Προς το περιεχόμενο

Κλήσεις Στάθμευσης... Deja Vu ! Αμάν πια !!!


Highlander

Προτεινόμενες αναρτήσεις

highlander' date='

τσεκαρε απο πολεοδομια και μετα τα περι μηνύσεων,

στο λέω γιατι μπορεί να έχει αποχαρακτηριστέι το προκήπιο και να έχει περάσει στο νέο ρυμοτομικό σχεδιο πόλης ώς πεζοδρόμιο.[/quote']

Αν ισχύει αυτό που λες, δεν θα πρέπει να υπάρχει μία ενημέρωση στον ιδιοκτήτη;

Ή είναι αποφασίζουμε και διατάσουμε ;

δες πχ την daewoo που έχεις στην φωτο στην αρέθα. ειναι μέσα, τα υπολοιπα κτίσματα επι της εθνικής οδού είναι σε αυτή την ρυμοτομική γραμμη,

Εδώ δεν σε κατάλαβα. Το νόημα είναι ότι παρανομούν ή όχι ;

 

το achaia moto που είναι ακριβώς δίπλα δες που έχει περιφράξει, ουτέ κάν πεζοδρόμιο έχει.

Αυτοί παρανομούν ή όχι ;

αλήθεια σε ποιόν δρόμο είναι?

Στην οδό Νοταρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ενημέρωση λογικά πρέπει να έχει ο ιδιοκτήτης,

ξέρει γιατι κτίζει και πώς το κτίζει. πιθανον μιας και δεν εχω το τοπογραφικό να υπήρχε πρόβλεψη για πεζοδρόμιο χωρις προκήπιο και γιαυτό έχτισε μέσα όπως και οι υπόλοιποι χωρίς να μπορούν να έρθουν έξω.

απο πρώτη ματια το achaia moto ειναι παράνομο. απλα με την χάραξη του νεου δρόμου και δεδομένης της πατρας ως μικρής πόλης ισως το πέρασε με πλάγιο τρόπο και δεν του έχουν κάνει κάτι.

δεν μπορώ να σου κάνω εκτίμηση εξ αποστάσεως.

απλά κάνε αυτό που σου λέω εξαρχής. πήγαινε στην πολεδομία και ζήτα ενα τοπογραφικό αντίγραφο θεωρημένο απο τον φάκελο της άδειας σου.

και μάθε εαν έχει επέλθει κάποια τροποποίηση στο σχέδιο πόλης στον δρόμο σου.

όταν έχεις αυτα τα χαρτιά στο χέρι σου μπορείς να κινηθείς δικαστικά και να τους τρέξεις. να είσαι προετοιμασμένος όμως μη σου σκάσει καμια αναθεώρηση και βρεθείς να έχεις άδικο.

στο λεω γιατι πιθανόν θα έχεις και συνέχεια εφόσον ήταν καρφωτή η κλήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ρώτησα και τον ιδιοκτήτη, αλλά και τον πολ.μηχανικό που είχε εκδόσει την άδεια.

Στη Νοταρά ακόμα υπάρχουν προκήπια και δεν έχουν χαρακτηριστεί ως πεζοδρόμια.

Αν ποτέ χαρακτηρηστούν, σαφώς θα ενημερωθεί ο ιδιοκτήτης και από ότι μου είπε θα του καταβάλουν και αντίτιμο για την αγορά του προκήπιου.

 

Η πολεοδομία μου είπε ότι για το αν θεωρείτε προκήπιο ή όχι ο συγκεκριμένος χώρος, μπορεί να το βεβαιώσει ο μηχανικός. (όπως και έκανα)

 

Αν θέλουμε ξεχωριστή βεβαίωση από την πολεοδομία, πρέπει να κάνουμε αίτηση με αριθμό πρωτοκόλλου όπως ακριβώς βγαίνουν οι άδειες για να μας δώσουν μετά από κάποιες μέρες αυτό που ζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν' date=' ρώτησα και τον ιδιοκτήτη, αλλά και τον πολ.μηχανικό που είχε εκδόσει την άδεια.

Στη Νοταρά ακόμα υπάρχουν προκήπια και δεν έχουν χαρακτηριστεί ως πεζοδρόμια.

Αν ποτέ χαρακτηρηστούν, σαφώς θα ενημερωθεί ο ιδιοκτήτης και από ότι μου είπε θα του καταβάλουν και αντίτιμο για την αγορά του προκήπιου.

 

Η πολεοδομία μου είπε ότι για το αν θεωρείτε προκήπιο ή όχι ο συγκεκριμένος χώρος, μπορεί να το βεβαιώσει ο μηχανικός. (όπως και έκανα)

 

Αν θέλουμε ξεχωριστή βεβαίωση από την πολεοδομία, πρέπει να κάνουμε αίτηση με αριθμό πρωτοκόλλου όπως ακριβώς βγαίνουν οι άδειες για να μας δώσουν μετά από κάποιες μέρες αυτό που ζητάμε.[/quote']

αψογος, οποτε μαζεψε το χαρτομανι

και τραβα του και μια μηνυση του οργανου, για.......

εδω κάποιος νομικος θα σε βοηθήσει, μπηκε δηλαδή σε ιδιωτική περιουσία? βεβαίωσε παράβαση χωρίς να έχει δικαίωμα να το κάνει?

δεν τα ξέρω τα νομικα. παντως απο ότι βλέπω θα έχεις καλό καλοκαίρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια τελευταία:

Μήπως ξέρει κανείς σε πόσο χρόνο είναι υποχρεωμένοι να μου δώσουν έγγραφη απάντηση για την ένστασή μου ;

Να πάρω στο υπουργείο να ρωτήσω ; Λογικά θα ξέρουν να μου πουν, έτσι δεν είναι ;

 

Μου είπε ένας φίλος που ο θείος του είναι αστυνομικός, ότι ΔΕΝ έπρεπε να πάρει τις πινακίδες και πόσο μάλλον σε ιδιωτικό χώρο.

Αν αποδειχθεί ότι τις πήρε απο ιδιωτικό χώρο είναι κλοπή. Αληθεύει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα ψάρεψα το παρακάτω:

Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδος

524172

524175

524174

Ούτε ράμπες, ούτε περίφραξη, ούτε τίποτα.

Παρά μόνο 2 μεγάλες ταμπέλες που απαγορεύουν τη στάθμευση στο λαό !

 

Τα ίδια ακριβώς και η πυροσβεστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεότερα :

 

Ήρθε η απάντηση από την ένστασή μου.

 

Σύμφωνα με τη γνωμοδότηση του ΝΣΚ 529 του 1967 !!! και τη γνωμοδότηση 732 του 1984 οι αντιρρήσεις μου κρίθηκαν αβάσιμες.

 

Επικοινώνησα με το ΝΣΚ και μου έστειλαν με fax τις πιο πάνω γνωμοδοτήσεις.

 

Περιληπτικά, η γνωμοδότηση 527/67 αναφέρει ότι σε οποιοδήποτε πρασιά ενώνεται με το πεζοδρόμιο και δεν είναι περιφραγμένη μπορούν να ασκηθούν αστυνομικές διατάξεις προς εξασφάλιση της κυκλοφορίας και κινήσεως.

Αναφέρει δε, ότι μπορεί ο χώρος να περιφραχτεί ώστε να μην ισχύουν τα παραπάνω.

 

Η γνωμοδότηση 732/84 αναφέρει παρόμοια με τα της 529/67 συν τον περιορισμό όσο αφορά την είσοδο στα 4 με 5 μέτρα άνοιγμα.

 

Στην απάντηση αναφέρεται ότι πρέπει να πληρώσω την κλήση σε 15 ημέρες από την ημερομηνία παράβασης και με το αποδεικτικό από τα ΕΛΤΑ θα μπορώ να πάρω τις πινακίδες σε 20 ημέρες από την ημερομηνία παράβασης.

Συμπέρασμα 1: Είναι προτιμότερο να περιφράξω το χώρο και να στερήσω από τους πεζούς το επιπλέον κομμάτι πρόσβασης και να τους αφήσω το κατα τα άλλα πεζοδρόμιο 1.20 ή 1.40 που τους έχει δώσει ο δήμος, το οποίο στην τελική κόβετε και από τους κάδους.

Συμπέρασμα 2: Μου είναι εντελώς παράλογο (αν και δεν έχει σημασία πλέον) να πρέπει να οριοθετήσεις κάτι εμφανώς, για να έχεις τον πλήρη έλεγχο εσύ και όχι κάποιοι άλλοι.

Συμπέρασμα 3: Είχα διαβάσει όλο τον Κ.Ο.Κ. και δεν είχα βρει μέσα κάτι που να νομιμοποιεί την πράξη του αστυνομικού οργάνου. Πρέπει λοιπόν σε κάθε περίπτωση να έχουμε υπόψιν μας και τις γνωμοδοτήσεις που υπάρχουν.

 

/Highlander

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 1 συμπερασμα σου θα συμφωνήσω με τον δήμο.Γιατι μπορεί οι κάδοι να ενοχλουν την κυκλοφορία των πεζών, αλλα και εσυ με το οχημα σου το ίδιο κάνεις.Ασχετα λοιπον αν το περιφράξεις ή έχεις το αυτοκίνητο τον ίδιο χώρο καταλαμβάνεις.

Με το 2, ακούγεται παράλογο αλλα αν δεν το κάνεις, δύσκολα ο άλλος ξεχωρίζει την περιουσία-εκταση σου.Τουλαχιστον στο ελλαδισταν.

Επισης και στο 3 συμφωνω. Ο ΚΟΚ αλλαζει σπανια, οπως και το σύνταγμα. Αλλα καινούργιες αποφασει και νόμοι βγαίνουν συνέχεια.

Οποτε είναι να μην σου κάτσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 1 συμπερασμα σου θα συμφωνήσω με τον δήμο.Γιατι μπορεί οι κάδοι να ενοχλουν την κυκλοφορία των πεζών' date=' αλλα και εσυ με το οχημα σου το ίδιο κάνεις.Ασχετα λοιπον αν το περιφράξεις ή έχεις το αυτοκίνητο τον ίδιο χώρο καταλαμβάνεις.

Με το [b']2[/b], ακούγεται παράλογο αλλα αν δεν το κάνεις, δύσκολα ο άλλος ξεχωρίζει την περιουσία-εκταση σου.Τουλαχιστον στο ελλαδισταν.

Επισης και στο 3 συμφωνω. Ο ΚΟΚ αλλαζει σπανια, οπως και το σύνταγμα. Αλλα καινούργιες αποφασει και νόμοι βγαίνουν συνέχεια.

Οποτε είναι να μην σου κάτσει...

Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες σωστά.

Για το 1. Αν περιφράξω το χώρο, έχω δικαίωμα να παρκάρω το αυτοκίνητό μου νόμιμα στην πρασιά.

Για το 2. Το ότι ζούμε στο ελλαδιστάν δεν σημαίνει ότι πρέπει να αποδεχόμαστε και τα στραβά.

Για το 3. Καινούργιες αποφάσεις από το 1967 και το 1984 ; :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα και από εμένα,

Έχω μια τριόροφη πολυκατοικία γωνιακή σε μια λεωφόρο.Στο ισόγειο υπάρχουν δύο μαγαζιά όπου το ένα είναι επί της λεωφόρου και το άλλο σε ένα στενάκι.Το οικόπεδο είχει κοντά 3,5 μέτρα πεζοδρόμιο (που ανήκει στην πολυκατοικία ) και 1,2μέτρα κανονικό πεζοδρόμιο.Το ένα με το άλλο πεζοδρόμιο στην πλευρά της λεωφόρου έχει διαφορά 30πόντους χωρίς ράμπα. Μάλιστα έχει και ένα τοιχάκι στην άκρη του ώστε ο κόσμος που περπατάει να πρέπει να κατέβει στο δημόσιο πεζοδρόμιο για να προχωρήση.Από την πλευρά του στενού μπορώ και βάζω το αμάξι μου στο ιδιωτικο πεζοδρόμιο στο οποιο έχω αλλάξει και τα μισά πλακάκια (και τα υπόλοιπα δεν τα άλλαξε ο δήμος όταν έκανε την αντικατάσταση με τα καινουργια). Δεν έχω βγάλει άδεια και έχω το εξής πρόβλημα και περιπτώσεις:

 

1) Όταν το είχα πάνω στο πεζοδρόμιο και με έκλεισε μια ,πήρα την αστυνομία.Όταν εκείνη ήρθε μου είπε ότι θα την γράψω και ότι θα το σηκώσει γερανός το αμάξι της.Μάλιστα μου είπε ότι, απαγορεύεται να κλείνεις κάποιον έστω και αν είναι παράνομος,επειδή δεν ξέρεις τι μπορεί να έχει ή πόσο εκτατό μπορεί να είναι.Αν δεν ήταν δικό μου το οικόπεδο,μου είπε ότι θα με έγραφε και εμένα και αυτή και θα τις το σήκωνε γερανός.

 

2) Χτες κάλεσε κάποιος γείτονας την αστυνομία και ήρθε ο αστυνομικός. Ευτυχώς το πέτυχα την ώρα που πήγε να με γράψει. Μου είπε ότι και να είχα δίκιο ,εγώ πρέπει να σε γράψω διότι πρέπει να κάνω την δουλεία μου και μετά εσύ πρέπει να έρθεις και να μας αποδείξης ότι είναι δικόσου ,ίσως και δικαστηκά. Τέλος μου είπε να το μετακινήσω μέχρι να φύγει ώστε να μην με γράψει. Τέλος πάντων το έκανα γιατί βαριέμαι να τρέχω.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι : Τι πρέπει να βγάλω και που για να είμαι νόμιμος και πόσο πάει περίπου. Αυτή η άδεια εισόδου-εξόδου φτάνει? και πόσο στοιχίζει?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα,

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι : Τι πρέπει να βγάλω και που για να είμαι νόμιμος και πόσο πάει περίπου. Αυτή η άδεια εισόδου-εξόδου φτάνει? και πόσο στοιχίζει?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Το ποιο πιθανον τιποτα. Πως θέλεις να εισαι νομιμος αφου στο κτίριο σου δεν υπάρχουν θέσεις σταθμευσης οριοθετημενες απο την άδεια (και αν υπήρχαν τις εκανες μαγαζια). Πανε απο τον δήμο μπας και βγάλεις ακρη, αλλα να ξέρεις οτι δικαιο έχουν αυτοι που φοναζουν την αστηνομια να σε γραψει και οχι εσυ. Υπαρχουν και καποια ορια στην αυθαιρεσια βλεπεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν κατάλαβες ότι το πεζοδρόμιο είναι οικοπεδό μου μπροστά. Αυθαιρεσία ίσως να κάνεις εσύ αλλά μέχρι στιγμής δεν με έχει γράψει κανένας.Από την άλλη πόσα μαγαζιά έχουν και χώρους στάθμευσης? Από το νόμο το πεζοδρόμιο είναι 1,20 και αυτό το δεν έχει σχέση με το δικό μου χώρο που είναι 4 μέτρα πιο μέσα από το 1,20 μέτρα. Το μόνο παράνομο είναι ότι περνάω από το πεζοδρόμιο για να μπω στο χώρο μου.Εξάλου η πολυκατοικία είναι από το 69'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Νομίζω πως το ζήτημα είναι κατά πόσο το "ιδιωτικό πεζοδρόμιο" είναι περασμένο ως χώρος στάθμευσης στην άδεια ή ακάλυπτος και απλά τσιμεντώθηκε ή πλακοστρώθηκε.

 

Αν ισχύει το πρώτο, εύκολο θα είναι να δοθεί άδεια, να μπουν οι σχετικές πινακίδες χώρου στάθμευσης (ενδεχομένως με τον αριθμό της άδειας τυπωμένο επάνω) και να λήξει το θέμα. Αν, όμως, είναι ακάλυπτος που απλά μπορεί να φιλοξενήσει και αυτοκίνητα, δύσκολο βλέπω να βγαίνει άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακάλυπτος χώρος είναι πίσω και αρκετά μεγάλος. Αυτός θεωρείται πρασιά.Το 69' δεν έπρεπε να έχεις χώρους στάθμευσης.Για αυτό δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω και που να απευθυνθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...