Προς το περιεχόμενο

Τι σειρα ησουν στο στρατο;


A3TeRnuS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

261 Σειρα.2 Μηνες θηβα Πυροβολικο...9 μηνες Λαγος Διδυμοτειχου στην 108 ΜΒΠ/ΠΕΠ και μετα 7 μηνες Καρατασου Θες/νικη.Στη θηβα ηταν καλοκαιρι του 1999 αν θυμαμαι καλα με τρομερες ζεστες και σεισμο καθε λιγο και λιγακι..Στο Λαγο φαγαμε πολυ κρυο και σχοινακια.Στο Καρατασου Θες/νικη περασα καλα γιατι εγινα ταχυδρομος μετα τον πρωτο μηνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

343 B ΕΣΣΟ Σμηνίας Αερονομίας :D 

1 μήνας (Βασική εκπαίδευση) 124 ΠΒΕ Τρίπολη
2 μήνες (Εκπαίδευση ειδικότητας) ΚΕΣΝ Καρδίτσα
1 μήνας (Υπηρεσία) 123 Σμηναρχία Τεχνικής Εκπαίδευσης Αθήνα
3 μήνες (Υπηρεσία) ΚΕΔΑΧ Χαλκούτσι

4 μήνες (Υπηρεσία) 114 Πτέρυγα Μάχης Τανάγρα
1 μήνας (Νοσηλεία) 251 ΓΝΑ Αθήνα 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Otter είπε

343 B ΕΣΣΟ Σμηνίας Αερονομίας :D 

1 μήνας (Βασική εκπαίδευση) 124 ΠΒΕ Τρίπολη
2 μήνες (Εκπαίδευση ειδικότητας) ΚΕΣΝ Καρδίτσα
1 μήνας (Υπηρεσία) 123 Σμηναρχία Τεχνικής Εκπαίδευσης Αθήνα
3 μήνες (Υπηρεσία) ΚΕΔΑΧ Χαλκούτσι

4 μήνες (Υπηρεσία) 114 Πτέρυγα Μάχης Τανάγρα
1 μήνας (Νοσηλεία) 251 ΓΝΑ Αθήνα 😛 

Ρε συ το ΚΕΣΝ πηγε στην Καρδιτσα...?

Εγω στην Κατεχακη ημουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Ρε συ το ΚΕΣΝ πηγε στην Καρδιτσα...?

Εγω στην Κατεχακη ημουν....

Ναι, όταν ένωσαν στρατονομία, αερονομία και ναυτονομία και δημιούργησαν τη λεγόμενη αστυνομία στρατού, το κέντρο εκπαίδευσης το κάνανε ενιαίο στην Καρδίτσα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

302 Α εσσο (2008) Στρατός Ξηράς

Παρουσιαζομαι 12 Φεβρουαρίου, την μέρα των Γενεθλίων μου Ρέθυμνο για βασική εκπαίδευση. 

Ορκομωσια και μετά στη "μαγευτική" Καρδίτσα για ξαναματαεκπαιδευση Στρατονομία. 2 μήνες μετά ξανά ορκωμοσία, ειδικότητα προανακριτης. 

Μετά Ρόδο, Μόντε Σμιθ με θέα όλο το νησί για 3 μήνες. Καπάκι ΚΑΥΥ Νέα Μάκρη για 1,5 μήνα, ξανά Ρόδο για 2-3 βδομάδες. 

Τέλος 951, μαυρίλα συμφορά μέχρι την απόλυση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

227 σειρα (93 ΣΤ), παρουσιαστηκα στο ΚΕΜΧ Ναυπλιο (τελη Νοεμβριου ηταν,τρομερη υγρασια και καθε βραδυ το Μακεδονια ξακουστη μεχρι να φτυνεις ξυραφακια απο τον πονολαιμο),ενα μηνα εκει,μετα ΣΜΧ Λουτρακι σαν ΥΕΑ (τρελο πηξιμο εκει,ηταν μολις ενα χρονο και κατι, μετα την κλοπη οπλου απο σκοπια απο τη 17Ν και ηταν ολα πολυ....τσιτωμενα).Ανημερα των Φωτων (ουτε δεκα μερες εκει) εκανα σκοπια το κανονικο νουμερο 4-6 το πρωι και μετα με αφησαν στην σκοπια μεχρι  2 το μεσημερι που γυρισε το αγημα απο το Λουτρακι και αφου εφαγαν φυσικα,10 ωρες σκοπια.Θυμαμαι εναν ανθυπολοχαγο που ειχε υπηρεσια εκεινη τη μερα, να περνα καθε μιση ωρα και να με ρωταει αν ειμαι οκ και τελικα μου εφερε μεχρι και καφε και να φαω κατι.Πρωτη μεταθεση σαν ΔΕΑ 724 ΤΜΧ Τοξοτες Ξανθης. Εμεινα 8 μηνες και τους 5 ελειπα σε κλιμακια σε Εβρο και Ροδοπη(οι αλλοι τρεις δοκιμοι του ταγματος ηταν πασοκοβυσματα και γκομενιζαν στην Ξανθη). Οταν πηρα μεταθεση ο Διοικητης του ταγματος μου ειπε " σε ζορισαμε αλλα μας ζορισαν,μας πιεσαν πολυ οι προστατες των αλλων".
Δευτερη μεταθεση ΟΣΜΑΕΣ Αθηνα,πολυ βυσματικη μεταθεση αλλα βρεθηκα εκει απο τυχη,γιατι τα πραγματικα βυσματα πλακωθηκαν μεταξυ τους και διαλεξαν εναν στην τυχη. Διοικητης ηταν αποστρατος αντιστρατηγος,αλλα φορουσε και καποιες φορες στολη (κουφο). Πολυ καλος τυπος,αρχιδατος,  πασοκος μεχρι κοκκαλο,οταν συνεδριαζε η κεντρικη εποιτροπη του ΠΑΣΟΚ φορουσε την στολη και πηγαινε!!!!!! Με ρωτουσε ,"εσυ πως ηρθες εδω?".  Δεν ξερω στρατηγε απαντουσα,καποιο μπερδεμα θα εγινε και με κοιτουσε γελωντας πονηρα. Την τελευταια μερα (δεκα μηνες εκει) με αποχαιρετισε πολυ ευγενικα και μου ειπε "τελικα ναι,απο μπερδεμα ηρθες ,αλλα χαιρομαι που σε ειχαμε εδω,μας βοηθησες πολυ".

Επεξ/σία από tasos2012
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

159 σειρα με 5 χρονια αναβολη ...132 κανονικα

 

82Δ ΕΣΣΟ

Κορινθος(ΥΕΑ) - Θηβα (ΠΒ)....165 ΜΒΠ Παυλου Μελα Θεσσαλονικη,

22 μηνακια !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2019 στις 2:00 ΠΜ, xenkato είπε

186 σειρα 87Α αν θυμαμαι καλά."Το πυροβολικο,το πυροβολικο,το πυροβολικό πολυ το αγαπω, θα πεθα-θα πεθανω θα πεθανω- στο κανονι μου απανω!

Ωραιες κουβεντες,τραγουδια ηρωικα..🙄

Κορινθος-Θηβα-Ροδος (Αφαντου).

Ζωαρα λεμε στη Ροδο.

Εγώ πάλι τι απαράδεκτος δεν θυμάμαι την σειρά χαχαχαχα :D Τεχνικός βοηθός παρατηρητής 2018 Γ'ΕΣΣΟ  80ΤΕ κως  μπήκα αρκετά μεγάλος λόγω σπουδών  αλλά ξέχασα την σειρά και βαριέμαι να googlάρω 3XX  😴 

Θυμάμαι ακόμη όμως τα ΤΑΕ σε ψέριμο και καλόλυμνο  τρέχα με την καρότσα στα βράχια κουβάλα πυρομαχικά για το zu  απο βρακί και sleeping bag σε φουλ εξάρτηση όπλιση του zu και έτοιμος να βγάλω χιλιοστά μέσα σε 4 λεπτά.. ψέριμο όμως αν και μπροστά στα ΙΜΙΑ ζωάρα ταμπλετ(στρατού) 4G και κιάλια :P  :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Πολεμικό Ναυτικό 

2005 Γ ΕΣΣΟ

Πόρος κέντρο προπαιδευσης

Σαλαμινα 4 μήνες σε βοηθητικό πλοίο μόνιμα στο ντοκο

ΔΔΜΝ Κλαθμώνος και στη συνέχεια απόσπαση Βοτανικό για τους υπόλοιπους μήνες 

σχεδόν 3 μήνες άδεια απολύσεως :) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Morosana ΔΔΜΝ και ΚΣΑΝ μετά; Έφαγες πήξιμο εσύ 😂😂

Εμείς σύνορα, ΜΤΝ.. 😂

Στις 25/2/2020 στις 2:52 ΜΜ, TopicStrarter είπε

και sleeping bag σε φουλ εξάρτηση

Εξάρτυση πιο σωστά 😉

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...