Προς το περιεχόμενο

Οδηγός εγκατάστασης του MacOSX για Mac


xalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια θελω να ρωτισω κατι εχω ενα μακμπουκ αιρ με 10.5.8 και θελω να βαλω 10.6 μπορω να το βρω καπου???και πως θα καταλαβω αν κανει για το αιρ μου???

 

 

κατεβασα μερικα αλλα δεν κανει μπουτ δεν ξερω γτ ?? πρεπει να αγορασω το αυθεντικο ή μπορω να το καταβασω απο καπου???επισης δεν εχω τους οδηγους απ το αιρ τουσ βρησκει μονος του η πρεπει να τουσ κατεβασω???

 

ευχαριστω πολυ περιμενω τιν βοηθεια σας!!!!!!

 

υγ. αν ξερει καποιος κανα λινκ ασ μου στειλει πμ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα παιδια θελω να ρωτισω κατι εχω ενα μακμπουκ αιρ με 10.5.8 και θελω να βαλω 10.6 μπορω να το βρω καπου???και πως θα καταλαβω αν κανει για το αιρ μου???

 

 

κατεβασα μερικα αλλα δεν κανει μπουτ δεν ξερω γτ ?? πρεπει να αγορασω το αυθεντικο ή μπορω να το καταβασω απο καπου???επισης δεν εχω τους οδηγους απ το αιρ τουσ βρησκει μονος του η πρεπει να τουσ κατεβασω???

 

ευχαριστω πολυ περιμενω τιν βοηθεια σας!!!!!!

 

υγ. αν ξερει καποιος κανα λινκ ασ μου στειλει πμ!!!

Πώς κάνεις boot?Αφου τα κατέβασες μετά τι έκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αρχη το εβαλα σε ενα εξωτερικο σκληρο γτ ηταν 7γβ περιπου και παντοντασ το αλτ ελεγα μηπωσ και το βρει αλλα τπτ μετα κατεβασα ενα αλλο το εκαψα σε ενα σιντι

 

και παλι πατοντας το αλτ μου βρεισκει μονο το σληρο και οχ το σιντι το ιδιο το δωκιμασα με αυθεντικο σιντ απο μακμπουκ κα επιασε απλα δεν γινε εγκαταστση!!!τωρα κατεβαζω ενα macosx 10.6 universal μηπως και γινει κτ!!!! ξερεις καποιον τροπο που θα μπορεω να κανω την εγκατασταση??

 

 

αα δοκιμασα να το τρεξω ενω ετρεχα ηδη το οσχ 10.5 αλλα εχει ενα Χ πανω στον αρχειο εγκαταστασης!!!! και δεν μπορω να το ανοιξω καν!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αρχη το εβαλα σε ενα εξωτερικο σκληρο γτ ηταν 7γβ περιπου και παντοντασ το αλτ ελεγα μηπωσ και το βρει αλλα τπτ μετα κατεβασα ενα αλλο το εκαψα σε ενα σιντι

 

και παλι πατοντας το αλτ μου βρεισκει μονο το σληρο και οχ το σιντι το ιδιο το δωκιμασα με αυθεντικο σιντ απο μακμπουκ κα επιασε απλα δεν γινε εγκαταστση!!!τωρα κατεβαζω ενα macosx 10.6 universal μηπως και γινει κτ!!!! ξερεις καποιον τροπο που θα μπορεω να κανω την εγκατασταση??

 

 

αα δοκιμασα να το τρεξω ενω ετρεχα ηδη το οσχ 10.5 αλλα εχει ενα Χ πανω στον αρχειο εγκαταστασης!!!! και δεν μπορω να το ανοιξω καν!!!!

Aν πήρες απλά το αρχειο με καταληξη .dmg ή .iso και απλα το αντέγραψες σε ένα dvd ή σκληρό φυσικό είναι να μην μπουτάρει....

θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το disk utility για να κάνεις burn το αρχείο σε dvd ή να το κάνεις restore σε σκληρό....

Ο σκληρός ή flash θα πρέπει να ΗFS+ φορματ (mac OS extended journaled)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια τελικα κατεβασα MBR_INSTALL_SNOW_LEOPARS_DVD5 το αντεγραψα σε δισκακι απ το ντισκ αντιλ οταν βαζω το σιντι ενω λειτουργει το πσ μου διχνει νακανω ινστολ παταω εγκατασταση αρχιζει φορτονι και στιν επανεκινηση κολαει στο μηλο και απ το σιντι ρομ ακουγετε ενας ηχος( σαν να προσπαθει να φορτοσει και να σταματαει το επαναλαμβανει συνεχεια!!!! και δεν συνεχιζει ξερει κανεισ τι μπορει να φταιει??

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια τελικα κατεβασα MBR_INSTALL_SNOW_LEOPARS_DVD5 το αντεγραψα σε δισκακι απ το ντισκ αντιλ οταν βαζω το σιντι ενω λειτουργει το πσ μου διχνει νακανω ινστολ παταω εγκατασταση αρχιζει φορτονι και στιν επανεκινηση κολαει στο μηλο και απ το σιντι ρομ ακουγετε ενας ηχος( σαν να προσπαθει να φορτοσει και να σταματαει το επαναλαμβανει συνεχεια!!!! και δεν συνεχιζει ξερει κανεισ τι μπορει να φταιει??

 

ευχαριστω

Το snow κανονικά δεν χωράει σε DVD 5.Είναι πάνω απο 4.7 GB.Θέλει DVD9(dual layer).Μπορείς επίσης να το κάνεις restore με το disk utility σε ανάλογου μεγέθους και format σκληρό(HFS+) και να μπουτάρεις απο εκεί κρατώντας το alt πατημένο καθώς ξεκινάει ο Mac....

Μάλλον το snow που κατέβασες είναι πειραγμένο...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Στον σκληρό δίσκο-->Users-->"Το όνομα του υπολογιστή σου"-->Music-->iTunes

Μέσα σε αυτόν τον φάκελο στο itunes media--->music έχει τα τραγούδια σου αλλά εγώ γενικά θα έλεγα να κάνεις όλο το φάκελο "itunes" backup!

 

..one more thing..

Το backup στο mac είναι απίστευτα απλό..και γενικά αν θέλεις τη γνώμη μου χρησιμοποίησε time machine.θα σου λύσει τα χέρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Έχω το Mac OS X 10.6 πήγα να κάνω φορματ και δεν μου διέγραψε το παλιό σύστημα?

Δηλαδή στην επιφάνεια εργασία έχω ένα αρχείο και στο dock έχω το word, excel.

Κανονικά δεν είπρε να τα έιχε αφερέσει όλα??

Το key που το έκανα ήταν το alt που έχει μαζί ένα σύμβολο.

Πως κάνω κανονικό φορματ??

 

 

Πατάω το C και δεν μου γίνεται τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Mac OS X 10.6 πήγα να κάνω φορματ και δεν μου διέγραψε το παλιό σύστημα?Δηλαδή στην επιφάνεια εργασία έχω ένα αρχείο και στο dock έχω το word, excel.Κανονικά δεν είπρε να τα έιχε αφερέσει όλα??Το key που το έκανα ήταν το alt που έχει μαζί ένα σύμβολο.Πως κάνω κανονικό φορματ??Πατάω το C και δεν μου γίνεται τίποτα?

http://www.insomnia.gr/topic/140333-οδηγός-εγκατάστασης-του-macosx-για-mac/?p=1111597

Το διαβάσες και δεν το κατάλαβες? Δοκίμασες το πληκτρο alt ή option πατημένο καθώς μπουταρει με το DVD του OS X μέσα και δεν έγινε τίποτα? Δεν σου εμφάνισε την επιλογή erase and install?

Δοκίμασε με το disk utility να κανείς erase το σκληρό ή partition και μετά κανε την εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μην κάνω καινούργιο θέμα,  έχω ένα macbook αγορασμένο τον οκτώβρη και ενώ δεν είχε μέσα mountain lion μπορούσα να κάνω (όπως και έκανα..) upgrade. Δυστυχώς όμως δεν το αποθήκευσα κάπου πρώτα οπότε σήμερα που λεω να δοκιμάσω να κάνω ένα clean install επειδή γενικά κολλάει δε βρίσκω λύση επειδή δεν έχω το mountain lion σε disk ή usb, Καθώς μου ζητάει να το αγοράσω...

 

Τι μπορώ να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω από φίλο MacBook pro 2007 και φοράει.την 10.6.8, το store δείχνει την mountain lion οπότε μπορώ να αναβαθμίσω; Ευτυχώς φοραει 2 gb μνήμη. Είναι dual boot και μπαίνω στα win7 αλλά δεν βλέπει την κάρτα γραφικών .ATI X1400. Στο macos την βλέπει κανονικά. Έχετε ιδέα και για αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μην κάνω καινούργιο θέμα,  έχω ένα macbook αγορασμένο τον οκτώβρη και ενώ δεν είχε μέσα mountain lion μπορούσα να κάνω (όπως και έκανα..) upgrade. Δυστυχώς όμως δεν το αποθήκευσα κάπου πρώτα οπότε σήμερα που λεω να δοκιμάσω να κάνω ένα clean install επειδή γενικά κολλάει δε βρίσκω λύση επειδή δεν έχω το mountain lion σε disk ή usb, Καθώς μου ζητάει να το αγοράσω...

 

Τι μπορώ να κάνω?

Καταρχάς κατέβασε το recovery disk assistant http://support.apple.com/kb/DL1433 και φτιάξε ένα στικακι ή βάλτο σε έναν εξωτερικό σκληρό.

http://support.apple.com/kb/HT4718

Κρατοντας πατημένο command - R ή alt(option) κατα την εκκίνηση θα εμφάνισει το recovery disk απο εκεί μπορείς να κανεις clean installation το OS X.

http://support.apple.com/kb/HT4718

Σε περίπτωση που δεν βρεις το recovery disk ή δεν τα καταλαβαίνεις το παραπάνω link βάλε το USB που έφτιαξες πρωτύτερα κρατώντας πατημένο κατα την εκκίνηση το option (alt)

 

Έχω από φίλο MacBook pro 2007 και φοράει.την 10.6.8, το store δείχνει την mountain lion οπότε μπορώ να αναβαθμίσω; Ευτυχώς φοραει 2 gb μνήμη. Είναι dual boot και μπαίνω στα win7 αλλά δεν βλέπει την κάρτα γραφικών .ATI X1400. Στο macos την βλέπει κανονικά. Έχετε ιδέα και για αυτό;

Χλωμο το κόβω για mountain lion http://www.apple.com/osx/specs/

Δες για κανένα firmware update και βάλε τους drivers απο το bootcamp utility.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...