Προς το περιεχόμενο

Τι σειρα ησουν στο στρατο;


A3TeRnuS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2009Γ 308 Σειρά ΚΕΥΠ Λαμία - 21 ΕΥΠ Κομοτηνή - 650 ΠΑΥΠ ΞΑΝΘΗ

Τι μοναδα φαντασμα ηταν αυτη η ΠΑΥΠ, μια φορα πηγα επισκεψη και ψαχναμε 10 λεπτα να βρουμε ανθρωπο να μας πει που ειναι το ιατρειο. Ολα μια παρακμη εκει μεσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μοναδα φαντασμα ηταν αυτη η ΠΑΥΠ, μια φορα πηγα επισκεψη και ψαχναμε 10 λεπτα να βρουμε ανθρωπο να μας πει που ειναι το ιατρειο. Ολα μια παρακμη εκει μεσα!

Άτσα καμουφλάζ ο Ελληνικός Στρατός! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2011 Β' ΕΣΣΟ, 315 σειρά, 33ΛΔΒ Διαβιβάσεις στο Πολύκαστρο. Σχετικά αξιοπρεπείς εγκαταστάσεις & καθόλου τέντωμα, αλλά μας γονάτισε η εμπλοκή που φάγαμε για το μεγαλύτερο μέρος της θητείας εξαιτίας αποσπάσεων και έλλειψης δυναμικού. Ακόμη κι όσοι έμεναν εκεί κοντά και ήταν στην τριλοχία από βύσμα δεν έπαιρναν πσ/κ ούτε γι' αστείο, εκτός εάν ανήκαν στον ΛΣ. Μέσος όρος εξόδων ήταν 10-1, ευτυχώς τους τελευταίους 2 μήνες άλλαξε άρδην η κατάσταση και βγήκαν νερό χάρη στους 17άρηδες που ήταν μεγάλη σειρά, άρχισε να μας πηγαίνει 1-1 και 1-2 και δεν το πίστευε κανείς.

 

Με εξαίρεση τα ΠΕΝ στην αρχή που τα φάγαμε και μες το κατακαλόκαιρο και κυρίως την πολλή έλλειψη ύπνου με τις συνεχόμενες υπηρεσίες, θα έλεγα ότι βγήκε σχετικά χαλαρά η θητεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2012Γ ΕΣΣΟ 320 / 180MKB HAWK B-ΠΥΡΧΙΑ ΒΑΡΝΑΒΑΣ .  

Πω είχα περάσει και εγώ ένα φεγγάρι από εκεί (2011Β ΕΣΣΟ 315).Στους δύο μήνες πού έκατσα μπορώ να πω ότι ηταν λίγο σκατομονάδα..από τα στελέχη μέχρι και τις υπηρεσίες.Αυτό το 35-1 δεν θα το ξεχάσω ποτέ.Ελπίζω να έχουν φτιάξει τα πράγματα από τότε.Καλή δύναμη σου εύχομαι φίλε  :-D

 

*Αυτές οι μετακομίσεις πάνω στο 4μηνο από Βαρνάβα σε Δριτσώνα παίζει ακόμα ή το έκοψαν τελικά?

 

**Ο Θεός Κοβανίδης είναι ακόμα εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

tzez, kleidokratwr: Μάγκες τώρα είδα τα ποστ σας... Δεν με βοηθάει η μνήμη μου, ειδικά σε κάποια πράγματα πριν 6 χρόνια, έστω κι αν αυτά σχετίζονται με το Καμπί!!! Να υποθέσω ότι η πινακίδα είναι του Καμπί;;; Συγκινήθηκα τώρα..

Τότε που ήμουν εγώ δεν ήταν και καλά, καθώς θεωρούταν η χειρότερη μονάδα του νησιού (γίνονταν πολλά σπαστικά), ίσως ήταν καλύτερα από ότι παλιότερα... Διοικητής ο φοβερός και τρομερός Σταυρουλάκης στον οποίον οφειλόταν κατά μεγάλο μέρος η φήμη του στρατοπέδου!! Σε κάποια φάση ήρθε και ο νέος υποδιοικητής (δεν θυμάμαι όνομα, κρητικός και αυτός), πρώην στρατονόμος!! Ίσως ήταν και χειρότερος από τον Σταυρουλάκη.... Νομίζω μουστάκιας ήταν ο υποδιοικητής αλλά και ο Σταυρουλάκης αλλά σε κάποια φάση το έκοψε..

Ποιον από τους 2 λέτε αραγε; Λογικά ο δί-κας πρέπει να είναι πιο γνωστός, αλλά και ο υποδί-κας μάλλον άφησε μεγάλο όνομα αφού έφυγα (είχε δώσει τέτοια σημάδια, όσο ήμουν εκεί)....

Τη φάση με τις πέτρες δεν την θυμάμαι καλά (σίγουρα δεν είχα πάρει μέρος), αλλά ήταν κάπου εκείνο τον καιρό...

Είχαν γίνει πολλά κουλά τους μήνες που ήμουν εκεί, καθώς είχαμε αρκετους ανώμαλους αξιωματικούς (λοχαγούς,...)!

Τα άρθρα στις εφημερίδες είχαν βγει εκείνο το καιρό... Εγώ ήμουν γύρω στα 27 τότε, από τους μεγάλους του στρατοπέδου σε ηλικία σχετικά με τους περισσότερους φαντάρους. Υπήρχε και κάποιος γύρω στα 31 που ήταν δημοσιογράφος. Λεγόταν Κώστας Αργυρός και τα τελευταία χρόνια είναι πλεον στη ΝΕΤ! Φανταστήτε την έκπληξή μου όταν πριν από 3 χρόνια άκουσα στη ΝΕΤ μια πολύ γνώριμη φωνή...Έκανε μια εβδομαδιαία εκπομπή με ταξίδια στην ευρώπη και διηγούταν τις εμπειρίες του. Επίσης αυτός ήταν και ο δημοσιογράφος της ΝΕΤ που ακολουθούσε τη φλόγα κατά την Λαμπαδηδρομία των Ολυμπιακών και κάθε βράδυ έδινε τα ρεπορτάζ από το πέρασμα της φλόγας σε κάθε πόλη της Ελλάδας, στην σχετική εκπομπή της ΝΕΤ.

Αυτός λοιπόν είχε βγάλει κάποια αρθρα στις εφημερίδες, καθώς είχε φρίξει με όλα τα στραβά κι ανάποδα που γινόταν εκεί μέσα...

Μου είναι δύσκολο τώρα να θυμηθώ φάσεις αν και είχαν γίνει πάρα πολλές...

Επίσης έχω και απόκομα εφημερίδας με κάποιο από αυτά τα άρθρα για το Καμπί.!!! Μόλις το βρώ θα το σκανάρω να το δείτε!!!

 

Α ρε συνάδελφοι...

 

PS: ουπςς λάθος ΕΣΣΟ έγραψα... όχι 97Β', 99Β' ήμουν

 

Τι μου θυμίσατε τώρα!!!!

Αν και αργησα να δω το Post 99Β' ήμουν και εγώ.

Απόκομα από τις εφημερίδες έχω και γω, τρέξαμε όλοι και πήραμε τότε.

Ηταν από τα πιο δύσκολα στρατόπεδα. Έκαναν όλοι σκοπιές μικροί μεγάλοι.

 

Ηταν ένας 30 χρονών+ και τον βάζουν υπηρεσία νυχτερινό νούμερο μάλιστα ήταν 3-5 όχι 2-4 όπως αλλού. Τον ρωτάω πως τα πηγαίνει και μου λέει ότι ήταν στην Αμερική και είχε πρόβλημα με το ύπνο και ότι από τότε που ήρθε σε αυτό το στρατόπεδο με το που δει κρεβάτι κοιμάται σε 5'.

 

Εγώ ήμουν 25 χρονών τότε σχετικά μεγάλος, ευτυχώς είχα καλή ειδικότητα ΤΕΒ.ΠΑΡ και δεν ήμουν όλη μέρα πάνω σε πυροβόλο. Τότε ήταν εκλογές και δεν έδινε άδεια σε κανέναν ο Σταυρουλάκης. Πηγαίνω και του ζητάω άδεια για την ορκωμοσία του πτυχίου μου,  και μου έδωσε 2 ημέρες. Στράβωσαν οι άλλοι,βύσμα με έλεγαν κλπ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σειρα 319 2012Β ΕΣΣΟ,Παρουσιαστικα 586 ΤΠ Γρεββενα και μετα μεταθεση στην Λημνο 290 ΜΚΤΠ,ενταξει χαλαρα δεν ηταν αλλα οχι οτι πεθαναμε κιολας,γενικα εκανα βολτα σε πολλες μοναδες του νησιου,ενοειται οτι δεν θα ξαναπατησω στο κωλονησο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

313 σειρα ?

 

μαλακια πρεπει να ειπα

 

Στο ναυτικό το πάμε με έτος-εσσο άρα 2011 Δ εσσο. Για σειρά ποτέ δεν έμαθα να σου πω την αλήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...