Προς το περιεχόμενο

Οδηγός εγκατάστασης του MacOSX για Mac


xalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν πήρα το ibook σαν καλό παιδί ήθελα να κάνω ένα format. Μου έκανε εντύπωση που πουθενά δε βρήκα ένα οδηγό εγκατάστασης του MacOSX! Διαπίστωσα στη πορεία ότι δεν είναι κάτι δύσκολα, για την ακρίβεια είναι τραγικά εύκολο και θέλει τρομερή προσπάθεια για να κάνεις κάτι λάθος. Ο παρακάτω οδηγός είναι άπλα για τους περιέργους... το setup έγινε σε ένα ibook 12” ppc

 

Αφού φυσικά έχουμε κάνει backup ότι χρειαζόμαστε (εκτός από τους drivers) προχωράμε.

 

1) Βάζουμε το dvd και κάνουμε boot με κρατημένο το πλήκτρο c

 

2) πρώτη οθόνη επιλογή γλώσσας, η πιο φιλική επιλογή εδώ είναι τα αγγλικά,

 

3) wellcome to MAC OSX installer και πατάμε contunue

 

4) software license agreement και πατάμε continue (agree)

 

5) select a destination και options μπήκαμε στο ζουμί της υπόθεσης,

οι επιλογές εδώ είναι πολλές αφού επιλέξουμε δίσκο μετά options και

α) upgrade αν το mac os είναι πριν το osx

B) archive and install, μεταφέρει όλα τα system files σε ένα άλλο folder και κάνει fresh install, υπάρχει επιλογή για να κάνει το ίδιο και με τα user και network sesstings

c) erase and install το κλασσικό μας format! Επιλέγουμε και file system , default έχει το Mac OS X journaled, υπάρχει ακόμα και το unix file system

continue και τώρα customize

 

6) εδώ διαλέγουμε τι θα μπει μαζί με το macOSX . Εγώ δε βάζω τίποτα, τα αφήνω όλα κενά. Άλλωστε by dafault το macOSX έχει mora than enough applications, αλλά αυτό είναι προσωπικό γούστο. Προσέξτε μόνο να αφαιρέσετε το demo του mac office και τα language translations που πιάνουν 1.1giga!

 

7) Αν δεν έχετε επιλέξει τίποτα φτάνουμε σε ένα fresh install που πιάνει 1.9g. Το κουμπάκι install κάτω δεξιά περιμένει με ανυπομονησία.

Τώρα ο installer θα κάνει έλεγχο στο dvd, αν είμαστε σίγουροι πατάμε skip

 

8) και τώρα περιμένουμε... Installing base system part 1... Installing essentials... Installing BSD subsysem... και κάτι άλλα ψιλά που τα πέρασε γρήγορα και δε πρόλαβα να τα γράψω! Finishing instllation και rastert, 10 λεπτά ακριβώς στο ταπεινό μου ibook

 

9) welcome! χώρα greece, continue

 

10) επιλογή μεταφοράς αρχείων/setting από άλλο mac, επιλέγουμε do not transfer my information, continue

 

11) select your keyboard, tick στο show all για να δούμε τα ελληνικα, και continue

 

12) αν έχουμε wireless καλό θα είναι να το ενεργοποιήσουμε τώρα. Εδώ το mac ψάχνει για wireless αν έχουμε θα το δει, αν δε το βλέπει πατάμε το rescan! Για άλλες επιλογές δικτύου different network setup και τώρα έχουμε να διαλέξουμε από wi-fi, telephone-cable-dsl modem, ethernet και δεν έχουμε σύνδεση! Εγώ διαλέγω δεν έχω σύνδεση και περνάω μετά το wireless αλλά αυτά είναι πρωοπικές επιλογές.

 

13) registration... τα στοιχεία σας continue

 

14) a few more questions (σα πού δε κρατάει αυτό το registration...) continue

 

15) και το account που θα έχουμε... continue

 

16) select time zone με ένα click στο χάρτι και continue

 

17) set the date and time, παίρνουμε το 141 να μάθουμε την ώρα και continue

 

done!!!

 

αυτό ήταν...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατά την εκκίνηση κρατήσεις πατημένο το alt (ή το πλήκτρο D σε MacIntel) και έχεις εισάγει το αυθεντικό CD που ήρθε μαζί με τον υπολογιστή σου, τότε σου δίνεται και η δυνατότητα να κάνεις το Apple Hardware Test για να διαπιστώσεις αν το μηχάνημά σου είναι οκ harwarικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Συμπληρωνω κατι που αφορα την εξοικονομηση χωρου:

 

iWEB = μπορειτε να το εγκαταστησετε, αλλα μετα πηγαινετε στην application->δεξι κλικ->show package contents->content-> resources-> διαγραψτε ολες τις καρτελες .lproj με τις γλωσσες που ΔΕΝ θελετε να χρησιμοποιησετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που αναφέρεται στο βήμα 10 γίνεται μόνο μέσω firewire;(νομίζω είχα διαβάσει κάτι τέτοιο)

Θα μπορούσε να γίνει μέσω USB ή Lan?Έχω ένα iMac G3 και θέλω να περάσω κάτι αρχεία στο MBP που θα πάρω σε λίγο καιρό...Θα εξοικονομήσω πολύ χρόνο αφού αλλιώς θα πρέπει να συμβιβαστώ με lan και πολύ ψάξιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεταφορά γίνεται με target-mode και προυποθέτει σύνδεση firewire.

Αν στο G3 έχεις σύστημα Χ, τότε το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να μεταφέρεις τα περιεχόμενα του φακέλου χρήστη (home folder) απο το ένα μηχάνημα στο άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

agapite xalia exw ena ibook g3 mou ton estile enas xaderfosmou apo germania exei eggatestimeno to Mac OS X 10.3.9 to menou einai sta germanika o xaderfos mou eipe na katevaso to Mac OS X 10.4 se 4 cd apo to internet kai na kano eggatastasi prospa8isa na kano alla tzifos patao to c alla to prospernai den xerw ti na kanw mipos exeis tipota na mou protinis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες να ξεκινήσεις το setup μέσα από το MacOS? Λειτουργεί σίγουρα γιατί το έχω κάνει και έτσι, τουλάχιστον με το original dvd... λογικά βάζεις το πρώτο cd της εγκατάστασης το ανοίγεις και ξεκινάς το setup :) θα κάνει το reboot και τα σχετικά μόνο του...

good luck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

People, τα έχω κάνει σαλάτα με τον σκληρό μου... έχει φτιάξει - άγνωστο πώς, πιθανολογώ από restart - μερικούς ακόμα admin εκτός από μένα, ήτοι admin 1, 2, 3 etc και μου έχει φάει 50GB κοντά... τους διέγραψα από τον φάκελο user αλλά τα GB πουθενά... ούτε στο system preferences/account έχει κάτι...

 

Για το λόγο αυτό, σκέφτομαι ότι είναι καιρός να παίξω λίγο με ένα clean-installation και να βάλω αυτά που θέλω εγώ από τότε που το πήρα έτοιμο, με τα Ελληνικά του, αλλά δεν το έχω ξανακάνει...

 

Πώς ξεκινάμε;;; Να ακολουθήσω τον οδηγό αυτό;;; Ή υπάρχει άλλος τρόπος να πάρω πίσω τα γίγκα μου;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WhatSize.. Άφησέ το να σου αναλύσει το σκλερό και θα ξέρεις που πήγαν τα GB σου..

 

Αλλιώς βάζεις το DVD του Τίγρη μέσα, κάνεις restart και κρατάς πατημένο

το C ή το alt

κατά την εκκίνηση για να bootάρει από το DVD και ακολουθείς τις οδηγίες όπως είναι, άντε να κάνεις κι ένα format μέσω του Disk Utility λίγο πρίν την εγκατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα παιδιά μέσω των οδηγιών του DVD, τόσα χρόνια στη MS δεν έχω ξαναδεί πιο εύκολο πράγμα... απλά ψάχνω προγράμματα τώρα και τρόπους να τα εγκαταστήσω... άλλα τα πετάς μέσα και δουλεύουν, άλλα τα κάνεις install, τι φρούτο κι αυτό το μήλο... :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

kollhsa sto 12o bhma..

dld egine h egkatastash kai meta mou petakse eksw to cd

ekane epanekinhsh kai otan hrthe h wra gia ta proswpika stoixeia..sto state,zip code,phone numebr k area code..de kserw ti na balw gai na me dextei:(:(

de thelw internet sto macbook mou

kai de kser wti na kanw apo dw kai pera

plz help me!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kollhsa sto 12o bhma..

dld egine h egkatastash kai meta mou petakse eksw to cd

ekane epanekinhsh kai otan hrthe h wra gia ta proswpika stoixeia..sto state,zip code,phone numebr k area code..de kserw ti na balw gai na me dextei:(:(

de thelw internet sto macbook mou

kai de kser wti na kanw apo dw kai pera

plz help me!!!

 

Καλωσήρθες στο Forum!

Πάτα μήλο+Q και επέλεξε "skip this step". Δεν είναι απαραίτητο να βάλεις τα στοιχεία που σου ζητάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλοί μου συν-Macάδες,

σκοπεύω να προχωρήσω στην εγκατάσταση του Leopard και στα δύο συστήματά μου (MBP 17'' και iMac 24") αλλά έχω εκτός των άλλων μερικά εγκατεστημένα προγράμματα, όπως Photoshop Elements, iWork '08, Office 2004 κ.ο.κ.

Η περίπτωση του "archive & install" θα με γλυτώσει από τη μικρή φασαρία της εγκατάστασης ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...