Προς το περιεχόμενο

Γυμναστήριο Και Συμπληρωματα Διατροφης


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν ερώτηση και τα πράγματα είναι απλά.

 

Επειδή θα έχω κάθε μέρα προπόνηση εκτός ΣΚ, θέλω μια πρωτεινη ΚΑΘΑΡΗ , μη δω κανένα περίεργο ποσοστό του στυλ 70%, εγκεκριμμένη από τον ΕΟΦ , ας υπάρχει και σε μικρότερη συσκευασία (να τη δοκιμάσω κανένα μήνα). Επειδή δεν έχω πολλά βάρη ένα scoop μετά την προπόνηση θα είναι αρκετό. Έχει να προτείνει κανείς κάποια και να την αγοράσω ρε παιδί μου? Μη κάνει και κανα 100άρικο από αμέρικα έτσι? Δε θέλω πρωτείνη όγκου. Πιο πολύ για να προλάβω τραυματισμούς από κόπωση.

 

Όχι δε θα φάω 10 κοτόπουλα και κάθε μέρα ψάρι . Μην αναφερθείτε σε αυτά. Τα ξέρω , έχω προσεγμένη διατροφή αλλά στα όρια του φυσιολογικού και λίγο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 840
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

westwar

ευχαριστω

Σωστες οι παρατηρησεις του Geo.

 

Στο βιντεο ,επειδη εχω αγορασει την μεθοδο και το βιντεο και βασιζω την δικη μου γυμναστικη σε αυτο,υπαρχουν 30% περιπου υδατανθρακες αλλα χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη γιατι χωρις καθολου υδατανθρακες δεν υπαρχει μυικη αναπτυξη καθοτι χρειαζονται για ενεργεια και για να πηγαινει γλυκογονο στους μυες.Δεν ειναι Atkins σε καμμια περιπτωση.

 

 

Στην ερωτηση για whey καθαρη δεν νομιζω οτι χρειαζεται να σου πουμε μια μαρκα συγκεκριμενη,αν πας σε ενα καλο και μεγαλο καταστημα προιοντων διατροφης θα βρεις,η μαρκα δεν εχει σημασια,ολες καλες ειναι.Απλα αφου αγορασεις, μπορεις να αλλαζεις οταν σου τελειωνει μαρκες ετσι απο περιεργεια γιατι μερικα ατομα εχουν καλυτερη γενικα εμπειρια με συγκεκριμενες ενω μετρια με καποιες αλλες.Τελος βασει της συγχρονης αντιληψης περι διατροφης ο μεσος ανρθρωπος χρειαζεται 1 γραμμαριο πρωτεινης ανα κιλο βαρους ενω ο μεσος αθλουμενος ,ιδιαιτερα αν κανεις και βαρη 1,5 ανα κιλο βαρους. Οποτε αν γυμναζεσαι εντονα αλλα δεν λαμβανεις την απαραιτητη ποσοτητα πρωτεινης,θα χασεις μυικο ιστο ,κατι που θα ριξει τον μεταβολισμο σου και θα γυμναζεσαι και παρολα αυτα μετα απο 2 χρονια θα φαινεσαι ο ιδιος απλα λιγο πιο αδυνατος που δυστυχως ετσι ειναι οι περισσοτεροι σε ενα γυμναστηριο αν εχεις προσεξει.Ουτε καποια καλη μυικοτητα εχουν ουτε κοιλιακους.

 

Οσον αφορα την τιμη ειναι γυρω στα 35-40 ευρω το κουτι που περιεχει 900 γραμμαρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστες οι παρατηρησεις του Geo.

 

Στο βιντεο ,επειδη εχω αγορασει την μεθοδο και το βιντεο και βασιζω την δικη μου γυμναστικη σε αυτο,υπαρχουν 30% περιπου υδατανθρακες αλλα χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη γιατι χωρις καθολου υδατανθρακες δεν υπαρχει μυικη αναπτυξη καθοτι χρειαζονται για ενεργεια και για να πηγαινει γλυκογονο στους μυες.Δεν ειναι Atkins σε καμμια περιπτωση.

 

 

Στην ερωτηση για whey καθαρη δεν νομιζω οτι χρειαζεται να σου πουμε μια μαρκα συγκεκριμενη,αν πας σε ενα καλο και μεγαλο καταστημα προιοντων διατροφης θα βρεις,η μαρκα δεν εχει σημασια,ολες καλες ειναι.Απλα αφου αγορασεις, μπορεις να αλλαζεις οταν σου τελειωνει μαρκες ετσι απο περιεργεια γιατι μερικα ατομα εχουν καλυτερη γενικα εμπειρια με συγκεκριμενες ενω μετρια με καποιες αλλες.Τελος βασει της συγχρονης αντιληψης περι διατροφης ο μεσος ανρθρωπος χρειαζεται 1 γραμμαριο πρωτεινης ανα κιλο βαρους ενω ο μεσος αθλουμενος ,ιδιαιτερα αν κανεις και βαρη 1,5 ανα κιλο βαρους. Οποτε αν γυμναζεσαι εντονα αλλα δεν λαμβανεις την απαραιτητη ποσοτητα πρωτεινης,θα χασεις μυικο ιστο ,κατι που θα ριξει τον μεταβολισμο σου και θα γυμναζεσαι και παρολα αυτα μετα απο 2 χρονια θα φαινεσαι ο ιδιος απλα λιγο πιο αδυνατος που δυστυχως ετσι ειναι οι περισσοτεροι σε ενα γυμναστηριο αν εχεις προσεξει.Ουτε καποια καλη μυικοτητα εχουν ουτε κοιλιακους.

 

Οσον αφορα την τιμη ειναι γυρω στα 35-40 ευρω το κουτι που περιεχει 900 γραμμαρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο για την atkins. Σε περιορίζει στα 20 γρ. υδατάνθρακα τη μέρα περίπου και σου επιτρέπει και κορεσμένα λιπαρά. (τηγανιτά κτλ κτλ). Νόμιζα ότι εννοούσες αυτή.

 

Να σου πω τη γνώμη μου για τις δίαιτες χαμηλές σε υδατάνθρακα. Από Απρίλιο ξεκίνησα και γω τέτοια διατροφή για δοκιμή. Έξι γεύματα τη μέρα στα τρία πρώτα λίγο υδατάνθρακα. Πρωί 4-5 κουταλιές κουάκερ, δεκατιανό άντε μια φέτα μαυρο ψωμί και μεσημεριανό λίγο ρύζι μπασμάτι. Τίποτε άλλο από υδατάνθρακα. Την έβγαζα με κρέας αυγά κοτόπουλο τόνο με πολύ πράσινη σαλάτα με ελαιόλαδο. Υδατάνθρακες υπολόγισα 100 γρ ημερησίως πρωτείνη γύρω στα 250γρ και λίπος γύρω στα 140 γρ ως όσο το δυνατόν ακόρεστα όλα και αυξημένα λόγω μείωσης υδατάνθρακα. Δεν έτρωγα φρούτα λόγω φρουκτόζης δεν έτρωγα γαλακτοκομικά και από σαλάτα μόνο πράσινη. Αερόβιο έκανα λίγο και περισσότερο δούλεψα με βάρη για να μη χάσω μυικά λόγω μειωμένης λήψης υδατάνθρακα. Ναι μεν έχασα κιλά και λίπος (όχι όσο ήθελα) αλλά έχασα και λίγο περισσότερο μυικά από ότι θα περίμενα. Γνώμη μου είναι για την γράμμωση καλύτερα να φας κανονικά όπως στον όγκο με υδατάνθρακα (και φρούτα και γαλακτοκομικά) σε όλα τα γεύματα απλά να τον μειώσεις και να υπολογίζεις να κρατάς τις θερμίδες οριακά κάτω από αυτές που καις τη μέρα. Πολύ αερόβιο σε συνδιασμό με βάρη και θα δεις αποτελέσματα λόγω αυξησης του μεταβολισμού. Μετά θα τρως και απλά θα καίγονται όλα. Δε νομίζω ότι θα ξανακάνω εγώ τέτοια διατροφή. Φαι και πάλι φαί και ιδρώτας στο γυμναστήριο.

 

Φίλε dak για μένα να αγοράζεις πρωτείνη από την Ελλάδα είναι να βάζεις τα χέρια σου και να βγάζεις τα μάτια σου. Εγώ παραγγέλνω από το internet από αξιόπιστο αγγλικό site το οποίο μπορώ να σου δώσω με πμ αν ενδιαφέρεσαι. Πληρώνεις με paypal αν έχεις εμπειρία από αυτά. Τώρα στην Ελλάδα μπορείς να βρεις 2,25 κιλά πρωτείνη με 60 ευρώ (optimum nutrition 100% whey standart) αλλά για να σου δώσω να καταλάβεις τη διαφορά στη τιμή την αντίστοιχη πρωτείνη εγώ από ίντερνετ την παίρνω 9 κιλά 160 ευρώ. Βάλτα κάτω για να δεις πόσο θα πλήρωνες εδώ. Γενικά για την πρωτείνη να ξέρεις ότι δεν υπάρχει 100% whey η πιο καθαρή που μπορείς να βρεις είναι 80αρα εκτός και αν πας σε isolate που και αυτές κυμαίνονται στο 90 και όχι στο 100 και είναι πανάκριβες. Θα σου σύστηνα αν δεν ενδιαφέρεσαι για ιντερνετ να πας μια βόλτα σε ένα xtreme stores και να αγοράσεις την optimum nutrition 100% whey standart που έγραψα και πιο πάνω. Είναι πολύ καλή πρωτείνη και η πιο γνωστή. Υπάρχει στο ίδιο μαγαζί και της eas που είναι ίδια πάνω κάτω. Καλά κάνεις και δε θες πρωτείνη "όγκου" καθώς η μόνη διαφορά που έχουν με τις καθαρές είναι οι απλοί υδατάνθρακες (ζάχαρη) που έχουν μέσα και το μόνο που κάνουν είναι να σε γεμίζουν με λίπος. Επίσης να σου πω ότι καλύτερα να μη γυμνάζεσαι με βάρη 5 μέρες σερί και ότι ναι μεν δε μπορείς να τρως 10 κοτόπουλα και ψάρι κάθε μέρα (ούτε γω δε τρώω τόσο πολύ...) αλλά αν δε τρως την επαρκή ποσότητα πρωτείνης τη μέρα δε θα κάνεις τίποτα ακόμα και με το σκουπ το μεταπροπονητικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο για την atkins. Σε περιορίζει στα 20 γρ. υδατάνθρακα τη μέρα περίπου και σου επιτρέπει και κορεσμένα λιπαρά. (τηγανιτά κτλ κτλ). Νόμιζα ότι εννοούσες αυτή.

 

Να σου πω τη γνώμη μου για τις δίαιτες χαμηλές σε υδατάνθρακα. Από Απρίλιο ξεκίνησα και γω τέτοια διατροφή για δοκιμή. Έξι γεύματα τη μέρα στα τρία πρώτα λίγο υδατάνθρακα. Πρωί 4-5 κουταλιές κουάκερ, δεκατιανό άντε μια φέτα μαυρο ψωμί και μεσημεριανό λίγο ρύζι μπασμάτι. Τίποτε άλλο από υδατάνθρακα. Την έβγαζα με κρέας αυγά κοτόπουλο τόνο με πολύ πράσινη σαλάτα με ελαιόλαδο. Υδατάνθρακες υπολόγισα 100 γρ ημερησίως πρωτείνη γύρω στα 250γρ και λίπος γύρω στα 140 γρ ως όσο το δυνατόν ακόρεστα όλα και αυξημένα λόγω μείωσης υδατάνθρακα. Δεν έτρωγα φρούτα λόγω φρουκτόζης δεν έτρωγα γαλακτοκομικά και από σαλάτα μόνο πράσινη. Αερόβιο έκανα λίγο και περισσότερο δούλεψα με βάρη για να μη χάσω μυικά λόγω μειωμένης λήψης υδατάνθρακα. Ναι μεν έχασα κιλά και λίπος (όχι όσο ήθελα) αλλά έχασα και λίγο περισσότερο μυικά από ότι θα περίμενα. Γνώμη μου είναι για την γράμμωση καλύτερα να φας κανονικά όπως στον όγκο με υδατάνθρακα (και φρούτα και γαλακτοκομικά) σε όλα τα γεύματα απλά να τον μειώσεις και να υπολογίζεις να κρατάς τις θερμίδες οριακά κάτω από αυτές που καις τη μέρα. Πολύ αερόβιο σε συνδιασμό με βάρη και θα δεις αποτελέσματα λόγω αυξησης του μεταβολισμού. Μετά θα τρως και απλά θα καίγονται όλα. Δε νομίζω ότι θα ξανακάνω εγώ τέτοια διατροφή. Φαι και πάλι φαί και ιδρώτας στο γυμναστήριο.

 

Φίλε dak για μένα να αγοράζεις πρωτείνη από την Ελλάδα είναι να βάζεις τα χέρια σου και να βγάζεις τα μάτια σου. Εγώ παραγγέλνω από το internet από αξιόπιστο αγγλικό site το οποίο μπορώ να σου δώσω με πμ αν ενδιαφέρεσαι. Πληρώνεις με paypal αν έχεις εμπειρία από αυτά. Τώρα στην Ελλάδα μπορείς να βρεις 2,25 κιλά πρωτείνη με 60 ευρώ (optimum nutrition 100% whey standart) αλλά για να σου δώσω να καταλάβεις τη διαφορά στη τιμή την αντίστοιχη πρωτείνη εγώ από ίντερνετ την παίρνω 9 κιλά 160 ευρώ. Βάλτα κάτω για να δεις πόσο θα πλήρωνες εδώ. Γενικά για την πρωτείνη να ξέρεις ότι δεν υπάρχει 100% whey η πιο καθαρή που μπορείς να βρεις είναι 80αρα εκτός και αν πας σε isolate που και αυτές κυμαίνονται στο 90 και όχι στο 100 και είναι πανάκριβες. Θα σου σύστηνα αν δεν ενδιαφέρεσαι για ιντερνετ να πας μια βόλτα σε ένα xtreme stores και να αγοράσεις την optimum nutrition 100% whey standart που έγραψα και πιο πάνω. Είναι πολύ καλή πρωτείνη και η πιο γνωστή. Υπάρχει στο ίδιο μαγαζί και της eas που είναι ίδια πάνω κάτω. Καλά κάνεις και δε θες πρωτείνη "όγκου" καθώς η μόνη διαφορά που έχουν με τις καθαρές είναι οι απλοί υδατάνθρακες (ζάχαρη) που έχουν μέσα και το μόνο που κάνουν είναι να σε γεμίζουν με λίπος. Επίσης να σου πω ότι καλύτερα να μη γυμνάζεσαι με βάρη 5 μέρες σερί και ότι ναι μεν δε μπορείς να τρως 10 κοτόπουλα και ψάρι κάθε μέρα (ούτε γω δε τρώω τόσο πολύ...) αλλά αν δε τρως την επαρκή ποσότητα πρωτείνης τη μέρα δε θα κάνεις τίποτα ακόμα και με το σκουπ το μεταπροπονητικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Geo 84,

 

Καθολου ασχημο δεν ειναι το προγραμμα σου αλλα καθε ανθρωπος εχει διαφορετικο μεταβολισμο.Επισης η διαιτα σου ειναι μια χαρα για εναν που θελει να εχει ενα υγιες και σφριγηλο σωμα αλλα δεν ταιριαζει για καποιον που θελει να κανει bodybuilding.Αρα εξαρταται τον στοχο του καθενος.

 

Επισης εχει αποδειχτει και προσωπικα εγω το εχω δει στον εαυτο μου οτι αν κανω πολυ αεροβικη χανω και ενεργεια πολυ και καταβολιζω τους μυες μου και η αναβολικη γυμναστικη ειναι της στιγμης μονο.Δεν σου φτιαχνει σωμα ουτε μεγαλωνει τον μεταβολισμο.Αυτο το κανουν τα βαρη που χτιζουν μυικο ιστο.Ολοι οι συγχρονοι γυμναστες και διατροφολογοι που εχω διαβασει τα τελευταια 5 χρονια λενε περιληπτικα , οχι παραπανω απο 50 λεπτα στο γυμναστηριο,απο τα οποια 30 λεπτα μεγαλα βαρη και 20 λεπτα πολυ γρηγορο διαδρομο.

 

Στη μεθοδο που χρησιμοποιω του Jeff Willet στο βιβλιο του λεει για διατροφη αυτο : (για να παρεις μια ιδεα τι προγραμμα ακολουθω εγω και σε μενα εχει μεγαλη επιτυχια)

 

Basic Nutrition Plan Outline by Jeff Willet, IFBB Pro

 

Breakfast:

Protein Source (Such as Egg whites or Whey Protein)

Oatmeal (Or Other Carb Source)

 

Mid Morning:

Meal replacement shake

 

Lunch:

Chicken Breast (Or Other Protein Source)

Salad/vegetables

 

Mid Afternoon:

 

lf there is going to be more than 3 hours from lunch until your workout, it would

be good to fit in a small meal of protein source and vegetables or a meal

replacement shake.You don't go into your workout without any nutrition for

several hours.

 

Post Workout (lmmediately after training):

 

Whey Protein Drink w/Carbohydrates, Creatine and L-Glutamine are also

excellent to add to your post workout drink to speed muscle recovery and

enhance muscle growth.

 

Post Workout Meal (within 3 hours after your workout):

Chicken (Or other Protein Source: Lean Beef, Fish, Turkey)

Potato (Or other Carb Source)

 

Evening:

Meal Replacement Shake

Or

Protein source with vegetables

 

Ουτε σταγονα λαδι,ουτε ιχνος γαλα (εκτος και ειναι 0% λιπος και μονο το πρωι με το Quaker.)Πολυ σκληρο προγραμμα αλλα εχω συνηθισει πια.

 

Αν ειναι αξιοπιστο το Αγγλικο site που ανεφερες,στειλε μου σε παρακαλω ενα pm με ενδιαφερει.Μια φορα που δοκιμασα να φερω πρωτεινη εγω με αναγκασαν να περασω απο ΕΟΦ και Τελωνειο και επιβαρυνθηκα και χρηματια εξτρα.Εχεις αγορασει πολλες φορες γιατι ενας φιλος μου αθλητης αγορασε περιπου 7 φορες και την 8η επαθε και αυτος τα ιδια με μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Geo 84,

 

Καθολου ασχημο δεν ειναι το προγραμμα σου αλλα καθε ανθρωπος εχει διαφορετικο μεταβολισμο.Επισης η διαιτα σου ειναι μια χαρα για εναν που θελει να εχει ενα υγιες και σφριγηλο σωμα αλλα δεν ταιριαζει για καποιον που θελει να κανει bodybuilding.Αρα εξαρταται τον στοχο του καθενος.

 

Επισης εχει αποδειχτει και προσωπικα εγω το εχω δει στον εαυτο μου οτι αν κανω πολυ αεροβικη χανω και ενεργεια πολυ και καταβολιζω τους μυες μου και η αναβολικη γυμναστικη ειναι της στιγμης μονο.Δεν σου φτιαχνει σωμα ουτε μεγαλωνει τον μεταβολισμο.Αυτο το κανουν τα βαρη που χτιζουν μυικο ιστο.Ολοι οι συγχρονοι γυμναστες και διατροφολογοι που εχω διαβασει τα τελευταια 5 χρονια λενε περιληπτικα , οχι παραπανω απο 50 λεπτα στο γυμναστηριο,απο τα οποια 30 λεπτα μεγαλα βαρη και 20 λεπτα πολυ γρηγορο διαδρομο.

 

Στη μεθοδο που χρησιμοποιω του Jeff Willet στο βιβλιο του λεει για διατροφη αυτο : (για να παρεις μια ιδεα τι προγραμμα ακολουθω εγω και σε μενα εχει μεγαλη επιτυχια)

 

Basic Nutrition Plan Outline by Jeff Willet, IFBB Pro

 

Breakfast:

Protein Source (Such as Egg whites or Whey Protein)

Oatmeal (Or Other Carb Source)

 

Mid Morning:

Meal replacement shake

 

Lunch:

Chicken Breast (Or Other Protein Source)

Salad/vegetables

 

Mid Afternoon:

 

lf there is going to be more than 3 hours from lunch until your workout, it would

be good to fit in a small meal of protein source and vegetables or a meal

replacement shake.You don't go into your workout without any nutrition for

several hours.

 

Post Workout (lmmediately after training):

 

Whey Protein Drink w/Carbohydrates, Creatine and L-Glutamine are also

excellent to add to your post workout drink to speed muscle recovery and

enhance muscle growth.

 

Post Workout Meal (within 3 hours after your workout):

Chicken (Or other Protein Source: Lean Beef, Fish, Turkey)

Potato (Or other Carb Source)

 

Evening:

Meal Replacement Shake

Or

Protein source with vegetables

 

Ουτε σταγονα λαδι,ουτε ιχνος γαλα (εκτος και ειναι 0% λιπος και μονο το πρωι με το Quaker.)Πολυ σκληρο προγραμμα αλλα εχω συνηθισει πια.

 

Αν ειναι αξιοπιστο το Αγγλικο site που ανεφερες,στειλε μου σε παρακαλω ενα pm με ενδιαφερει.Μια φορα που δοκιμασα να φερω πρωτεινη εγω με αναγκασαν να περασω απο ΕΟΦ και Τελωνειο και επιβαρυνθηκα και χρηματια εξτρα.Εχεις αγορασει πολλες φορες γιατι ενας φιλος μου αθλητης αγορασε περιπου 7 φορες και την 8η επαθε και αυτος τα ιδια με μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα φίλε benign.

 

Δε με κατάλαβες καλά μάλλον. Έχει περάσει η εποχή που έκανα απλές υγιεινές διατροφές. Η διατροφή που περιέγραψα είναι κλασσική bb διατροφή γράμμωσης χαμηλής σε υδατάνθρακες. Σε αυτήν κρατάς χαμηλά τον υδατάνθρακα περίπου στα 100-120 γρ αποκλειστικά βραδείας καύσης εκτός του μεταπροπονητικού που θα είναι απλοί (γλυκόζη) και που στη γράμμωση πρέπει να είναι περίπου το μισό του σωματικού βάρους σε γρ., εκτοξεύεις την κατανάλωση πρωτείνης υψηλής βιολογικής αξίας στο 2,5 - 3 γρ ανά κιλό σωματικού βάρους δηλαδή ίσως και ακόμα περισσότερο και από τη φάση όγκου για να χάσεις όσο το δυνατό λιγότερο μυική μάζα και επίσης την κατανάλωση ακόρεστων λιπαρών (ελαιόλαδο, ωμέγα 3, λινέλαιο) σε μεγάλες ποσότητες για να αντικαταστήσεις τον υδατάνθρακα. Τα δύο πρώτα γεύματα περιλαμβάνουν σύνθετο υδατάνθρακα τα τέσσερα τελευταία όχι εκτός μεταπροπονητικού που περιλαμβάνει απλό. Τις θερμίδες υπολογίζεις να είναι 200 περίπου λιγότερες από αυτές που καίει ημερησίως ο οργανισμός. Εν συνεχεία άμα κολλήσεις σε κιλά μειώνεις άλλες 200 κοκ. Φρούτα και γαλακτοκομικά δεν καταναλώνονται σε αυτή τη διατροφή. Η φρουκτόζη δεν αποθηκεύεται κατευθείαν στους μυς αλλά πρώτα στο συκώτι και ύστερα αν χρειαστεί αποδεσμεύεται στους μυς ως γλυκογόνο. Προτιμάς υδατάθρακες βραδείας καύσης και αυτούς που αποθηκεύονται κατευθείαν στους μυς όπως τα πράσινα λαχανικά. Τα γαλακτοκομικά ναι μεν έχουν πρωτείνη υψηλής βιολογικής αξίας αλλά έχουν και αρκετά κορεσμένα λιπαρά τα οποία "θολώνουν" σε περίοδο γράμμωσης. Αν θές οπωσδήποτε να τα καταναλώσεις τουλάχιστον περιοριζεσαι σε γιαούρτι 2% (το 0% το ξεχνάμε γιατί δεν απορροφάται η πρωτείνη) ή κότατζ και όχι γάλα. Λόγω απουσίας φρούτων και γαλακτοκομικών είναι απαραίτητη η λήψη συμπληρώματος πολυβιταμίνης που να περιέχει χρώμιο. Αερόβιο χρειάζεται αλλά όχι πολύ καθώς η λήψη υδατάνθρακα είναι μειωμένη. Προτιμάς γυμναστική με βάρη ως επί το πλείστον ώστε να ενδυναμώσεις τους μυς και να τους κρατάς όσο μεγαλύτερους γίνεται. Μη ξεχνάς ότι και με τη γυμναστική με βάρη καις γλυκογόνο και θερμίδες.Είναι σίγουρο ότι θα χάσεις κάποιους πόντους σε χέρια και σε πλάτη σε διατροφή γράμμωσης γιατί δε γίνεται αλλιώς να χάσεις λίπος. Το θέμα είναι ότι εγώ κάτι δεν έκανα τόσο καλά και έχασα παραπάνω. Την έκανα από αρχές Απριλίου έως τέλος Ιουλίου. Το γενικό πλάνο είναι αυτό.

 

1ο Γεύμα: 50γρ κουάκερ (μάλλον με τσάι) + 2 σκουπ πρωτείνη + πολυβιταμίνη

 

2ο Γεύμα: 2 αυγά ολόκληρα + 5 ασπράδια + δύο φέτες ολικής + Αγγούρι

 

3ο Γεύμα: Τόνος + Αγγούρι + 2 κουταλίες σούπας ελαιόλαδο

 

4ο Γευμα: Κρέας ή κοτόπουλο + Μαρούλι + 2 κουταλίες σούπας ελαιόλαδο

 

Μεταπροπονητικό : 2 σκουπ πρωτείνη + 40 γρ γλυκόζη

 

6ο Γευμα: Τόνος + Μαρούλι + 2 κουταλιές σούπας ελαιόλαδο

 

Τώρα η διατροφή όγκου που εφάρμοσα από Σεπτέμβρη πέρσυ έως τέλη Μαρτίου ήταν φαί φαί φαί. Άμα δεν περισεύει δεν φτάνει. Καθαρό φαί βέβαια σαβούρα έτρωγα μία φορά τη βδομάδα. Γλυκά μηδέν. Τηγανιτά μηδέν. Αερόβιο δεν έκανα καθόλου κακώς ίσως γιατί αν και μυικά πήρα πολύ πήρα και λίγο παραπάνω λίπος. Από φέτος θα την εντάξω στο πρόγραμμα. Ιδού. Και όποιος αντέξει...

 

1ο Γευμα : 250ml γαλα καλσιπλας με 100γρ κουακερ + 1 scoop blend protein + 1 κουταλιά του γλυκού μέλι + πολυβιταμίνη

 

2ο Γευμα : 2 αυγά ολόκληρα + 225γρ τυρί cottage 2,2% λιπαρά + 1 μπανάνα

 

3ο Γευμα : Κρέας ή Κοτόπουλο ή Ψάρι με ρύζι ή Μακαρόνια + πράσινη σαλάτα με μια μεγάλη κουταλιά ελαιόλαδο.

 

4ο Γεύμα : Τα ίδια εναλλακτικά με το προηγούμενο με τη σαλάτα και μια μεγάλη κουταλιά ελαιόλαδο

 

5ο Γεύμα : Μισή ώρα πριν το gym 5 ασπράδια αυγών με δυο φέτες ψωμί σικάλεως.

 

Μετά το γυμναστήριο κατευθείαν 2 scoop whey protein + 40gr δεξτρόζη + 40γρ μαλτοδεξτρίνη

 

6ο Γεύμα Μια ώρα μετά τη πρωτεινη : 2 τόνους νερού + 1 πατάτα νερόβραστη + πράσινη σαλάτα

 

7ο Γεύμα Μισή ώρα πριν τον ύπνο ένα γιαούρτι 2% στραγγιστό + 1 scoop blend protein + 10 καρύδια και αμύγδαλα.

 

Και στις δύο διατροφές περίπου 4-5 λίτρα νερό τη μέρα.

 

Τώρα για το αερόβιο που λες λέμε σχεδόν τα ίδια πράγματα. Δεν το υποστήριξα ίσα ίσα. Βέβαια πρέπει να αναγνωρίσω ότι είναι βασικό στο bb. Δεν κάνει αυτά που νομίζουν πολλοί ούτε αυξάνει μυικά τα πόδια ίσα ίσα που μπορεί να τα αδυνατίζει ούτε αδυνατίζει τοπικά όπως είπα. Όμως βοηθάει τον μεταβολισμό, γυμνάζει την καρδιά η οποία είναι μυς και αποθεραπεύει τους μυς ειδικά σε βαρύ πρόγραμμα με βάρη. Ποτέ μη την παραμέλείς. Απλά θέλει μέτρο και ίσως είναι καλύτερο να γίνεται απευθείας μετά τα βάρη και όχι ξεχωριστή μέρα.

 

Για την διατροφή που έχεις βάλει ναι μεν οκ έχει πρωτείνη έχει υδατάνθρακα αλλά φίλε μου καθόλου λίπος? Πως θα αναπτυχθείς χωρίς αυτό. Τα ακόρεστα λιπαρά (ελαιόλαδο, omega 3 ) είναι βασικότατα στο bb και ποτέ δε πρέπει να αποκλείονται. Ίσα ίσα που ακόμα και σε γράμμωση βοηθούν στο χάσιμο κιλών. Για τον όγκο δε το συζητάμε... Καλός ο υδατάνθρακας αλλά και για τον όγκο και τη δύναμη χρειάζεται το λίπος. Ακόμα περισσότερο για την αφομοίωση της πρωτείνης. No fat no testo..........

 

Πάρε και μια έμπνευση...

 

 

Επεξ/σία από Geo84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστω για την ανταλλαγη αποψεων ,μου αρεσει το προγραμμα σου και σε κρινω αψογο γνωστη.

 

Το δικο μου προγραμμα ειναι Ναζιστικο,αλλα εχω μπει σε αυστηρη πορεια γραμμωσης γιατι πηρα πολλα κιλα.Απο Απριλη θα το αλλαξω λιγο.

 

Και το νεο σου προγραμμα μου αρεσει πολυ αλλα για τo μελι δεν εχω ακουσει καλα πραγματα,λενε οτι αντιθετα με οτι ξεραμε ,ειναι κακοι υδατανθρακες και ελαχιστα θρεπτικα στοιχεια,οσο για τον βασιλικο πολτο ειναι μυθος,δεν προσφερει τιποτε.

 

Σε ευχαριστω για τα βιντεο,παντα με ενθουσιαζουν και με εμψυχωνουν,καποιος βλακας σου εβαλε αρνητικη ψηφο αλλα το διορθωσα.(Ειναι πολυ λαλακες μερικοι,αν δεν τους αρεσει ας μην ασχολουνται.)

 

Χαρηκα για την επικοινωνια και θα μου ηταν ευχαριστο να τα λεμε ποτε ποτε για διατροφη,γυμναστικη και αλλα σχετικα.(Εισαι μελος του bodybuilding.gr?/ http:www.bodybuilding.gr/)

 

Ανταποδιδω με εναν bodybuilder απο τους πολλους που μου αρεσουν σαν στυλ.;)(Ο Kevin Levrone στο πρωτο σου video ειναι απιστευτος!)

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=GNnd_hZluWg[/ame]

 

Και ο παρακατω ειναι ο Jeff του οποιου την μεθοδο ακολουθω,που τον γνωρισα πριν 3 χρονια οταν ειμουν με την κοπελια μου στην Σκυρο,εκεινος ηταν με την γυναικα του που ειναι γυμναστρια.Φανταστικα και απλα παιδια.

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=QMnyNEMt_fA[/ame]

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είμαι μέλος του με το ίδιο όνομα. :-) Είσαι με το ίδιο εσύ γιατί κάτι μου λέει αν και τελευταία δε γράφω πιο πολύ διαβάζω.

 

Άψογος γνώστης δεν είμαι υπάρχουν πολλοί στο φόρουμ που ξέρουν πολύ περισσότερα από μένα. Και γω από εκεί έχω μάθει ότι έχω μάθει και έχω βρει την υγειά μου. Γι αμένα είναι πλέον τρόπος ζωής και το χαίρομαι.

 

Καλά κάνεις και δοκιμάζεις διάφορες διατροφές ειδικά ανθρώπων που ζούνε για το άθλημα. Απλά μου φαίνεται περίεργο αυτό με τα ακόρεστα λιπαρά. Τελοσπάντων. Πολλά έχουν γραφτει και εφαρμόζονται. Άμα δουλεύουνε στο σώμα σου τότε οκ. Για το μέλι δε ξέρω δε το έχω ψάξει.....

 

Εντάξει ο καθένας κριτικάρει όπως νομίζει από τη στιγμή που εκθέτεις άποψη πρέπει να τα περιμένεις αυτά. Εγώ δε θα τον χαρακτηρίσω. Άλλωστε δε φταίει αυτός το σιδερένιο άθλημα είναι πολύ παρεξηγημένο. Ίσως σε αυτό φταίνε οι ίδιοι οι οποίοι παρεπιπτόντως γουστάρουνε και υποστηρίζουν ντοπαρισμένες ολυμπιάδες ίσως φταίνε αυτοί που ασχολούνται με τα συμπληρώματα και υπόσχονται μαγικά σε μέρες παρουσιάζοντας τα ως αναβολικά ίσως φταίμε και μεις οι ίδιοι που δεν έχουμε την όρεξη να τους δώσουμε να καταλάβουν.Αλλοι γουστάρουνε να καθονται όλη μέρα να είναι σαν οδοντογλυφίδες ή σαν μπάλες να τρώνε ότι σκατά κυκλοφορεί να πίνουνε και να καπνίζουνε και άλλοι όπως εγώ και συ γυμναζόμαστε για να βελτιώσουμε μυικά το σώμα μας τρώμε βάση προγράμματος καθαρές τροφές με αυστηρή πειθαρχία δε πίνουμε δε καπνίζουμε (αν καπνίζεις οκ δε τρέχει τπτ ;) ). Ντάξει δε πειράζει...

 

Θα τα λέμε και thx για τα βιντεάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω εγώ 2-3 ερωτησούλες στους γνώστες?

 

Μέσα Μαΐου περίπου ξεκίνησα δίαιτα.

 

Έχω ύψος 1,87 και τότε ήμουν 100 κιλά, ενώ η λιπομέτρηση είχε δείξει 25-26 αν θυμάμαι καλά. (ο διατροφολόγος είχε πει ότι ήταν σχετικά χαμηλό το ποσοστό λίπους για τα κιλά μου και το ύψος μου)

 

Σε 40 ημέρες περίπου με καθημερινή εφαρμογή της δίαιτας, κατάφερα να χάσω γύρω στα 5 κιλά, χωρίς καθόλου άσκηση.

 

Υπήρξαν και κάποιες στιγμές διατροφικής ατασταλίας, με 2-3 μετρημένα φαγοπότια κάτι βραδάκια με τσιπουράκι και κρασί, αλλά δεν εδειξαν να με επηρεάζουν στην απώλεια κιλών και γενικά ήμουν πολύ ικανοποιημένος από την πορεία μου.

 

Αρχές Ιουλίου διέκοψα τη δίαιτα, μιας και ξεκινούσαν οι διακοπές μου και ήθελα να το ρίξω λίγο έξω. Αποτέλεσμα, μετά από ένα μήνα περίπου, πήρα πίσω 4 κιλά.

 

Πριν τρεις εβδομάδες ξεκίνησα ξανά το πρόγραμμα δίαιτας, αυτή τη φορά συνδυασμένο με γυμναστήριο, αλλά τα κιλά παραμένουν σταθερά.

Είμαι γύρω στα 98 αυτή τη στιγμή, δηλαδή μόλις ένα κιλό μείον, και πηγαίνω γυμναστήριο 3-4 φορές την εβδομάδα με έμφαση κυρίως στις αερόβιες.

Λόγω και της παλαιότερης μακροχρόνιας ενασχολησής μου με την κωπηλασία, δείχνω ιδιαίτερη έμφαση στο τρέξιμο και σταδιακά αυξάνω τις αποστάσεις. Συνήθως τρέχω γύρω στα 40 λεπτά στο διάδρομο, ενω χθες έτρεξα μία ωρίτσα και διένυσα γύρω στα 7,5 χλμ. σε ρυθμό 8. Τις μέρες που η αερόβια δεν είναι τόσο έντονη, κάνω λίγα βάρη, κυρίως για στήθος, τετρακέφαλους,προσαγωγούς και χέρια, δικέφαλους, τροχαλία και μπόλικα σετ κοιλιακούς - ραχαίους.

 

Τις μέρες που υπάρχει έντονη αερόβια άσκηση, όπως χθες π.χ. μπαίνω και λίγο πισίνα για χαλάρωμα και αυξομοιώνω την ένταση της κολύμβησης χρησιμοποιώντας κάποιες φορές και paddles - σανίδα για να γυμνάζω εναλλάξ, χέρια - πόδια.

 

Να σημειώσω εδώ ότι με το προγραμμά μου είμαι αρκετά ικανοποιημένος ηθικά και σκέφτομαι σταδιακά να αυξάνω τις αποστάσεις, γιατί γουστάρω πολύ το τρέξιμο και επίσης ότι βλέπω αποτελέσματα πάνω μου (δηλαδή έχει πέσει η κοιλιά, έχω χάσει στην περιφέρεια και στο "σωσίβιο" και από τους τετρακέφαλους) αλλά όχι στη ζυγαριά μου...

 

Επίσης το πρόγραμμα εκγύμνασης που ακολουθώ έχει βγει από γυμναστή ενώ το πρόγραμμα διατροφής από γνωστό μου διατροφολόγο.

 

Η εύλογη απορία μου λοιπόν είναι η εξής:

Τι φταίει και ενώ στην πρώτη μου απόπειρα για δίαιτα έπεφταν τα κιλά αέρα ενώ τώρα που υπάρχει και η άσκηση συνδυασμένη με το πρόγραμμα διατροφής δε λέει να κατέβει το κοντέρ ενώ θα περίμενε κανείς να πέφτουν τα κιλά σα στραγάλια? :P

 

BTW έχω κόψει το τσιγάρο εδώ και ένα χρόνο και πίνω 1-2 ποτά τη βδομάδα.

 

 

Καταρχην δεν μπορω να καταλαβω ποιος ειναι ο στοχος.Ειναι το χασιμο βαρους παραλληλα με ενα ποιοτικο ογκο?Ειναι αρχικα το χασιμο βαρους το οποιο θα σου δωσει το ψυχολογικο κινητρο να συνεχισεις πιο μετα για χτυσιμο ογκου?Η το εννοεις παραλληλα?

 

Λες εκοψες το τσιγαρο κ πινεις δυο units αλκοολ.Αρα εχουμε ηδη μια δυσκολη προσπαθεια σε εξελιξη.

 

Αυτο που θα προτεινα εγω ειναι μια σταθερη υποθερμιδικη διαιτα η οποια σαφως θα ειναι υπο την εποπτεια διατροφολογου παραλληλα με ελαφρα αεροβια ασκηση την οποια θα αυξανεις σε ενταση σταδιακα.Σε πρωτο σταδιο κ εφοσον το λιπος ειναι μεγαλυτερο στο σωμα σου σημαντικα θα ελεγα οτι να μην δωσεις σημασια σε βαρη κ αλλη μορφη ασκησης.Ετσι σιγουρα τα κιλα παλι θα φυγουν σα στραγαλια.

 

Μετα θα εχεις το ψυχολογικο αβανταζ μολις νιωσεις οτι πχ πεφτεις στα 85 κ ετσι θα μπορεσεις να ασχοληθεις με ''χτυσιμο'' ηδη με καλη ψυχολογια.

 

Ας μην ξεχναμε οτι η ψυχολογια ειναι το σημαντικοτερο σε μια προσπαθεια διαιτας.

 

Παντως με μια ισοροπημενη υποθερμιδικη διαιτα κ ηπια αεροβια ασκηση,πολυ νερακι κτλ τα κιλα θα φυγουν εντυπωσιακα γρηγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηθελα να μαθω αν το παρακατω προιον ειναι ντοπα η οχι ευχαριστω εκ τον προτερων

 

http://www.labrada.com/moreinfo_argilean.shtml

 

Και βέβαια όχι.

 

---------- Προσθήκη στις 11:38 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 11:35 ----------

 

Καταρχην δεν μπορω να καταλαβω ποιος ειναι ο στοχος.Ειναι το χασιμο βαρους παραλληλα με ενα ποιοτικο ογκο?Ειναι αρχικα το χασιμο βαρους το οποιο θα σου δωσει το ψυχολογικο κινητρο να συνεχισεις πιο μετα για χτυσιμο ογκου?Η το εννοεις παραλληλα?

 

Λες εκοψες το τσιγαρο κ πινεις δυο units αλκοολ.Αρα εχουμε ηδη μια δυσκολη προσπαθεια σε εξελιξη.

 

Αυτο που θα προτεινα εγω ειναι μια σταθερη υποθερμιδικη διαιτα η οποια σαφως θα ειναι υπο την εποπτεια διατροφολογου παραλληλα με ελαφρα αεροβια ασκηση την οποια θα αυξανεις σε ενταση σταδιακα.Σε πρωτο σταδιο κ εφοσον το λιπος ειναι μεγαλυτερο στο σωμα σου σημαντικα θα ελεγα οτι να μην δωσεις σημασια σε βαρη κ αλλη μορφη ασκησης.Ετσι σιγουρα τα κιλα παλι θα φυγουν σα στραγαλια.

 

Μετα θα εχεις το ψυχολογικο αβανταζ μολις νιωσεις οτι πχ πεφτεις στα 85 κ ετσι θα μπορεσεις να ασχοληθεις με ''χτυσιμο'' ηδη με καλη ψυχολογια.

 

Ας μην ξεχναμε οτι η ψυχολογια ειναι το σημαντικοτερο σε μια προσπαθεια διαιτας.

 

Παντως με μια ισοροπημενη υποθερμιδικη διαιτα κ ηπια αεροβια ασκηση,πολυ νερακι κτλ τα κιλα θα φυγουν εντυπωσιακα γρηγορα.

 

 

Για ποιο λόγο να μη δώσει σημασία σε βάρη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να αναφερομαι στον φιλο GiwrgosTKD , το τονιζω, υπαρχει και καλλιεργειται σε πολλα γυμναστηρια φοβος για τα βαρη.Ακουστε τι μαλακια ειπαν σε ενα φιλο μου ''γυμναστες''.Του ειπαν να μην κανει βαρη πρωτου χασει πολλα κιλα,γιατι το λιπος λεει θα σκληρυνει και δεν θα φευγει ευκολα μετα.:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Geo84:

Η 2η διατροφή που έχεις περιγράψει παραπάνω είναι για bb, έτσι? Γιατί για ένα μέσο αθλούμενο, θεωρώ ότι είναι υπερβολικό φαί. Πρακτικά, πρέπει όλη τη μέρα να είσαι στην κουζίνα..Σίγουρα βέβαια εξαρτάται και απο τα κιλά του καθενός.

Άμα κάνω λάθος διορθώστε με:-)

Α, επίσης, πόσο σημαντικό να υπάρχουν 6-7 γευματα μέσα στη μέρα? Εγώ κάνω γύρω στα 4, και η συνολική πρωτεινη που παίρνω κατα τη διάρκεια της μέρας είναι περίπου 80-100g. (είμαι 78 kg περίπου)

Κάνω βάρη και αερόβια, αλλά όχι hardcore πράγματα. 3 φορες την βδομάδα gym, 2-3 ασκήσεις απο 4 σετ για κάθε μυική ομάδα.

Έχω δει αποτελέσματα, όχι τίποτα ιδιαίτερο βέβαια, αλλά όλοι λένε ότι έχω πάρει όγκο.

Θεωρείτε ότι περιορίζω τις δυνατότητες μου, μην παίρνοντας την απαραιτητη ποσότητα πρωτείνης? (που νομίζω είναι 1,5 φορές το βάρος μας σε γρ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...