Προς το περιεχόμενο

Γυμναστήριο Και Συμπληρωματα Διατροφης


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια ελεος μη λετε οτι μυθο ακουτε. Αυτο το "αν σταματησεις θα κρεμασεις" ειναι ολιγον τι βλακεια.

θειος μου γυμναζοταν πολυ σκληρα (bodybuilding) απο μικρος και τωρα ειναι 72 χρονων. Και εχει σταματησει τη γυμναστικη εδω και 12 χρονια. Σας πληροφορω οτι ακομα καιγω ζηλευω το σωμα του. Μη λεμε οτι ναναι δηλαδη πλιζ.Αφηστε που φαινεται 10 χρονια μικροτερος.

 

Απο κει και περα τι παει να πει "δε καταλαβαινω γιατι σε καποιους αρεσουν τα φουσκωμενα σωματα";;;

με αυτη τη λογικη γιατι αρεσουν σε καποιους αλλους τα "ξεφουσκωτα σωματα";;

γουστα ειναι αυτα... και για καποιον που κανει bodybuilding ο καλυτερος ειναι ο πιο ογκωδης(και γραμμωμενος φυσικα).

 

Επισης μην τρελαθουμε τελιως. Μια πρωτεινουλα ειναι αρκετα ασφαλες συμπληρωμα, αν καποιος επιμενει οτι ειναι θανατηφορο(λολ) συμπληρωμα ας παραθεσει και μια μελετη.

Μην ακουτε οτι λεει η τηλεοραση. Ανοιξτε κανα βιβλιο,διαβαστε καμια μελετη-ερευνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 840
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

westwar

ευχαριστω

Μια πρωτεινουλα ειναι αρκετα ασφαλες συμπληρωμα' date=' αν καποιος επιμενει οτι ειναι θανατηφορο(λολ) συμπληρωμα ας παραθεσει και μια μελετη.

Μην ακουτε οτι λεει η τηλεοραση. Ανοιξτε κανα βιβλιο,διαβαστε καμια μελετη-ερευνα.[/quote']

 

 

ελα τωρα...σε λιγο θα μας πεις οτι πρεπει να τα πινουν τα παιδια καθημερινα με το γαλα τους...αν δεν υπαρχει καποιο ιατρικο προβλημα δεν κανουν καλο...αν θες να φτιαξεις σωμα,κατσε στρωσου και γυμνασου...να επιβαρυνεις το σωμα σου για να ριξεις γκομενες και να κανεις μουρη σε κολλητους?στο λεω εγω που ειμαι κοπελα οτι δεν αρεσει το πολυ μυωδες σωμα...οχι λαπας,αλλα ουτε και bodybuilding...παν μετρον αριστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μακροχρόνια υπερκατανάλωση πρωτεΐνης, είτε με τη μορφή συμπληρωμάτων είτε και με τη μορφή φαγητού, εγκυμονεί κάποιους κινδύνους, όπως οστεοπόρωση, λόγω της ελλιπούς απορρόφησης ασβεστίου, και καρκίνος των νεφρών που πιθανόν σχετίζεται με τον αυξημένο φόρτο εργασίας των νεφρών για την αποβολή των τελικών προϊόντων του μεταβολισμού της πρωτεΐνης. Το πιο σύνηθες φαινόμενο της υπερβολικής κατανάλωσης πρωτεΐνης όμως είναι η αύξηση του βάρους λόγω της μετατροπής της περίσσιας πρωτεΐνης σε λίπος. Το ίδιο ισχύει και για τα συμπληρώματα αμινοξέων, με τη διαφορά ότι εδώ υπάρχει ένας επιπλέον κίνδυνος. Τα αμινοξέα στη φύση είναι ενωμένα μεταξύ τους σε διάφορους συνδυασμούς σχηματίζοντας τις διαφορετικές πρωτείνες που εμείς παίρνουμε από τα τρόφιμα. Η παροχή μεμονωμένων αμινοξέων πιθανόν να διαταράξει την ισορροπία με την οποία μας τα παρέχει η φύση, αφού η υπερβολική πρόσληψη κάποιου από αυτά ίσως προκαλέσει περιορισμένη απορρόφηση κάποιου άλλου με ανεπιθύμητες παρενέργειες. Μελέτες σε πειραματόζωα μας καθιστούν ιδιαίτερα επιφυλακτικούς για τη μακροχρόνια και ίσως αλόγιστη χρήση τους από τον άνθρωπο.

 

Κλείνοντας, θα θέλαμε να επισημάνουμε ακόμα μια φορά ότι σπάνια δεν καλύπτονται οι ανάγκες μας σε πρωτεΐνη, και αυτές οι περιπτώσεις αφορούν περισσότερο στους χορτοφάγους. Εάν όμως κάποιος επιμένει να πάρει συμπληρώματα, είναι καλύτερο να προτιμήσει συμπληρώματα πρωτεΐνης και όχι μεμονωμένων αμινοξέων. Παράλληλα, δεν θα πρέπει να ξεχνά ότι και από το καθημερινό του διαιτολόγιο λαμβάνει ήδη αρκετή πρωτεΐνη. Σε καμία περίπτωση βέβαια δεν θα πρέπει να αντικαταστήσει ένα γεύμα του με συμπληρώματα, γιατί από τα τρόφιμα παίρνει και πλήθος άλλων αναγκαίων θρεπτικών συστατικών που δεν περιέχονται στα συμπληρώματα.

 

Γιάννης Μανιός, Εργοφυσιολόγος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια ευρέως διαδεδομένη αντίληψη μεταξύ των αθλητών, ότι η κατανάλωση συμπληρωμάτων διατροφής που περιέχουν πρωτείνες και αμινοξέα, μεγαλώνει τη μυϊκή μάζα και αυξάνει τη δύναμη, ιδιαίτερα μάλιστα όταν η λήψη αυτή γίνεται μετά από τη σωματική εξάσκηση. Όμως σύμφωνα με μια έρευνα που έγινε από Βρετανούς γιατρούς αυτό δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

 

Οι γιατροί από το πανεπιστήμιο του Staffordshire ερεύνησαν τα βιολογικά αποτελέσματα που είχε ένα συμπλήρωμα διατροφής το οποίο κατασκευάστηκε για να ενδυναμώνει τον μεταβολισμό των πρωτεϊνών και να βοηθά στη σταδιακή αύξηση της μυϊκής μάζας που δημιουργείται όταν οι αθλητές εξασκούνται στην άρση βαρών.

 

Στη μελέτη συμμετείχαν 12 φοιτητές για 10 εβδομάδες. Μερικοί από αυτούς εφάρμοσαν ένα ειδικό πρόγραμμα εξάσκησης των κάτω μελών και μερικοί όχι. Επιπρόσθετα ορισμένοι έπαιρναν ένα σκεύασμα σαν συμπλήρωμα της διατροφής τους που περιείχε αμινοξέα (τα βασικά στοιχεία που αποτελούν τις πρωτείνες) μαζί με γλυκόζη ενώ οι υπόλοιποι έπαιρναν ένα πλασέμπο (εικονικό διάλυμα).

 

Τα ευρήματα μετά από την έρευνα αυτή ήταν:

 

σε αυτούς που έπαιρναν τα συμπληρώματα διατροφής παρατηρήθηκε μέσα στο αίμα, αύξηση της γλυκόζης και της ινσουλίνης για μικρά χρονικά διαστήματα

 

σε αυτούς που έπαιρναν τα σκευάσματα αυτά δεν παρατηρήθηκε αύξηση της μυϊκής δύναμης

 

το ποσοστό πάχους του σώματος και μάζας σώματος δεν τροποποιήθηκε για κανένα από τους φοιτητές ανεξάρτητα εάν αυτοί έπαιρναν το συμπλήρωμα διατροφής ή εάν έκαναν φυσική εξάσκηση

 

Το συμπέρασμα των γιατρών βάσει της έρευνας αυτής είναι ότι τα εμπορικά σκευάσματα που πωλούνται με στόχο να μεγαλώνουν τη μυϊκή μάζα και να αυξάνουν τη μυϊκή δύναμη, δεν έχουν τέτοιες ιδιότητες. Οι γιατροί αυτοί υποστηρίζουν ότι δεν υπάρχουν επιστημονικά δεδομένα που να τεκμηριώνουν τους ισχυρισμούς αυτούς.

 

Εκείνο το οποίο τονίζουν είναι ότι για όσους ακολουθούν προγράμματα εντατικής μυϊκής εξάσκησης για αύξηση της μάζας και της δύναμης των μυών, εκείνο το οποίο βοηθά περισσότερο είναι να τρωνε μια καλά ισοζυγισμένη διατροφή. Η διατροφή αυτή θα τους παρέχει όλες τις αναγκαίες πρωτείνες και άλλες θρεπτικές ουσίες που χρειάζονται για να υποστηρίξουν τη μυϊκή τους ανάπτυξη.

 

Παρ' όλα αυτά οι ερευνητές δεν αποκλείουν οριστικά την πιθανότητα τα συμπληρώματα αυτά να έχουν κάποιες θετικές επιδράσεις σε ορισμένους και ιδιαίτερα σε αθλητές που προπονούνται πολύ σκληρά.

 

Επειδή όμως δεν υπάρχουν προς το παρόν επιστημονικά δεδομένα που να τεκμηριώνουν τέτοιους ισχυρισμούς είναι απαραίτητο να γίνουν και άλλες έρευνες για να διαλευκανθεί ο ρόλος τους στις περιπτώσεις αυτές.

 

Συμπερασματικά θα πρέπει να πούμε ότι χρειάζεται πολλή προσοχή στο τομέα αυτό ιδιαίτερα διότι πολλοί έφηβοι που ακολουθούν προγράμματα εντατικής σωματικής εξάσκησης είναι ιδιαίτερα ευάλωτοι σε τέτοιου είδους εμπορικά μηνύματα.

 

Επιπρόσθετα ο οργανισμός τους, που βρίσκεται σε ευαίσθητη περίοδο γρήγορης σωματικής ανάπτυξης, είναι περισσότερο ευάλωτος σε πιθανές νοσηρές ουσίες που προστίθενται σε τέτοιου είδους σκευάσματα.

 

Μια σωστή πλούσια και ισοζυγισμένη διατροφή, τους παρέχει σύμφωνα με τα πρόσφατα τεκμηριωμένα επιστημονικά δεδομένα, όλη την απαραίτητη ενέργεια και θρεπτικές ουσίες που είναι απαραίτητες για να υποστηρίξουν την προσπάθειά τους.

 

Βιβλιογραφία:

 

British Journal of Sports Medicine, 2001;35:109-113.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...στο λεω εγω που ειμαι κοπελα οτι δεν αρεσει το πολυ μυωδες σωμα...οχι λαπας,αλλα ουτε και bodybuilding...παν μετρον αριστον...
Πες τα πες τα!!!

Πολλά + κι από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ελεος μη λετε οτι μυθο ακουτε. Αυτο το "αν σταματησεις θα κρεμασεις" ειναι ολιγον τι βλακεια.

θειος μου γυμναζοταν πολυ σκληρα (bodybuilding) απο μικρος και τωρα ειναι 72 χρονων. Και εχει σταματησει τη γυμναστικη εδω και 12 χρονια. Σας πληροφορω οτι ακομα καιγω ζηλευω το σωμα του. Μη λεμε οτι ναναι δηλαδη πλιζ.Αφηστε που φαινεται 10 χρονια μικροτερος.

 

Απο κει και περα τι παει να πει "δε καταλαβαινω γιατι σε καποιους αρεσουν τα φουσκωμενα σωματα";;;

με αυτη τη λογικη γιατι αρεσουν σε καποιους αλλους τα "ξεφουσκωτα σωματα";;

γουστα ειναι αυτα... και για καποιον που κανει bodybuilding ο καλυτερος ειναι ο πιο ογκωδης(και γραμμωμενος φυσικα).

 

Επισης μην τρελαθουμε τελιως. Μια πρωτεινουλα ειναι αρκετα ασφαλες συμπληρωμα' date=' αν καποιος επιμενει οτι ειναι θανατηφορο(λολ) συμπληρωμα ας παραθεσει και μια μελετη.

Μην ακουτε οτι λεει η τηλεοραση. Ανοιξτε κανα βιβλιο,διαβαστε καμια μελετη-ερευνα.[/quote']

 

ποιος μιλαει αοριστα τωρα?εγω σου εδειξα και 2 ερευνες..εσυ τι εχεις να πεις?την εμπειρια του παππου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μακροχρόνια υπερκατανάλωση πρωτεΐνης' date=' είτε με τη μορφή συμπληρωμάτων είτε και με τη μορφή φαγητού, εγκυμονεί κάποιους κινδύνους, όπως οστεοπόρωση, λόγω της ελλιπούς απορρόφησης ασβεστίου, και καρκίνος των νεφρών που πιθανόν σχετίζεται με τον αυξημένο φόρτο εργασίας των νεφρών για την αποβολή των τελικών προϊόντων του μεταβολισμού της πρωτεΐνης. Το πιο σύνηθες φαινόμενο της υπερβολικής κατανάλωσης πρωτεΐνης όμως είναι η αύξηση του βάρους λόγω της μετατροπής της περίσσιας πρωτεΐνης σε λίπος. Το ίδιο ισχύει και για τα συμπληρώματα αμινοξέων, με τη διαφορά ότι εδώ υπάρχει ένας επιπλέον κίνδυνος. Τα αμινοξέα στη φύση είναι ενωμένα μεταξύ τους σε διάφορους συνδυασμούς σχηματίζοντας τις διαφορετικές πρωτείνες που εμείς παίρνουμε από τα τρόφιμα. Η παροχή μεμονωμένων αμινοξέων πιθανόν να διαταράξει την ισορροπία με την οποία μας τα παρέχει η φύση, αφού η υπερβολική πρόσληψη κάποιου από αυτά ίσως προκαλέσει περιορισμένη απορρόφηση κάποιου άλλου με ανεπιθύμητες παρενέργειες. Μελέτες σε πειραματόζωα μας καθιστούν ιδιαίτερα επιφυλακτικούς για τη μακροχρόνια και ίσως αλόγιστη χρήση τους από τον άνθρωπο.

 

Κλείνοντας, θα θέλαμε να επισημάνουμε ακόμα μια φορά ότι σπάνια δεν καλύπτονται οι ανάγκες μας σε πρωτεΐνη, και αυτές οι περιπτώσεις αφορούν περισσότερο στους χορτοφάγους. Εάν όμως κάποιος επιμένει να πάρει συμπληρώματα, είναι καλύτερο να προτιμήσει συμπληρώματα πρωτεΐνης και όχι μεμονωμένων αμινοξέων. Παράλληλα, δεν θα πρέπει να ξεχνά ότι και από το καθημερινό του διαιτολόγιο λαμβάνει ήδη αρκετή πρωτεΐνη. Σε καμία περίπτωση βέβαια δεν θα πρέπει να αντικαταστήσει ένα γεύμα του με συμπληρώματα, γιατί από τα τρόφιμα παίρνει και πλήθος άλλων αναγκαίων θρεπτικών συστατικών που δεν περιέχονται στα συμπληρώματα.

 

Γιάννης Μανιός, Εργοφυσιολόγος[/quote']

 

δεν λαμβάνεις υπόψιν σου κάτι πολύ σημαντικό.

Σε αυτό που παρέθεσες δεν αναφέρεται πουθενα σε τι άτομα απευθύνεται

και ποια ειναι η σωματική τους δραστηριότητα. Ατομο με έντονη ασκηση πέρνει περισσότερη πρωτείνη όχι για να φούσκωσει αλλά γιατί την ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ο οργανισμός του για να ανταπεξέλθει στην έντονη άσκηση, δηλαδή αυξάνει τους μυς για να είναι έτοιμος την επόμενη φορά που θα του ζητηθεί, εν ολίγοις το φουσκωμα είναι παρενεργεια (αν μπορούμε να το πούμε έτσι) της προσπάθειας του σώματος να ανταπεξέλθει.

Αν προσέξεις στην τελευταία πρόταση αναφέρει ότι τι συμπλήρωμα δεν αντικαθιστά ένα γεύμα. Αυτό είναι προφανές γι'αυτό ακριβώς τον λόγο ονομάζονται συμπληρώματα. Σε ατομα με μεγάλες ανάγκες πρωτεινης είναι σχετικά δύσκολα να καλυφθούν με φυσική τροφή έως και ασύμφορο.

Τέλος αυτό που παραθέτεις δεν είναι έρευνα αλλά άποψη. Σίγουρα ο άνθρωπος είναι επιστήμονας, αλλά αυτό είναι αποψη μελέτη δεν είναι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια και εγω ασχολουμαι με τη γυμναστικη καμια τριετια και εχω να πω τα εξης.Στην αρχη μεκανα μονο τρεξιμο και μετα αρχισα τα βαρη σε αναλογια 1-1(1μερα βαρη 1μερα αεροβιωση εναλλαξ).Σας διαβεβαιω οτι δεν παιρνω τιποτα απολυτως(πρωτεινες κτλ)αν και μου την εχουν πεσει πολλακις απο το γυμναστηριο.ΠΑιδες η κανεις γυμναστικη για να εχεις καλη υγεια, καλη διαθεση και να δουλευει ο μεταβολισμος ρολοι η πας για να φουσκωσεις γρηγοροτερα και να ριξεις καμια γκομενα(η καμια φαπα),διαλεγεις και παιρνεις.

Εχω και μια αλλη εμπειρια.Ο αδελφος μου ειναι 34.Εκανε body building καμια 6ετια ka κΙ ΕΠΑΙΡΝΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ(πρωτεινες αμινοξεα κτλ) οχι ομως ανβολικα.Αποτελεσμα:Εδω και 2 χρονια εχει μονιμως υψηλη πιεση πανω απο 18) πραγμα που θα τον συνοδευει στην υπολοιποη ζωη του(den prepei na συγχυζεται,να τρωει αλατι κτλ).

Οσο για αναβολικα δεν το συζητω.οσοι εχουν ασχοληθει με αθλητισμο ξερουν τις επιπτωσεις τους.

Τα συμπερασματα δικα σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια και εγω ασχολουμαι με τη γυμναστικη καμια τριετια και εχω να πω τα εξης.Στην αρχη μεκανα μονο τρεξιμο και μετα αρχισα τα βαρη σε αναλογια 1-1(1μερα βαρη 1μερα αεροβιωση εναλλαξ).Σας διαβεβαιω οτι δεν παιρνω τιποτα απολυτως(πρωτεινες κτλ)αν και μου την εχουν πεσει πολλακις απο το γυμναστηριο.ΠΑιδες η κανεις γυμναστικη για να εχεις καλη υγεια' date=' καλη διαθεση και να δουλευει ο μεταβολισμος ρολοι η πας για να φουσκωσεις γρηγοροτερα και να ριξεις καμια γκομενα(η καμια φαπα),διαλεγεις και παιρνεις.

Εχω και μια αλλη εμπειρια.Ο αδελφος μου ειναι 34.Εκανε body building καμια 6ετια ka κΙ ΕΠΑΙΡΝΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ(πρωτεινες αμινοξεα κτλ) οχι ομως ανβολικα.Αποτελεσμα:Εδω και 2 χρονια εχει μονιμως υψηλη πιεση πανω απο 18) πραγμα που θα τον συνοδευει στην υπολοιποη ζωη του(den prepei na συγχυζεται,να τρωει αλατι κτλ).

Οσο για αναβολικα δεν το συζητω.οσοι εχουν ασχοληθει με αθλητισμο ξερουν τις επιπτωσεις τους.

Τα συμπερασματα δικα σας[/quote']

 

φίλε μου μαζί σου,

αλλά δεν πρέπει να συγχέουμε την λήψη συμπληρωμάτων με σύναιση, με την υπερβολική και ασυλόγιστη λήψη. Επίσης όλα τα συμπληρώματα δεν είναι αθώα και θέλουν ιδαίτερη προσοχή. Ο αδερφός σου δεν ξέρω τι έπερνε και πόσο έπερνε αλλά από την άλλη υπάρχουν και παραδείγματα ανθρώπων σε ηλικια 40,50 και βάλε που έπερναν όχι μονο συμπληρώματα αλλά και στεροιδή και δεν εχουν κανένα πρόβλημα. Για να μην παρεξηγούμαι είμαι εναντίον των αναβολικών στεροειδών εκτός και αν μιλάμε για επαγγελματικό αθλητισμό που εκεί τα μεγέθη είναι άλλα.

Αλλά προς θεού μην βγάζουμε και την πρωτεινη αναβολικό.

Αμα φας ένα 5 κιλά πρωτεινή στην καθισιά σου λογικό είναι να δεις τα ραδίκια αναποδα όπως και αν φας 1 αρνί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Ατομο με έντονη ασκηση πέρνει περισσότερη πρωτείνη όχι για να φούσκωσει αλλά γιατί την ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ο οργανισμός του για να ανταπεξέλθει στην έντονη άσκηση, .

 

 

Σε γενικές γραμμές, η ημερήσια δόση συμπληρωματικής πρωτεΐνης δεν θα πρέπει να υπερβαίνει, για το μέσο ασκούμενο, μέσου βάρους, τα 60 γραμμάρια την ημέρα. Η ποσότητα αυτή εξαρτάται από το μυϊκό βάρος και μπορεί να αυξηθεί σε περιπτώσεις πολύ έντονης άσκησης ή κακής διατροφής. Αυξημένη ποσότητα πρωτεϊνών μπορεί να απαιτηθεί σε περιπτώσεις εντόνου καταβολισμού, υπερκόπωσης και κατά τη διάρκεια ανάρρωσης από μακροχρόνια ασθένεια ή τραυματισμό. Η ημερήσια ποσότητα συμπληρωματικής λήψης πρωτεΐνης θα πρέπει να διαιρείται σε δύο έως τρεις σχεδόν ισόποσες δόσεις. Μικρότερη ημερήσια δόση συστήνεται όταν κάποιος παίρνει ταυτόχρονα και συμπληρώματα αμινοξέων. Θεωρητικά 1 γραμμάριο αμινοξέων "ισοδυναμεί" με 5 γραμμάρια σκόνης πρωτεΐνης τύπου 90%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια και εγω ασχολουμαι με τη γυμναστικη καμια τριετια και εχω να πω τα εξης.Στην αρχη μεκανα μονο τρεξιμο και μετα αρχισα τα βαρη σε αναλογια 1-1(1μερα βαρη 1μερα αεροβιωση εναλλαξ).Σας διαβεβαιω οτι δεν παιρνω τιποτα απολυτως(πρωτεινες κτλ)αν και μου την εχουν πεσει πολλακις απο το γυμναστηριο.ΠΑιδες η κανεις γυμναστικη για να εχεις καλη υγεια' date=' καλη διαθεση και να δουλευει ο μεταβολισμος ρολοι η πας για να φουσκωσεις γρηγοροτερα και να ριξεις καμια γκομενα(η καμια φαπα),διαλεγεις και παιρνεις.

Εχω και μια αλλη εμπειρια.Ο αδελφος μου ειναι 34.Εκανε body building καμια 6ετια ka κΙ ΕΠΑΙΡΝΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ(πρωτεινες αμινοξεα κτλ) οχι ομως ανβολικα.Αποτελεσμα:Εδω και 2 χρονια εχει μονιμως υψηλη πιεση πανω απο 18) πραγμα που θα τον συνοδευει στην υπολοιποη ζωη του(den prepei na συγχυζεται,να τρωει αλατι κτλ).

Οσο για αναβολικα δεν το συζητω.οσοι εχουν ασχοληθει με αθλητισμο ξερουν τις επιπτωσεις τους.

Τα συμπερασματα δικα σας[/quote']

 

εισαι πολυ σωστος φιλε...καλο ειναι να βλεπουμε τον αθλητισμο και απο μεσα...τα σκοτεινα του σημεια...μην αρχισουμε τωρα να λεμε οτι ειναι και θετικο..ειναι μια επιβαρυνση του οργανισμου...γυμναστικη=υγεια οχι χημικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές, η ημερήσια δόση συμπληρωματικής πρωτεΐνης δεν θα πρέπει να υπερβαίνει, για το μέσο ασκούμενο, μέσου βάρους, τα 60 γραμμάρια την ημέρα. Η ποσότητα αυτή εξαρτάται από το μυϊκό βάρος και μπορεί να αυξηθεί σε περιπτώσεις πολύ έντονης άσκησης ή κακής διατροφής. Αυξημένη ποσότητα πρωτεϊνών μπορεί να απαιτηθεί σε περιπτώσεις εντόνου καταβολισμού, υπερκόπωσης και κατά τη διάρκεια ανάρρωσης από μακροχρόνια ασθένεια ή τραυματισμό. Η ημερήσια ποσότητα συμπληρωματικής λήψης πρωτεΐνης θα πρέπει να διαιρείται σε δύο έως τρεις σχεδόν ισόποσες δόσεις. Μικρότερη ημερήσια δόση συστήνεται όταν κάποιος παίρνει ταυτόχρονα και συμπληρώματα αμινοξέων. Θεωρητικά 1 γραμμάριο αμινοξέων "ισοδυναμεί" με 5 γραμμάρια σκόνης πρωτεΐνης τύπου 90%

 

Η ποσοτητα πρωτεινών που χρειάζεται σε προπονηση με βάρη είναι υψηλότερη από ένα μη ασκούμενο ή έναν αθλητη αντοχής και ανερχεται στα 1,4-1,6γρ/κιλο βάρους

Δημητρης Γρηγοράκης Διαιτολογος-Διατροφολογος

Σταυρος Καβουρας Λέκτορας Εργοφυσιολογίας-Διατροφής Αθλούμενων

Χαροκοποιεο Πανεπιστημιο Τμημα Διαιτολογιας

Διατροφής

 

Καλό είναι όταν γράφουμε κάτι να αναφέρουμε και τις πηγές γιατί αλλιώς κρίνεται ως αναξιοπιστο.

Εν'ολιγοις ένας ασκουμενος ανδρας 80 κιλων έχει ημερησια ανάγκη πρωτεινης 112-128 γραμμαρια και οχι το πολυ 60γρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

virgo οχι,αυτα ποου λεω δεν ειναι οτι λεει "ο παππους" αλλα οτιλεει η 10χρονη πειρα μου στη γυμναστικη.

Εχω περασει περιοδους και χωρις συμπληρωματα ξκαι με συμπληρωματα.

οπτοε ξερω πολυ καλα τη δουλευει και τι οχι.

 

60 γρ πρωτεινη τη μερα??? αυτο ειναι ολιγον τι αστειο... με τοση πρωτεινη ουτε κοριτσακι απτην αιθιοπια δεν αναπτυσεται μυικα.

 

Ανοιξτε καποιοι τα μυαλουδακια σας και συνηδητοποιηστε οτι το bodybuilding ειναι αθλημα.. δεν ειναι κατι που κανουμε για να ριξουμε γκομενες. και τοι οτι δεν υπαρχει στην ελλαδα σαν αθλημα δεν παει να πει οτι δεν ειναι κιολας!

 

Και γιαυτους που λετε οτι μπορεις να αναπτυχθεις και με απλο φαγητο πρεπει να καταλαβετε οτι δεν ειναιολοι οι ανθρωποι κοκαλιαρηδες ουτε 60-70 κιλα. Καποιοι ειναι 100+ κιλα με τιγκα μυς και λιγο λιπος.\

Τετοιοι ανθρωποι δε μπορουν ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΟΥΝ το βαρος τους τρωγοντας απλα φαγητο ακομα κι αν τρωνε 7-8 γευματα.Η μονη λυση για διατηρηση ή για περετερω μνυικη αναπτυξη ειναι συμπληρωμα πρωτεινης που δινει εξτρα θερμιδες και χωνευεται αμεσως ωστε να μπορεις να ξαναφας μετα.

 

 

Επισης πρωτεινη σε σκονη εχουν και οι σκονες απτις οποιες φτιαχνουμε κρεμα για τα μωρα. Αρα κι αυτη ειναι κινδυνος θανατος,ε; ή εκει αλλαζουν τα πραγματα;;

 

για σοβαρευτειτε λιγοοοο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ποιος σουπε οτι ειπα εγω το συμπληρωμα πρωτεινης να μη λαμβανεται σε λογικα πλαισια; δεν ειπα εγω ποτε οτι πρεπει να πινεις ολο το κουτι μονομιας.

 

 

 

"Apo tin stigmi pou o 8eos den edose tin proteini se skoni, alla se sigkekrimeni posotita sta trofima, DEN EINAI KALO na tin pernoume"

 

Ο θεος δεν εδωσε ουτε το σπιτι που μενεις,ουτε το αυτοκινητο που οδηγεις,ουτε τα ρουχα που φορας,ουτε το ουισκακι που πινεις. Οπως ουτε και την πρωτεινη σε σκονη. Ολα ο ανθρωπος ταφτιαξε.

 

 

 

"Oi muois file ChPaNaG den xriazonte proteini se skoni gia na antapeksel8oun"

 

Κι ομως οι μυς χωρις πρωτεινη δεν αναπτυσσονται φιλε μου...ειτε μας αρεσει ειτε οχι αυτη ειναι η "τροφη" των μυων.

 

 

 

"Kai stin teliki gia na fouskoseis den xriazese mono kali diatrofi kai kurios proteines alla Tin "eksipni" gumnastiki"

 

H αυξηση (μυιικου και μη) βαρους φιλε μου ερχεται μονο οταν κανεις υπερθερμιδικη διατροφη. Η γυμναστικη δινει απλα το ερεθισμα για αναπτυξη,τιποτα παραπανω.

 

 

 

ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΤΕ ΚΑΙ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΑ ΜΟΝΟ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ Ή ΔΙΑΒΑΣΕΙ. Η ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΣΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα όποιος ενδιαφέρετε πάνω σε τέτοια θέματα ας πάει στο http://www.bodyandmind.gr. Εκεί είναι πολλά άτομα που έχουν ΤΙΣ γνώσεις πάνω στο θέμα και βέβαια δεν θα μπορούσε να λείπει και ο φίλος παραπάνω, ο Hamurabi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...