Προς το περιεχόμενο

Κλήσεις Στάθμευσης... Deja Vu ! Αμάν πια !!!


Highlander

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να παρκάρεις οπουδήποτε μέσα στο δικο σου οικόπεδο πρέπει ο χώρος να ειναι χαρακτηρισμένος ως χώρος σταθμευσης. Αυτο σημαίνει οχι μόνο οτι χρειάζεσαι ενα χώρο 5χ2,5 μέσα στο οικόπεδο σου αλλα αυτός ο χώρος να πληρεί κάποιες προδιαγραφές καθώς και να έχει οριοθετημένη ραμπα εισοδου-εξόδου.

Πιστεύεις λοιπόν οτι κάποια πολεοδομία θα σου έδινε αδεια να καταλάβεις 1 θέση δημόσιας σταθμευσης (στον δρόμο) για να δημιουργήσεις 1 μοναδικη ιδιωτική θέση? Δεν σου φαινεται λίγο παράλογο αυτό?

 

Στην άδεια τα μαγαζία φάινοντα σαν μαγαζια ή σαν πυλωτη? Γιατι σε πολλά κτίρια του 60-70-80 υπήρχαν πύλωτες που προβλέπονταν για θέσεις σταθμευσης και έγιναν μαγαζια. Οποτε αμα πάς να μπλέξεις με πολεοδομίες πρεπέι να ξέρεις πόσο καλυμένος εισαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators

Η ιστορία προ διετίας με την οποία άνοιξε το thread νομίζω ότι μοιάζει με τη δική σου περίπτωση. Η πρώτη απάντηση του paredwse (σελ. 1) αν τη διαβάζω σωστά σε δικαιώνει. Πάντως, για να είμαι ειλικρινής, το ότι για να φτάσεις στο ιδιόκτητο κομμάτι και να το χρησιμοποιήσεις ως χώρο στάθμευσης, είναι προβληματικό.

 

Ειδικές γνώσεις δεν έχω, αλλά προ ετών που έμενα Νέα Σμύρνη (δράμα το παρκάρισμα) σε ανάλογη περίπτωση (πολυκατοικία ετών, χώρος πλακοστρωμένος μπροστά, πρόσβαση σε αυτόν από το δημόσιο πεζοδρόμιο αφού δεν υπήρχε άδεια στάθμευσης) δεν δικαίωσε τον οικοπεδούχο (τσακώνονταν οι συνιδιοκτήτες μήνες, η ευτυχία του να είσαι ενοικιαστής).

 

Θα πρότεινα να διαβάσεις το thread από την αρχή αν δεν το έχεις κάνει ήδη, ίσως να πάρεις μερικές ιδέες πώς μπορείς να το χειριστείς.

 

edit: Από ό,τι διαβάζω, ο Highlander που άνοιξε το thread το '06 το έψαξε πολύ το ζήτημα και τελικά κρίθηκε πως για να παρκάρει νόμιμα εκεί πρέπει να το περιφράξει (σελίδα 6 ή 7 αυτού του thread).

 

Γενικά, πολύ μπερδεμένη ιστορία και με αποφάσεις που στηρίζονται σε κείμενα του '67 και του '84.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ράμπα μου έφτιαξε ο δήμος όταν έφτιαχνε το δρόμο. Από την άλλη τα μαγαζιά είναι κανονικά και όχι κλειστές πυλοτές. Αυτός ο χώρος είναι μπροστά από το ένα κυρίως μαγαζί και φτάνει μέχρι την είσοδο της πολυκατοικίας όπου μένουμε μόνο της οικογένειας μου άτομα.Απλά θα πρέπει να πάω στο δήμο ή κάπου αλλού. Και ξέρει κανείς πόσο στοιχίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε βρισκεις ενα ψιλο-τοπογραφικο και πας στον δημο μπας και σου βγάλουν αδεια εκει. Στους δημους γινονται ποιο ευκολα τετοιες περιπτώσεις. Υπαρχει ομως περιπτωση να σε στείλουν πολεοδομία αλλα εκει νομίζω πως μπορει να σε ζορίσουν και να κοιταξουν ποιο λεπτομερως αμα δικαιούσαι άδεια ωστε να χαρακτηριστεί παρκινγκ ι πρασια. Για αρχη παντος τοπογραφικο και στον δημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Γνωρίζει κανείς την νομόθεσία (αν υπάρχει) κατά την οποία απαγορεύεται η σταθμεύση επάνω στη ράμπα εισόδου ιδιωτικού χώρου στάθμευσης; Πως δεν επιτρέπεται δηλαδή κάποιος να κλείνει την είσοδο του γκαράζ μου (που διαθέτει σχετική άδεια εννοείται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον καποιες παρατηρησεις για να ξεκαθαρισει το τοπιο...

 

αν εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι εισαι νομιμα παρκαρισμενος περνεις κανονικα την κληση,πας την επομενη μερα στον διοικητη του τμηματος του αποδικνυεις οτι ειναι τα πραγματα οπως τα λες και λογικα στην σβηνει επιτοπου.

 

Μην λετε χαζομαρες σχετικα με το οτι η τροχαια κοβει κλησεις για να παρει λεφτα γιατι τα λεφτα απο τις κλησεις πανε στους δημους,καμια σχεση με την αστυνομια.

 

Narayan, αυτο που θελεις ειναι στο αρθρο 34 παρ 3β του Κ.Ο.Κ. (40 ευρω προστιμο και 10 μερες αφαιρεση πινακιδων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είναι ιδιωτικός ο χωρος γιατί δεν βάζεις κάποιο είδος περίφραξης?Όχι κάτι ιδιαίτερο έστω μερικά κολονάκια έτσι ώστε να οριοθετήσεις την περιοχή σου???

Σαν εκείνα που βάζουν κ έχω από τράπεζες/εταιρίες που ανεβοκατεβαίνουν κ κλειδώνουν με λουκέτο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να πηστέψω πώς τόσα ποστς για ένα πράγμα που είναι άσπρο ή μάυρο. Δέν υπάρχει θέμα συζήτησης.

Καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του χωρίς να ξέρει σαν κλασικός ελληνάρας.

Η πρασιά οτι ειναι ιδιοτικός χώρος δέν σημαίνει οτι το κάνουμε ότι θέλουμε παιδια.

Αν ήταν ο κατασκευαστής θα την έκανε διαμερίσματα. τα σχεδια αναφέρουν ξεκάθαρα που ειναι η κατοικία,που ειναι η αποθύκη ,που είναι το πάρκινγκ και ού είναι η πρασιά. Την οποία επίσεις ΔΕΝ μπορεις να την κλείσεις (μερικές πολυκατοικίες που το έχουν κάνει λογό καφετερειών που υπάρχουν εκει πληρώνουν πρόστημα για ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ). Φυσικά τα πάρκινγκ πρέπει να έχουν άδεια. Ακου ο ελληνάρας "ιδιοτικό είναι βάζω και ελικόπτερο αμα χωράει.. βάλε και ενα αγροτικό και πούλα και καρπόυζια!!!

Φιλε μου εσύ με το ιμπιζα με τις ζάντες δεν το έχεις βάλει καλα εκει το αμάξι και απορώ που θέλει τοση ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

THE GODFATHER επειδή σε βλέπω ζόρικο, σου λέω κάτι απλά.

Εφόσον είναι δική μου η πρασιά την κάνω και βούτηρο.

ΚΑΝΕΙΣ μα ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να μου απαγορεύσει να την περιφράξω.

Το θέμα της στάθμευσης είναι λίγο πιο περίπλοκο, αλλά παρ' όλα αυτά με 1-2 πραγματάκια παρκάρω εκεί κανονικά και γράφω εσένα και τους άλλους στα παλαιότερα των υποδημάτων μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να παραδεχτούμε όλοι ότι ως έλληνες είμαστε απίστευτα κάφροι στο παρκάρισμα.... και στο πώς έχουμε εξιδανικεύσει το αυτοκίνητο και το χρησιμοποιούμε ακόμη και για να πάμε 4 τετράγωνα πιο κάτω...

Οπότε θέλουμε μερικά πρόστιμα για να στρώσουμε...

 

Επίσης και το κράτος όχι ότι έχει κάνει κάτι ώστε να αποτρέψει τον κόσμο να αγοράζει αυτοκίνητα ή να επιβάλει την τάξη στους δρόμους...

+ πάρα άλλοι λόγοι (πχ ο τρόπος που χτίσαμε τις πόλεις μας χώρις πράσινο, μονοκατοικίες κτλ)

 

Αλλά είμαστε και εμείς ελληνάρες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

THE GODFATHER επειδή σε βλέπω ζόρικο, σου λέω κάτι απλά.

Εφόσον είναι δική μου η πρασιά την κάνω και βούτηρο.

ΚΑΝΕΙΣ μα ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να μου απαγορεύσει να την περιφράξω.

Το θέμα της στάθμευσης είναι λίγο πιο περίπλοκο, αλλά παρ' όλα αυτά με 1-2 πραγματάκια παρκάρω εκεί κανονικά και γράφω εσένα και τους άλλους στα παλαιότερα των υποδημάτων μου.

 

προς το παρόν αυτο που θα γίνεται είναι να γράφει η αστυνομία εσένα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

THE GODFATHER επειδή σε βλέπω ζόρικο, σου λέω κάτι απλά.

Εφόσον είναι δική μου η πρασιά την κάνω και βούτηρο.

ΚΑΝΕΙΣ μα ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να μου απαγορεύσει να την περιφράξω.

Το θέμα της στάθμευσης είναι λίγο πιο περίπλοκο, αλλά παρ' όλα αυτά με 1-2 πραγματάκια παρκάρω εκεί κανονικά και γράφω εσένα και τους άλλους στα παλαιότερα των υποδημάτων μου.

 

καλά καλά πλήρωνε τις κλήσεις τώρα σαν καλό παιδί και χαλάρωσε λίγο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης κατι που εχω ακουσει ειναι οτι τα μη στεγασμενα παρκινγκ σε οικοδομες, δηλ οσα βρισκονται στις πυλωτες και οχι σε συγκεκριμενο χωρο του οικοπεδου, με χιλιοστα επ αυτου στο τοπογραφικο, δεν αναγνωριζονται ως ιδιοκτησια και ως εκ τουτου δε μεταβιβαζεται και παρκαρει οποιος θελει..Καποιος που να ξερει περισσοτερα γ αυτο το θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...