Προς το περιεχόμενο

αναγκη προσωπικου δανειου


alexandros99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα isomniacs, δυστυχως ειμαι στη δυσαρεστη θεση (οχι λογω πιστωτικων καρτων,χρεων κτλ αλλα λογω ενος δυσαρεστου γεγονοτος) να χρειαζομαι χρηματα και θελω να παρω ενα προσωπικο δανειο υψους 2.500 ευρω.λοιπον κοιταξα τα δικαιολογητικα που χρειαζονται και ειναι τα εξης:

 

α)ταυτοτητα

 

β)τελευταιο εκκαθαριστικο

 

γ)για μισθωτους τελευταια αποδειξη μισθοδοσιας ή 3 τελευταια εκκαθαριστικα για τους μη μισθωτους (διορθωστε με αν κανω καπου λαθος)

 

το εκκαθαριστικο μου του 2004 ειναι 6.400 ευρω

το εκκαθαριστικο μου του 2005 ειναι 7.500 ευρω

το εκκαθαριστικο μου του 2006 θα ειναι 10.900 ευρω (ας μην εχει βγει το εκκαθ. κανει και επικυρωμενη η δηλωση)

η ηλικια μου ειναι 22 ετων.

 

 

με ολα αυτα τα παραπανω στοιχεια μπορει καποιος ο οποιος εχει γνωση στο αντικειμενο να μου πει αν μπορω να το παρω?δηλαδη αν πληρω τις προυποθεσεις?ευαχριστω για την προσοχη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι ευκολα και αμμεσα (μια δυο ωρες) μπορεις να παρεις τετοιο μικρο ποσο.Την Τριτη πηγαινε σε μια Eurobank ή παρομοια ιδιωτικη Τραπεζα και θα εισαι ΟΚ και με χαμηλη δοση των 60-70 ευρω τον μηνα.:-D :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά τα εισοδήματα παιρνεις πανευκολα τα 2.500€. Ειδικα σε ενα Open24 μπορεις να πάρεις ανετα και 5-6.000€.

 

Πάντως όπως ειπε και ο φιλός xsterg το καλύτερο ειναι να εξαντλήσεις όλα τα περιθώρια πρωτή πας για δάνειο, διότι όπως και να το κανουμε μπαινεις σε λουκι απο το οποίο δύσκολα βγαινεις.

 

Αν φυσικά πρόκειται για λόγους υγείας κτλ, τότε φυσικά κατανοώ την ανάγκη να πάρεις ενα δάνειο άμεσα. Η Πειραιώς νομίζω κανει εγκριση και αποταμείευση σε 2 ώρες. Δηλαδή αν πας το πρωι νωρίς, ως το μεσημέρι θα έχεις τα χρήματα στα χερια σου.

 

Φιλικά,

wintech2003

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη δεν υπαρχει προβλημα ηλικιας η εισοδηματος?

 

 

Μα εισαι 22 ετων και εχεις αρκετο εισοδημα για τοσα λιγα χρηματα.:-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θα σου πω τα εξής:

Εισοδηματικά και ηλικιακά είσαι ΟΚ. Θα σου συνιστούσα να πας τουλάχιστον σε τρεις διαφορετικές τράπεζες πριν καταλήξεις από που θα το πάρεις. Θα πρέπει να έχεις συγκεκριμένο σενάριο στο μυαλό σου για το τι δάνειο θες, αλλιώς θα μπερδευτείς. Στην ουσία θα πρέπει να ξέρεις τα παρακάτω

 

Υπάρχουν δύο είδη τέτοιων δανείων με τα εξής χαρακτηριστικά:

1. τοκοχρεολυτικά:

a. έχει σταθερό ή κυμαινόμενο επιτόκιο. Το σταθερό είναι λίγο μεγαλύτερο από το κυμαινόμενο

b. έχουν εφάπαξ καταβολή εξόδων ανεξαρτήτως διάρκειας δανείου

c. έχουν συγκεκριμένη διάρκεια που προσυμφωνείτε

d. έχουν συγκεκριμένη δόση κάθε μήνα που αποπληρώνει τόκους και κεφάλαιο

e. έχουν ποινή πρόωρης αποπληρωμής (άσχετα αν είναι παράνομο)

f. για να το αποπληρώσεις πρόωρα πρέπει να καταθέσεις όλο το άληκτο κεφάλαιο συν τη ποινή (κάποιες επιπλέον δόσεις ή ποσοστό στο άληκτο κεφάλαιο)

g. με τη τελευταία δόση αποπληρώνεις και το δάνειο και τέλος

h. Τα επιτόκια είναι πάνω κάτω σε όλες τις τράπεζες ίδια 11,0% με 12,5%.

i. Έχουν φόρο (Ν128 ) 0,6% που προστίθεται στο επιτόκιο που σου ανακοινώνουν. Δηλαδή τελικό επιτόκιο 11,6% με 13,1%

 

2. Ανοιχτά δάνεια:

a. έχει σταθερό ή κυμαινόμενο επιτόκιο. Το σταθερό είναι λίγο μεγαλύτερο από το κυμαινόμενο

b. Έχουν καταβολή εξόδων κάθε χρόνο (από 60€ και πάνω ανάλογα με το ποσό)

c. Δεν έχουν συγκεκριμένη διάρκεια

d. Δεν έχουν συγκεκριμένη δόση κάθε μήνα, αλλά ελάχιστη καταβολή κάθε μήνα (όχι δόση) η οποία μπορεί και να μην αποπληρώνει ούτε τους μηνιαίους τόκους. Εσύ μπορείς να καταθέτεις όσα λεφτά παραπάνω θες

e. Δεν έχουν ποινή πρόωρης αποπληρωμής

f. Μπορείς να καταθέσεις ανά πάσα στιγμή όσα λεφτά θες και να συνεχίσεις να τοκίζεσαι στο υπόλοιπο ποσό οφειλής μόνο

g. Με τη κατάθεση όλου του κεφαλαίου σταματάει να τοκίζει, αλλά ο λογαριασμός δεν κλείνει. Όποτε τα χρειαστείς ξανά πας και τα παίρνεις. Με την ίδια λογική μπορείς να σηκώνεις τα λεφτά που έχεις καταθέσει και ας μην το έχεις αποπληρώσει πλήρως

h. Τα επιτόκια είναι συνήθως 0,5% πιο ακριβά από το τοκοχρεολυτικά

i. Έχουν φόρο (Ν128 ) 0,6% που προστίθεται στο επιτόκιο που σου ανακοινώνουν.

 

Να ξέρεις ότι κάθε κατηγορία εξυπηρετεί διαφορετικό σκοπό, ο οποίος είναι:

1. Τοκοχρεολυτικό:

a. αν η ανάγκη είναι εφάπαξ

b. αν έχεις συγκεκριμένο εισόδημα κάθε μήνα και ξέρεις ότι μπορείς κάθε μήνα να διαθέτεις ένα συγκεκριμένο ποσό και δραχμή παραπάνω

c. αν κάποιο μήνα δεν μπορείς να βάλεις όλη τη δόση, τότε έχεις τόκους υπερημερίας (+2%) και δημιουργείς κακό ιστορικό

d. για 2,500€ με επιτόκιο 12,6% και διάρκεια 3 έτη η δόση είναι 83,75€/μήνα

 

2. Ανοιχτό:

a. Αν υπολογίζεις ότι στο μέλλον μπορεί να το ξαναχρειαστείς

b. Αν το εισόδημα σου παρουσιάζει εποχικότητα (πχ σερβιτόρος) και ξέρεις ότι τώρα μπορείς να δίνεις μόνο την ελάχιστη καταβολή, αλλά όταν ανοίξει η δουλειά μπορείς να βάζεις πολλά λεφτά και να μειωθεί γρήγορα

c. Αν κάποιο μήνα δεν μπορείς να βάλεις χρήματα, τότε βάζεις μόνο την ελάχιστη καταβολή κι μετά συνεχίζεις κανονικά χωρίς διαμαρτυρικά κλπ

d. για 2,500€ με επιτόκιο 13,1% η ελάχιστη καταβολή είναι περίπου 45€. Αν εσύ βάζεις 83,75€ (όσα στο τοκοχρ) θα το αποπληρώσεις σε τρία έτη και κάτι παραπάνω. Αν κάποιο μήνα δεν έχεις λεφτά, θα βάλεις μόνο την ελάχιστη καταβολή και μετά συνεχίζεις με 83,75€

 

Στη σύγκριση που θα κάνεις στις τράπεζες, να συγκρίνεις ξεχωριστά τα έξοδα ανά τράπεζα, ξεχωριστά τη μηνιαία δόση που δημιουργείται για συγκεκριμένη διάρκεια και το τρόπο πρόωρης αποπληρωμής. Μην τα προσθέσεις για να δεις συνολικά τι θα πληρώσεις παραπάνω.

Όσο μεγαλύτερη η διάρκεια, τόσο περισσότερα θα πληρώσεις. Όμως αυτό δεν είναι μέτρο σύγκρισης.

Ο τρόπος απόσβεσης του δανείου είναι ίδιος σε όλο το κόσμο και είναι απλή αριθμητική

Να ξέρεις ότι δεν υποχρεούσαι να πάρεις και πιστωτική κάρτα (πρόσεξέ το!)

Δεν υποχρεούσαι να πληρώσεις ξεχωριστή ασφάλεια ζωής. Όπου είναι υποχρεωτική προστίθεται στη δόση (αυτό είναι ΣΟΣ). Όπου σου πουν ότι θα σου πάρουν πχ 100€ από το δάνειο για να πληρώσεις ασφάλεια δανείου είναι παράνομοι !!!!

 

Εγώ προσωπικά έχω πάρει τρεις φορές ανοιχτό δάνειο γιατί υπολογίζω πολύ στα μπονους της δουλειάς μου και τα έκλεισα πολύ πιο γρήγορα και ανώδυνα απ₼ ότι αν είχα πάρει τοκοχρεολυτικό. Μην αγχώνεσαι δεν είναι κάτι τρομερό, αρκεί να είσαι ώριμος , συνεπής και δεν παρασύρεσαι.

Ό,τι άλλο θες μπορώ να σε βοηθήσω. Αν θες πες μου τι σου είπαν οι τράπεζες να σου πω τη γνώμη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες πληροφοριες σου,ειχα στο μυαλο μου το τοκοχρεολυτικο αλλα μετα απο αυτα που μου ειπες νομιζω οτι μου ταιριαζει καλυτερα το ανοικτο.εχεις ασχοληθει καθολου με τα προσωπικα δανεια που δινει το ταχυδρομικο ταμιευτηριο?εχουν αρκετα χαμηλους τοκους.περιπου στο 9%.μου κανει εντυπωση που δεν τα προτιμουν η δεν διαφημιζονται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω καθόλου τα προγράμματα του ταμιευτηρίου. Όμως συνήθως να ξέρεις ότι τα χαμηλά επιτόκια συνοδεύονται και από σκληρό credit, οπότε ο κόσμος στον οποίο απευθύνονται δεν πληροί τις προϋποθέσεις. Είναι δηλαδή κράχτες διαφημιστικοί (συνήθως). Επιπλέον ένα καταναλωτικό δάνειο χρειάζεται γρήγορες διαδικασίες και άμεση εκταμίευση και συνήθως τα μικρά πιστωτικά ιδρύματα καθυστερούν πολύ. Παρόλα αυτά αξίζει να πας να ρωτήσεις.

 

Να έχεις υπόψιν σου ότι για να κλείσεις το ανοιχτό δάνειο, πρέπει να πας στο τραπεζικό κατάστημα και να υπογράψεις. Διαφορετικά δεν θα σε τοκίζει (αν έχεις βάλει όλο το κεφάλαιο), αλλά θα σε χρεώσουν με ετήσια έξοδα στη γενέθλιο ημερομηνία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΣΕΕΠΕ είναι ακριβώς γι αυτό το λόγο. Για να μπορείς να συγκρίνεις τα επιτόκια μεταξύ των τραπεζών. Τώρα πόσο γίνεται δεν παίζει ρόλο, αφού αναφέρεται σε συγκεκριμένη διάρκεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλησα με τον αδελφο μου ειναι διευθυντης στην Εθνικη Τραπεζα μπορεις να παρεις το δανειο 2.500 ευρω ...προτεινει το δανειο Εθνικης που λεγεται αναταποδοση, καλη επιτυχια δες τα προγνωστικα μου στο θεμα που εχουμε ανοιξει εδω και μπορει να μην χρειαστει να το παρεις το δανειακι ...ΑΝΤΑΠΟΔΟΣΗ το ειπαμε....καλημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...