Προς το περιεχόμενο

Οδηγός εγκατάστασης του MacOSX για Mac


xalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Upgrade ειναι αυτό που πρέπει να κάνεις. Εκτός απροόπτου, μετά το upgrade όλα σου τα προγράμματα θα δουλεύουν κανονικότατα.

 

Το archive and install απλά δημιουργεί έναν φάκελο στο δίσκο όπου μεταφέρει τα προσωπικά αρχεία του χρήστη και μετά προχωρά σε καθαρή εγκατάσταη του νέου λειτουργικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Upgrade ειναι αυτό που πρέπει να κάνεις. Εκτός απροόπτου, μετά το upgrade όλα σου τα προγράμματα θα δουλεύουν κανονικότατα.

 

Το archive and install απλά δημιουργεί έναν φάκελο στο δίσκο όπου μεταφέρει τα προσωπικά αρχεία του χρήστη και μετά προχωρά σε καθαρή εγκατάσταη του νέου λειτουργικού.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ e-tic.

Ωστόσο μήπως με τα αναφερόμενα, στο προηγούμενο post, προγράμματα όπως και με το Filemaker pro 8,5 συναντήσω κάποια προβλήματα συμβατότητας; :o

Διότι όπως καταλαβαίνεις τα, εν λόγω, προγράμματα είναι τα εργαλεία της δουλειάς μου και θα ήθελα να με συμβουλεύσεις για το εάν αξίζει το ρίσκο αυτό ή να περιμένω καλύτερα μέχρι να ωριμάσει η λεοπάρδαλη :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάθε πρόγραμμα ξεχωριστά δες τη σελίδα της κάθε εταιρείας. Ολοι λίγο-πολύ έχουν κάποιες πληροφορίες για τη συμβατότητα με το Leopard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάθε πρόγραμμα ξεχωριστά δες τη σελίδα της κάθε εταιρείας. Ολοι λίγο-πολύ έχουν κάποιες πληροφορίες για τη συμβατότητα με το Leopard.

 

Κατ'αρχήν σε ευχαριστώ που μπήκες το κόπο να απαντήσεις.

Πράγματι είχες δίκιο στο ότι αναφέρονται πληροφορίες και δη κάποια προβλήματα συμβατότητας, τόσο στο Filemaker Pro 8.5 όσο και στο Photoshop Elements της Adobe, στις αντίστοιχες ιστοσελίδες τους. Ωστόσο, σήμερα το απόγευμα πήρα την πρωτοβουλία (δε μπορούσα να κρατηθώ άλλο:-D) και έκανα την αναβάθμιση του λειτουργικού. Ομολογουμένως, εντυπωσιάστηκα τόσο από την ταχύτητα απόκρισης του συστήματος στις διάφορες εντολές και πολύ περισσότερο με το Time Machine όσο και από τη γενικότερη εμφάνιση.

Βέβαια, επαληθεύτηκαν οι φόβοι μου για τα εν λόγω προβλήματα χωρίς ωστόσο να σημαίνει ότι θα γυρίσω πίσω στον Τίγρη. Από ό,τι ξέρω, τουλάχιστον για το Filemaker Pro , υπάρχει το 9 μαζί με το update, το οποίο διορθώνει το πρόβλημα;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλήματα συμβατότητας εμφανίζονται όταν κάνεις upgrade απο μια έκδοση λειτουργικού σε μια άλλη. Το καλό με την Apple είναι οτι σχεδόν άμεσα βγαίνουν updates για αυτά τα προγράμματα που παρουσιάζουν πρόβλημα, οπότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ελέγχεις για updates ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι γεγονός αγαπητέ φίλε μου e-tic, πως η Apple βγάζει, μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα, αναβαθμίσεις του λειτουργικού και των συναφών προγραμμάτων της και, κατά συνέπεια, αυτό θα κάνω.;) Ήδη εγκατέστησα το update 10.5.1, χωρίς όμως αυτό να μου έχει λύσει το πρόβλημα. Επίσης, στο Photo Booth εξακολουθεί να υφίσταται το πρόβλημα με τα φόντα. Βέβαια, για το τελευταίο δεν τρελλάθηκα κιόλας. :rolleyes:

Εκείνο όμως που θα ήθελα να επισημάνω είναι ότι η αναβάθμιση του λειτουργικού έγινε μόνο στο iMac 24" και γι'αυτό, αν θέλετε, δε με "πόνεσαν" τα προβλήματα της συμβατότητας.:-D Έτσι, για τη δουλειά μου χρησιμοποιώ, προς το παρόν, το ΜΒΡ μέχρις ότου ωριμάσουν τα πράγματα στην Λεοπάρδαλη. Ελπίζω κι εύχομαι πριν τα Χριστούγεννα να 'χουν λυθεί τα προβλήματα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά γεια σας, ξέρει κανείς να μου πει : Μπορεί να γίνει partition στον σκληρό του Mac? Αν ναι ποιο είναι το προτιμότερο πρόγραμμα? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Παιδιά γεια σας, ξέρει κανείς να μου πει : Μπορεί να γίνει partition στον σκληρό του Mac? Αν ναι ποιο είναι το προτιμότερο πρόγραμμα? Ευχαριστώ

 

Σε καινούργιους σκληρούς partition γίνεται με το Disk Utility, ενσωματωμένο στο MacOS X.

 

Εάν ο σκληρός χρησιμοποιείται ήδη, υπάρχει το iPartition (εμπορικό πρόγραμμα) που υπόσχεται partitioning χωρίς απώλεια δεδομένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γεια σας, ξέρει κανείς να μου πει : Μπορεί να γίνει partition στον σκληρό του Mac? Αν ναι ποιο είναι το προτιμότερο πρόγραμμα? Ευχαριστώ

 

Μπορεις με το disk utility αν βαλεις το dvd του leopard νομιζω να κανεις partition εναν σκληρο που ηδη χρησιμοποιεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Παιδιά γεια σας, ξέρει κανείς να μου πει : Μπορεί να γίνει partition στον σκληρό του Mac? Αν ναι ποιο είναι το προτιμότερο πρόγραμμα? Ευχαριστώ

 

Ακομα και το bootcamp κανει partition χωρις να σου σβήσει τίποτα.Μετα με το disk utility το κάνεις ότι format θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το macbook pro με σκληρο στα 180gb απο τα οποια χρησιμοποιω τα 50gb.επειδη θελω να περασω τα Windows 7 αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι ποσο χωρο θα δεσμευσω αν περασω τα Windows

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Γεια σας, παιδιά...

 

θέλω να ρωτήσω το εξής...

 

για κάποιον που έχει το Tiger, διάβασα ότι για να βάλει το Snow Leopard (μάλλον με upgrade γίνεται αυτό), πρέπει να αγοράσει το Mac Box Set το οποίο βέβαια είναι αρκετά πιο ακριβό από το upgrade από Leopard σε Snow Leopard.

Aν του δανείσει κάποιος άλλος τα dvd με το snow leopard, θα μπορεί να κάνει clean install και εγκατάσταση του λειτουργικού ή κάθε λειτουργικό μπορεί να εγκατασταθεί σε έναν και μόνο mac?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά, για να είσαι απολύτως νόμιμος, πρέπει να αγοράσεις το Mac Box Set.

 

Πρακτικά, και το Snow Leopard Upgrade disk (που υποτίθεται είναι για εγκατάσταση ως upgrade από Leopard), μπορεί να εγκατασταθεί με clean install σε οποιοδήποτε Mac με επεξεργαστή Intel.(*)

 

Ακόμα, το Mac OS X δεν έχει κανένα κωδικό, ούτε κάποιο copy protection για να μην μπορείς να το εγκαταστήσεις σε πάνω από ένα Mac. Αντί αυτού, η Apple στηρίζεται στην τιμιότητα των χρηστών (και στην πολύ χαμηλή τιμή του πακέτου).

 

Μόνη εξαίρεση στο "κλείδωμα" αποτελούν τα δισκάκια του Mac OS X που δίνονται μαζί με την αγορά ενός Mac και είναι "κλειδωμένα" στο συγκεκριμένο μοντέλο. Δηλαδή, αν για παράδειγμα πάρεις το δισκάκι του Snow Leopard που δίνεται μαζί με ένα νέο Mac Mini θα δεις πως αρνείται να εγκατασταθεί σε άλλο μοντέλο Mac (MacBook, iMac, MacPro).

 

(*) Για να γίνει clean install, ξεκινάς με boot από το DVD με το Snow Leopard και μετά την πρώτη οθόνη, αντί να πατήσεις το κουμπί να ξεκινήσει η εγκατάσταση, πας στο μενού Utilities.

Εκεί, επιλέγεις το Disk Utility, διαγράφεις από το δίσκο το υπάρχον patrition με το Tiger ή το Leopard και το φτιάχνεις από την αρχή.

Μετά, βγαίνεις από το Disk Utility και συνεχίζεις κανονικά την εγκατάσταση του Snow Leopard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...