Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Ωραίος ηλιακός 👍

Εγκατάσταση καινούργιου  με απεγκατασταση του παλιου από 90 έως 120€ περίπου (παίζει ρόλο που θα τοποθετηθεί,δυσκολια ανεβάσματος και κατεβάσματος του παλιου και διάφορα άλλα)

https://www.skroutz.gr/s/6635881/SOL-Violaris-EnergyPro-160lt-2m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html

 

https://www.kokotas.gr/el/eshop/iliakoi-thermosifones/glass-iliakoi/calpak-mark-4-glass-160-2-1-1.html

 

 

Μου προτινανε το πρωτο αλλα εχουν μεγαλη διαφορα. Αξιζει η διαφορα; ( Γενικα ακουγονται οτι ναναι αποψεις). Επισης τι να προσεξω στην εγκατασταση, γιατι βλεπω για μονωσεις κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, 26ska είπε

Ξαναρωτάω από ζεστό νερό πώς πήγατε σήμερα με την λιγοστή ηλιοφάνεια;Επιμενω στο ερώτημα, διότι δεν ξαναείχα ηλιακό και δεν  ξέρω τι να περιμένω.

 

Και μενα απο την προηγουμενη μερα ειχε περιπου 25β και σημερα με συννεφια ειχα εντονο ζεστο εκτιμω κοντα στους 45β

Με εξαιρεση την Πεμπτη που θα εχει πολυ λιγη συννεφια μεχρι την Τριτη δειχνει συνεχεια ηλιοφανεια!!!

Θα εχεις συνεχεια καυτο!!!

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Jason13 είπε

https://www.skroutz.gr/s/6635881/SOL-Violaris-EnergyPro-160lt-2m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html

https://www.kokotas.gr/el/eshop/iliakoi-thermosifones/glass-iliakoi/calpak-mark-4-glass-160-2-1-1.html

Μου προτινανε το πρωτο αλλα εχουν μεγαλη διαφορα. Αξιζει η διαφορα; ( Γενικα ακουγονται οτι ναναι αποψεις). Επισης τι να προσεξω στην εγκατασταση, γιατι βλεπω για μονωσεις κλπ 

Ακριβώς οι ίδιες προδιαγραφές.Τώρα αν για ένα όνομα αξίζει κάποιος να πληρώσει τα διπλά λεφτά τι να πούμε.;;;;;;;;;;;;

Για ένα ζευγάρι παπούτσια που αφορά την υγεία των ποδιών μου θα τα έδινα τα διπλά.Για έναν παρόμοιο ηλιακό όχι δεν θα τα έδινα.Θα προτιμούσα το φτηνό όπως και έκανα πριν τρία χρόνια πήρα ένα παρόμοιο ακόμη πιο φτηνό από Leroy προσφορά τότε στα 380 ευρώ και δεν το μετάνοιωσα τουλάχιστον μέχρι σήμερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Jason13 είπε

https://www.skroutz.gr/s/6635881/SOL-Violaris-EnergyPro-160lt-2m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html

https://www.kokotas.gr/el/eshop/iliakoi-thermosifones/glass-iliakoi/calpak-mark-4-glass-160-2-1-1.html

Μου προτινανε το πρωτο αλλα εχουν μεγαλη διαφορα. Αξιζει η διαφορα; ( Γενικα ακουγονται οτι ναναι αποψεις). Επισης τι να προσεξω στην εγκατασταση, γιατι βλεπω για μονωσεις κλπ 

Εγώ προσωπικά θα έβαζα τον calpak επειδή τον έχω δουλέψει και ξέρω την ποιότητα και ότι θα αντέξει αρκετα και αξίζει.(μερικοί λένε ότι απλά πληρώνεις "όνομα" αλλά ο συγκεκριμένος πραγματικά αξίζει,έχει καλή ποιότητα κατασκευής) + έχω κάτι βίντεο από κάτι μαλτεζους των 1500€ που αν τα βάλω να τα δείτε θα κλάψετε με τις ζημιές που παθαίνουν σε κάτι 4-5 χρονια. 👿😈

Αν τώρα δεν θέλεις να χαλάσεις τόσα βάλε τον άλλον που είναι πιο φθηνός αλλά φαίνεται και αυτός καλος από διάφορα άτομα που τον έχουν βάλει.

(Είμαι της άποψης ότι ο ηλιακός αν σου βγάλει μέσο όρο καμία 15αρια χρόνια καλά είναι.και στο περίπου όποιον και αν βάλεις αν γίνει σωστή εγκατάσταση και συντήρηση τόσο βγάζουν πάνω κατω) 

Τώρα η τελική απόφαση δική σου.

(Προσοχή στην εγκατάσταση γιατί τα τελευταία χρόνια έχουν βγει κάτι τυχάρπαστοι αρπακολληστες που επειδή ήταν άνεργοι είπαν να μπουν σε αυτό τον κλάδο και να βάζουν ηλιακούς,ξέρουν μόνο τα βασικά και τα κάνουν μαντάρα όπου πάνε.τρυπανε μονώσεις,δεν έχουν εργαλεία,δεν κάνουν σωστές συνδέσεις, και άλλα τέτοια όμορφα,οποτε αν ακούσεις τίποτα "ύποπτες τιμές" του στυλ, ναι φίλε με 60€ σου βάζουμε ηλιακό,μόνο ηλιακούς βάζω δεν κάνω υδραυλικά.....τρέξε μακριά :) )

το γράφω γενικά για όλους αυτό να το ξέρετε. (Ναι,τα έχω ακούσει από πελάτες αυτά τα παλαβά που τους τα είπαν!!!)

μην περνετε τυχαίους για την δουλειά σας και οποιον να ναι επειδή απλά είναι φθηνος και λέει τιμές χωμα. Να κοιτάτε να είναι επαγγελματίας,να είναι υδραυλικός (και όχι είδα φώς και μπήκα,ήμουν πχ μαραγκός και τώρα βάζω ηλιακούς) 

 

αυτα σε γενικές γραμμές,βέβαια τα λέμε χρόνια αλλά ο καθένας κάνει ότι θέλει και απλά τσιμπάει μπροστά σε μια φθηνή τιμή,όπως γίνεται παντού άλλωστε ;)

 

και προσοχή ποιους βάζετε σπίτια σας..... :)

Αντε καλημέρα ✌️

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Ακριβώς οι ίδιες προδιαγραφές.Τώρα αν για ένα όνομα αξίζει κάποιος να πληρώσει τα διπλά λεφτά τι να πούμε.;;;;;;;;;;;;

Για ένα ζευγάρι παπούτσια που αφορά την υγεία των ποδιών μου θα τα έδινα τα διπλά.Για έναν παρόμοιο ηλιακό όχι δεν θα τα έδινα.Θα προτιμούσα το φτηνό όπως και έκανα πριν τρία χρόνια πήρα ένα παρόμοιο ακόμη πιο φτηνό από Leroy προσφορά τότε στα 380 ευρώ και δεν το μετάνοιωσα τουλάχιστον μέχρι σήμερα.

Έχεις δίκιο (εν μέρει) παππού σε αυτό που λες.

Για τον άλλον δεν μπορώ να εκφράσω άποψη γιατί δεν τον έχω δουλέψει αλλά ο calpak που λέει αξιζει τα €€€ του,είναι ποιοτικο μοντέλο.

Τώρα όπως είπα και στο άλλο κείμενο που έγραψα, θεωρώ ότι αξίζει να δώσεις κάποια χρήματα (να επενδύσεις) αν θέλεις σε ένα καλό ηλιακό πάντα σε λογικά πλαίσια όμως για να κάνεις απόσβεση στα χρόνια που θα τον δουλεψεις + καλό θα είναι να μην ξεχνάμε τα service του για την καλή του λειτουργία (και για να ισχύει η εγγυηση) ;)

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Τώρα όπως είπα και στο άλλο κείμενο που έγραψα, θεωρώ ότι αξίζει να δώσεις κάποια χρήματα (να επενδύσεις) αν θέλεις σε ένα καλό ηλιακό πάντα σε λογικά πλαίσια όμως για να κάνεις απόσβεση στα χρόνια που θα τον δουλεψεις + καλό θα είναι να μην ξεχνάμε τα service του για την καλή του λειτουργία (και για να ισχύει η εγγυηση) ;)

Αυτό με το σέρβις όμως ρε Στέλιο δεν ξέρω τι παίζει.

Παλιά λέγανε ανόδιο κάθε δύο χρόνια τώρα λένε κάθε ένα.Δηλαδή  αν στα 5 χρόινια σου βγάλει πρόβλημα το καζάνι θα σου ζητήσουν πέντε αποδείξεις για αλλαγή ανοδίου από υδραυλικό;;;;;;

Συμφέρει να δίνεις στην καλύτερη κάθε χρόνο για αυτή τη συντήρηση 50 ευρώ;;;;;;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Αυτό με το σέρβις όμως ρε Στέλιο δεν ξέρω τι παίζει.

Παλιά λέγανε ανόδιο κάθε δύο χρόνια τώρα λένε κάθε ένα.Δηλαδή  αν στα 5 χρόινια σου βγάλει πρόβλημα το καζάνι θα σου ζητήσουν πέντε αποδείξεις για αλλαγή ανοδίου από υδραυλικό;;;;;;

Συμφέρει να δίνεις στην καλύτερη κάθε χρόνο για αυτή τη συντήρηση 50 ευρώ;;;;;;

Οι κατασκευαστές και πωλητές των ηλιακών λένε:

Κάθε 2ετια να αλλάζετε υποχρεωτικά το ανοδιο για να προστατεύετε ο ηλιακός. (Οπότε εν ολίγοις κανονικό service εφόσον τον ανοίγεις για αλλαγή κτλπ κτλπ) κάθε ένα έτος είναι μόνο για περιοχές με σκληρό νερό και άλλα παρόμοια.

Αν δεν το αλλάξεις παύει να ισχύει η εγγύηση.

 

Όταν σου φέρνουμε ένα ηλιακό για εγκατάσταση έχει το χαρτί του και πίσω λέει πχ service 1,service 2 κτλπ κτλπ και σφραγίδα και υπογραφή τεχνίτη ότι έγινε το service.

Είναι υποχρεωτικο και το λεει,οπότε αν δεν το κάνεις παύει να ισχύει η εγγύηση,οπότε αν σου πάθει κάτι δεν στο φτιάχνουν δωρεάν ;)

 

Το αν συμφέρει ή όχι τον καθένα δεν το ξέρω,εγώ ξέρω τι λέει ο κάθε κατασκευαστής :)

 

Πάντως θεωρώ ότι αξίζει να δίνεις ανά διετία ένα ελάχιστο ποσό ώστε να κάνεις ελενχο στον ηλιακό σου για την καλή λειτουργία του. (Όπως κάνουμε στο αμάξι μας,στο σπίτι μας και σε όλα τα υπόλοιπα που έχουν φθορές σε βάθος χρόνου)

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα καλα ποιος αλλάζει ανόδιο ηλιακου καθε 2 χρονια; Μόνο αντιψυκτικό βάζουν όσοι ξέρω και ενα service στα 5 χρονια....

 

Σε ηλιακό 200 λίτρων, και 1 συλλέκτη: για να βετιώσω την απόδοση σε περίπτωση συννεφιάς τι μπορώ να κάνω;

- 2ο συλλέκτη ίδιου τύπου και μεγαθους;

- Μπορω να βαλω κάτι καλύτερο ώστε να πιάνει και τον λιγοστό ήλιο χωρις να μου δημιουργήσει θέμα οταν υπάρχει καλοκαιρινός ηλιος;

Επεξ/σία από Dvs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/3/2019 στις 11:15 ΜΜ, kstgr είπε

Μονώσεις ανύπαρκτες στους σωλήνες ζεστού και κρύου νερού χρήσης, ανεπαρκέστατες μονώσεις στο σωλήνα κλειστού κυκλώματος, εντελώς λάθος κλίση στο σωλήνα που πάει το ζεστό υγρό κλειστού στο μπόιλερ.

Ινοξ βάζει με δική του μόνωση. Φυσικά τις γωνίες πρέπει να τις μονώσεις εσύ

Θα διαφωνήσω σχετικά με τις μονώσεις του νερού χρήσης. Αυτό που βλέπεις στο πλάϊ χωρίς μόνωση είναι εμφανέστατα οι σωλήνες του καλοριφέρ (τριπλής είπε ότι πήρε το παλικάρι). Και λέω εμφανέστατα αφού φαίνεται και το εξαεριστικό πάνω στη σωλήνα. Το οποίο πολλές φορές όπως έχω δει κάποιοι "τεχνίτες" το κάνουν γαργάρα (προφανώς για λόγους κόστους).

Εννοείται πως και αυτοί οι σωλήνες θα έπρεπε να είναι μονωμένοι αλλά σε κάθε περίπτωση δεν έχουν άμεση σχέση με το νερό χρήσης.

Στην παρακάτω φωτογραφία που είχε βάλει ο συνφορουμίτης φαίνεται η σωλήνα του ζεστού, από τη μέσα πλευρά του ποδιού της βάσης, με μόνωση κανονικά.

Στις 19/3/2019 στις 10:55 ΠΜ, Zinko είπε

received_562326827613496.jpeg

 

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω.

Διάβασα αυτά που λέτε για μονώσεις κτλ .

Ο δικός μου , τριπλής ενέργειας δλδ στέλνω νερό και από τον λέβητα πετρελαίου, δεν έχει καθόλου.

Επίσης είναι πλαγιασμένος στις 32 μοίρες.

Τι μπορώ να κάνω;

P90311-170948.jpg&key=9874203605daed9eac

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Zinko είπε

Mε τον προσανατολισμο ;;ποσες μοιρες νοτια πρεπει να βλεπει;;;

Μην τρελαίνεσαι με αυτό. Δεν χρειάζεται τόση ακρίβεια. Κοιτώντας γενικά "νότο" είναι οκ. Μία απόκλιση μέχρι 10 μοίρες δεν θα σου άλλαζε κάτι..

Δηλαδή αν στο περίπου ο ηλιακός σου "βλέπει" εκεί που "κοιτάνε" και τα "πιάτα" της nova, με μία μικρή απόκλιση προς τα αριστερά, είσαι εντάξει

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Να ρωτήσω.

Διάβασα αυτά που λέτε για μονώσεις κτλ .

Ο δικός μου , τριπλής ενέργειας δλδ στέλνω νερό και από τον λέβητα πετρελαίου, δεν έχει καθόλου.

Επίσης είναι πλαγιασμένος στις 32 μοίρες.

Τι μπορώ να κάνω;

P90311-170948.jpg&key=9874203605daed9eac

Κακώς

Στην περίπτωση σου χάνεις από όλες τις πλευρές.

Χάνεις από την ενέργεια που στέλνει ο συλλέκτης στο δοχείο. Χάνεις από το νερό που κατεβαίνει στο σπίτι. Και τέλος χάνεις και από την ενέργεια της θέρμανσης που προσπαθείς να στείλεις στον ηλιακό για να σου ζεστάνει το νερό.

Ιδανικά θα ήταν όλα αυτά τα σημεία να έχουν μόνωση.

Τώρα ως προς την...ξάπλα του ηλιακού, αυτό σημαίνει ότι η απόδοση που έχεις το χειμώνα είναι ΠΑΡΑ πολύ μικρή (σε σχέση με αυτή που θα μπορούσες να έχεις αν ήταν γύρω στις 45 μοίρες). Η ύπαρξη τριπλής προφανώς και σου καλύπτει αυτό το έλλειμα, προκειμένου να κάνεις τη δουλειά σου, αλλά μην ξεχνάμε ότι αυτή η μορφή θέρμανσης δεν παύει να είναι ενέργεια που πληρώνεις.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να μονωθούν οι σωλήνες, ελαχιστοποιώντας έτσι τις απώλειες. Αν τώρα μπορείς να σηκώσεις και τον ηλιακό σου στη σωστή κλίση (χωρίς να φας παντόφλα από τον "υπουργό" της οικογένειας που θα της χαλάσεις τη μόστρα του σπιτιού :P) τότε θα έχεις ένα ηλιακό που θα δουλεύει με το βέλτιστο δυνατό τρόπο για την κατηγορία του.

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να μονωθούν οι σωλήνες, ελαχιστοποιώντας έτσι τις απώλειες. Αν τώρα μπορείς να σηκώσεις και τον ηλιακό σου στη σωστή κλίση

Ευχαριστώ.

Άρα πιάνω και μονώνω με τί μόνωση και με ποιον τρόπο;

Επίσης ποια είναι η σωστή κλίση η ιδανική για τον χειμώνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε τι είχατε αναφερθεί ότι πρέπει να τα πιάνουμε και να καίνε στον ηλιακό;Όσο για το θέμα της σκίασης, η φωτογραφία είναι τραβηγμένη τώρα 1 η ώρα το μεσημέρι, δεν νομίζω να επηρεάζει. 

IMG_20190321_130739.jpg

Επεξ/σία από 26ska
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, 26ska είπε

Σε τι είχατε αναφερθεί ότι πρέπει να τα πιάνουμε και να καίνε στον ηλιακό;Όσο για το θέμα της σκίασης, η φωτογραφία είναι τραβηγμένη τώρα 1 η ώρα το μεσημέρι, δεν νομίζω να επηρεάζει. 

IMG_20190321_130739.jpg

Το χειμώνα (Δεκέμβρη, Ιανουάριο) θα έχεις σκίαση το μεσημέρι. Όχι ολική αλλά θα έχεις σκίαση. Για να μην υπάρχει σκίαση πρέπει να είσαι μακριά από το εμπόδιο περίπου 2.5 φορές το ύψος του. Αν τα κλιμακοστάσιο είναι 2.20-2.50 μέτρα ύψος τότε για να μην έχεις σκίαση πρέπει να είσαι 5.50-6.00 μέτρα μακριά του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vasilk είπε

Το χειμώνα (Δεκέμβρη, Ιανουάριο) θα έχεις σκίαση το μεσημέρι. Όχι ολική αλλά θα έχεις σκίαση. Για να μην υπάρχει σκίαση πρέπει να είσαι μακριά από το εμπόδιο περίπου 2.5 φορές το ύψος του. Αν τα κλιμακοστάσιο είναι 2.20-2.50 μέτρα ύψος τότε για να μην έχεις σκίαση πρέπει να είσαι 5.50-6.00 μέτρα μακριά του. 

Ο εγκαταστατης μου είπε ότι θα είναι πολύ μικρή,δεν θα επηρεάσει,ελπίζω να είναι ετσι και να μην δημιουργήσει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...