Προς το περιεχόμενο

Γυμναστήριο Και Συμπληρωματα Διατροφης


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι, δεν ισχύει, το συμπλήρωμα πρωτεινης δεν είναι τπτ παραπάνω απο πρωτεινη σε σκόνη. Δεν κάνει θαυματα, ούτε σου χτίζει το σώμα σου. Το α και το ω είναι η διατροφή που κάνεις..Οπότε η πλαδαρότητα που θα επέλθει άμα παρατήσεις τη γυμναστική θα έρθει είτε παίρνεις πρωτείνες είτε όχι

 

Η κρεατίνη παίζει να κάνει αυτό που λες, αλλά ας μας απαντήσει κάποιος που ξέρει σίγουρα

 

σωστος...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 840
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

westwar

ευχαριστω

Ερωτηση, μαλτο και δεξτρο συγκεκριμενη μαρκα εχει να προτεινει κάποιος?

Βρηκα στα xtreme της warriorlab καπως ετσι απλα θα ηθελα αν υπαρχει καλυτερη επιλογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kaizer,

 

Απο οτι ξερω ολα ειναι πανω κατω τα ιδια.Εγω που εχω δοκιμασει διαφορες εταιριες δεν ειδα καμμια να ειναι πολυ καλυτερη απο την αλλη.Ειναι απλο προιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε σχεση με μελι.(Χρησιμοποιω επισης πολλες φορες μελι με γιαουρτι και whey για βραδινο.)Παντως για καλες συμβουλες και σωστες για διατροφη,γυμναστικη και γενικα εγω πηγαινω σε αυτο το site ενος θρυλου του bodybuilding του Dave Draper.Στο συνιστω. http://www.davedraper.com/

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παιδια

 

Εχει δοκιμασει κανεις το xs-xpress της power health; Ψαχνω ενα απλο λιποδιαλυτικο.

Γενικα δεν ειμαι χοντρος απλως εχω κοιλιτσα και τα πλαινα πιασιματα που λεμε. Ειμαι 1,95 υψος και 101 κιλα περιπου(κανονικα ποσο πρεπει να ειναι το βαρος μου; ). Πριν κανα μηνα και περιπου για ενα διμηνο(οχι καθημερινα) πηγαινα για τρεξιμο το πρωι 1 ωρα περιπου και μετα εκανα κοιλιακους. Ειδα διαφορα αλλα πολυ μικρη! Τωρα λογω χρονου πηγαινω πιο αραια για τρεξιμο. Εχω ελλατωσει και αρκετα το φαγητο και τα πολλα λιπαρα γιατι γενικα τρωω παρα πολυ!

Εχετε κατι αλλο να προτεινετε; (Ελπιζω να μην σας ζαλισα :-D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λιποδιαλύτες δεν έχω άποψη, ας μιλήσει κάποις που ξέρει. Αυτό που σου προτείνω είναι να κάνεις και λίγα βάρη, παράλληλα με την αερόβια άσκηση. Βοηθούν στη σύσφιξη και τον σχηματισμό των μυών, και επομένως όλου του κορμού. Σε κιλά είσαι οκ (δεν είσαι υπερβαρος, ούτε καν), μπορείς να χάσεις όμως 6-7 κιλά, όπου και θα δείχνεις και θα νοιώθεις κομπλέ.

Αφού εξοικοιωθείς λίγο με την αεροβία, και δυναμώσουν και οι μυς σου (καλό είναι να κάνεις και ασκήσεις με βάρη για τα πόδια), μπορείς να δοκιμάσεις πιο έντονες ασκήσεις αεροβικής (όπως είναι το High Intensity Interval Training-->ψάξτο, υπάρχουν πολλά tutorials).

To σημαντικό είναι να τρέφεσαι σωστά, αλλά με μετρο (ξέρω, τι πρωτότυπο..). Οι υποθερμιδικές διαιτες ή οι διαιτες-κωμωδιές τύπου "καθόλου υδατάνθρακες" είναι άχρηστες και επικίνδυνες (δεν είμαι διατροφολόγος, αλλά αυτήν την αίσθηση αποκομίζω)

Επίσης, η γυμναστικη πρέπει να σου γίνει συνήθεια, όχι 3 μήνες και μετά τέλος..Βέβαια υπάρχει και το θέμα του χρόνου-δουλειάς-άλλων υποχρεώσεων, που πολλές φορές λειτουργεί ανασταλτικά, αλλά πιστευω με καλή θέληση όλα χωράνε στο πρόγραμμα μας. Το σημαντικό λοιπόν είναι να υπάρχει διάρκεια+όρεξη+σωστή διατροφή+όχι υπερβολές. Ίσως και η επίγνωση οτι ένα καλό σώμα θέλει θυσίες και πολύ κόπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ευχαριστω για την απαντηση.

Εχουμε και λεμε, χρονος για γυμναστηριο δεν υπαρχει, λογω σπουδων, ειμαι κ στο τελευταιο ετος κ γινετε ενας ψιλοπανικος. Παρολαυτα κανω καποιες ασκησεις στο σπιτι με λαστιχα και καποια βαρακια που εχω οποτε μου μενει χρονος. Γενικα το σωμα μου ειναι αρκετα καλο γιατι γυμναζομουν αρκετα χρονια. Το μονο που μου την δινει ειναι η κοιλιτσα κ τα πλαινα που τα απεκτησα το τελυταιο 1μιση χρονο.

Φαγητο οσο μπορω το παλευω να μην τρωω σαβουρες, παρολο που για να χορτασω θελω 2 πιτσες μονος μου χαλαρα... :-D

 

Τελος για το High Intensity Interval Training δεν το ηξερα οτι υπαρχει κατι τετοιο σαν ειδος ασκησης! Με εκανες και γελασα (με την καλη εννοια) γιατι θυμηθηκα τα παλια. :lol::lol::lol:

Μαρεσε απο μικρος να κανω σαν τρελος με το να χοροπηδαω σκαλοπατια και διαφορα αλλα τετοια "κουλα". :lol: Εχει γελιο και σιγουρα θα βρω χρονο να το ξανακανω! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Illu,

 

Στην γυμναστικη δεν υπαρχει τοπικο αδυνατισμα,για να φανουν οι κοιλιακοι και να γραμμωσεις και να φυγουν τα ''ψωμακια'' θελει γενικο αδυνατισμα.Αλλα επειδη ''αδυνατισμα'' ειναι γενικη εννοια ,το σωστο δεν ειναι απωλεια βαρους,αλλα απωλεια λιπους.Ενας γυμναστης στο γυμναστηριο μου,ειναι στις διαστασεις σου και 100 κιλα αλλα ειναι γραμμωμενος.Γιατι ειναι κυριως μυικα τα κιλα του.

 

Εγω σου προτεινω να γραφτεις σε γυμναστηριο ,ισως μετα τις εξετασεις αν και να διαθεσει κανεις 1 ωριτσα την μερα για τον εαυτο του ακομη και σε περιοδο εξετασεων δεν ειναι τοσο δυσκολο.

 

Αν δεν μπορεις παρολα αυτα,τοτε να κανεις σωστη διατροφη,με περισσοτερη πρωτεινη,λιγους υδατανθρακες χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη(οπως καφε ρυζι,η ρυζι basmati π.χ.) και ελαχιστο λιπος.Επισης πολυαρθρικες ασκησεις π.χ. ημικαθισματα που ισως ειναι και η καλυτερη ασκηση που υπαρχει ακομη και χωρις μπαρα στους ωμους.

 

Εφοσον εισαι σπιτι και με βαρακια,κανε αυτην εδω που ισχυροποιει ολον τον κορμο ακομη και τους κοιλιακους.

 

[ame]

[/ame] Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε kazak παντα τρωμε για να εχουμε ενεργεια αλλα ποιοτικα.

 

Αν εισαι σε περιοδο που θελεις να χασεις λιπος τοτε πριν το γυμναστηριο ενα scoop Whey και μια πορτοκαλαδα ας πουμε.Μετα το γυμναστηριο παλι ενα scoop και ενα φρουτο οπως μπανανα π.χ. γιατι χρειαζεσαι υδατανθρακες.Γενικα ο μονος σωστος τροπος να αδυνατισεις ειναι τρωγοντας αλλα οχι παχαιντικες τροφες και οχι μεγαλες ποσοτητες. Εξι μικρα γευματα την μερα ανα 3 ωρες με κυριως πρωτεινη ,απο καθαρο κρεας χωρις λιπαρα,κοτοπουλο,ψαρι κατα κανονα,και αφθονη σαλατα και λαχανικα και φρουτα.Οι σαλατες με ελαχιστο η καθολου λαδι(αν θες να δεις γιατι οχι λαδι ,βαλε καποια γεμιστα που θα σου κανει η μανα σου στο ψυγειο και δες τα ξυγκια σε ασπρη μορφη την αλλη μερα και θα καταλαβεις τι βαζεις μεσα σου)και φρουτα που δεν εχουν πολυ ζαχαρη.Φρουτα που ειναι θερμιδικα ,οπως μπανανα,μπορεις να φας πριν η μετα την προπονηση μονο.)

 

Τωρα ολα αυτα εναι γενικες σωστες οδηγιες.Αν καποιος ειναι 30 κιλα υπερβαρος θα ακολουθησει αλλη διατροφη.Μετα ειναι και ο ψυχισμος σου.Υπαρχουν διαιτες πολυ βασανιστικες που γινεσαι κομματια σε 9 μηνες το πολυ αλλα δεν απολαμβανεις τιποτε.Ειναι για σενα?Μπορει εσυ να θελεις να φτιαξεις ενα ωραιο σωμα σε 2-3 χρονια με το πασο σου και απολαμβανωντας την ζωη.

 

Ειχα εναν φιλο που οταν ξεκινουσε κατι το εκανε με θρησκευτικη ευλαβεια και γινοταν υστερικος ,αλλα ετσι του αρεσε.Αυτο που ηταν φριχτη καταπιεση για μενα ηταν ευχαριστηση για αυτον,θελω να σου πω υπαρχουν πολλες παραμετροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ενστασουλα για τα ΠΟΛΛΑ φρουτα μονο λογω των απλων υδατανθρακων οπως η φρουκτοζη που ή θα καουν αμεσα ή θα γινουν λιπος(κοινως δεν ειναι και το καλυτερο να τρωμε τα απειρα φρουτα ανεξελεγκτα αν δεν σκοπευουμε να τα καψουμε αμεσα ή αν δεν εχουμε αναγκες γλυκογονου πχ μετα την προπονηση)

Φυσικα και ειναι μια χαρα τα φρουτακια αλλα οχι σε υπερβολικο βαθμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω benign

 

απλος ρωτησα γιατι τελευταια εχω λιωσει στο μονοζυγο. (σπιτι) και ελεγα για να εχω καλυτερα αποτελεσματα...θελω απο μεση και πανω να γινω τουμπανο .... χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

LarryScott.jpg

 

Αμα εισαι νεο παιδι και εχεις ορεξη θα τα καταφερεις,αλλα θελει μεγαλη υπομονη,σωστη διατροφη και πολλα χρονια για σπουδαια πραγματα.Αλλα γιατι να μην φροντιζουμε το σωμα μας?Σου ευχομαι να γινεις ετσι. ;)

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Illu,

 

Στην γυμναστικη δεν υπαρχει τοπικο αδυνατισμα,για να φανουν οι κοιλιακοι και να γραμμωσεις και να φυγουν τα ''ψωμακια'' θελει γενικο αδυνατισμα.Αλλα επειδη ''αδυνατισμα'' ειναι γενικη εννοια ,το σωστο δεν ειναι απωλεια βαρους,αλλα απωλεια λιπους.Ενας γυμναστης στο γυμναστηριο μου,ειναι στις διαστασεις σου και 100 κιλα αλλα ειναι γραμμωμενος.Γιατι ειναι κυριως μυικα τα κιλα του.

 

Εγω σου προτεινω να γραφτεις σε γυμναστηριο ,ισως μετα τις εξετασεις αν και να διαθεσει κανεις 1 ωριτσα την μερα για τον εαυτο του ακομη και σε περιοδο εξετασεων δεν ειναι τοσο δυσκολο.

 

Αν δεν μπορεις παρολα αυτα,τοτε να κανεις σωστη διατροφη,με περισσοτερη πρωτεινη,λιγους υδατανθρακες χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη(οπως καφε ρυζι,η ρυζι basmati π.χ.) και ελαχιστο λιπος.Επισης πολυαρθρικες ασκησεις π.χ. ημικαθισματα που ισως ειναι και η καλυτερη ασκηση που υπαρχει ακομη και χωρις μπαρα στους ωμους.

 

Εφοσον εισαι σπιτι και με βαρακια,κανε αυτην εδω που ισχυροποιει ολον τον κορμο ακομη και τους κοιλιακους.

 

 

Μπιιιιπ!!!!!!!!!!!!ΠΡΟΣΟΧΗ!! ΔΕΝ θα κάνεις αυτήν την άσκηση μόνος χωρίς επιβλεψη από έμπειρο γυμναστή γιατι θα κλαις τα γονατά σου!!

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ προσέχετε τι συμβουλες δίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...