Προς το περιεχόμενο

Κλήσεις Στάθμευσης... Deja Vu ! Αμάν πια !!!


Highlander

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη εγω που εχω

Μονοκατοικια ιδιωκτιτη στον 1ο οροφο

Στο ισογειο δεν υπαρχει σπιτι αλλα εχει χωριστει στα 2 και εχει γινει 2 μαγαζια ενοικιαζομενα

Μπροστα απο τα μαγαζια και κατω απο το μπαλκονι μου,ειναι ιδιωτικος χωρος(ανηκει στο οικοπεδο μου) στον οποιο παρκαρω το αμαξι μου(οταν δεν λειτουργουν τα μαγαζια,μην τους εμποδιζω)_δηλαδη αυτο ειναι παρανομο?Θελω δηλαδη να βγαλω αδεια να παρκαρω το αμαξι μου στο οικοπεδο μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Δηλαδη εγω που εχω

Μονοκατοικια ιδιωκτιτη στον 1ο οροφο

Στο ισογειο δεν υπαρχει σπιτι αλλα εχει χωριστει στα 2 και εχει γινει 2 μαγαζια ενοικιαζομενα

Μπροστα απο τα μαγαζια και κατω απο το μπαλκονι μου' date='ειναι ιδιωτικος χωρος(ανηκει στο οικοπεδο μου) στον οποιο παρκαρω το αμαξι μου(οταν δεν λειτουργουν τα μαγαζια,μην τους εμποδιζω)_δηλαδη αυτο ειναι παρανομο?Θελω δηλαδη να βγαλω αδεια να παρκαρω το αμαξι μου στο οικοπεδο μου?[/quote']

 

Αν δεν υπάρχει άδεια πάρκινγκ, πρέπει να βγάλεις. Εγώ π.χ. μένω σε μονοκατοικία και παρκάρω το αυτοκίνητο στο πεζοδρόμιο έξω από την αυλή. Δεν έχει γίνει θέμα μέχρι στιγμής γιατί όλοι έτσι κάνουνε, αλλά είναι παράνομο, δεν μπορώ να παρκάρω πάνω στο πεζοδρόμιο. Επειδή θέλω λοιπόν να είμαι νόμιμος, πες ότι γκρεμίζω τον τοίχο της αυλής και βάζω το αυτοκίνητο στην αυλή που είναι ιδιωτικός χώρος. Και πάλι όμως δεν είμαι νόμιμος. Η αστυνομία/τροχαία δεν μπορεί να μου κόψει κλήση για παράνομη στάθμευση αλλά αν κάποιος με καρφώσει στην πολεοδομία θα τρέχω και δεν θα φτάνω. Πρέπει δηλαδή να κινήσω διαδικασία για έκδοση άδειας πάρκινγκ, να το εγκρίνει η πολεοδομία, κλπ. Κάτι άλλο τώρα, πες ότι έχω βάλει εγώ το αυτοκίνητο μες στην αυλή (χωρίς άδεια) και έρχεται κάποιος και παρκάρει στην είσοδο του γκαράζ με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βγω. Φωνάζω την τροχαία, η τροχαία μπορεί να τον απομακρύνει μόνο αν είναι σταθμευμένος στο πεζοδρόμιο (δηλαδή παράνομα), αν υποθέσουμε ότι δεν είναι στο πεζοδρόμιο αλλα είναι νόμιμα σταθμευμένος στο δρόμο, δεν μπορεί να τον αναγκάσει να απομακρύνει το όχημά του επειδή εγώ δεν έχω άδεια πάρκινγκ, οπότε κακώς έχω παρκάρει μέσα στην αυλή. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός, αλλά έτσι είναι τα πράγματα επειδή το έχω ψάξει λίγο με το θέμα του πάρκινγκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τροχαία ή η αστυνομία δεν μπορεί να σου κόψει κλήση αν είσαι παρκαρισμένος σε ιδιωτικό χώρο (χωρίς άδεια πάρκινγκ)' date=' αλλά η πολεοδομία μπορεί να κάνει πολύ περισσότερα και τώρα τελευταία τα κυνηγάνε κάτι τέτοια.....[/quote']

Ζητάς και τα ρέστα τη στιγμή που ο ίδιος δίνεις αντιφάσεις και φυσικά και την απάντηση. Είναι ιδιωτικός χώρος και η αστυνομία χωρίς ένταλμα δεν μπορεί να κάνει τίποτε. Όπως είπα και ελικόπτερο να βάλει επάνω μαγκιά του. Δηλαδή άμα ήταν περιφραγμένο θα έμπαιναν μέσα και θα του άφηναν κλήση? Μόνο η πολεοδομία θα μπορούσε να κάνει κάτι.

 

Α και τώρα που είδα ότι αναφέρεις και κάτι άλλο. Αν έχεις parking και σε κλείσει κάποιος για να του κόψουν κλήσει πρέπει εσύ να δείξεις την άδεια του parking. Αλλιώς αν έχεις παράνομα το parking όπως λες εσύ τότε δεν μπορείς να του κάνεις τίποτε. Τώρα έχω φάει και εγώ κλήση για στάθμευση σε parking αλλά ήταν το parking του φίλου που είχα πάει. Καλέσαμε τροχαία και αναφέραμε ότι θα τους κάνουμε αναφορά για κατάχρηση εξουσίας επειδή δεν ζήτησαν την άδεια του parking και απλά πέρασαν και άφησαν μια κλήση τυχαία και το θέμα λύθηκε την επόμενη ημέρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nk_surfer : Τα έχεις μπερδέψει στο μυαλουδάκι σου. Ο κάιζερ σαφώς έχει το διακίωμα να πρκάρει το αμάξι στο οικόπεδό του, όπως έχει διακαίωμα να παρκάρει κάποιος στο μόνο σημείο από το όποίο "ανέβηκε" Ο Κάιζερ στο οικόπεδό του και να τον κλείσει. Τα χρήματα και την άδεια δε τα βγάζεις για να σου επιτρέπετε να παρκάρεις στο οικόπεδό σου αλλά για να απαγορεύεται στους άλλους να παρκάρουν μπροστά από την είσοδο του parking σου (ο οποίος χώρος δε σου ανήκει και εκεί χωρίς άδεια μπορεί να παρκάρει όποιος θέλει). Αν εσύ μπορείς πχ να σηκώνεις το αμάξι στη πλάτη και να το περνάς μαγκιά σου και δεν έχεις ανάγκη καμιά άδεια.

 

Η μεγαλύτερη καφρίλα που γίνεται έιναι τύποι να βγάζουν άδεια parking και να απαγορεύουν έτσι στους άλλους να παρκάρουν μπροστά από την είσοδό του (παρκινγ τους) εξασφαλίζοντας έτσι θέση πάρκινγ και κάνοντας το αυτό αποθήκη (αν και δεν είμαι σίγουρος αν επιτρέπεται να παρκάρεις και εσύ ο ίδιος μπορστά από το parking σου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω στο 2ο σκελος,οντως και εγω αν με κλεισει καποιος τοχω σκεφτει οτι θα μπορουσε να μου πει "Ρε φιλε που να το ξερω οτι ειναι παρκινγκ".Βεβαια στην περιπτωση μου δεν παιζει γιατι ο δρομος μου ειναι μονοδρομος και για να με κλεισει καποιος σημαινει οτι τοχει παρατησει μεσα στην μεση του δρομου,οποτε...

 

Παντως με την λογικη σου αδεια παρκινγκ θα επρεπε να βγαζουμε ακομα και αν παρκαρουμε στην ακρη του δρομου...Κοιτα,νομιζω οτι εχει γινει μια παρεξηγηση με σενα και τον Χαιλαντερ..Εσυ του τονιζεις και σωστα οτι αν δεν το κατωχηρωσει ως παρκινγκ δεν μπορει να εχει τα προνομια,κοινως μπορει αλλος να παει να του το κλεισει...Μεχρι εδω καλα,ομως ο Χαιλαντερ δεν ειπε κατι τετοιο,ειπε απλα οτι δεν γινεται να τον καρφωνει ο γειτονας για παρανομο παρκινγκ σε ιδιωκτητο χωρο.οΠΩς ΚΑΙ εγω δεν θα μιλησω αν λεμε αν,με εκλεινε καποιος αλλα φυσικα μου ειναι αδιανοητο να με καρφωσει καποιος οτι παρκαρω οπου θελω το αμαξι μου μεσα στο οικοπεδο μου.Και να ερθει η πολεοδομια τι θα μου κανει?Ας ερθει και θα πρεπει να μαζεψουν ολοι τα αυτοκινητα τους και θα τους βαλω να μετραμε τις μαντρες ποντο ποντο.Επισης,γιατι αποτελει απορρητο ποιος κανει την καταγγελια?Δεν θα πρεπει να γνωριζει ο καταγγελομενος ποιος τον εδωσε για να μπορεσει να δει μηπως ειναι κακοβουλο και αποσκοποει σε ιδια οφελη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως με την λογικη σου αδεια παρκινγκ θα επρεπε να βγαζουμε ακομα και αν παρκαρουμε στην ακρη του δρομου...

 

Αυτό δε το έπιασα. Το διπλοπαρκάρισμα απαγορέυεται.

 

Αν εσύ βάζεις το αυτοκίνητο στο οικόπεδό σου και δεν έχεις άδεια parking ο καθένας έχει δικαίωμα να σε κλείσει. Το πρόβλημα είναι ότι αυτά λίγο απασχολούν τους "εεε σιγά μη διαβάζω τους νόμους - έγω ξέρω καλύτερα" μπάτσους που τους πέρνει η Κυρά Μαρίκα για καταγγελία, τους κόβει το τάβλι και ξεσπάνε σε ότι βρουν.

 

Τα περισσότερα αυτοσχέδια parking μεσα σε αυλές στην Αθήνα τέτοια είναι και σαφώς καείς δε μπορεί να πει στον άλλο γιατί με έκλεισες (σε προκλητικές περιπτώσεις το έχω κάνει και επίτηδες).

 

Αυτό που θα έπρεπε να κάνεις είναι να απαιτήσεις από τον τροχονόμο να γράψει όλους όσους ήταν παρκαρισμένοι πάνω στο πεζοδρόμιο. Το λέω γιατί έχω φάει τέτοια κλίση. Ήμουν πάνω σε πεζοδρόμιο, κάποιος κατείγγειλε κάποιον άλλον που εμπόδιζε ήρθε η αστυνομία και έγραψε όλο το στενό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πολυκατοικία μου δεν έχει πυλωτή, αντ' αυτής υπάρχουν δυο καταστήματα και ανάμεσα στα δύο είναι η είσοδος της πολυκατοικίας και ένας χώρος που έχω διαμορφώσει σε γκαράζ (με γκαραζόπορτα κανονικά) ο οποίος διαθέτει σήμανση ιδιωτικού χώρου σταθμεύσης. Ο ελεύθερος χώρος μπροστά από τα καταστήματα και το γκαράζ είναι περίπου 6 μέτρα, ενώ το πεζοδρόμιο στο οικοδομικό τετράγωνο είναι 1,5-2 μέτρα. Ερωτήσεις:

 

  • Μπορώ να σταθμεύω νόμιμα μπροστά από το γκαράζ μου;
  • Έχει δικαίωμα κάποιος να μου κλείνει την πρόσβαση στο γκαράζ;
  • Αν κάποιος ξένος σταθμεύσει μπροστά από το κατάστημα που βρίσκεται δίπλα στο γκαράζ, εγώ μπορώ να σταθμεύω μπροστά από το γκαράζ ή μπορεί αυτός να φωνάξει την τροχαία επειδή τον έκλεισα;

 

Για μένα οι λογικές απαντήσεις είναι "Ναι", "Όχι" και "Δεν έχει δικαίωμα κανείς πλυν εμού να σταθμεύει στην πρασιά του καταστήματος".

 

Έχω άδικο μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί μιλάτε απλά για να μιλάτε, ακόμα και αν δεν γνωρίζετε το θέμα επαρκώς, και γίνεστε και επιθετικοί και ερειστικοί (για τους spirosta και drlo χτυπάει η καμπάνα). Μπορώ πολύ άνετα να συνεχίσω με posts απαντώντας και επιστρέφοντας τον τρόπο που μιλάτε πάλι πίσω, οπότε διαλέχτε και αποφασίστε, και επιτέλους καταλάβετε κάποια στιγμή ότι δεν είστε εδώ μέσα μόνο για να μιλάτε και να σας ακούνε όλοι οι άλλοι, αλλά και για να ακούτε και εσείς οι ίδιοι (είναι δύσκολο αυτό ε? θέλει λίγο εξάσκηση) αυτά που λέει κάποιος άλλος.

 

Λοιπόν για άλλη μια φορά (α και δεν νομίζω να μιλάω με αντιφάσεις). Το ότι κάποιος είναι ιδιοκτήτης ενός χώρου (οικία) δεν σημαίνει ότι μπορεί να κάνει ότι θέλει με αυτόν. Σύμφωνα με το πολεοδομικό σχέδιο το σπίτι θα είναι έτσι, η αυλή και η πρασιά έτσι και εκεί, και ούτω καθεξής. Αν τώρα κάποιος πει εντάξει ιδιωτικός χώρος είναι, κάνω ότι μου κατεβάσει η γκλάβα μου (γιατί είμαι και ελληνάρας και μάγκας) και θα βάζω το αυτοκίνητό μου εκεί που είναι η αποθήκη, ή εκεί που είναι η αυλή, κλπ. Τότε λέω ότι αυτό είναι λάθος και παράνομο, γιατί χρησιμοποιείς για γκαράζ κάποιον χώρο που εξυπηρετεί κάτι άλλο. Για αυτό το λόγο βγαίνουν οι άδειες πάρκινγκ, για να μπορείς να παρκάρεις σε κάποιον συγκεκριμένο χώρο (και όχι στην αυλή, στην πρασιά, στην είσοδο ,κλπ), και όχι για να μην μπορεί ο άλλος να παρκάρει και σε κλείσει. Αυτό είναι απόρροια της άδειας πάρκινγκ, όχι λόγος απόκτησής της.

 

Όποιος κατάλαβε κατάλαβε.......

 

Υ.Γ. Παντώς μερικοί αποδεικνύουν ότι δεν μπορούν ούτε μια κουβέντα μέσω φόρουμ να κάνουν με κάποιο έστω αποδεκτό τρόπο. Έτσι και δεν χαρακτηρήσετε τα λόγια ή τον άλλον, για να δείξετε ότι είστε εσείς οι παντογνώστες δεν θα σας πάει καλά η μέρα, και μάλλον το χρειάζεστε για να αυτοαποδεικνύεται στον εαυτό σας ότι έχετε κάποιο λόγο ύπαρξης. Η πλάκα είναι ότι μέσω ιντερνετ, ξέρετε και είστε έτσι ενώ όταν βρίσκεστε πρόσωπο με πρόσωπο ή σε άλλες περιπτώσεις είστε τελείως διαφορετικοί..... Χαλαρώστε λίγο, κουβέντα κάνουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nk_surfer :

 

Εδώ δε μιλάμε για κλειστούς χώρους η χρήση των οποίων περιγράφεται στην άδεια της οικοδομής αλλά για ανοικτούς. Αν εσύ πιστεύεις ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να τοποθετείς (γιατί αυτό γίνεται στη συγκεκριμένη περίπτωση) ένα αυτοκίνητο σε ακάλυπτο ιδιωτικό χώρο θα μπορούσε σε παρακαλώ να με παραπέμψεις στη σχετική διάταξη.

 

Αλλά ακόμα κι έτσι να είναι πάλι δεν έχει σχέση με αυτή τη περίπτωση. Ακόμα και αν απαγορεύεται να παρκάρεις αυτοκίνητο σε οποιοδήποτε ιδιωτικό χώρο μη χαρακτηρισμένο ως θέση σταθμευσης αυτό δε πάει να πει ότι μπορεί ένας αστυνομικός να κόβει κλήση για αυτό. ΠΧ, πάντα με βάση αυτά που λες εσύ, απαγορεύεται να ανεβάσεις το αμάξι σου στην κρεβατοκάμαρά σου. Αν παρόλα αυτά το κάνεις θα μπορεί να έρθει ένας αστυνομικός να σου κόψει κλήση για παράνομο παρκάρισμα ?

ε μπορεί, ?

οχι μπορεί ?

πες μου μπορεί ?

....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι βλέπω ότι είσαι παρκαρισμένος σε πεζοδρόμιο' date=' οπότε παράνομα. Αν πάλι είναι ιδιωτικός χώρος της πολυκατοικίας, δηλαδή π.χ. αυλή, τότε έχεις παρκάρει στην αυλή, οπότε πάλι παράνομα.... Για να είσαι νόμιμος πρέπει να έχεις άδεια πάρκινγκ, και από ότι καταλαβαίνω δεν έχεις, οπότε παρκάρεις παράνομα είτε αυτό λέγεται πεζοδρόμιο είτε ιδιωτικός χώρος πολυκατοικίας..... Πας και κάνεις αίτηση για άδεια πάρκινγκ, πληρώνεις κάτι χιλιάδες ευρώ και αν το εγκρίνει η πολεοδομία και στη δώσει, ΤΟΤΕ και ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ θα είσαι νόμιμα παρκαρισμένος στο σημείο που μας δείχνεις......

 

Δυστυχώς έτσι είναι, και επειδή και εγώ έτσι παρκάρω λόγω απουσίας πάρκινγκ, δεν μπορώ να πω και τίποτα γιατί έχω άδικο..... Μόνο όταν έχουμε άδεια πάρκινγκ είμαστε νόμιμοι και δεν μπορεί να μας πειράξει κανένας !!!!

 

Μετά είναι και το άλλο, από ότι βλέπω δίπλα έχει κατάστημα με λουλούδια, και παραδίπλα κάτι άλλο. Δηλαδή είναι δρόμος με εμπορικά καταστήματα..... Ε είσαι προκλητικός όταν σε δρόμο με εμπορικά καταστήματα που προφανώς κυκλοφορεί κόσμος έχεις το αυτοκίνητο πάνω στο πεζοδρόμιο και τους δυσκολεύεις. Οποιοσδήποτε μπορεί να σε έχει καρφώσει και δεν έχει και άδικο.... Αν ήταν δρόμος γειτονιάς με μόνο σπίτια, τότε θα ήταν διαφορετικά και ίσως δεν σε έγραφαν. Αν είναι ιδιωτικός χώρος, το καλύτερο θα ήταν να τον κλείσετε, και αν θες να τον κάνεις πάρκινγκ βγάζεις μια άδεια και είσαι κύριος.[/quote']

 

Δηλαδή άμα εγώ θέλω να βάλω στο σπίτι μου το αυτοκίνητο μου μέσα και να κοιμάμαι θα πρέπει να βγάλω άδεια πάρκινγκ; Ποιός είναι αυτός που θα μου βγάλει αυτή την άδεια και θα μου πει κατ' επέκταση τι θα κάνω με το σπίτι μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπωντας την ρυμοτομική γραμμή δεν ξέρω αν ανήκει στην πολυκατοικία σου το μερος αυτό. πιθανον το 76 που εγινε το σπίτι να έμεινε ακάλυπτο το μέρος μιας και υπηρχε σχέδιο πολης που διαμόρφωνε το πεζοδρόμιο γιαυτό άλλωστε ο μηχανικός δεν το έκλεισε, η δεν μετέφερε το κτίριο μπροστά.

αν τελικά σου λέει οτι είναι δικό σου, απλα΄περίφραξέ το χωρίς να παρκάρεις μέσα και άστους να κουρεύονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπωντας την ρυμοτομική γραμμή δεν ξέρω αν ανήκει στην πολυκατοικία σου το μερος αυτό. πιθανον το 76 που εγινε το σπίτι να έμεινε ακάλυπτο το μέρος μιας και υπηρχε σχέδιο πολης που διαμόρφωνε το πεζοδρόμιο γιαυτό άλλωστε ο μηχανικός δεν το έκλεισε' date=' η δεν μετέφερε το κτίριο μπροστά.

αν τελικά σου λέει οτι είναι δικό σου, απλα΄περίφραξέ το χωρίς να παρκάρεις μέσα και άστους να κουρεύονται.[/quote']

 

@dimitris and everyone in favor

Σωστά! Εγώ λεω όοοοοολοι να μετατρέψουν τα πεζοδρόμια σε πρασιές και οι πεζοι να'π@ να'γ@μηθου αμα λάχει να'ουμ.

 

@dr lo, nk_surfer κτλ

Γιατί δεν αναφέρετε την σχετική διάταξη να τελειώνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dr lo' date=' nk_surfer κτλ

Γιατί δεν αναφέρεται την σχετική διάταξη να τελειώνουμε;[/quote']

 

- Εγώ δε γνωρίζω καμιά διάταξη που να απαγορεύει τη σταυθμευση σε Προκήπιο (=πρασιά).

 

- Το να υπάρχει ένα αυτοκίνητο στο προκήπιο μπορεί να είναι πολεοδομική παράβαση (αν και για αυτό δεν είμαι σίγουρος, ακόμα και αν υπάρχει τέτοια μέριμνα θα αναφέρει "μετατροπή του Προκήπιου σε χώρο σταυθμεσης") αλλά σίγουρα δεν απαγορεύεται από τον ΚΟΚ και σίγουρα δεν είναι θέμα της Αστυνομίας. Θα ρωτήσω αρμοδιότερο (Πολιτικό μηχανικό) και θα ποστάρω.

 

Είχα γνωστό έλειψε για μεγάλο χρονικό διάστημα από το σπίτι του και για να μη του κλέψουν το μηχανάκι το ανέβασε στη ταράτσα. Αυτό δε πάει να πει ότι έκανε την ταράτσα πάρκινγ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, γουγλίασα λίγο το θέμα και βρήκα μια αναφορά που απαγορεύει τη χρήση του Προκηπίου για parking αλλά αναφέρεται σε ακάλυπτο οικόπεδο για αποκλειστική χρήση υπαίθριου γκαράζ:

 

β) ώς μη στεγασμένος (υπαίθριος)χώρος στάθμευσης αυτοκινήτων μπορεί να χρησιμοποιηθεί:

ι) ακάλυπτο οικόπεδο το οποίο διατίθεται αποκλειστικά για στάθμευση αυτοκινήτων.

Στην περίπτωση αυτή μπορεί να διατίθεται για στάθμευση το σύνολο της επιφάνειας του οικοπέδου' date=' [b']με εξαίρεση[/b] τις προβλεπόμενες από το ρυμοτομικό σχέδιο στοές ή προκήπια.

 

Βεβαια (αν και για τον έβρο) βρήκα αυτό

 

Με βάση το εμβαδόν της συνολικής έκτασης' date=' το σύνολο των οικιστικών μερίδων-οικοπέδων ανέρχεται σε 400 οικόπεδα των 750 m 2 με αριθμό ατόμων τέσσερα (4) ανά μερίδα και ο συνολικός πληθυσμός υπολογίζεται σε 1.600 κατοίκους. Οι όροι δόμησης έχουν ορισθεί ως εξής : α) για αρτιότητα οικοπέδου τα 750 m 2 β) μέγιστη επιτρεπόμενη κάλυψη το 20% (δηλ. 750 m 2 x 20% = 150 m 2 ) γ) μέγιστος επιτρεπόμενος συντελεστής δόμησης : 0,4 δ) δύο (2) όροφοι πάνω από το έδαφος (ισόγειο και 1 ος όροφος) με υπόγειο ε) μέγιστο ύψος προτείνονται τα 9 μέτρα με συμπεριλαμβανόμενη υποχρεωτική κατασκευή στέγης μέγιστου ύψους 1,5 μέτρα στ) ελάχιστη υποχρεωτική πρασιά (προκήπιο) κατά το πρόσωπο των οικοπέδων προτείνονται τα 4 μέτρα ζ) προτείνεται η [b']πρόβλεψη χώρων στάθμευσης για δύο (2) επιβατικά αυτοκίνητα μέσα στο προκήπιο[/b].

 

http://www.nomevrou.gr/omog.htm

 

Από ότι κατάλαβαίνω είναι ότι ...

Στη πρασιά σου βάζεις ότι θες (αρκεί βάσει νομοθεσίας να έχει και δένδρα ... λέμε τώρα)

 

ΓΟΚ Αρθρο 17 - Κατασκευές στους ακάλυπτους χώρους.

Τα προκήπια διαμορφώνονται ανάλογα με τη χρήση του κτιρίου, περιλαμβάνουν όμως πάντοτε δένδρα και φυτά.

 

 

Απαγορέυεται να τη μετατρέψεις σε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ χώρο σταθμευσης, δηλαδή να τον χαρακτηρείσεις επίσημα ως τέτοιο πχ για να συμπληρώσεις τις ελάχιστες απαιτούμενες θέσεις για το κτίριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...