Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα με XP


Watt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Κατά πρώτον συγγνώμη για τα greeklish, αλλά βιάζομαι αυτή τη στιγμή και δεν μπορώ να κάνω τη μετάφραση. Οπότε:

 

1. Evala ystera apo epi8ymia toy patera moy ston Ypologisth toy ta Ellhnika Windows XP SP2 kai den anagnwrisan tis enswmatwmenes sth motherboard karta hxoy kai karta diktyoy Ethernet. To programma egkatastashs den trexei. Me ta polla katafera na egkatasthsw drivers gia thn AC97, alla gia to LAN akoma tpt. Den exw vrei drivers kai ths Motherboard de doyleyoyn sta ellhnika XP. H Motherboard einai h KX18D Pro - Albatron kai to chip toy LAN exei kwdiko LAN Chip : LAN PHY ICS1893AF

 

2. Ston diko moy H/Y twra anagkasthka na kanw format, giati sta kala ka8oymena evgale mia mayrh o8onh me kokkina gramamta "BIOS warning! Do not reset or shut down!" Me ta polla o ypologisths stamathse na doyleyei opoy me kati koynhmata sta eksarthmata kai me reset sto BIOS ekane boot alal kolloysan ta Windows sth mayrh o8onh me to shma twn windows. Vgazw ton disko, ton formarw, allazw karta grafikwn, vazw kai ena DVD-R extra kai paw na kanw egkatastash kai kollaei akrives sthn idia o8onh. Arxisa na allazw ta CD-DVD na koynaw tis mnhmes alla kanw synexeia format kai egkatastaseis, alla kollaei sto idio shmeio. Epeidh to syzhthsa kai moy eipan gia provlhma sth motherboard, to mono anhsyxhtiko poy exw dei einai oti o epeksergasths anti gia Athlon 1200 MHz meta to BIOS Warning phge sta 900 MHz kai meta anevhke sta 1000 MHz. Kai paramenei ekei. Kamia idea kaneis?

 

Eyxaristw εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Έβαλα ύστερα από επιθυμία του πατέρα μου στον Υπολογιστή του τα Ελληνικά Windows ΧΡ SP2 και δεν αναγνώρισαν τις ενσωματωμένες στη motherboard κάρτα ήχου και κάρτα δικτύου Ethernet. Το πρόγραμμα εγκατάστασης δεν τρέχει. Με τα πολλά κατάφερα να εγκαταστήσω drivers για την AC97, αλλα για το LAN ακόμα τίποτα. Δεν έχω βρει drivers και της Motherboard δε δουλεύουν στα ελληνικά ΧΡ. Η Motherboard είναι η ΚΧ18D Προ - "αλβατρον" και το chip του LAN έχει κωδικό LAN Chip : LAN Chip : LAN PHY ICS1893AF

 

Στον δικό μου Η/Y τώρα αναγκάστηκα να κάνω format, γιατί στα καλά καθούμενα έβγαλε μια μαύρη οθόνη με κόκκινα gramamta "ΒΊΟΣ warning! Do not reset or shut down!" Με τα πολλά ο υπολογιστής σταμάτησε να δουλεύει όπου με κάτι κουνήματα στα εξαρτήματα και με reset στο ΒΊΟΣ έκανε boot "αλαλ" κολλούσαν τα Windows στη μαύρη οθόνη με το σήμα των windows. Βγάζω τον δίσκο, τον φορμάρω, αλλάζω κάρτα γραφικών, βάζω και ένα DVD-R extra και πάω να κάνω εγκατάσταση και κολλάει ακριβές στην ίδια οθόνη. ʼρχισα να αλλάζω τα CD-DVD να κουνάω τις μνήμες αλλα κάνω συνεχεια format και εγκαταστάσεις, αλλα κολλάει στο ίδιο σημείο. Επειδή το συζήτησα και μου είπαν για πρόβλημα στη motherboard, το μονο ανησυχητικό που έχω δει είναι ότι ο επεξεργαστής αντί για ʼθλον 1200 MHz μετά ο ΒΊΟΣ Warning πήγε στα 900 MHz και μετά ανέβηκε στα 1000 MHz. Και παραμένει εκεί. Καμια ιδέα κανεις?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Το μετάφρασε το all greek to me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικα δοκιμασε να βγαλεις την μπαταρια απο το bios για να του κανεις ενα reset.δεν ξερω αν η εγκατασταση των xp που εχεις ειναι καλη.για drivers δοκιμασε τα link:

1.http://www.driverguide.com

2.http://www.driverzone.com

παντως πιστευω οτι ειναι προβλημα της μητρικης.κανε αυτο με τη μπαταρια και βλεπεις.οι ρυθμισεις της μητρικης θα ερθουν στο default.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικα δοκιμασε να βγαλεις την μπαταρια απο το bios για να του κανεις ενα reset.δεν ξερω αν η εγκατασταση των xp που εχεις ειναι καλη.για drivers δοκιμασε τα link:

1.http://www.driverguide.com

2.http://www.driverzone.com

παντως πιστευω οτι ειναι προβλημα της μητρικης.κανε αυτο με τη μπαταρια και βλεπεις.οι ρυθμισεις της μητρικης θα ερθουν στο default.

 

Έχω κάνει reset στο ΒΙΟS βγάζοντας την μπαταρία ήδη, αλλά χωρίς κάποιο αποτέλεσμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πόλλές προσπάθειες, κατάφερα να κάνω τον επεξεργαστή να δουλεύει στα 550 MHz. Καμιά ιδέα κανείς;

Δηλαδή αν συνεχίσεις έτσι θα πάει και στα 100 mhz ; :mrgreen:

Τά'παιξε το bios στα καλά καθούμενα;

Τά'φτυσε η μητρική;

Ή μήπως δεν πάει καθόλου καλά το τροφοδοτικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...