Προς το περιεχόμενο

Γυμναστήριο Και Συμπληρωματα Διατροφης


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Geo84:

Η 2η διατροφή που έχεις περιγράψει παραπάνω είναι για bb, έτσι? Γιατί για ένα μέσο αθλούμενο, θεωρώ ότι είναι υπερβολικό φαί. Πρακτικά, πρέπει όλη τη μέρα να είσαι στην κουζίνα..Σίγουρα βέβαια εξαρτάται και απο τα κιλά του καθενός.

Άμα κάνω λάθος διορθώστε με:-)

Α, επίσης, πόσο σημαντικό να υπάρχουν 6-7 γευματα μέσα στη μέρα? Εγώ κάνω γύρω στα 4, και η συνολική πρωτεινη που παίρνω κατα τη διάρκεια της μέρας είναι περίπου 80-100g. (είμαι 78 kg περίπου)

Κάνω βάρη και αερόβια, αλλά όχι hardcore πράγματα. 3 φορες την βδομάδα gym, 2-3 ασκήσεις απο 4 σετ για κάθε μυική ομάδα.

Έχω δει αποτελέσματα, όχι τίποτα ιδιαίτερο βέβαια, αλλά όλοι λένε ότι έχω πάρει όγκο.

Θεωρείτε ότι περιορίζω τις δυνατότητες μου, μην παίρνοντας την απαραιτητη ποσότητα πρωτείνης? (που νομίζω είναι 1,5 φορές το βάρος μας σε γρ.)

 

Η δικη μου αποψη ειναι οτι με 3 φορες την εβδομαδα και 4 σετ μονο για την καθε μυικη ομαδα δεν μπορεις να εχεις κατι το ιδιαιτερο σε μυικοτητα,εκτος και αν εχεις εξαιρετικα γονιδια.Αλλα μιλωντας για τον μεσο ανθρωπο δεν ειναι αρκετα.

 

Χρειαζεται 5 φορες την βδομαδα και 6 γευματα.Μην νομιζεις ομως οτι οταν λεμε γευματα οτι εχουν πολλες θερμιδες.Απλα πρεπει να ειναι πλουσια σε πρωτεινη,λιγους ποιοτικους υδατανθρακες χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη,και λιγα ποιοτικα λιπαρα.

 

Για καθε μυικη ομαδα ο μεσος bodybuilder κανει γυρω στα 9 σετ.Και καθε μερα κανει μια μυικη ομαδα,εκτος απο μια που συνδιαζει δυο π.χ. δικεφαλους και τρικεφαλους την ιδια μερα.Απλα κανει 2 σετ προθερμανσης και περιοδικα αυξανει τα βαρη μειωνοντας τις επαναληψεις με καθε σετ,ωστε τα τελευταια 2-3 σετ να ειναι απο 4-6 επαναληψεις το πολυ αλλα στο μεγαλυτερο δυνατο βαρος.Τα μεγαλα βαρη χτιζουν μυικοτητα και μετα η καλη διατροφη και ξεκουραση.Οι πολλες επαναληψεις ειναι αχρηστες.

 

Και δεν πρεπει να καθεται παραπανω απο 50 λεπτα στο γυμναστηριο,μαζι με την αεροβικη.Ειναι δηλαδη 30 λεπτα εντονης προπονησης με βαρη,και 20 λεπτα εντονης αεροβικης.Παραπανω παθαινει καταβολισμο.

 

Αυτην κατα βαση την στρατηγικη εφαρμοζω εγω,κατοπιν οδηγιων απο ξενο bodybuilder.

 

Αλλα τα ιδια ισχυουν και για εναν ανθρωπο που θελει απλα να ειναι λεπτος και μυωδης,fitness στυλ δηλαδη.Απλα αυτος θα φαει λιγοτερο και βασικα ειναι η διατροφη που θα σου δωσει μεγαλυτερη μυικη μαζα η γραμμωμενη,οχι το μεγεθος των βαρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 840
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

westwar

ευχαριστω

Kατ'αρχάς, σευχαριστώ πολύ για την περιεκτική σου απάντηση. Στα δια ταύτα. Δεν κάνω 4 σετ για κάθε μυική ομάδα. Κάνω 3 διαφορετικές ασκήσεις *4 σετ= 12 σετ. Επίσης, σε μία μέρα γυμναστικής γυμνάζω 2 μυικές ομάδες (DAY1->δικέφαλοι, πλάτη) (DAY2->τρικέφαλοι,στήθος) (DAY3->ωμοι, πόδια, δελτοειδής). Κάποιες φορές κάνω και αερόβια (HIIT) μετά απο το πρόγραμμα με τα βάρη. Σύνολο, κάθομαι περίπου 1 ώρα και 20 λεπτά στο γυμναστήριο (μαζί με ζέσταμα, βάρη, hiit). Πολλές φορές έχει και κόσμο, οπότε αναγκαστικά πρέπει να καθυστερήσεις λίγο το πρόγραμμα σου. Κάθε μέρα δεν μπορώ να πηγαίνω, γιατί αφενός δεν έχω χρόνο, αφετέρου συνήθως είμαι αρκετά πιασμένος για να ζορίσω τον εαυτό μου στο καπάκι, δηλαδή την επόμενη μέρα. Τελος, ΄όπως ανέφερα και παραπάνω, για διάφορους λόγους δε μπορώ να έχω 6-7γευματα την ημέρα. Θεωρείς ότι αυτό είναι καθοριστικός παράγοντας? Δηλαδή, αν έχω πιο λίγα γευματα, αλλά με ικανοποιητικές ποσότητες θρεπτικών ουσιών στο καθένα, τη σώζω την κατάσταση καθόλου?

 

Περιμένω ευχαρίστως feedback σε αυτά που γράφω παραπάνω:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου ναι είναι διατροφές ββ και οι δύο αυτό δε σημαίνει όμως ότι ακολουθούνται από ββερς μόνο ή από ανθρώπους που ασχολούνται με το ερασιτεχνικό ββ. Μπορούν να εφαρμοστούν και από οποιονδήποτε θέλει να βελτιώσει το σώμα του σοβαρά. Μπορεί να σου φαίνονται πολλά αλλά δεν είναι, το θέμα είναι πόση ποσότητα θα καταναλώσεις. Εγώ όσα έχω γράψει τα τρώω σε μεγάλες ποσότητες γιατί είμαι και 1,93 που σε όγκο φτάνω τα 110 κιλά χωρίς να έχω τον τρελό όγκο μη νομίζεις. Τώρα εσύ μπορείς να ακολουθήσεις αυτό το πλάνο με αναλογίες και ποσότητες που θες εσύ υπολογίζοντας θερμίδες αλλά και να παίξεις με τις τροφές ανάμεσα στα γεύματα. Άλλωστε και γω δε το κρατάω πάντα σταθερό. Ποτέ δεν αλλάζω από τη μία μέρα στην άλλη πάντως. Συνήθως περνάνε κάποιες βδομάδες. Να βλέπεις την διατροφή σαν ένα παιχνίδι παίζεις με αναλογίες και ποσότητες και είδη τροφών ανα διαστήματα και βλέπεις πως αντιδράει ο οργανισμός σου. Και τη σαβούρα σου δικαιούσε αλλά 1-2 φορές τη βδομάδα. Το θέμα είναι να μη πεις πωπω έφαγα πολύ σαβούρα δε θα φάω ένα γευμα της διατροφής γιατί να ξέρεις ότι είναι χειρότερο το να χάνεις ένα γευμα από το να φας μια φορά σαβούρα. Τώρα για τον αριθμό γευμάτων σου πιστεύω είναι λίγος. Αν δε μπορείς 6 τουλάχιστον βάλε ακόμα ένα με ρόφημα πρωτείνης και φρούτο αν δε προλαβαίνεις και φτάσε τα 5. Είναι βασικό να κάνεις 5-6 γεύματα για να ενεργοποιείς τον μεταβολισμό σου. Επειδή απ ότι κατάλαβα θες όγκο μην τρελένεσαι τόσο με την πρωτείνη αλλά γέμισε με υδατάνθρακα. Βέβαια είναι λίγη πιστεύω αυτή που καταναλώνεις. Σε όγκο θα έλεγα 2 γρ ανά κιλό σωματικού βάρους και σε γράμμωση 2,5 - 3.

 

Για το γυμναστήριο καλά το κάνεις δε χρειάζεται να υπερπροπονήσαι αλλά εγώ θα έλεγα να βάλεις άλλη μια προπονησούλα και να φτάσεις τις 4. Κατά προτίμηση να βάλεις τα πόδια μόνα τους μια μέρα καθώς είναι τεράστια μυική ομάδα και να αφήσεις την πλάτη μόνη της για τον ίδιο λόγο. Μπορείς να πας τα δικέφαλα με το στήθος και τα τρικέφαλα με τους ώμους και τους δελτοειδής. Επειδή είσαι φαντάζομαι αρχάριος και θες και όγκο παίξε με βασικές ασκησεις μόνο. 3-4 ασκήσεις για τις μεγάλες μυικές ομάδες και 2-3 για τις μικρές. Πιστεύω να κάνεις κοιλιακούς 1-2 φορές τη βδομάδα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως τα λεει ο Geo84 ειναι.Επισης αυτο που χτιζει μυες ειναι η αφοσιωση και το παθος την ωρα της προπονησης.

 

Αλλα οχι 1 ωρα και 20 λεπτα.Ετσι δεν κανεις αρκετη δουλεια σε ολους τους μυες κανεις λιγοτερο στον καθενα με το να δαπανας πολυ χρονο σε 3 μυικες ομαδες σε μια μερα.Εκει διαφωνω,αλλα αφου λες οτι δεν εχεις περισσοτερες μερες,τοτε κανε 9 σετς.Τα δωδεκα ειναι υπερπροπονηση ,ειναι ξεπερασμενη πρακτικη που κακως ακολουθειται απο μερικους,ελαχιστους στις μερες μας.

 

Δυο σετ προθερμανση με 12 επναληψεις και μετα ανα σετ αυξανεις το βαρος μειωνοντας τις επαναληψεις ετσι ωστε τα 2 τελευταια σου σετς(απο τα 9 συνολικα),να ειναι μονο 4-6 επαναληψεις το πολυ που να τις βγαζεις με τα χιλια ζορια.

 

Εδω ειναι μια περιληψη του προγραμματος:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Max-OT

 

Γκουγκλαρε παντως και εσυ να διαβασεις και να μαθεις.Κανεις δεν τα ξερει ολα και ολοι μαθαινουμε απο ολους ,οπως και καθε σωμα ειναι διαφορετικο και αρα αντιδρα διαφορετικα.

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και τα δύο σε σωστή ένταση είναι το ίδιο καλά.

 

Πολλοί νομίζουν ότι το ελλειπτικό είναι χαλαααρα αλλά δεν είναι έτσι.

 

Για το τρέξιμο έξω και όχι διάδρομο συμφωνώ και γω αν υπάρχει η δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θα ηθελα να μου πειτε τι παιζει με τις πολυβιταμινες. Σε κουβεντα που εκανα με κατι φιλους που παμε μαζι γυμναστηριο μου ειπαν οτι ειναι καλο να παιρνει καποιος για να γινεται καλυτερα η αφομοιωση των πρωτεϊνων στην διατροφη του. Γυμναστικη κανω 6 μηνες τωρα αν και σταματησα για 3 βδομαδες λογω διακοπων και εδω και 2 βδομαδες τωρα εχω αρχισει κανονικα και διατροφη εκτος απο το γυμναστηριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θα ηθελα να μου πειτε τι παιζει με τις πολυβιταμινες. Σε κουβεντα που εκανα με κατι φιλους που παμε μαζι γυμναστηριο μου ειπαν οτι ειναι καλο να παιρνει καποιος για να γινεται καλυτερα η αφομοιωση των πρωτεϊνων στην διατροφη του. Γυμναστικη κανω 6 μηνες τωρα αν και σταματησα για 3 βδομαδες λογω διακοπων και εδω και 2 βδομαδες τωρα εχω αρχισει κανονικα και διατροφη εκτος απο το γυμναστηριο.

 

Γενικα πολυβιταμινες, αμινοξεα εξτρα, ω3, λιποδιαλυτες κτλ χωρις να λεω οτι ειναι παπατζιλικια, ειναι για ανθρωπους που ασχολουνται με πολυ focus και σε βαθος

Δεν διαφωνω οτι ειναι χρησιμα και μια χαρα, απλα οταν λες οτι κανεις 6 μηνες(3 βδομαδες μαλιστα ειχες σταματησει) προφανως το σωμα σου εχει τεραστια περιθωρια βελτιωσης και δεν χρειαζεται εξτρα κοπος απο τωρα(παρτο και οικονομικα)

 

Εισαι ακομα στα θεμελια. Παρε αν θες, απλα εχεις αρκετο περιθωριο και ασχολεισαι με τη λεπτομερια τωρα

 

ΥΓ. Και παντα να θυμασαι, και πριν 40 χρονια μια χαρα σωματα φτιαχνανε με μπιφτεκια και σαλατες, το ιδιο και στην αρχαιοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Παιδια θα σας κουρασω και εγω λιγο με τις απορειες μου.. ειμαι 21 χρονων 1,84 και 78 κιλα κανω εδω και 2 χρονια γυμναστηριο (μονο το χειμωνα)και φετος ειπα να ασχοληθω λιγο πιο δυναμικα αφου εχω αρκετη ορεξη. στα 2 χρονια γυμναστηριου εχω δωσει ενα σκαρι στο σωμα μου και πιστευω οτι με τισ καταλληλεσ συμβουλεσ για διατροφη και ασκηση θα κανω καλη δουλεια. απλα τα εχω χασει λιγο με τις πρωτεινες και το το τι παιζει με αυτες. γενικα θα προπονουμε 3-4 φορες την βδομαδα και σαν φοιτητης δεν εχω την ευκαιρια να μαγειρευω καθε μερα φιλετα κτλπ. πως θα μπορεσω να το κανω αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θα σας κουρασω και εγω λιγο με τις απορειες μου.. ειμαι 21 χρονων 1,84 και 78 κιλα κανω εδω και 2 χρονια γυμναστηριο (μονο το χειμωνα)και φετος ειπα να ασχοληθω λιγο πιο δυναμικα αφου εχω αρκετη ορεξη. στα 2 χρονια γυμναστηριου εχω δωσει ενα σκαρι στο σωμα μου και πιστευω οτι με τισ καταλληλεσ συμβουλεσ για διατροφη και ασκηση θα κανω καλη δουλεια. απλα τα εχω χασει λιγο με τις πρωτεινες και το το τι παιζει με αυτες. γενικα θα προπονουμε 3-4 φορες την βδομαδα και σαν φοιτητης δεν εχω την ευκαιρια να μαγειρευω καθε μερα φιλετα κτλπ. πως θα μπορεσω να το κανω αυτο?

Πρωτον, επειδη ειπες οτι κανεις 2 χρονια γυμναστηριο και εχεις δει καποιες αλλαγες, να ξερεις οτι οσο γυμναζομαστε οι αλλαγες ειναι λιγοτερο αποτομες. Οποτε να εισαι ψυχολογικα ετοιμος οτι δεν θα δεις μεσα σε 3 μηνες την διαφορα που ειδες τους 3 πρωτους μηνες που αρχισες

 

Δευτερον, πες μας πρωτα τι στοχο εχεις. Αλλα θα σου πουμε αν θελεις να φουσκωσεις και αλλα αν θες να το παιξεις fitness

 

Ασχετο, αλλα μιας και ειχα καιρο να γραω...για καποιο λογο, ολοι λενε "οχι, δεν θελω ρε συ να πρηστω" κτλ Δεν καταλαβαινω αυτη τη φοβια. Τουμπανιασμα δεν σημαινει να κατεβεις σε αγωνες ή να γινεις powerlifter κατι που οντως σε εναν μη-αθλητη δεν θα δειχνει ωραιο. Αλλα οπως και να το κανεις, ο μυικος ογκος ειναι ωραιος σε εναν αντρα και δεν πρεπει να φοβομαστε το φουσκωμα. Αναλογως βεβαια και το στυλακι, το ντυσιμο, το Lifestyle μας, τις παρεες μας και τις δουλειες μας. Απλα διακρινω μια ταση προς το fitness και ενα "μετριασμο εντυπωσεων" που αφενος θεωρω οτι δεν ταιριαζει σε ολους, αφετερου πρεπει να συνειδητοποιησουμε οτι αυτο που λενε πολυ "θελω να ειμαι φιτ με λιγο ογκο" που βλεπετε στα περιοδικα και εχουν αθλητες (στιβικοι, πολιστες ισως, κολυμβητες, κάποιοι μπασκετμπολιστες κτλ) ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΟ να πετυχει καποιος και θα πρεπει να ειναι είτε αθλητης είτε γυμναστης είτε μοντέλο και φυσικα το DNA του να το επιτρεπει

Το λεω γιατι ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα οσοι εχω γνωρισει στα γυμναστηρια αυτοι που καταφεραν να ειναι "φιτ αλλα να εχω και λιγο μυικο ογκο"(η γνωστη υπεραπλουστευση) και δεν μπορω να θυμηθω καποιον απο τους λιγους αυτους που δεν ηταν γυμναστης ή αθλητής. Όλοι οι υπολοιποι είτε πηγαιναν προς το αδυνατο είτε προς το ογκωδες (που δεν ειναι κακο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • 4 χρόνια αργότερα...

Γεια σας παιδια ειμαι νεο μελος και ειχα την εξης απορια:αν παω γυμναστηριο πως θα εκανα μια καλη εκκινηση και θα ηταν καλο να παρω κανενα συμπληρωμα?δεν θελω να κανω κατι βλαβερο στον οργανισμο μου για αυτο σας ρωταω(δεν σκεφτομαι να γινω πρησμενος απλα να χασω κιλα)ειμαι 1.62 73 κιλα και 15 χρονων(δεν θελω hate απλα συμβουλες ευχαριστω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια ειμαι νεο μελος και ειχα την εξης απορια:αν παω γυμναστηριο πως θα εκανα μια καλη εκκινηση και θα ηταν καλο να παρω κανενα συμπληρωμα?δεν θελω να κανω κατι βλαβερο στον οργανισμο μου για αυτο σας ρωταω(δεν σκεφτομαι να γινω πρησμενος απλα να χασω κιλα)ειμαι 1.62 73 κιλα και 15 χρονων(δεν θελω hate απλα συμβουλες ευχαριστω)

Μπες εδώ και ρώτα τους http://www.insomnia.gr/topic/251324-das-fitness-thread/page-2784

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...