Προς το περιεχόμενο

Γυμναστήριο Και Συμπληρωματα Διατροφης


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα πρότεινα στον φίλο να κάνει τη γυμναστική του και αν ντε και καλά θέλει κάτι παραπάνω να συμβουλευτεί έναν γιατρό.

 

Ούτε γυμναστές, ούτε προπονητές, ούτε τίποτε παρεμφερές. Πόσο μάλλον το internet.

(ούτε φυσικά τον μπακάλη της γειτονιάς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 840
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

westwar

ευχαριστω

Παιδιά καλησπέρα κ από εμένα. Πολύ ενδιαφέρον το θέμα κ είμαι σίγουρος ότι συνδυαζόμενο με μία τεχνοκρατική νοοτροπία σκέψης που επικρατεί στο φόρουμ αυτό θα μπορέσουμε να βγάλουμε όμορφα κ χρήσιμα συμπεράσματα.

 

Να σημειώσω εκ των προτέρων ότι δεν είμαι γιατρός, βιολόγος ή γυμναστής αλλά μηχ. μηχανικός κ η ενασχόληση μου σαν χόμπι με το gym κ άλλα sport σε συνδυασμό με έναν αναλυτικό τεχνοκρατικό τρόπο σκέψης για τον προγραμματισμό της διατροφής νομίζω ότι κάνει δουλειά.

 

Φίλε xorxh: Προσωπικά θα σου σύστηνα αρχικά να κάνεις τον προγραμματισμό σου. Κ εξηγούμαι:

 

Ξεκινάς με το τι αποτελέσματα θες να δεις. Ήδη από ότι γράφεις το σκέφτηκες. Εν συνεχεία προγραμματίζεις τις θερμίδες που θα πρέπει να λαμβάνεις ούτως ώστε να επιτύχεις τη λήψη των συστατικών στο σώμα σου. Εάν θες να πάρεις όγκο π.χ. για τα κιλά ανεβαίνεις σε 3200 θερμίδες με 40-30-30 πρωτεϊνη, υδατάνθρακες κ λίπη. Άρα τρως πολύ κρέας ψητό, στεγνό κ ρύζι, πατάτες κλπ για τους υδατάνθρακες. Εμπλουτίζεις με μία γευστικότατη ελληνική χωριάτικη με το ελαιόλαδο σου για τα "καλά" ακόρεστα λίπη.

 

Φυσικά παίρνεις συμπληρώματα για να πας 3200. Κ εξηγούμαι again: Whey Protein, Creatine, L-Glutamine, Πολυβιταμίνες. Υπολόγιζε κάθε γεύμα σου από τα έξι της ημέρας να βγαίνει 50-60gr πρωτείνης. π.χ. 100gr τόνος 25gr πρωτείνης άρα τρως ένα γευματάκι με 200gr τόνο σε μία μαρουλοσαλάτα.

 

Επίσης, ξεκίνα να διαβάζεις σχετικά βιβλία!!!! Θα πρότεινα ένα ωραίο κ εύκολο για προγραμματισμό διατροφής "The secrets to gaining muscle mass fast!", Antony Ellis. Googlιασέ το!

 

Τέλος (ουφφφφφ) εγώ παραγγέλνω από Internet από μαγαζί στη Γερμανία με πολύ χαμηλότερες τιμές από Ελλάδα. Όποιος θέλει διεύθυνση κ δεν μπορώ να το πω στο φορουμ λόγω διαφήμισης ας με ενημερώσει για pm!

 

Υ.Γ: Πέντε φορές την εβδομάδα gym από μία ώρα με μία μυική ομάδα ανά μέρα: Στήθος - Χέρια - Ώμους - Διάλειμα - Πόδια - Πλάτη

 

Υ.Γ.2: Συνδύασε κ μία αεροβική δραστηριότητα τρεις φορές την εβδομάδα: Εγώ παίζω τενις ή πάω για snowboard ή τρέχω. Κάτι γενικά που να είναι ευχάριστο για να μην βαριέσαι να το κάνεις.

 

Good Luck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ πολυ για την πολυ ενδειαφέρον σου απάντηση.Το προβλημα με εμενα είναι οτι εχω ενα σχετικα ιδιορυθμο ωράριο λόγω δουλειάς.Σηκώνομαι καθημερινα στις 12.30 και κοιμάμαι στις 4.00 .Τα γεύματα που κάνω στο συνολο τους είναι 2,(14.00 και 21.00),δεν εχω την ευχέρεια για 6 γευματα,δυστυχως ειμαι περιορισμενος αυστηρα σε 2.Γυμνάζω μία μυικη ομαδα ανα ημερα οπως αναφέρεις.Ηδη χρησιμοποιω CellTech/Nitrotech και σε μια βδομάδα θα χρησιμοποιω τα παρακάτω

 

1 x 100% Whey Protein EAS

1 x Aminopower 1600 Hardtabs 300 tabs

1 x Noxplode BSN 820g

1 x Tribulus 625 Optimun Nutrition

1 x Multi Blend tis EAS 120caps

 

Τι γνώμη εχεις για τα παράπανω?Καποια επιπλεον συμβουλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που ίσως μπόρεσα να βοηθήσω λίγο.

 

Το πρόβλημα των λίγων μεγάλων γευμάτων θεωρώ ότι θα πρέπει να το ξεπεράσεις τουλάχιστον με κάποια πίεση προς τον εαυτό σου. Ο λόγος είναι ότι διαφορετικά θα μάθεις τον οργανισμό σου να αποθηκεύει ώστε να ανταπεξέρχεται τις ώρες που δεν τρως.

 

Για να πετύχεις πολλά "μικρά" γεύματα θα πρότεινα το εξής: θεώρησε ως τρία γεύματα 1/2 Lt άπαχο γάλα + 40 gr πρωτείνης (εγώ παίρνω της HansaXSport whey η οποία είναι στο 85%, οπότε μαζί με το γάλα είναι περίπου 50γρ καθαρής πρωτείνης) κ παίρνε μαζί σου κ ένα σάντουιτς με μαύρο ψωμί κ στήθος κοτόπουλο (υπολόγισε τις ποσότητες για άλλα 50γρ πρωτείνης). Πρόσθεσε σε αυτά κ τα δύο γεύματα που ήδη τρως κ φτάνεις τα έξι. Αν είσαι συνεπής σε αυτό το πρόγραμμα ήδη έχεις 300γρ πρωτείνη, σπαστά μέσα στην ημέρα για να προλαβαίνει να τα καταναλώνει ο οργανισμός. Κρεατίνη πριν από το gym (χρησιμοποιώ της EAS με περίπου 5gr ημερησίως), κ για αμινοξέα παίρνω L-GLutamine (πάλι της HansaXSport). Επίσης για πολυβιταμίνες παίρνω από το φαρμακείο είτε Centrum είτε την άλλη με τον Ηρακλή.

 

Σχετικά με τα συμπληρώματα που αναφέρεις ΟΚ πρωτείνη, κρεατίνη, αμινοξέα, πολυβιταμίνες. Για το tribulus δεν έχω άποψη καθώς δεν το έχω χρησιμοποιήσει ή το έχω ακούσει.

 

Ένα πιθανό πρόγραμμα:

 

Σηκώνεσαι: Πρωτείνη + γάλα

μετά 3 ώρες: Σάντουιτς με κοτόπουλο

μετά 3 ώρες: Γεύμα 1

μετά 3 ώρες: Πρωτείνη + γάλα

GYM

μετά 3 ώρες: Γεύμα 2

μετά 3 ώρες: Πρωτείνη + γάλα

 

Α κ μην ξεχάσω όταν κάνεις αεροβική όπου εξαντλείς τον οργανισμό, για να αποφύγεις την αφυδάτωση σίγουρα νερό κ ίσως κ ένα διάλυμα ηλεκτρολυτών (η EAS έχει ένα καλό κ η HansaXSport επίσης)

 

Όλα τα παραπάνω με άφθονο νερό καθώς κρεατίνη, L-Glutamine πιθανόν να σου δημιουργούν συμπτώματα ξηροστομίας αν δεν πίνεις νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλες οι συμβουλες σου

 

Ευχαριστω πολυ και για το χρονο και για την διαθεση να απαντάς...Λογικα θα επανέλθω με άλλες ερωτήσεις...Thx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

 

 

Εάν θες να πάρεις όγκο π.χ. για τα κιλά ανεβαίνεις σε 3200 θερμίδες με 40-30-30 πρωτεϊνη' date=' υδατάνθρακες κ λίπη. Άρα τρως πολύ κρέας ψητό, στεγνό κ ρύζι, πατάτες κλπ για τους υδατάνθρακες. Εμπλουτίζεις με μία γευστικότατη ελληνική χωριάτικη με το ελαιόλαδο σου για τα "καλά" ακόρεστα λίπη.

 

Φυσικά παίρνεις συμπληρώματα για να πας 3200. Κ εξηγούμαι again: Whey Protein, Creatine, L-Glutamine, Πολυβιταμίνες. Υπολόγιζε κάθε γεύμα σου από τα έξι της ημέρας να βγαίνει 50-60gr πρωτείνης. π.χ. 100gr τόνος 25gr πρωτείνης άρα τρως ένα γευματάκι με 200gr τόνο σε μία μαρουλοσαλάτα.

 

 

 

 

 

Υ.Γ: Πέντε φορές την εβδομάδα gym από μία ώρα με μία μυική ομάδα ανά μέρα: Στήθος - Χέρια - Ώμους - Διάλειμα - Πόδια - Πλάτη

 

Υ.Γ.2: Συνδύασε κ μία αεροβική δραστηριότητα τρεις φορές την εβδομάδα: Εγώ παίζω τενις ή πάω για snowboard ή τρέχω. Κάτι γενικά που να είναι ευχάριστο για να μην βαριέσαι να το κάνεις.

 

Good Luck[/quote']

επαναφερω το θεμα μετα απ λιγο καιρο γιατι ετυχε να διαβαζω και να διορθωσω κατι..

να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι πολ.μηχανικος αλλα ιατρος οποτε αυτα που θα σχολιασω ειναι καθαρα απο ιατρικης φυσεως.

Αναφερεις οτι πρεπει να παρεις 3200 θερμιδες περιπου ημερησιως. Με αεροβικη ασκηση 3 φορες την εβδομαδα (που ειναι το καλυτερο απο αυτα π προτεινες) και γυμν. 5 φορες με μονο βαρη το μονο που θα πετυχεις αν ΚΑΝΕΙΣ καθιστικη ζωη (δουλεια, στρατος) ειναι να βαλεις κιλα. Αν ο φιλος θελει να χασει βαρος και δουλευει σε γραφειο δεν προτεινονται τοσες θερμιδες.

Γραφεις ΑΝ καταλαβα καλα να παιρνει 50-60 γραμμαρια πρωτεινης σε καθε γευμα χ 6 γευματα. Αν καταλαβα σωστα τοτε μιλας για 300 γραμμαρια πρωτεινης???Απλα θα σου αναφερω οτι το φυσιολοικό οριο για τον οργανισμο ειναι 0.8 ανα κιλο δηλαδη χονδρικα για 90 κιλα 90 γραμμαρια. Αρα εσυ υπερφορτωνεις τον οργανισμ με 210 γραμμαρια που καταληγουν σε πρωτο επιπεδο να επιβαρυνουν τον μεταβολισμο του ηπατος και σε δευτερο και κυριοτερο την διουρητική κατασταση των νεφρων με πολυ μεγαλο κινδυνο σε διαρκεια χρονου σοβαρες βλαβες μεχρι ΟΝΑ. Το οτι δεν παθαινουν τπτ πολλοι που παιρνουν πολλα δεν σημαινει και τπτ στην ιατρική. Γιατι πολυ απλα δεν γινεται μια ερευνα σε βαθος 30 και 40 χρονων να δουμε την εξελιξη και επισης γιατι 1 στους 10 να παθει την βλαβη φανταζεσαι να εισαι ο γκαντεμης?

Πολυ σωστο αυτο που γραφεις για τον τονο γιατι ειναι ζωικη πρωτεινη φυσικης προελευσεως αρα και ποιοτητας. Ομως και μικροτερης αποδοσεως ενεργειας για αυτο και ολοι παιρνουν σκονη και οχι τονο για να βαλουν μαζα.

Για τις μυικες ασκησεις δεν ειμαι γυμναστης και δεν ξερω αν κανει καλο ή κακο

Για την αεροβια εχεις απολυτο δικιο, ειναι οτι καλυτερο και ειδικα αν κανεις πραγματα που σου αρεσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε χρειάζεσαι το παραμικρό συμπλήρωμα, ούτε καν γυμναστήριο αφου ήσουν κ αθλητής παλιά.

 

2-3 ασκήσεις μόνο θες, κανονικό πρόγραμμα ύπνου ( στάνταρ ώρες κάθε μέρα ) και μια νορμάλ διατροφή για τον όγκο γυμναστικής που θα κάνεις, με αρκετά υγρά + φυσικούς χυμούς, μιας κ είναι κ καλοκαίρι ) ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ, θα παίρνεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ένα γεύμα μέσα σε 1,5 ώρα μετά απο κάθε εξάσκηση-γυμναστική ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3Σ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΑΠΟΙΟΣ (!)

 

 

1. Ποδήλατο, έντονα σπριντάκια των 6-7 χιλιομέτρων με ενδιάμεσα χαλαρωτικά διαστήματα (μη κάψεις κ τους τετρακέφαλους κι ολας ) Χ 2 μισάωρα τη μέρα ( ξεκινάς απο όσο μπορείς εννοείται κ προσθέτεις το 2ο μισάωρο όταν βγάζεις άνετα το 1ο )

 

2. Κάμψεις ( πους-απς ) σετάκια των 10 με ενδιάμεση ξεκούραση 1,5 λεπτό - πχ. ξεκινάς στις 7.00 θες κάπου 25-30" να κάνεις τις 10 κάμψεις, 7.02 θα κάνεις τις επόμενες 10 και ούτω καθ' εξής. Συνεχίζεις όσο αντέχεις,μέχρι να τα φτύσεις. ^^

 

3. Εάν μπορείς και δεν είσαι κομμάτια ύστερα απο όλα αυτά ( τις πρώτες μέρες θα είσαι ) θα μπορούσες να προσθέσεις κ μερικούς κοιλιακούς, χωρίς όμως να είναι απαραίτητο, μιας που κ το ποδήλατο και οι κάμψεις γυμνάζουν ως ένα βαθμό και την κοιλιακή χώρα )

 

Αν τα κάνεις αυτά καθημερινά, μέσα σε 1 μήνα θα είσαι ΣΟΥΠΕΡ, θα πάθεις πλάκα (!)

 

ΥΓ. τώρα είδα οτι ξεθάφτηκε το θέμα ^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειναι απλα τα πραγματα.

Πολυς υπνος, καθαρη διατροφη που ναποτελειται κυριως αποι πρωτεινη (κρεας,τοκοπουλο,ψαρι) ,υδατανθρακα(βρωμη,ρυζι) και λιγα 'καλα' λιπη (ελαιολαδο,αμυγδαλα κτλ) και γυμναστικη κυριως απο βασικες ασκησεις (παγκο, καθισματα, αρσεις θανατου,στρατιωτικες πιεσεις κτλ). Και φυσικα τρεξιματακι.

 

Δε χρειαζεσαι συμπληρωματα γιαρχη.Αντε καμια πολυβιταμινη και ΑΝ θες καμια πρωτεινη καθαρη. Τιποτα αλλο.

 

Αλλωστε τα συμπληρωματα κανουν αυτα που λεει η λεξη ¨"συμπληρωνουν" την υποτιθεται σωστη διατροφη, δεν κανουν τιποτα μαγικα για να γινεις τουμπανο.

 

Απο κει και περα....

 

*το οτι καποια συμπληρωματα δενε χουν εγκριση απτον ΕΟΦ δε λεει τιποτα. Ο ΕΟΦ δεν κανει χημικες αναλυσεις, το μονο που κανει ειναι να περνει μιζα και να εγκρινει το προιον.

 

*Η εφεδρινη δημιουργησε προβλημα καρδιας μονο σε οσους ΕΙΧΑΝ ΗΔΗ προβλημα καρδιας.

 

*το οτι καποιοι πηραν φαρμακο δεν παει να πει οτι δεν εχουν φτυσει αιμα και ιδρωτα. Ουτε το φαρμακο κανει κατι μαγικο. Δεινει μια μικρη βοηθεια,τιποτα παραπανω.

 

Εχουμε ενα αρκετα αξιολογο φορουμ με πολυ εμπειρα ατομα. Οποιος θελει ας ερθει να ριξει μια ματια.

http://www.bodyandmind.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρατηρηση μονο: Ειναι γνωστο οτι η καταναλωση πρωτεινων που περιεχονται στο κοκκινο κρεας προκαλουν καρκινο του εντερου. Απο κει και περα, το αν τις πρωτεινες θα τις παρεις σε σκονη, σε ενεση η με τη μορφη φαγητου δεν προκειται να αλλαξει κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρατηρηση μονο: Ειναι γνωστο οτι η καταναλωση πρωτεινων που περιεχονται στο κοκκινο κρεας προκαλουν καρκινο του εντερου. Απο κει και περα, το αν τις πρωτεινες θα τις παρεις σε σκονη, σε ενεση η με τη μορφη φαγητου δεν προκειται να αλλαξει κατι...

 

μαλλον δεν πρεπει να διατυπωσες σωστα γιατι αυτα που καταλαβαινω είναι λιγο κουφα. Δηλαδη λες οτι οτι ειδος πρωτεινης και να παρουμε δεν αλλαζει τπτ και ο κινδυνος ειναι ο ιδιος?Δηλαδη συγκρινεις ενα φυσικο προιον, το κοκκινο κρεας, ενα συνθετικο σε μορφη σκονης και ενα ενεσιμο ειτε ενδομυικο ειτε ενδοφλεβιο και ειναι τα ιδια?Μην παραπληροφορεις αν δεν γνωριζεις. Κατ'αρχας το κοκκινο κρεας δεν ειναι καρκινγονο και στην κατηγορια του κα του παχεως εντερου δεν μπαινει καν στην κατηγορια των παραγοντων ρισκου. Αυτο που διαβασες και ισως μπερδευτηκες ειναι οτι αν δεν κανεις μια ισορροπημενη διατροφη με ινες, λαχανικα, φρουτα που εχουν ριβοφλαβινες και αλλες πρστατευτικες ουσιες εχεις μεγαλυτερο κινδυνο να παθεις καρκινο. Αυτο δεν σημαινει ομως οτι το κρεας κανει καρκινο!!!Ειναι συνδυασμος γεγονοτων και ειδικα για τον καρκινο που λες η γενετικη προδιαθεση ειναι το μεγαλυτερο προβλημα και οχι το φαγητο. Επισης μην συσχετιζεις προιοντα της φυσεως με προιοντα του εργαστηριου με οτι επιπλεον μπαινει για να ετοιμαστει η μορφη, η διαλυτοτητα, η απελευθερωση ενεργειας κοκ. Και η συγκριση μεταξυ σκονης και ενεσιμου ειναι ατοπη καθοτι το καθενα κρυβει τους κινδυνους του και εχει τα προτερηματα του. Επειδη διαβαζουν και ατομα που δεν ασχολουνται με τα θεματα καλο θα ηταν να μην γινεται κατα λαθος παραπληροφορηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μην το ξεκινησεις..σου μιλαω γιατι ειμαι μεσα στα γυμναστηρια παρα πολλα χρονια...εκανα ταε κβο ντο επι 10-11 χρονια...μην μασησεις...το μονο που θα καταφερεις ειναι αφενος να καταστραφεις[σου μιλαω απο προσωπικη εμπειρια]και αφετερου να χασεις το πολτιμοτερο που εχουμε...την υγεια σου[μην σου φαινεται μακρινο...σ`αυτα δεν υπαρχει 2-3 μηνες και μετα μαχαιρι....αν μπεις στο τριπακι τελειωσε...]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το άσχετο post ,αλλά τι έχουν πάθει όλοι και θέλουν να φουσκώσουν???

Πάω στην παραλία και βλέπω κάτι τύπους και νομίζω ότι άμα τους τσιμπήσω με βελόνα θα εξαφανιστούν!

Επίσης σε μια κρίση τρελής σεμνότητας, περπατάνε αργά ,σαν ρομπότ, για να τους δουν όλες και όλοι...Γαμώ τα γέλια!

Το γυμνασμένο και φυσικά γραμμωμένο σώμα είναι το καλύτερο.Και όπως είπε και ο NOP$TRIM:

"Καταρχάς, θα αποκτήσεις με αυτόν τον τρόπο ένα σώμα "ονειρεμένο" αλλά όταν σταματήσεις τη γυμναστική θα κρεμάσεις."

 

Άσε που άμα κάνεις την αρχή και δεις ότι παίρνεις όγκο, είναι πολύ πιθανό να ενθουσιαστείς και τότε θα μπεις στο τριπάκι "ΟΥΑΟΥ!Κι άλλο!Κι άλλο!", και η κατάληξη θα είναι κάτι που θα μοιάζει στο ανθρωπάκι της Michelin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε που άμα κάνεις την αρχή και δεις ότι παίρνεις όγκο, είναι πολύ πιθανό να ενθουσιαστείς και τότε θα μπεις στο τριπάκι "ΟΥΑΟΥ!Κι άλλο!Κι άλλο!".

 

 

αυτο ακριβως εννουσα στο προηγουμενο ποστ μου...τελικα τα μεγαλα πνευματα συναντουντ:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...