Προς το περιεχόμενο

Κλήσεις Στάθμευσης... Deja Vu ! Αμάν πια !!!


Highlander

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Highlander με τα βάση τα στοιχεία που μου λές και έτσι όπως βλέπω τις φωτό εγώ δεν θα σου βεβαίωνα την παράβαση αλλά θα σου συνιστούσα να το ξεκαθαρίσεις με την πολεοδομία (δηλαδή να σου δώσει ενα χαρτί που να το διαβάζουν οπως τα αποκαλείς "στρουμφάκια")..καλή συνέχεια και υπομονή.Έχουμε γίνει μπάχαλο. .....

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι βλέπω ότι είσαι παρκαρισμένος σε πεζοδρόμιο, οπότε παράνομα. Αν πάλι είναι ιδιωτικός χώρος της πολυκατοικίας, δηλαδή π.χ. αυλή, τότε έχεις παρκάρει στην αυλή, οπότε πάλι παράνομα.... Για να είσαι νόμιμος πρέπει να έχεις άδεια πάρκινγκ, και από ότι καταλαβαίνω δεν έχεις, οπότε παρκάρεις παράνομα είτε αυτό λέγεται πεζοδρόμιο είτε ιδιωτικός χώρος πολυκατοικίας..... Πας και κάνεις αίτηση για άδεια πάρκινγκ, πληρώνεις κάτι χιλιάδες ευρώ και αν το εγκρίνει η πολεοδομία και στη δώσει, ΤΟΤΕ και ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ θα είσαι νόμιμα παρκαρισμένος στο σημείο που μας δείχνεις......

 

Δυστυχώς έτσι είναι, και επειδή και εγώ έτσι παρκάρω λόγω απουσίας πάρκινγκ, δεν μπορώ να πω και τίποτα γιατί έχω άδικο..... Μόνο όταν έχουμε άδεια πάρκινγκ είμαστε νόμιμοι και δεν μπορεί να μας πειράξει κανένας !!!!

 

Μετά είναι και το άλλο, από ότι βλέπω δίπλα έχει κατάστημα με λουλούδια, και παραδίπλα κάτι άλλο. Δηλαδή είναι δρόμος με εμπορικά καταστήματα..... Ε είσαι προκλητικός όταν σε δρόμο με εμπορικά καταστήματα που προφανώς κυκλοφορεί κόσμος έχεις το αυτοκίνητο πάνω στο πεζοδρόμιο και τους δυσκολεύεις. Οποιοσδήποτε μπορεί να σε έχει καρφώσει και δεν έχει και άδικο.... Αν ήταν δρόμος γειτονιάς με μόνο σπίτια, τότε θα ήταν διαφορετικά και ίσως δεν σε έγραφαν. Αν είναι ιδιωτικός χώρος, το καλύτερο θα ήταν να τον κλείσετε, και αν θες να τον κάνεις πάρκινγκ βγάζεις μια άδεια και είσαι κύριος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε nk_surfer αυτό το πεζοδρόμιο είναι ιδοωτικό και αν θέλει και χωράει μέχρι και ελικόπτερο μπορεί να βάλει ή ότι άλλο θέλει. Άδεια parking χρειάζεσαι για να υπάρχει κενός χώρος στο πεζοδρόμιο να μπορείς να μπαίνεις και να βγαίνεις. Αυτός είναι ιδωτικός χώρος και όπως είπε ο φίλος μπορεί να φαίνεται σαν ωραίο πεζοδρόμιο αλλά δεν είναι.

 

Αυτό που μπορεί να κάνει ο φίλος είναι να πάρει άδεια parking (αυτή που αναφέρω και πιο πάνω) και να περάσει κίτρινες γραμμές και μια ταμπελίτσα που να λέει..."Ιδιωτικός χώρος. Είσοδος Έξοδος parking" Να γράψει και τον αριθμό του αυτοκινήτου στην ταμπελίτσα κι να πάει να πνιγεί ο γείτονας....

 

Αυτή την πατέντα την έχει κάνει ένας γείτονας και όλοι στην αρχή είχαμε πει μα τι κάνει ο τρελός πάνω στο πεζοδρόμιο αλλά τώρα έχει δύο ωραίες θεσούλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...] Αν πάλι είναι ιδιωτικός χώρος της πολυκατοικίας, δηλαδή π.χ. αυλή, τότε έχεις παρκάρει στην αυλή, οπότε πάλι παράνομα.... Για να είσαι νόμιμος πρέπει να έχεις άδεια πάρκινγκ, [...'] Μόνο όταν έχουμε άδεια πάρκινγκ είμαστε νόμιμοι και δεν μπορεί να μας πειράξει κανένας !!!!

 

Σε ιδιωτικό χώρο είναι σταθμευμένος παράνομα;;; :?

 

Άδεια πάρκινγκ;;; :?

 

Ελπίζω να αστιεύεσαι. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι βλέπω ότι είσαι παρκαρισμένος σε πεζοδρόμιο' date=' οπότε παράνομα. Αν πάλι είναι ιδιωτικός χώρος της πολυκατοικίας, δηλαδή π.χ. αυλή, τότε έχεις παρκάρει στην αυλή, οπότε πάλι παράνομα.... Για να είσαι νόμιμος πρέπει να έχεις άδεια πάρκινγκ, και από ότι καταλαβαίνω δεν έχεις, οπότε παρκάρεις παράνομα είτε αυτό λέγεται πεζοδρόμιο είτε ιδιωτικός χώρος πολυκατοικίας..... Πας και κάνεις αίτηση για άδεια πάρκινγκ, πληρώνεις κάτι χιλιάδες ευρώ και αν το εγκρίνει η πολεοδομία και στη δώσει, ΤΟΤΕ και ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ θα είσαι νόμιμα παρκαρισμένος στο σημείο που μας δείχνεις......

 

Δυστυχώς έτσι είναι, και επειδή και εγώ έτσι παρκάρω λόγω απουσίας πάρκινγκ, δεν μπορώ να πω και τίποτα γιατί έχω άδικο..... Μόνο όταν έχουμε άδεια πάρκινγκ είμαστε νόμιμοι και δεν μπορεί να μας πειράξει κανένας !!!!

 

Μετά είναι και το άλλο, από ότι βλέπω δίπλα έχει κατάστημα με λουλούδια, και παραδίπλα κάτι άλλο. Δηλαδή είναι δρόμος με εμπορικά καταστήματα..... Ε είσαι προκλητικός όταν σε δρόμο με εμπορικά καταστήματα που προφανώς κυκλοφορεί κόσμος έχεις το αυτοκίνητο πάνω στο πεζοδρόμιο και τους δυσκολεύεις. Οποιοσδήποτε μπορεί να σε έχει καρφώσει και δεν έχει και άδικο.... Αν ήταν δρόμος γειτονιάς με μόνο σπίτια, τότε θα ήταν διαφορετικά και ίσως δεν σε έγραφαν. Αν είναι ιδιωτικός χώρος, το καλύτερο θα ήταν να τον κλείσετε, και αν θες να τον κάνεις πάρκινγκ βγάζεις μια άδεια και είσαι κύριος.[/quote']

 

Ρε μεγάλε, τα θέλεις και τα λες αυτά ή σου ξεφέυγουν. Το μόνο το οποίο, αν ισχύουν όσα λέει ο φίλος είναι αλήθεια, θα μπορούσε να διαπιστώσει ο αστυνομικός είναι ότι ... "σε λάθος χρώμα το πήρες το αμάξι φίλε".

 

Και στη τελική ακόμα και να απαγορεύεται να παρκάρεις το αυτοκίνητό σου στην αυλή σου (που δεν) ας τον έγραφε για αυτό, και να γινόταν ρεζίλι, όχι για ότι φαντάζεται.

 

Προσωπικά δίνω ένα μερικό δίκιο στον αστυνομικό με την έννοια ότι και αυτός δε μπορεί να ξέρει που είναι πεζοδρόμιο και που πρασιά. Αν του εξήγησες (αν ήσουν δηλαδή παρόν), και ήμουν στην θέση του θα έγραφα τη κλήση σημειώνοντας πάνω στη κλήση την απόσταση από το τέρμα του πεζοδρομίου ώστε να έχει κάτι στα χέρα του ο ιδιοκτήτης και να μπορεί να στηρίξει την αμφισβήτησή του. Υπάρχουν αστυνομικοί που καταλαβαίνουν τι προσπαθείς και υπάρχουν αλλοι εντέλως "ζώα" (με την έννοια ότι δε πέρνουν από λόγια).

 

Τώρα όσον αφορά τοπογραφικά κλπ, ok δίκιο μπορεί να έχεις αλλά :

 

- Δε μπορώ να περιμένω από κάθε αστυνομικό να μπορεί να διαβάσει ένα τοπογραφικό. (αλλιώς θα πέρναγαν στο Πολυτεχνείο και όχι στη σχολή αστυφυλάκων)

- Κάνεις που κάνεις τόσο κόπο, σημαδεψε το χώρο σου και βάλε μια πινακιδούλα που να παραπέμπει στην άδεια της πολυκατοικίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, αν δεν υπάρχει νομική κάλυψη για αυτό, γιατί δεν "έγραψε" τον δήμο για παράνομη κάτάλυψη του πεζοδρομίου από τους κάδους του ? Αυτοί δεν εμποδίζουν τους πεζούς ? (παρακαλώ όποιον paredwse ξέρει καθόλου νομικά να μας πει αν επιτρέπετε οι κάδοι σκουπιδιών να είναι πάν στα πεζοδρόμια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα κομπρεσσέρ άνοιξε μερικές τρύπες γύρω γύρω, κάρφωσε 3-4 παλούκια, στήριξτα με τσιμέντο και μετά ένωσε τα με συρματόπλεγμα... Δεν νομίζω να μπορεί να σου πει κανένας τίποτα... Και αν πάλι σου πούνε τότε κάνε μήνυση στους αλήτες....

 

Καλά ξεμπλέγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μου απαντάει: "Παλικάρι μου, ποτέ δεν παραβιάζουμε διπλή διαχωριστική. Σκέψου ότι εκει έπρεπε να υπάρχει διαχωριστικό διάζωμα το οποίο για διαφόρους λόγους δεν τοποθετήθηκε. Τι θα έκανες, θα έπεφτες πάνω στο τσιμέντο;"

 

Κατάλληλη απάντηση :

 

Του δείχνεις το μικρό κόκκινο κουμπί (αυτό που ανοίγει το τασάκι) και του λες :

 

"Όχι, θα πάταγα αυτό το μικρό κόκκινο κουμπί και θα πέταγα από πάνω. Είναι δώρο από τον Q".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση ... Στις μηχανές έκοψε κλήση ?

Γιατί από ότι ξέρω κόβουμε κληση σε όλους όσουν παρανομούν είτε ενοχλούν είτε όχι. (Αλλιώς και ο Βαβύλης δε νομίζω να ενοχλούσε κανένα ... τζίρο πήγε να κάνει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προτινω το τοπικ να μετανομαστει σε "Αστυνομος Σαινης-αθανατη ελληνικη αστυνομια"

 

(σορρυ παιδια,δεν μαρεσουν οι γενικευσεις,υπαρχουν και σωστοι και ευσεινυδητοι αστυνομικοι αλλα υπαρχουν τοσα κουφα που μας εχουν συμβει που πως να το κανουμε,το Σωμα γενικα εχει βγαλει ασχημο ονομα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Αλήθεια, αν δεν υπάρχει νομική κάλυψη για αυτό, γιατί δεν "έγραψε" τον δήμο για παράνομη κάτάλυψη του πεζοδρομίου από τους κάδους του ? Αυτοί δεν εμποδίζουν τους πεζούς ? (παρακαλώ όποιον paredwse ξέρει καθόλου νομικά να μας πει αν επιτρέπετε οι κάδοι σκουπιδιών να είναι πάν στα πεζοδρόμια).

Νομίζω ότι κάτι παίζεται με τους δήμους. Η χρήση πεζοδρομίου ανήκει στην αρμοδιότητά τους και, καθώς οι κάδοι ανήκουν στο δήμο, δεν υπάρχει πρόβλημα. ;)

Νομίζω, δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι κάτι παίζεται με τους δήμους. Η χρήση πεζοδρομίου ανήκει στην αρμοδιότητά τους και' date=' καθώς οι κάδοι ανήκουν στο δήμο, δεν υπάρχει πρόβλημα. ;)

Νομίζω, δεν ξέρω.[/quote']

 

Ακόμα και έτσι να είναι ... η χρήση να τους ανήκει, δεν είναι υποχρεομένοι να κάνουν σωστή χρήση του πεζοδρομίου και να μην εμποδίζουν τον κόσμο. Γιατί άλλοι Δήμοι κάνουνε ειδικές εσοχές στα πεζοδρόμια για τους κάδους και δε τα βάζουνε όπου βρουν ?

 

edit : Και μένα μου ανήκει ένα οικόπεδο ... δε πάει να πει ότι μπορώ να το κάνω ότι θέλω και να βάζω πάνω ότι θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μεγάλε' date=' τα θέλεις και τα λες αυτά ή σου ξεφέυγουν. Το μόνο το οποίο, αν ισχύουν όσα λέει ο φίλος είναι αλήθεια, θα μπορούσε να διαπιστώσει ο αστυνομικός είναι ότι ... "σε λάθος χρώμα το πήρες το αμάξι φίλε".

 

Και στη τελική ακόμα και να απαγορεύεται να παρκάρεις το αυτοκίνητό σου στην αυλή σου (που δεν) ας τον έγραφε για αυτό, και να γινόταν ρεζίλι, όχι για ότι φαντάζεται.

[/quote']

 

1ον : Όχι ρε μεγάλε δεν αστειεύομαι, και καλά θα κάνεις να προσέχεις λίγο τις εκφρασούλες σου !!!!!

 

2ον : Επειδή ο καθένας έχει και από μία .... γνώμη, άντε τράβα να ρωτήσεις κανά μηχανικό να σε διαφωτίσει, για να μην λέτε ότι σας αρέσει ή ότι σας βολεύει.... Για να παρκάρεις αυτοκίνητο νόμιμα οπουδήποτε (σε πρασιά, σε αυλή, κλπ) πρέπει να έχεις άδεια πάρκινγκ (την οποία και πληρώνεις) !!!! Τώρα αν δεν σας κόβει και πολύ το νόμιμο της υπόθεσης, εντάξει βάλτε το και στο μπαλκόνι....

Η τροχαία ή η αστυνομία δεν μπορεί να σου κόψει κλήση αν είσαι παρκαρισμένος σε ιδιωτικό χώρο (χωρίς άδεια πάρκινγκ), αλλά η πολεοδομία μπορεί να κάνει πολύ περισσότερα και τώρα τελευταία τα κυνηγάνε κάτι τέτοια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...