Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηλιακο για 3 ατομα με προοπτικη να γινουν 4 τι προτεινετε απο λιτρα? Θα ειμαι οκ στα 160?

Σκεφτομουν να τα χωσω για sonne χαλκο αν κραταγε πολλα χρονια αλλα καταλαβα οτι και αυτοι χαλανε. 

Τωρα κοιταω για nobel(classic η apollon προτεινετε?) η για calpak mark4. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, Slay898 είπε

Ηλιακο για 3 ατομα με προοπτικη να γινουν 4 τι προτεινετε απο λιτρα? Θα ειμαι οκ στα 160?

Σκεφτομουν να τα χωσω για sonne χαλκο αν κραταγε πολλα χρονια αλλα καταλαβα οτι και αυτοι χαλανε. 

Τωρα κοιταω για nobel(classic η apollon προτεινετε?) η για calpak mark4. 

χάλκινο sol-violaris ή inox maltezos , τα  4 άτομα θέλουν από 160 και επάνω ανάλογα την κατανάλωση , οι γυναίκες όταν μπουν ξεχνούν να βγουν και το ζεστό τρέχει στο μπάνιο και στην κουζίνα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα,σε σπιτι υπο κατασκευη στο οποιο θα μπει ενδοδαπεδια θερμανση ο  υδραυλικος μου προτεινε  τα εξεις .

Να βαλει 4 συλλεκτες στα κεραμυδια και να τα ενωσει με το μποιλερ που θα ειναι στην αποθηκη ,το συστημα ειπε οτι θα δινει ζεστο νερο χειμωνα καλοκαιρι και θα βοηθαει και τη θερμανση .Εχετε γνωμη για το συστημα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Slay898 είπε

Ηλιακο για 3 ατομα με προοπτικη να γινουν 4 τι προτεινετε απο λιτρα? Θα ειμαι οκ στα 160?

Σκεφτομουν να τα χωσω για sonne χαλκο αν κραταγε πολλα χρονια αλλα καταλαβα οτι και αυτοι χαλανε. 

Τωρα κοιταω για nobel(classic η apollon προτεινετε?) η για calpak mark4. 

Σου προτεινω να βαλεις 200λ με 3τμ. Θα μεινεις ακομα πιο ευχαριστημενος τον χειμωνα αν ειναι με 4τμ αλλα  πρεπει να μπαινεις σε διαδικασια σκεπασματος πριν τον Ιουνιου..!

Αν παρεις sonne προσεχε τον συλλεκτη.. Πολλα περιστατικα με υγρασια στο τζαμι..!!!

Τον Nobel classic τον θεωρω πολυ τιμιο..  Ο apollon(πολυ ακριβος-δεν αξιζει) διαθετει 2 ανοδια αλλα και οι 2 φορανε τον ιδιο συλλεκτη!!!

Ο calpak και αυτος ειναι πολυ ακριβος χωρις να υπαρχουν ουσιαστικα πλεονεκτηματα ωστε να πεις ναι αξιζει τα λεφτα του!

Παντως αν αποφασισεις να παρεις sonne χαλκο ή Apollon ή mark4 τοτε εγω θα κοιταζα ποσο θα μου εβγαινε απο Βιολαρη μποιλερ-χαλκινο με συλλεκτες navi-apollon!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω αλλαξα το καζανι του θερμοσιφωνα πριν 1 χρονο και 2 μηνες επειδη ειχε τρυπησει. Το ειχα καμια 10αρια χρονια.
Τωρα με το νεο καζανι, θα πρεπει να κανω service καθε ποτε ? Καθε χρονο ? παραπανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, omega είπε

παιδια εγω αλλαξα το καζανι του θερμοσιφωνα πριν 1 χρονο και 2 μηνες επειδη ειχε τρυπησει. Το ειχα καμια 10αρια χρονια.
Τωρα με το νεο καζανι, θα πρεπει να κανω service καθε ποτε ? Καθε χρονο ? παραπανω?

Του ηλιακου θες να πεις! 

Το παλιο μποιλερ ηταν επωνυμο? 

Στο παλιο αυτα τα 10 χρονια τι εκανες για να το προστατεψεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, omega είπε

παιδια εγω αλλαξα το καζανι του θερμοσιφωνα πριν 1 χρονο και 2 μηνες επειδη ειχε τρυπησει. Το ειχα καμια 10αρια χρονια.
Τωρα με το νεο καζανι, θα πρεπει να κανω service καθε ποτε ? Καθε χρονο ? παραπανω?

Αν είναι glass και τα νερά είναι καθαρά ανοίγεις κάθε 2 χρόνια για αλλαγή ανοδίου και καθαρισμό αλλάτων + λάσπης ,αν είναι inox τα ίδια κάθε 4 χρόνια , τυπικές οδηγίες από τους κατασκευαστές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gia_nnis είπε

Τον Nobel classic τον θεωρω πολυ τιμιο..  Ο apollon(πολυ ακριβος-δεν αξιζει) διαθετει 2 ανοδια αλλα και οι 2 φορανε τον ιδιο συλλεκτη!!!

Ο calpak και αυτος ειναι πολυ ακριβος χωρις να υπαρχουν ουσιαστικα πλεονεκτηματα ωστε να πεις ναι αξιζει τα λεφτα του!

Παντως αν αποφασισεις να παρεις sonne χαλκο ή Apollon ή mark4 τοτε εγω θα κοιταζα ποσο θα μου εβγαινε απο Βιολαρη μποιλερ-χαλκινο με συλλεκτες navi-apollon!!!

Η nobel στο φυλλαδιο διαφημιζει οτι ο apollon εχει καλυτερο συλλεκτη απο τον classic. Δεν ισχυει δλδ?

 

 https://www.abenergy.gr/hliakoi-thermosifones-sol-violaris-solar/hliakoi-thermosifones-sol-violaris-xalkinoi-copper-solar/hliakoi-thermosifones-sol-violaris-xalkinoi-copper-diplhs-energeias/hliakos-thermosifonas-160lt-2.6-sol-violaris-xalkinos-copper-diplhs-energeias

Αυτος ειναι navi αραγε? Δεν γραφει κατι. Βιολαρης χαλκος ειναι πιο αξιοποιστη λυση απο sonne δλδ? 

Ο χαλκινος δδν θελει συντηρηση? Αληθεια οι κατασκευαστες sonne, βιολαρης στην εγγυηση τι λενε γιαβτην υποχρεωτικη συντηρηση του χαλκινου? 

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Slay898 είπε

Η nobel στο φυλλαδιο διαφημιζει οτι ο apollon εχει καλυτερο συλλεκτη απο τον classic. Δεν ισχυει δλδ?

 https://www.abenergy.gr/hliakoi-thermosifones-sol-violaris-solar/hliakoi-thermosifones-sol-violaris-xalkinoi-copper-solar/hliakoi-thermosifones-sol-violaris-xalkinoi-copper-diplhs-energeias/hliakos-thermosifonas-160lt-2.6-sol-violaris-xalkinos-copper-diplhs-energeias

Αυτος ειναι navi αραγε? Δεν γραφει κατι. Βιολαρης χαλκος ειναι πιο αξιοποιστη λυση απο sonne δλδ? 

Ο χαλκινος δδν θελει συντηρηση? Αληθεια οι κατασκευαστες sonne, βιολαρης στην εγγυηση τι λενε γιαβτην υποχρεωτικη συντηρηση του χαλκινου? 

Ευχαριστω για τις απαντησεις! 

Καλυτερος ο apollon απο τον classic στον συλλεκτη? Ποιες ειναι οι διαφορες?

Οχι ο Βιολαρης στο site του δεν εχει τους navi.. Αυτος που βλεπεις ειναι ο απλος!  Παρε και ρωτα..

Απο θεμα εγγυησης χαλκου μιλας και με τις 2 εταιριες και κρινεις εσυ.. Ναι στον χαλκο δεν υπαρχει συντηρηση.. Συνηθως βαζουν εξωτερικο φιλτρο.(Προτεινουν καποιοι μαγαζατορες)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gia_nnis είπε

Καλυτερος ο apollon απο τον classic στον συλλεκτη? Ποιες ειναι οι διαφορες?

Οχι ο Βιολαρης στο site του δεν εχει τους navi.. Αυτος που βλεπεις ειναι ο απλος!  Παρε και ρωτα..

Απο θεμα εγγυησης χαλκου μιλας και με τις 2 εταιριες και κρινεις εσυ.. Ναι στον χαλκο δεν υπαρχει συντηρηση.. Συνηθως βαζουν εξωτερικο φιλτρο.(Προτεινουν καποιοι μαγαζατορες)

Το έχεις γράψει τουλάχιστον 10 φορές...από τη στιγμή που δεν τους έχει στην ιστοσελίδα,ποιός ο λόγος να πάρει και να τους ρωτήσει;!σιγά μην πάρει να τους ρωτήσει!!!!Θα πάει κατευθείαν στην Esolar και θα ξεμπερδεύει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Slay898 είπε

Ηλιακο για 3 ατομα με προοπτικη να γινουν 4 τι προτεινετε απο λιτρα? Θα ειμαι οκ στα 160?

Σκεφτομουν να τα χωσω για sonne χαλκο αν κραταγε πολλα χρονια αλλα καταλαβα οτι και αυτοι χαλανε. 

Τωρα κοιταω για nobel(classic η apollon προτεινετε?) η για calpak mark4. 

Καλοί είναι οι χάλκινοι , δεν θέλουν συντήρηση και δίνουν πάρα πολλά χρόνια εγγύηση. Το μεγάλο πρόβλημα πού έχουν, είναι ότι ο χαλκός έχει μεγάλη θερμική απώλεια, οπότε τα βράδια που έχει κρύο δε μπορεί να κρατήσει πολύ το ζεστό νερό. Μακροχρόνια κάνεις απόσβεση διότι εάν δεν κάνεις μόνος σου την συντήρηση , και φωνάζεις μάστορα κάθε δύο χρόνια ( όπως λένε οι εταιρείες για να ισχύει η εγγύηση) τότε ίσως και να αξίζει τον κόπο να βάλεις χάλκινο. Τσεκαρεις για την εγγύηση να είναι γραπτή 50 ετών ( κάποιοι λένε 15 χρόνια) τους ξεκαθαριζεις αν χρειάζεται να κάνεις κάποια τυπική συντήρηση (κανονικά δεν χρειάζεται) και να πάρεις τους phaethon συλλέκτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, IKARIWTHS είπε

σε σπιτι υπο κατασκευη στο οποιο θα μπει ενδοδαπεδια θερμανση ο  υδραυλικος μου προτεινε  τα εξεις .

Ενδοδαπέδια χωρίς μελέτη θέρμανσης εν ετει 2019? Γι αυτό πεινάνε οι μηχανολόγοι Επειδή οι υδραυλικοί τα ξέρουν και έχουν άποψη για όλα (δεν είμαι μηχανολόγος)

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, IKARIWTHS είπε

Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα,σε σπιτι υπο κατασκευη στο οποιο θα μπει ενδοδαπεδια θερμανση ο  υδραυλικος μου προτεινε  τα εξεις .

Να βαλει 4 συλλεκτες στα κεραμυδια και να τα ενωσει με το μποιλερ που θα ειναι στην αποθηκη ,το συστημα ειπε οτι θα δινει ζεστο νερο χειμωνα καλοκαιρι και θα βοηθαει και τη θερμανση .Εχετε γνωμη για το συστημα? 

Εάν έχεις ΑΝΕΤΗ πρόσβαση στα κεραμίδια , προτίμησε να βάλεις κλασικό ηλιακό. Ο υδραυλικός σου σε ενημέρωσε για το κόστος? με σωστά πράγματα, δηλαδή με solar station και συναφή? Σε έχει ενημερώσει για τα μελλοντικά προβλήματα που μπορεί να έχεις μετά από χρόνια? π.χ μια αντικατάσταση του κυκλοφορητή? Επίσης το πιο συνηθισμένο πρόβλημα είναι οταν υπάρχει διακοπή ρεύματος, και δεν δουλεύει ο κυκλοφορητης, οι θερμοκρασίες που ανεβάζουν οι συλλέκτες είναι απίστευτες.Εάν έχεις κάποιο γνωστό σού που έχει τέτοιο σύστημα ρώτησε τον.

Επεξ/σία από troi.g
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, troi.g είπε

Καλοί είναι οι χάλκινοι , δεν θέλουν συντήρηση και δίνουν πάρα πολλά χρόνια εγγύηση. Το μεγάλο πρόβλημα πού έχουν, είναι ότι ο χαλκός έχει μεγάλη θερμική απώλεια, οπότε τα βράδια που έχει κρύο δε μπορεί να κρατήσει πολύ το ζεστό νερό. Μακροχρόνια κάνεις απόσβεση διότι εάν δεν κάνεις μόνος σου την συντήρηση , και φωνάζεις μάστορα κάθε δύο χρόνια ( όπως λένε οι εταιρείες για να ισχύει η εγγύηση) τότε ίσως και να αξίζει τον κόπο να βάλεις χάλκινο. Τσεκαρεις για την εγγύηση να είναι γραπτή 50 ετών ( κάποιοι λένε 15 χρόνια) τους ξεκαθαριζεις αν χρειάζεται να κάνεις κάποια τυπική συντήρηση (κανονικά δεν χρειάζεται) και να πάρεις τους phaethon συλλέκτες.

Δίνει κάποιος 50 χρόνια πλέον; 

Δεν νομίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Slay898 είπε

Δίνει κάποιος 50 χρόνια πλέον; 

Δεν νομίζω.

https://paravalos.gr/shop/sonne-160-lt-triplis-chalkinos-eco-phaethon-2m²/

https://www.koubarakis.gr/el/product_categories/72-sone-aktion/products

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...