Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι λένε οι ειδήμονες; Θα πρέπει να αποφασίσω εντος των επόμενων ημέρων για ηλιακο θερμοσίφωνα τριπλης ενέργειας και βλέπω πως γίνεται ένας πανικός απο τις διαφορετικές εταιρίες που υπάρχουν.

Εχω ακούσει πως οι fyrogenis είναι κορυφαίοι αλλα ακριβοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω λεω πως θα επρεπε πρωτα να κανεις καμια μελετη σκοπιμοτητας να δωσεις ενα καρο φραγκα για κατι που στην τελικη ειναι αμφιβολου αποδοσης. Εαν ηταν τοσο καλοι οι ηλιακοι ολοι θα βαζαμε... ουτε το 1/4 δεν ασχολειται ομως με ηλιακους.

 

Απλα προβληματισου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ιδιοκτήτες που εχουν βάλει τριπλης και ακόμη και απο καασκευαστες-τεχνικους, εχω ακουσει οτι δεν αξίζει τον κόπο. Το διπλής είναι ότι καλύτερο. Με ξεχωριστο ηλιακό για την εκμετάλευση της ηλιακής ενέργειας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω πως θα επρεπε πρωτα να κανεις καμια μελετη σκοπιμοτητας να δωσεις ενα καρο φραγκα για κατι που στην τελικη ειναι αμφιβολου αποδοσης. Εαν ηταν τοσο καλοι οι ηλιακοι ολοι θα βαζαμε... ουτε το 1/4 δεν ασχολειται ομως με ηλιακους.

 

Απλα προβληματισου...

 

 

Αν και η αποψη αυτη ακουγεται 'αιρετικη', εχει βαση.Ισως δεν αξιζει και τοσο η τοποθετηση ηλιακου θερμοσιφωνα... καλυτερα μιλησε με μηχανολογους-μηχανικους και παρε διαφορες γνωμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα πριν 10 μερες ενα 200αρι Calpak (1300 ευρω) και ειναι μια χαρα !!!! Πριν ειχα Ηλιοθερμο που κρατησε 20 χρονια και χωρις συντηριση.:-D :-D :-D Κοιτα και για Amcor και Μαλτεζος.:-D :-D :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα πριν 10 μερες ενα 200αρι Calpak (1300 ευρω) και ειναι μια χαρα !!!! Πριν ειχα Ηλιοθερμο που κρατησε 20 χρονια και χωρις συντηριση.:-D :-D :-D Κοιτα και για Amcor και Μαλτεζος.:-D :-D :-D

 

O Calpak είναι τριπλης ενέργειας που πήρες; Εγω στα 150λιτρα ψάχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ότι ηλιακό και να πάρεις φρόντισε να συνδέεται με το boiler από το καλοριφέρ. Έχεις όλο το χειμώνα καυτό νερό χωρίς να καις ποτέ ρεύμα. Θα με θυμηθείς!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Calpak είναι τριπλης ενέργειας που πήρες; Εγω στα 150λιτρα ψάχνω.

 

 

Ειναι διπλης ενεργειας (ηλιος - ρευμα).

Αν δεν εισαι μονοκατοικια δεν ξερω πως μπορει να δουλεψει με το καλοριφερ μιας και θα παιρνεις μονο εσυ και οχι ολοι για να μοιραζετε το κοστος.

Τα 160 λιτρα ειχαν καπου στα 1000 ευρω αλλα εγω ειμαι σε 5μελη οικογενεια.:mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ιδιοκτήτες που εχουν βάλει τριπλης και ακόμη και απο καασκευαστες-τεχνικους, εχω ακουσει οτι δεν αξίζει τον κόπο. Το διπλής είναι ότι καλύτερο. Με ξεχωριστο ηλιακό για την εκμετάλευση της ηλιακής ενέργειας!

 

Αυτο που έχω ακούσει εγω ειναι πως οι τριπλης ενέργειας δεν αξίζουν όταν υπάρχει ξεχωριστο ρολόι που σε χρεώνει για τη χρήση του ηλιακού με χρήση του καλοριφερ. Οποτε στα κοινόχρηστα θα πληρώσεις τη χρήση του καλοριφερ + χρηση του ηλιακου.

Στη πολυκατοικια στην οποια θα μπω σε ένα μήνα περίπου υπάρχει η υποδομη για τριπλης ενέργειας ηλιακο θερμοσίφωνα αλλα προσπαθώ να καταλάβω αν θα με συμφέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηλιακός τριπλής ενεργείας δεν συμφέρει γιατί είναι σαν να έχεις ένα επιπλέον σώμα άρα καταναλώνεις περισσότερο πετρέλαιο.

 

 

150-200 λιτρα και αντιστοιχουν μονο σε ενα ακομα σωμα ????? :-? :-? :-?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο jimis911

Ο ηλιακός τριπλής ενεργείας δεν συμφέρει γιατί είναι σαν να έχεις ένα επιπλέον σώμα άρα καταναλώνεις περισσότερο πετρέλαιο.

 

 

150-200 λιτρα και αντιστοιχουν μονο σε ενα ακομα σωμα ?????

 

 

Η και περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Επαναφερω το θεμα. Τελικα τον Ιουνιο εβαλα ενα ηλιακο τριπλης ενεργειας Howat. Ολα ωραια και καλα το καλοκαιρακι αλλα τωρα που αρχισε να χειμωνιαζε ο ηλιακος αρχισε να μην μας τα λεει καλά.

Μετα απο λιγη ερευνα και αφου πηρα σβαρνα και τα υπολοιπα διαμερισματα της πολυκατοικιας μου (12 το πρωι εγω ειχα απλα χλιαρο προς ζεστο νερο) και ειδα πως ειχαν καυτο νερο καλεσα το τυπο που μου τον εβαλε, ελεγξε το αντιψυκτικο υγρο και ολα ηταν μια χαρα. Ειδε πως οντως δεν υπηρχε τοσο καυτο νερο οσο θα επρεπε και μου ειπε να καλεσω το εργοστασιο.

Τωρα εχω απευθυνθει στην αντιπροσωπεια και περιμενω ραντεβου τους για ελεγχο.

Ου μπλεξεις. Εδωσα 1400 ευρω για κατι πολυ καλο υποτιθεται ηλιακο και μου βγηκε μουφα. Ολοι οι υπολοιποι στη πολυκατοικια εβαλαν chromagen, (με 1000 ευρω) και τους εχει βγει μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δικό μου άνθρωπο που κατασκευαζει ηλιακους σχεδόν 30 χρόνια οπότε μπορώ να πω ότι ξέρω πολλά πάνω στο θέμα..καθώς και εγώ έχω δουλέψει αρκετά πλέον χρόνια στον τομέα.

Καταρχήν ο ηλιακός συμφέρει και μάλιστα με απόσβεση [ στην τιμή αγοράς] που στις περισσότερες φορές δεν ξεπερνά τα 4 χρόνια [στα 160 λτ]. Μιλάμε πάντα για ηλιοφάνεια Ελλάδας και μια μέτρια και πάνω ποιότητα. Μια επίσκεψη στο http://www.cres.gr/energy-saving/enimerosi_tools.htm θα σας πείσει . Το ότι σαν χώρα είμαστε πίσω στην αξιοποίηση των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας δε σημαίνει ότι είναι άχρηστοι ή έστω ότι είναι αμφιβόλου απόδοσης όπως είπε κάποιος παραπάνω.. Αλλά σαν ημιμαθείς Έλληνες δε βλέπουμε τι γίνεται στον κόσμο. Να πω μόνο ότι η Ελλάδα είναι από τις μεγαλύτερες κατασκευάστριες χώρες ηλιακών στην Ευρώπη και κάθε χρόνο, στις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΕΕ) εγκαθίστανται πάνω από 1 εκατ. τετραγωνικά μέτρα συλλεκτών, ενώ τα συνολικά εγκατεστημένα συστήματα ανέρχονται σε 13 εκατ. τετραγωνικά μέτρα περίπου (στοιχεία 2002). Τα ηλιακά συστήματα στην Ελλάδα παράγουν περίπου 1,1 δις κιλοβατώρες (KWh) ετησίως και αποσοβούν την έκλυση 1,2 εκατ. τόνων CO2. Έτσι, ένα τυπικό θερμοσιφωνικό σύστημα για οικιακή χρήση παράγει ετησίως 840-1.080 KWh και αποσοβεί την έκλυση 925-1.200 κιλών CO2/χρόνο. Τα σχόλια δικά σας...

 

 

Τριπλής ενέργειας.

Τα παραπάνω που ακούστηκαν είναι μάλλον από όσους δεν ξέρουν τι εστί τριπλή ενέργεια. Η τρίτη ενέργεια σε ένα ηλιακό επιτυγχάνεται με την προσθήκη ενός εναλλάκτη τριπλής που λέγεται σερπαντίνα. Μοιάζει με μια κοινή ηλεκτρική σωληνωτή αντίσταση απλά έχει μεγαλύτερο μήκος σωλήνας [περίπου 2-3μ] απ όπου και περνά το νερό που έρχεται από τον καυστήρα. Το νερό που χωράει σε αυτή τη σωλήνα δεν ξεπερνά τα 2 λίτρα...και αυτή θα μπορούσε κάποιος να πει ότι είναι η επιβάρυνση του καυστήρα. Αν το μετατρέψετε σε κόστος πετρελαίου θα δείτε ότι είναι απειροελάχιστο [περίπου σαν μια φέτα σαν αυτές που είχαν τα κλασικά σωματα καλοριφερ]. Άρα τα σχόλια για το τι καίει παραπάνω μια σερπαντίνα μάλλον πρέπει να αποσυρθούν.

Τι προσφέρει; Ουσιαστικά μόνιμα ζεστό νερό όλο το χειμώνα που δεν έχουμε ήλιο με απειροελάχιστο κόστος [ το οποίο υπολογίζεται από το γνωστό μου σε λιγότερο από 20 ευρώ όλο το χειμώνα αν έχουν γίνει όλα σωστά]. Σκεφετείτε μόνο πόσες φορές παραπάνω από 20 ευρώ θα πληρώσετε σε ρεύμα...ένας λογαριασμός της ΔΕΗ θα σας πείσει!

 

Ποιότητες

Εδώ επικρατεί μάλλον χάος.

Τα βασικά είναι

1) ανοικτό κύκλωμα - μεγάλη και γρήγορη χρονικα απόδοση αλλά χωρίς προστασία από χαμηλες θερμοκρασίες

2) κλειστό κυκλωμα - μικρότερη απόδοση αλλά ουσιαστικά δε σπάει από τον παγετο

Το κλειστό πάλι χωρίζεται σε διάφορες υποκατηγορίες ανάλογα την ποιότητα υλικών του συλλέκτη και του boiler. Οι βασικές και εδώ είναι:

α) Συλλέκτης αναλογικός [ο μαύρος που συνήθως βλέπουμε] με απόδοση κατα μέσο όρο 60-65% .

β) Συλλέκτης επιλεκτικός [συνήθως Τιτανίου με μπλε ηλεκτρικ χρώμα] με απόδοση που αγγίζει το 95 με 98%. [ΑΠΛΑ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ]

γ) Boiler glass [μονό ή διπλό ακόμα καλύτερα] καθαρό με απόδοση και φτηνότερο από το inox

d) Βοiler inox [304 ή 316 ακόμα καλύτερα] λίγο καλύτερο απο το παραπάνω αλλά και αρκετά ακριβότερο συγκριτικά.

 

Υπάρχουν και αρκετές άλλες κατηγορίες αλλά στην Ελλάδα κατα 90% αυτά δουλεύονται από τον πολύ κόσμο..

 

Μάρκες.

Κάποιες από αυτές που αναφέρατε έχουν ήδη κλείσει [πψ φυρογενης] κάποιες άλλες έχουν κλείσει ήδη μια φορά και πάνε για δεύτερη [πχ μαλτέζος] ... Η Calpak [πρωην θυγατρική της ΒP] ακριβή με πανάκριβα ανταλλακτικά/service. Η amcor έρχεται κατευθείαν από το Ισραήλ και δεν είναι φτηνή.

Η howat από τις χαμηλές [μέση και κάτω] ποιοτικά μάρκες. Το διαπίστωσες ήδη CptBill... Βέβαια με 1400 ευρώ εγώ σου φέρνω 2 Howat..μάλλον σε τσίμπησε κάποιος [εκτός και αν είναι Inox Κ Τιτανίου]. Σίγουρα θα έπρεπε να ελέγξει και άλλα πράγματα ακρός του υγρού..

Για να είμαι και δίκαιος το 12 η ώρα που αναφέρεις είναι γενικό και αόριστο καθώς θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου τη θερμοκρασία περιβάλλοντος , το επίπεδο συννεφιάς καθώς και πόσο νερό είχε καταναλωθεί [όπως και στους γείτονες] το προηγούμενο βράδυ.

 

Όλα τα παραπάνω είναι απλά η γνώμη μου..

Αν μπορώ να βοηθήσω πάνω στο θέμα εδώ θα μαι...

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...