Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 σε ερωτήματα τεχνικά για τους ηλιακούς αλλά και την θέρμανση!Όποιος θέλει  να ρωτήσει κάτι  σχετικό με το τεχνικό κομμάτι είναι ευπρόσδεκτος!

 

 Τεχνικά!!!!!!!!!!!!! απο πότε??????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μας κανείς φαντάζομαι δεν έχει πρόβλημα με κάτι αρκεί να είναι αυτό που του υποσχέθηκαν ότι αγοράζει.

προσωπικά δεν ξέρω κάτι για την θερμυκ (καλό ή κακό). πιθανόν να είναι η καλύτερη εταιρία και το καλύτερο value for money που υπάρχει σε ηλιακό θερμοσίφωνα.

απλά με χαλάει όταν του βάζεις ένα "ιστορικό" αυτοκόλητο επάνω που σημαίνει ότι προσπαθείς να καπηλευθείς το όνομα μιας άλλης μεγάλης εταιρίας χωρίς ουσιαστικά να έχεις καμιά σχέση με αυτή.

δηλαδή φαντάσου να έχεις μια βιοτεχνία που φτιάχνει υφάσματα και να πας να πάρεις το σήμα της "Πειραϊκής-Πατραϊκής"  (να μην πω πάλι του Κατσέλη και μου την πούνε ;)). πες μου τι σχέση μπορεί να έχεις με την θρυλική εταιρία και, πρώτα πρώτα, γιατί να το κάνεις αυτό αν όχι για να αφήσεις κάποιους να πιστεύουν (δεν τους το λες αλλά τους αφήνεις να νομίζουν) ότι είσαι η συνέχεια της εταιρίας;

ειμαι συμφωνος σε ολα οσα λες. θα σου πω και κατι τελευταιο. η αγορα των ηλιακων θερμοσιφωνων ειναι απο τις πιο βρώμικες που υπάρχουν. είμαι επαγγελματίας στο χωρο, τα τελευταια 3 χρόνια εχω πουλήσει και τοποθετήσει πάνω από 80 ηλιακά στο νομό αχαιας. εχω παει σε αρκετα εργοστάσια και εχω δει εγκαταστάσεις, εχω παεί στη σμαλταρία στη Μάνδρα και είχα μπλεξει με το μέγα απατεώνα των ηλιακών που ακουεί στο όνομα Παναγόπουλος Ανδρέας. Συλλέκτες πέρνουν όλοι απο το Δήμα (Ναύπλιο) ο οποίος έχει φοβερές προδιαγραφές και φτιάχνει φοβερούς συλλέκτες. ΟΜΩΣ φτιάχνει και συλλέκτες "κρισης" δηλαδή όχι με μονοκώματο επιλεκτικό φύλλο αλλά με ρετάλια. (μειώνεται η αποδοση 6-8 τις εκατο). Όσο για τα δοχεία γίνεται πολύ αλλαξοκωλιά μεταξύ των εργοστασίων αναλόγως ποιος έχει τη δυνατότητα εκεινη τη στιγμή. Άσε που παίζει και πααααρα πολυ γαλβανιζέ στην αγορά.  ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΚΟΥΡΑΣΑ!!! 

 

ειμαι συμφωνος σε ολα οσα λες. θα σου πω και κατι τελευταιο. η αγορα των ηλιακων θερμοσιφωνων ειναι απο τις πιο βρώμικες που υπάρχουν. είμαι επαγγελματίας στο χωρο, τα τελευταια 3 χρόνια εχω πουλήσει και τοποθετήσει πάνω από 80 ηλιακά στο νομό αχαιας. εχω παει σε αρκετα εργοστάσια και εχω δει εγκαταστάσεις, εχω παεί στη σμαλταρία στη Μάνδρα και είχα μπλεξει με το μέγα απατεώνα των ηλιακών που ακουεί στο όνομα Παναγόπουλος Ανδρέας. Συλλέκτες πέρνουν όλοι απο το Δήμα (Ναύπλιο) ο οποίος έχει φοβερές προδιαγραφές και φτιάχνει φοβερούς συλλέκτες. ΟΜΩΣ φτιάχνει και συλλέκτες "κρισης" δηλαδή όχι με μονοκώματο επιλεκτικό φύλλο αλλά με ρετάλια. (μειώνεται η αποδοση 6-8 τις εκατο). Όσο για τα δοχεία γίνεται πολύ αλλαξοκωλιά μεταξύ των εργοστασίων αναλόγως ποιος έχει τη δυνατότητα εκεινη τη στιγμή. Άσε που παίζει και πααααρα πολυ γαλβανιζέ στην αγορά.  ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΚΟΥΡΑΣΑ!!! 

ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΟΧΙ ΑΝΔΡΕΑΣ SORRY!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..................... Όσο για τα δοχεία γίνεται πολύ αλλαξοκωλιά μεταξύ των εργοστασίων αναλόγως ποιος έχει τη δυνατότητα εκεινη τη στιγμή. Άσε που παίζει και πααααρα πολυ γαλβανιζέ στην αγορά..............

δηλαδή τελικά δεν υπάρχουν εταιρίες που να φτιάχνουν οι ίδιες τα ηλιακά τους (καλά ή κακά);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι συμφωνος σε ολα οσα λες. θα σου πω και κατι τελευταιο. η αγορα των ηλιακων θερμοσιφωνων ειναι απο τις πιο βρώμικες που υπάρχουν. είμαι επαγγελματίας στο χωρο, τα τελευταια 3 χρόνια εχω πουλήσει και τοποθετήσει πάνω από 80 ηλιακά στο νομό αχαιας. εχω παει σε αρκετα εργοστάσια και εχω δει εγκαταστάσεις, εχω παεί στη σμαλταρία στη Μάνδρα και είχα μπλεξει με το μέγα απατεώνα των ηλιακών που ακουεί στο όνομα Παναγόπουλος Ανδρέας. Συλλέκτες πέρνουν όλοι απο το Δήμα (Ναύπλιο) ο οποίος έχει φοβερές προδιαγραφές και φτιάχνει φοβερούς συλλέκτες. ΟΜΩΣ φτιάχνει και συλλέκτες "κρισης" δηλαδή όχι με μονοκώματο επιλεκτικό φύλλο αλλά με ρετάλια. (μειώνεται η αποδοση 6-8 τις εκατο). Όσο για τα δοχεία γίνεται πολύ αλλαξοκωλιά μεταξύ των εργοστασίων αναλόγως ποιος έχει τη δυνατότητα εκεινη τη στιγμή. Άσε που παίζει και πααααρα πολυ γαλβανιζέ στην αγορά.  ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΚΟΥΡΑΣΑ!!! 

 

ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΟΧΙ ΑΝΔΡΕΑΣ SORRY!!

 

Έπεσε η ερώτηση πιο είναι το πρώτο λαμόγιο γιατί το δεύτερο το ανάφερα.

Ο εβραίος σου πουλάει τα πάντα, αυτός πουλάει τον εβραίο.

Ε αναφέρθηκε το όνομα του

ΤΗΚΗΣ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ

 

Κατασκευή εκ θεμελίου  τα πάντα και αυτόνομα  λίγη κάνουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην τσακωνεστε.. λιγο πολυ ολοι λαμογια ειμαστε.ΤΟ εχει ο Ελληνας στο αιμα του..! Δεν ειναι τυχαιο οτι παει κατα διαολου η χωρα!!! Εγω εχω βαλει του Ξυλινακη σε πολυ καλη τιμη σε σχεση με τους αλλους και ειναι φοβερος στην αποδοση.. τωρα για αξιοπιστια θα δειξει γιατι δεν τον εχω πολλα χρονια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ να κάνω μια άλλη ερώτηση; (αν και δεν με αφορά το ερώτημά σας)

τελείως συμπτωματικά ο crazy συνφορουμίτης έκανε εγγραφή σήμερα μόνο και μόνο για να θέσει αυτή την ερώτηση;

χμμμ, ενδιαφέρον. και δεν θα το συνδέσω με άλλα μελη ή λεχθέντα των τελευταίων ημερών :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα σου εσενα ειναι ποτε εγινα μελος ή οχι? Και επισης εισαι δικηγορος του Κυριου Πατερδη? Μπορει να ειμαι και αλλιως γραμμενος. Οποτε κρατα τα συμπερασματα για τον εαυτο σου και μην γινεσαι ενας ακομα "εξυπνακιας-μαγκακι" του πληκτρολογιου,γιατι προφανως μεχρι εκει φτανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα σου εσενα ειναι ποτε εγινα μελος ή οχι? Και επισης εισαι δικηγορος του Κυριου Πατερδη? Μπορει να ειμαι και αλλιως γραμμενος. Οποτε κρατα τα συμπερασματα για τον εαυτο σου και μην γινεσαι ενας ακομα "εξυπνακιας-μαγκακι" του πληκτρολογιου,γιατι προφανως μεχρι εκει φτανεις.

 

γιατί δηλαδή να μην προβληματίζομαι; ενοχλεί;

 

Το θεμα σου εσενα ειναι ποτε εγινα μελος ή οχι? Και επισης εισαι δικηγορος του Κυριου Πατερδη? Μπορει να ειμαι και αλλιως γραμμενος. Οποτε κρατα τα συμπερασματα για τον εαυτο σου και μην γινεσαι ενας ακομα "εξυπνακιας-μαγκακι" του πληκτρολογιου,γιατι προφανως μεχρι εκει φτανεις.

ακριβώς. και μια που μου το θύμισες να του πω να μου δώσει και κάνα φράγκο γιατί μου χρωστάει:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς :P

Και θελεις να σε παρουμε σοβαρα με τις φατσες που βγαζεις? παιδακι το λιγοτερο. κι αν ειχες τα @@ και τα τιμουσες δν θα επαιζες πισω απο την οθονη,οπως ο Κυριος Πατερδης ειπε ποιος ειναι και ανεφερε (καλως ή κακως) καποια προσωπικα παραπονα που εχει με το Κυριο Ανδριοπουλο. ενω εσυ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα σου εσενα ειναι ποτε εγινα μελος ή οχι? Και επισης εισαι δικηγορος του Κυριου Πατερδη? Μπορει να ειμαι και αλλιως γραμμενος. Οποτε κρατα τα συμπερασματα για τον εαυτο σου και μην γινεσαι ενας ακομα "εξυπνακιας-μαγκακι" του πληκτρολογιου,γιατι προφανως μεχρι εκει φτανεις.

με την άδειά σου (ή και χωρίς αυτή) λέω να μοιραστώ τα συμπεράσματά μου και με άλλους. άλλωστε φαντάζομαι ότι γι' αυτό και παρακολουθούν το νήμα.

άλλωστε κι εσύ μοιράστηκες ανιδιοτελώς τις "γνώσεις" περί χωροταξίας επαγγελματικών χώρων;)

 

Το θεμα σου εσενα ειναι ποτε εγινα μελος ή οχι? Και επισης εισαι δικηγορος του Κυριου Πατερδη? Μπορει να ειμαι και αλλιως γραμμενος. Οποτε κρατα τα συμπερασματα για τον εαυτο σου και μην γινεσαι ενας ακομα "εξυπνακιας-μαγκακι" του πληκτρολογιου,γιατι προφανως μεχρι εκει φτανεις.

προφανώς :P

 

εγώ δεν έχω παράπονα με κανενα. τουλάχιστον εδώ στο φόρουμ.

αν είχα παράπονα με τον οποιοδήποτε θα με έβρισκε μπροστά στο μαγαζί του και όχι στην οθόνη του.

απλά διαφωνώ με κάποια πράγματα που λέγονται και εκφράζω τις αντιρρήσεις μου

υπάρχει άλλος λόγος ύπαρξης των φόρουμ από αυτόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή τελικά δεν υπάρχουν εταιρίες που να φτιάχνουν οι ίδιες τα ηλιακά τους (καλά ή κακά);

φιλε μου κακα και καλα ηλιακα ειναι εννοιες που ο χρονος το δειχνει. Εγώ μετά από αρκετά χρόνια στο χώρο εχω βγάλει το εξής συμπέρασμα. Αυτό που κάνει τα δοχεία να τρυπάνε μέσα στο χρόνο η στιγμαία αλλαγή της πίεσης του δικτύου, σε όλα τα δημοτικά δίκτυα συμβαίνει συνέχεια. Φίλοι μου εάν κάποιος ενδιαφέρεται να έχει ένα ηλιακό για 20 χρόνια τοτε.. 

Αγοράζει ένα glass δοχείο (σκασίλα μου το αυτοκόλλητο) με καλούς επιλεκτικούς συλλέκτες ΚΑΙ πάνω απο αυτο βάζειενα πλαστικό ντεπόζιτο 150-200 λίτρα έτσι ώστε να διατηρήστε τη πίεση μέσα στο δοχείο σταθερή. Σέρβις καθε 2 χρόνια ( ράβδος μαγνησίου, καθάρισμα άλατα, συμπλήρωμα υγρα) και για 20 ΧΡΟΝΙΑ εχετε το κεφαλι σας ήσυχο.

ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ. διαφορά πίεσης μεταξύ ζεστού και κρύου νερού. ΕΥΚΟΛΟ, αλλάζεις τη μπαταρία του ντουζ απο αναμεικτική σε κλασική και αγοράζεις  ένα ντους grohe με εξοικονομηση νερού.   

τεποζητο 90 ευρω, μπαταρια 50 ευρω, ντους 15ευρω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν σου χρωσταει 'η οχι δεν το γνωριζω,μπορεις να τον παρεις τηλ. να του τα ζητησεις(αν εχεις τα @@ να εμφανιστεις γιατι αμφιβαλω πολυ να τα εχεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν σου χρωσταει 'η οχι δεν το γνωριζω,μπορεις να τον παρεις τηλ. να του τα ζητησεις(αν εχεις τα @@ να εμφανιστεις γιατι αμφιβαλω πολυ να τα εχεις).

πολύ πλούσιο λεξιλόγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...