

Οσο για τις πρωτεινες. Οι μυες αναπτυσονται με τις πρωτεινες. Γιαυτο καποιος που γυμναζεται εντατικα πρεπει να παιρνει μεγαλη ποσοτητα πρωτεινων αν θελει να βαλει ογκο. Γυμναζομενος εντατικα, τραυματιζεις τους μυες σου και στη συνεχεια αυτοι μπαινουν σε διαδικασια αναπλασης. Για το σκοπο αυτο χρειαζονται πολλες πρωτεινες. Αν πας και παιρνεις πρωτεινες χωρις να γυμναζεσαι, απλα γινονται λιπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμιζεις ενα φιλο μου που προσφατα ελεγε οτι εκανε λιπομετρηση στον στρατο και το μηχανημα εβγαλε -error- οποτε περηφανευονταν σε ολους πως εχει τοσο λιγο λιπος που δεν μπορει να το μετρησει το μηχανημα.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμιζεις ενα φιλο μου που προσφατα ελεγε οτι εκανε λιπομετρηση στον στρατο και το μηχανημα εβγαλε -error- οποτε περηφανευονταν σε ολους πως εχει τοσο λιγο λιπος που δεν μπορει να το μετρησει το μηχανημα.. :)

 

Εγω δεν υπερηφανευομαι καθολου, θα θελα να εχω τουλαχιστον +10 κιλα :)

 

Απλα λεω οτι γινεται να εχεις πολυ λιγο λιπος και να εισαι υγιης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως το μετρησες σε διαιτολογο το 7% ετσι?

 

Κοιτα εισαι πολυ λιγα κιλα κ αρκετα ψηλος, οποτε δε μπορω να πω σιγουρα αν οντως στεκει ή οχι το ποσοστο που αναφερεις..

 

Απλα επειδη συζητουμε (εχω την εντυπωση) για αλλα κιλα εδω, μια π γινεται και λογος για ογκο κτλ.. ξαναλεω οτι τιμες γυρω στο 10% ειναι εξαιρετικα δυσκολο να επιτευχθουν..

 

Για παραδειγμα, φιλος επαγγελματιας μπασκετμπολιστας, εχει μπει σε προγραμμα για να φτασει τα 90 κιλα με 1,84 υψος και περιπου 10-11% λιπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως το μετρησες σε διαιτολογο το 7% ετσι?

 

Κοιτα εισαι πολυ λιγα κιλα κ αρκετα ψηλος, οποτε δε μπορω να πω σιγουρα αν οντως στεκει ή οχι το ποσοστο που αναφερεις..

 

Απλα επειδη συζητουμε (εχω την εντυπωση) για αλλα κιλα εδω, μια π γινεται και λογος για ογκο κτλ.. ξαναλεω οτι τιμες γυρω στο 10% ειναι εξαιρετικα δυσκολο να επιτευχθουν..

 

Για παραδειγμα, φιλος επαγγελματιας μπασκετμπολιστας, εχει μπει σε προγραμμα για να φτασει τα 90 κιλα με 1,84 υψος και περιπου 10-11% λιπος.

 

Ναι σε διαιτολογο, η μια μαλιστα με ειχε βγαλει με 3% λιπος, αλλα επειδη δεν μου γεμισε το ματι πηγα σε αλλον και με εβγαλε 7% :P

 

Ναι ακριβως επειδη μιλαμε για ογκο, αυτο που λεω ειναι οτι αν εγω πχ ξεκινησω γυμναστικη ογκου και εχω την αντιστοιχη διατροφη-συμπληρωματα, θεωρητικα θα βαλω ογκο απο μυες, οχι απο λιπος. Δηλαδη το λιπος θα παραμεινει στα ιδια σχεδον επιπεδα δηλαδη κατω του 10%. Ο διαιτολογος αυτο ειχε πει, το ιδιο ειχε πει και ο προπονητης μου, δεν εχω λογο να πιστευω το αντιθετο. Αντιστοιχη περιπτωση με εμενα μπορει καλσιτα να ειναι το παλικαρι που γραφει εδω για bb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 7% παω πασο, αν και μου φαινεται κομματακι τραβηγμενο.

 

Ο διαιτολογος θα σε βαλει σε αυστηρη διαιτα αρχικα, με σκοπο η αναλογια λιπος/μυεις απο τα κιλα που χανεις να ειναι μεγαλυτερη της μοναδας, και στην περιοδο που θα εισαι στον ογκο, να παιρνεις αντιστοιχα μεγαλυτερα ποσοστα μυων απ οτι λιπους. Δεν υπαρχει καμια μαγικη συνταγη που θα μας κανει να χανουμε μονο λιπος και να παιρνουμε μονο μυικο ιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι αλλα το να τρωω στεγνα και καθαρα πραγματα που φτιαχνω και μαγειρευω ο ιδιος χωρις πολλα λαδια βουτηρα και οτιδηποτε σκουπιδια κυκλοφορουν στην αγορα ...για να κερδισω τι..?λυπος,να ειμαι κουρασμενος ολη μερα και χωρις ενεργεια..?οχι φιλε μου δεν το κανω και οσον λες για τα % λυπους σε περιοριζω στο 10% που εισαι μυογραφια ουτε κρεμεται και η σαμπρελα(η κοιλια ) στο πατωμα...οσο για το 17% που λες προσωπικα πρεπει να τρρωω ολη μερα ΄΄σκουπιδια΄΄ και παλι με δυσκολια θα το φτασω...ειπαμε το κυνιγη της μυηκης μαζας και μειωσης λυπους ειναι δυσκολος...οποιος θελει τον ακολουθει οποιοσ παλι δε θελει με γεια του και χαρα του αλλα please μην κραζεται...οπως δεν κατηγορω και δεν βριζω καποιον που βλεπω στο δρομο να τρωει ενα σουβλακι η μια σοκολατα ετσι κ μερικοι πρεπει να μαθουν να μην κατηγορουν και αυτον που παιρνει συμπληρωματα και τρωει σωστα ...17% normal ποσοστο...omg θεε μου τι αλλο θα ακουσω...

 

Φαίνεται τελικά πως η έννοια της υγείας είναι υποκειμενικό ζήτημα και πως ορίζεται στην σφαίρα της φαντασίας και των πεποιθήσεων του καθενός.

Προφανώς ένας άνθρωπος με τέτοια σύσταση σου φαίνεται οτι είναι υγιής γιατί έτσι σου έμαθαν να πιστεύεις . Οι αθλητές -πόσο μάλλον οι bbers , λοιπόν δεν είναι άτομα που χαρακτηρίζονται υγιή σε ψυχο-σωματικό επίπεδο. Ενώ υπάρχουν ένα εκατομύριο λόγοι που δεν θα έπρεπε το άτομο να υποκείπτει σε τέτοιυς εξαναγκασμούς αποτελούν αντικείμενο κυρίως ψυχιατρικής μελέτης - αν νομίζεις οτι σηκώνοντας απλά βάρη σε κάνει φυσικολογικό άνθρωπο και υγιή , πλανάσαι οικτρά.

 

Οσο για την καθαρότητα των τροφών - συμπληρωμάτων ή μη - εδώ γελάμε. Τι σε κάνει να πιστεύεις πως επειδή δεν τρώς πίτσες και σουβλάκια (λέμε τώρα γιατί είναι βέβαιο οτι κρυφοκοπανάς τα πυτογυρά σου ) όλα τα υπόλοιπα είναι καθαρά ; λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι?Αν περνεις ολα τα απαρετητα συστατικα απο τις τροφες τα συμπληρωματα τι τα θες?

Το λεει και η λεξη "συμπληρωμα" δε πιστευω πως σου προσφερουν κατι που δε το βρισκεις στις τροφες.

Φτιαξε ενα ολοκληρωμενω προγραμμα διατροφης για ογκο,σκληρη γυμναστικη στο γυμναστιριο, ξεκουραση και καλη ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ.

Δεν υσχιει ο κανονας "πρεπει να παρεις συμπληρωματα" για να φτιαξεις σωμα

 

Εμενα παντως μολις τους λεω οτι δε περνω δε με πιστευουν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Βλεπω μια μεγαλη προκαταληψη απεναντι στα συμπληρωματα διατροφης ( αν και ολη η συζητηση ειναι γυρω απο την πρωτεινη ) .

Το να παρει καποιος ( αθλητης , ασθενης κτλ ) συμπληρωμα διατροφης δεν ειναι κακο .

Κακο ειναι , βασικα στην τσεπη του .

Οπως σε ολα τα πραγματα ισχυει και εδω ο κανονας " του μετρου " . Αλλωστε δεν υπαρχουν δηλητηρια αλλα δοσεις .

 

Οταν καποιος που θελει ή εχει αποκτησει ενα γυμνασμενο σωμα και η αναγκες του σε πρωτεινη , λογο και μεγαλυτερης μυικης μαζας ειναι στα 150 και 200 γρ ( μην πω 250 η και πολυ παραπανω , θα θεωρηθω υπερβολικος ) την ημερα . Πολυ δυσκολα θα μπορεσει να τις καλυψει απο την διατροφη . Αντε .... τα 150 γρ την ημερα τα καλυπτει τα 200 πιο δυσκολα τα 250 παρα πολυ δυσκολα κτλ . Αν και το θεμα ειναι αρκετα πιο περιπλοκο απο το ποσες πρωτεινες θα παρεις . Ρολο παιζει και το ποτε και ποσες την χρονικη στιγμη .

Μια αναζητηση στο internet να σας δειξει ποσες πρωτεινες εχουν οι τροφες , αλλα μαζι με την πρωτεινη και ποσες θερμιδες παιρνεις ( λυπη , υδατανθρακες ) απο την τροφη .

Τα συμπληρωματα διατροφης αυτο που κανουν ειναι , οτι τρως κανονικα , σαν ολους τους αλλους . Παιρνεις δηλαδη απο την καθημερινη σου διατροφη τις 75 γρ πρωτεινες που λενε οτι πρεπει να παιρνει ο μεσος ανθρωπος ( αν και την ημερισια αναγκη την δινουν στα 50 γρ οι διαιτολογοι και οι γιατροι ) και την υπολοιπη πρωτεινη αναγκαστηκα την παιρνεις απο τα συμπηρωματα . Καποιος φυσικα μπορει να εχει την δυνατοτητα να τρωει αλλο ενα επιπλεον ενα κοτοπουλο καθε μερα η 4 μπριζολες καθε μερα η 4 τονους καθε μερα ( κονσερβα σε νερο ) και αυτο μπορει να γινει .

 

Η υπερβολικη ληψη πρωτεινης μπορει να δημιουργηση προβληματα στα νεφρα και το συκωτι . Οταν λεμε υπερβολικη ληψη δεν εννοουμε μονο απο συμπληρωματα αλλα και πρωτεινες που μπορουμε να παρουμε μονο απο τις τροφες . Γιαυτο πρεπει να πινουμε και παρα πολυ νερο .

 

Τα περισοτερα και επωνυμα σκευασματα πρωτεινης ειναι εγκεκριμενα απο τον ΕΟΦ . Αυτο ειναι κατι που το κοιτανε παντα αυτοι που τα αγοραζουν .

 

Αλλωστε μην εχετε την αυταπατη οτι τα " υγιεινα " προιοντα που κυκλοφορουν στην αγορα ειναι τοσο υγιεινα . Καθε τοσο σκαει και μια " βομβα " για καποια απο αυτα .

Καλυτερα αυτοι που ειναι υπερμαχοι κατα των συμπληρωματων διατροφης να γινουν υπερμαχη κατα των πιτογυρων , μπισκοτων , τσιπς κτλ .

Αυτο ειναι ενα μικρο παραδειγμα :

" Κατεψυγμένος γαλέος με υδράργυρο, φρέσκα μπαρμπούνια και σαργοί με υψηλές συγκεντρώσεις αρσενικού και κονσέρβες τόνου εμπλουτισμένου με κάδμιο. Ψάρια- από αυτά που φθάνουν καθημερινά στο πιάτο μας Όπως διαπιστώθηκε εμφάνιζαν μεγάλες συγκεντρώσεις βαρέων μετάλλων...... "

Ενα γρηγορο δημοσιευμα που βρηκα .

 

Μην μπερδευουμε τα συμπληρωματα με τα αναβολικα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν όλα τα συμπληρώματα διατροφής είναι εργαστηριακά παρσκευάσματα... αμφιβάλλω άν είναι κάν ελεγμένα απο κάποιο επίσημο οργανισμό.. και αμφιβάλλω άν αυτοί που τα πουλάνε σκάνε ιδιαίτερα για την υγεία των καταναλωτων... Δηλαδή εδώ έχει γίνει τόσος λόγος για συντηρητικά στη διατροφή μας και λέμε πώς να τα περιορίσουμε γιατί κάνουν μεγάλο κακό στην υγεία μας... μιλάμε και για τα φούλ συντηρητικά των συμπληρωμάτων... οι πρωτείνες χαλάνε πολύ εύκολα σε πτωμαίνες και βρωμάνε... βλέπε μπαγιάτικα ψάρια...τί να λέμε τώρα...

 

Δέν χρειάζεται το σώμα μας συμπληρωμα διατροφής.. χρειαζεται πιό προσεκτική και προφανώς περισσότερη διατροφή ανάλογα με το πώς γυμνάζεσαι.. Το σώμα μόνο του συνθέτει ένα μεγάλο μέρος των πρωτεινών που χρειάζεται... απλώς μερικές μόνο πρωτεινες πρέπει να του τις δώσουμε εμείς πιο συχνά όπως πχ.. ασπράδια αυγών, γαλακτοκομικά και κρέας..

 

Σχετικά με την απάτη της βιομηχανίας του μυώδους σώματος.. όλα έχουν να κάνουν με τις ορμονες μας.. γυμναστική δέν κάνουμε για να φτιάξουμε σώμα.. κάνουμε για να παράγει το σώμα μεγαλύτερη ποσότητα ορμωνών και έτσι να αναπτυχτει το σώμα μας.. επομένως αυτά που βλέπουμε σε περιοδικά, και κάτι φουσκωτούς στην παραλία είναι στάνταρ περιπτωσούλες με αναβολικά... μήν τρώτε τη φόλα επομένως πιτσιρίκια μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αν μπορειτε να μου επιτρεψετε μια ερωτηση;

εχω παρει κατι πολυβιταμινες φυτικες απο το φαρμακειο life and health ειναι η μαρκα και βρηκα επισης ενα κουτι πρωτεινης σε σκονη της nutricia και αυτη στο φαρμακειο.ειναι επικινδυνα αυτα; ευχαριστω παιδια!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...