Προς το περιεχόμενο

The Da Vinci Code


Snolly

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν πρόλαβε να συμπληρωθεί πενθήμερο από το πρώτο άκουσμα της εντολής "Action" που έδινε το σήμα έναρξης των γυρισμάτων του "Κώδικα Ντα Βίντσι" στο μεσαιωνικό παρεκκλήσι του Ρόσλιν και τα παρατράγουδα ξεκίνησαν. Η τελευταία ημέρα των κινηματογραφικών εργασιών υπήρξε επεισοδιακή, μια και στο πλατό αντί να διαδραματιστούν οι περιπέτειες του δρ Λάγκντον, έλαβε χώρα η σύλληψη ενός φανατικού θαυμαστή του Τομ Χανκς. Ο 39χρονος άνδρας, που ήταν κάτι παραπάνω από αποφασισμένος να αποσπάσει αυτόγραφο του ειδώλου του, που υποδύεται το συγκεκριμένο ρόλο, αντ’ αυτού κατέληξε στα κρατητήρια των τοπικών αρχών με την κατηγορία της διασάλευσης της ειρήνης. Τα γυρίσματα συνεχίστηκαν χωρίς άλλα απρόοπτα, στο κλειστό προσωρινά για το κοινό, παρεκκλήσι του Ρόσλιν.

 

 

Ως γνωστό το Βατικανό έχει τις αντιρρήσεις του για το βιβλίο του Μπράουν, που έχει πουλήσει 20 εκατομμύρια αντίτυπα παγκοσμίως, ωστόσο αυτό δεν απασχολεί καθόλου τους επιτρόπους του Ρόσλιν.

Στις επικρίσεις με αφορμή το αμφιλεγόμενο μυθιστόρημα απαντούν πως οι εργασίες συντήρησης του παρεκκλησίου - που χρονολογείται το 15ο αι.- θα βοηθηθούν σημαντικά από τις 100.000 λίρες που έλαβαν για να παραχωρήσουν την άδεια για τα γυρίσματα, ενώ δηλώνουν πως δεν τους πειράζει καθόλου λίγη διαφήμιση του αξιοθέατος μέσω της ταινίας.

 

Κάπως έτσι σκέφτηκαν και οι επίτροποι του Καθεδρικού του Λίνκολν, που παραχώρησαν την εκκλησία για να "ντουμπλάρει" το σκηνικό του αβαείου του Ουέστμίνστερ στο Λονδίνο, όπου θα έπρεπε να εκτυλίσσεται η δράση σύμφωνα με το σεναρίου και απ' όπου η εταιρεία παραγωγής Rose Line έλαβε ένα ηχηρό "όχι" στο αίτημα της για τη διενέργεια γυρισμάτων. Η εταιρεία στράφηκε στον Καθεδρικό του Λίνκολν, 150 χλμ, έξω από το Λονδίνο και έναντι σεβαστού ποσού εξασφάλισε το υποβλητικό φόντο που χρειαζόταν. Ως εκ τούτου μεταξύ 15 και 19 του περασμένου Αυγούστου, ο περίβολος της εκκλησίας πλημμύρισε από θαυμαστές, μια καλόγρια προσευχήθηκε επί 12 ώρες σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τα γυρίσματα του "αιρετικού" βιβλίου, ενώ ο "Great Tom", η μεγάλη καμπάνα του Καθεδρικού, σιώπησε για πρώτη φορά από το Β Παγκόσμιο Πόλεμο, συνδράμοντας και εκείνη στις ανάγκες... επίλυσης του κινηματογραφικού "Κώδικα Ντα Βίντσι".

 

πηγη: cinema.ert.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 362
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Όποιος είχε παίξει και τελειώσει το gabriel knight 3 γνωρίζει ήδη το "μυστικό" της ταινίας,είναι μια γνωστή θεωρία την οποία απλώς χρησιμοποιεί και ο Dan Brown.Το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει κυρίως για αυτό τον λόγο,αλλά το trailer της ταινίας φαίνεται καλό,ειδικά ο Hanks είναι αλλαγμένος τελείως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...

Θα συμφωνησω με καποιον που ειπε οτι ο Hanks ακουγεται πολυ ασχημη ιδεα για το ρολο του Langdon αλλα στο τρειλερ δε φαινεται και τοσο αθλιος.

Kαι η Tautou αρκετα αλλαγμενη, μπορει και να πεισει τελικα.

 

Η πιο πετυχημενη στιγμη του casting παντως ηταν ο Reno.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο hanks δεν ειναι λιγο μεγαλος για το ρολο?

αν και τωρα απο ο,τι βλεπω ειναι 50,αλλα σα να φαινεται μεγαλυτερος...στο trailer καπως κολλαει ωστοσο...

ποτε ερχεται ελλαδα ξερει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο hanks δεν ειναι λιγο μεγαλος για το ρολο?

αν και τωρα απο ο' date='τι βλεπω ειναι 50,αλλα σα να φαινεται μεγαλυτερος...στο trailer καπως κολλαει ωστοσο...

ποτε ερχεται ελλαδα ξερει κανεις?[/quote']

 

'Ερχεται 17 Μαΐου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω έναν τύπο σαν τον Hanks εχω στο μυαλό μου διαβάζοντας το βιβλίο. Τον Σιλα τον περίμενα κάπως πιο απόκοσμο, τον Τίμπινγκ πιο παχουλό την δε Σόφι επιβλητική. Ο Ρενό μια χαρά μου πάει επίσης. 2/5 για το casting από μέρους μου.

 

Δεν ξέρω αν θα γίνει επιτυχία η ταινία, γιατί προβλέπω μια Κυριακή πριν σκάσει μύτη στις αίθουσες να βγαίνει ο Βενέδικτος για κύρηγμα και να ρίχνει ένα μεγαλοπρεπές ανάθεμα στην ταινία ;) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...