Προς το περιεχόμενο

The Da Vinci Code


Snolly

Προτεινόμενες αναρτήσεις

[...'] ayto den einai kali logotexnia, arlekin einai

 

[οφτοπικ]

Mα δεν νομίζω ότι το βιβλίο άρεσε σε κάποιον επειδή περιείχε ενδιαφέρουσες τεχνικές αφήγησης ή τέλος πάντων το θεώρησαν δείγμα καλής λογοτεχνίας. Aπλά, είναι ένα βιβλίο πολύ ενδιαφέρον, πολύ καλά γραμμένο, ή καλύτερα, γραμμένο με τρόπο που σε προκαλεί να συνεχίζεις να διαβάζεις. Aυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, απο την στιγμή που ένα βιβλίο δεν βασίζεται μόνο στην εμβάθυνση των χαρακτήρων, κάτι που νομίζω οτι ο μπραουν ήξερε οτι λείπει και απλα έκανε την πάπια, σαν να είπε με τέτοιο δυνατό στόρυ, σιγά να μην ασχοληθεί κανείς με τους χαρακτήρες.

 

Kατά τη γνώμη μου, ήταν το στόρυ και η διαφήμιση που του έγινε που προκάλεσαν την όλη φάση.

[/οφτοπικ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 362
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

gia na doume re paidia to vivlio teleio...to cast 8a doume..isws kai an evaze pio lampero cast na to xalage...o hanks ligo me xalaei alla 8a doume....to porisma tis nekropsias 8a deiksei...twra osa grafei to vivlio o ka8enas as pistepsei oti 8elei kai as kratisei oti 8elei...to oti ebgalan vivlio kai ekrinan allo vivlio mallon adiaforo mou einai..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατά τη γνώμη μου, ήταν το στόρυ και η διαφήμιση που του έγινε που προκάλεσαν την όλη φάση.

 

nai ayto leo kai ego:P

ασε που πολλες φορες η υπερβολικη εμβαθυνση κατανταει βαρετη...

 

barethikes ta harry potter h toys "arxontes"? giati kai ta dio exoyn ekseretika vatheis xaraktires...

 

ta ferno san akraia paradeigmata kalhs logotenxias-metriotatis logotexnias me kalous xaraktires.

 

an h embathish ton xaraktiron se kanei na variese tote einai kakogrameno to vivlio, den einai "koultoure".

 

an diavaseis opoiodipote , as poume "sintheto" vivlio, dostoyefski, kafka whathave you, o logos gia ton opoio tha varetheis den einai h eleipsi rithmou h oi ypervolikes analiseis, apla mallon den tha se endiaferei to thema.

 

o kodika davinci fainete apo makria oti einai gramenos gia to laoutziko os etoimo senario

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν νόμισες ότι αυτό το βιβλίο έχει καταιγιστικούς ρυθμούς' date=' περίμενε μέχρι να διαβάσεις το The Deception Point - Aρκτικός Kύκλος, θα τρελαθείς. Δεν χρειάζεται καν γράψιμο το σενάριο γι αυτή την ταινία, είναι έτοιμο. Aν πέσει στα χέρια σου, διάβαστο.

 

 

([/quote']

κατα την γνωμη μου καλυτερο το ψηφιακο οχειρο{digital fortress}εχει περισσοτερη περιπετεια.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κάτι που έχω παρατηρήσει είναι ότι, παρότι ο Brown είναι αρκετά σαφής στην περιγραφή της εμφάνισης των χαρακτήρων στο Da Vinci Code, οι αναγνώστες τους φαντάζονται πολύ διαφορετικούς.

 

Όσον αφορά τον Φορντ, θα ήταν ιδανική επιλογή πριν από 20 ή έστω 15 χρόνια. Όχι στα 60+, τη στιγμή που ο χαρακτήρας είναι 40άρης. Θαυματουργό το Χόλιγουντ, ναι, άλλα πόσο πια;

 

Μου άρεσε ο Χανκς, όχι γιατί ταιριάζει ηλικιακά, αλλά επειδή είναι αρκετά ευέλικτος στην προσαρμογή στους ρόλους. Επειδή, προσωπικά, φανταζόμουν το Λάνγκτον σαν "κατά λάθος ήρωα" μου ταίριαξε ο Χανκς. Είχε πέσει στο τραπέζι και το όνομα του Ράσελ Κρόου, αλλά και του Τζορτζ Κλούνι. Αμφότεροι σε καλή ηλικία, αλλά πολύ "παιδαράδες" για τον χαρακτήρα του Λάνγκτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι τα βιβλία του Μπράουν είναι αρεστά γιατί "είναι ταινίες", όχι βιβλία. Μακάρι να δούμε κάποτε το Ιλουμινάτι στο σινεμά. Η ταινία!!!, Οι ανατροπές!!!, Το σενάριο!!!, Οι χαρακτήρες!!!, Οι μονόλογοι!!!, Το φινάλε!!! Το θεωρώ πολύ πιο δεμένο από το Ντα Βίντσι. Νομίζω ότι η ταινία Κώδικας Ντα Βίντσι δεν θα λέει πολλά αλλά τέλος πάντων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δύσκολο να βγει το Illuminati, με την έννοια ότι είναι το πρώτο της τριλογίας και χρονικά προηγείται του Κώδικα Da Vinci.

 

Το Da Vinci έχει και κάποιες αναφορές στο Illuminati, ενώ η κλειστοφοβία του Λάνγκτον νομίζω ότι εξηγείται πληρέστερα στο Illuminati. Βέβαια, δε θα ήταν η πρώτη φορά που γυρίζονται ταινίες με τον ίδιο χαρακτήρα με λάθος σειρά (ή ακόμη και με τελείως διαφορετικούς πρωταγωνιστές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...